reviews  • Atmospheric compilation vol. 4 - "Mankind Madness" 2002

    Atmospheric compilation vol. 4 - Mankind Madness Fajna sprawa te składanki magazynowe. Dużo muzyki przewija się przez całą płytkę, człowiek się nie nudzi, tudzież pozna jakiś bardziej interesujący zespół. Jak data w temacie wskazuje, volume 4 Atmospheric'a to zeszłoroczna kompilacja, zawierająca 15 utworów różnych wykonawców - tak krajowych jak i zagranicznych, datowanych w większości przypadków na zeszły rok. Każdy znajdzie na tym składaczku coś dla siebie, bowiem program płyty nie jest podyktowany tylko jednym gustem, aczkolwiek, będąc dokładnym, najwięcej tu rozkoszy zaznają zwolennicy bardziej atmosferycznych odmian metalowej muzy. Od większej dawki melancholijnych, klimatycznych dźwięków, przez delikatnie eksperymentalne, chłodne, do ekstremalnych, brutalniejszych form. I wypada rzecz jasna wymienić wszystkich uczestników tejże składanki, zatem... zagranicznych formacji mamy tutaj trzy kawałki - portugalski Malevolence, grecki Uranus i brazylijski Arum. Pozostałe utwory to polska scena, tak oficjalna jak i podziemna - Misteria, TheMANcalledTEA, Neolith, Insomnia, Calm, Diachronia, Herjalf, Hesperos, Dream (dwa tracki) i Ortank (również dwa kawałki). Dla przypomnienia osobom, których pamięć jest jak ser z dużymi dziurami, w nieistniejącym już Ortank udzielał się Miero - terrorysta znany z działalności w undergroundowym światku, jako writer w Atmospheric zine oraz Plastic Grave newsletter. Warto przy okazji zakomunikować, że wciąż aktywny działacz, bowiem już zapowiada kolejne numery Atmospheric i Plastic Grave. Kompilacja nr.4 Atmospheric'a została opakowana w ładną okładeczkę, oraz wzbogacona w obszerniejszą prezentację wszystkich zespołów, których nagrania znalazły się na tej płycie. Popieram takie akcje i czekam na kolejnego składaka Atmospheric (będzie?!). Mając na uwadze, że już kilka krajowych zinów/netzinów postarało się o składanki, zastanawiam się nad jednym. Może i czas abyśmy i my o czymś takim pomyśleli? Hehe... zobaczymy...

    Mirosław Kożuchowski, Romanowicza 36a/10, 33-100 Tarnów, azz@solutions.net.plTomash ________ search for Atmospheric compilation vol. 4

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.