reviews • Vacivus - "Rite of Ascension" 2015 / MCD
  HELLTHRASHER PRODUCTIONS
  UK

  Vacivus - Rite of Ascension Nie ma to jak poleżeć sobie w grobie. Pewnie, że ciemno, zimno, wilgotno i niezbyt komfortowo, ale o to przecież w tym całym death metalu chodzi, czyż nie? W zasadzie ciężko mi sobie wyobrazić tą muzykę w lepszej odsłonie. Vacivus gra tak, by nikt, komu bliski jest Incantation, Dead Congregation, czy też Necros Christos nie odszedł z kwitkiem. A może inaczej. Vacivus gra tak jak ma ochotę, zaś każdy fan grobowego, nieco chaotycznego death metalu na pewno będzie kontent. Celowo użyłem zwrotu "nieco", bowiem utwory zebrane na "Rite of Ascension" mają mimo wszystko stosunkowo uporządkowany charakter. Owszem, gdy kapela przyspiesza, to nie ma zmiłuj. Wartki strumień głośnych, kąsających dźwięków pieni się i kotłuje, że głowa mała. Takie gwałtowne i z trudem kiełzane zrywy mają rzecz jasna swój pierwotny, jaskiniowy urok. Nie mniej atrakcyjnie dla ucha brzmią liczne grobowe, chwilami rytualnie zapętlone zwolnienia. Wrażenie uczestnictwa w obrządku o nie do końca jasnych przesłankach pogłębia jeszcze pogłos nałożony na wokal oraz obezwładniający puls doskonale wyeksponowanego basu. Kapela rozpręża się jedynie w "Ageless, Nameless", gdzie pobrzmiewają dość głośne echa melodyki opatentowanej przez Bolt Thrower. Wspomnieć muszę jeszcze o kapitalnym gitarowym solo wieńczącym "Rite of Ascension". Można odnieść wrażenie, że oto czarcią melodyką czaruje nas sam Robert Vigna. Nota biograficzna milczy na temat udziału muzyka Immolation w sesji "Rite of Ascension", więc należy domniemywać, że to jeden z gitarzystów Vacivus tak sugestywnie i niebezpiecznie zwodzicielsko miota się po gryfie. Płytę wieńczy hipnotyzujący mszalny zaśpiew rozbrzmiewający na tle miarowego riffu i sprzęgających gitar. Trudno o lepsze zakończenie dla tej ziejącej zatęchłą kryptą płyty.

  www.facebook.com/vacivus
  vacivus.bandcamp.com
  www.hellthrasher.comRobert Jurkiewicz ________8 search for Vacivus
 • listen and enjoy!
Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.