reviews  • Be'lakor - "Of Breath and Bone" 2012 / 3CD
    ROCKSTAR RECORDS
    AUSTRALIA

    Be'lakor - Of Breath and Bone Be’lakor to jeden z tych rzadkich klejnotów. Zespół, który pozostaje wierny potencjałowi nie wykraczającemu poza obrany przez siebie styl. Jeżeli tęsknicie za czasami, gdy zespoły takie jak Throne Of Ahaz, Soulreaper, czy Unanimated rządziły niepodzielnie, to jest to coś dla Was. Naprawdę niewiele zespołów potrafi grać melodyjny death metal w sposób tak pzekonywujący jak robią to ci Australijczycy. Gdy wiele mniejszych zespołów oddaje cześć cukierkowatym melodiom, koślawym riffom i niestrawnej, popowej budowie utworów pozbawionych ciężaru, Be’lakor robi coś zupełnie innego. Nasycili swój złowrogi, melodyjny death metal masą ciężaru, nutą heroizmu i bogactwem mrocznego klimatu silnie spowinowaconego z black metalem. Dzięki akustycznym dodatkom, pojawiającym się przelotnie klawiszom i posępnym, szeptanym wokalom muzyka staje się jeszcze mocniejsza i na dłuższą metę - jeszcze lepiej rezonująca w warstwie emocjonalnej. Odróżnia ich to wyraźnie od większości ich rówieśników, czy nawet sporej liczby weteranów tego gatunku. Przypomina mi to mocno wczesne nagrania Dark Tranqulity i Amorphis. Oba te zespoły dążyły do takich właśnie rozwiązań, ale ostatecznie, po latach, zboczyły mocno z tego kursu. Melodie są podstawą tych utworów, ale nigdy nie są zbyt słodkie. Ten materiał nie ma bezbarwnych momentów i nigdy nie kroczy po najmniejszej linii oporu. Nie, Be’lakor pozostają wierni swojej death metalowej naturze i właśnie to decyduje o ich sile. W gatunku, w którym sami mistrzowie popadają w tendencyjną łatwiznę, ewentualnie desperacko zabiegają o akceptację mainstreamu potrzebujemy więcej takich zespołów jak Be’lakor. Potrzebujemy więcej dobrych, melodyjnych death metalowych albumów i kropka. Przestań więc słuchać tej najnowszej ekipy slam-death metalowej czy tego głupiego metalcorowego zespołu, o którym tyle się ostatnio mówi. Oni się nie liczą, a Be’lakor tak. Zrób więc coś sensownego i zdobądź ten materiał. Podziękujesz mi później.

    www.belakorband.com; www.facebook.com/belakorband; www.kolonyrecords.comWouter ________8 search for Be'lakor

Hostia

Na nowej płycie znajdziecie numer "Krasnodar Kitchen", opowiada on o zakochanych ptaszkach – Dmitry i Natalii Baksheevy z Rosji. Para przyznała się do kilkunastu morderstw od 1999. Podczas przeszukania znaleziono zdjęcia przedstawiające świąteczną kolację, gdzie dekoracjami stołu były ludzkie części ciała.

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.