reviews  • Pantheist - "Journey Through Lands Unknown" 2008 / 3CD
    FIREBOX RECORDS
    BELGIA / WIELKA BRYTANIA

    Pantheist - Journey Through Lands Unknown Przyznam szczerze, że postęp jaki dokonał się w muzyce belgijskiego Pantheist przyprawił mnie, przy pierwszym, przesłuchaniu "Journey Through Lands Unknown" o opad szczęki i zmiękczenie kolan. W zasadzie zawsze ich muzyka wyłamywała się z typowego schematu wyjeżdżającego na bieżnię walca, który robi pięćdziesiąt kurewsko wolnych kółek z zasypiającym operatorem za kierownicą, zjeżdża na odpoczynek i za chwilę powtórka tego samego. To co wydarzyło się na "Journey Through Lands Unknown" nie można jednak nazwać inaczej jak eksplozją zupełnie nowych wpływów. Na podstawach swojego funeral doom z mocnymi naleciałościami death metalu (patrz prapoczątki My Dying Bride) Pantheist rozwinęli cały wachlarz inspiracji - od klasyki doom/rocka lat 70-tych z klawiszami o barwie mocno pod Hammonda, przez ociężałą dynamikę i zalatujące folkiem klimaty Agalloch aż po niesamowite epickie i rozbuchane rozwinięcia, których nie powstydziłby się sam Quorthon w swoim najbardziej dojrzałym okresie. Jak widać przeprowadzka kapeli na Wyspy i zmiany w składzie wyszły im tylko na dobre. "Journey Through Lands Unknown" jest mocnym, przewietrzającym podmuchem świeżości dla doom metalowej sceny. Jest płytą mądrą, dostojną, pełną melodyjnej nostalgii, ale i równocześnie dumy, porywającą, pieszczącą zmysły swoim wysmakowaniem a ostatecznie przygniatającą mrocznym ciężarem. Obecne zróżnicowanie muzyki Pantheist wyróżnia ich zdecydowanie z grona klasycznych funeral doomsterów, ale równocześnie, wraz z tym krążkiem, sadowią się w ścisłej elicie gatunku. Zamiast przemielania po raz n-ty starych śmieci, pokazali co znaczy mieć pomysł na muzykę i jak dużo nieotwartych drzwi jest jeszcze w tej pozornie skostniałej stylistyce. Inna sprawa, że żeby czuć się tak pewnie w tak rozległym materiale, trzeba posiadać także wszechstronne zaplecze techniczne, i tego, ani wychowanemu na greckim folku Kostasowi, ani reszcie jego ekipy nie brakuje. Nie dajcie się zwieść niepozornej okładce, to jest właśnie jeden z tych krążków w morzu dzisiejszych produkcji, na który naprawdę warto wyłożyć swoje ciężko ukrywane przed żoną zaskórniaki.

    www.pantheist.co.uk; www.myspace.com/pantheistukOlo ________9 search for Pantheist

Hostia

Na nowej płycie znajdziecie numer "Krasnodar Kitchen", opowiada on o zakochanych ptaszkach – Dmitry i Natalii Baksheevy z Rosji. Para przyznała się do kilkunastu morderstw od 1999. Podczas przeszukania znaleziono zdjęcia przedstawiające świąteczną kolację, gdzie dekoracjami stołu były ludzkie części ciała.

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.