upcoming releases

 • Blaze of Perdition

  THE HARROWING OF HEARTS

  record label: Metal Blade Records
  date of release: 2020-02-14
  POLAND

  Existing at the forefront of the Polish black metal movement, Blaze Of Perdition return with their fifth full-length, The Harrowing Of Hearts – their most urgent, refined, dynamic and accomplished work to date. Richly layered, it is also their most textured release, and they dive ever deeper into the themes they have been exploring since dropping their debut full-length in 2010, Towards The Blaze Of Perdition. "I would say the new record is to 2017's Conscious Darkness what [2011's] The Hierophant was for Towards The Blaze Of Perdition - a continuation of the initial idea, but in more energetic and catchy form. Perhaps more approachable and listener-friendly, but it's not up to me to decide," states vocalist Sonneillon. "Although some gothic rock influences could be heard on Conscious Darkness, here we took them out of the shadows and let them shine in the spotlight. It's also our most collectively written effort so far, with every band member throwing something meaningful to the whole."

  metalblade.com/blazeofperdition
  www.facebook.com/blazeofperdition/
  blazeofperdition.bandcamp.com

  search for Blaze of Perdition
 • listen and enjoy!
Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.