Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

Dział techniczny - problemy, preferencje, porady.

Moderatorzy: Nasum, Heretyk, Sybir, Gore_Obsessed

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4289
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

06-10-2024, 20:01

Numer może się udać, kto wie. Albo przynajmniej częściowo da się odczytać.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
Olo
rasowy masterfulowicz
Posty: 2179
Rejestracja: 27-11-2001, 11:41
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

06-10-2024, 20:07

Nie, nie... chwila. Panowie, mówimy tu tylko i wyłącznie o tym, że oprogramowanie stworzy nam iluzję ostrości. Dociągnie płynnie linie itd. Nie ma absolutnie mowy o tym, że z niewyraźnego tekstu, który na zdjęciu wygląda jak randomowe robaczki on jakimś cudem odczyta prawdziwą zawartość. JAK MIAŁBY TO ZROBIĆ???
Życie światów jest ryczącą rzeką, ale Ziemia jest sadzawką i stawem.
Znak zagłady jest wypisany na waszych czołach – jak długo będziecie się opierać ukłuciom szpilek?
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10117
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

06-10-2024, 20:19

Olo pisze:
06-10-2024, 20:07
Nie, nie... chwila. Panowie, mówimy tu tylko i wyłącznie o tym, że oprogramowanie stworzy nam iluzję ostrości. Dociągnie płynnie linie itd. Nie ma absolutnie mowy o tym, że z niewyraźnego tekstu, który na zdjęciu wygląda jak randomowe robaczki on jakimś cudem odczyta prawdziwą zawartość. JAK MIAŁBY TO ZROBIĆ???
:plusone:
O czym mam z tym .ludziom rozmiazać? Przeciec i tak jestem barbarzyńcom?
ekkoszolomom
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4289
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

06-10-2024, 20:35

Prawdopodobnie. Ale też - numer to "jedynie" dziesięć możliwości na cyfrę. Niektóre - być może - da się po wyostrzeniu odrzucić. Wciąż stąd daleko do odczytania całości, toteż nie liczyłbym na wiele.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
Olo
rasowy masterfulowicz
Posty: 2179
Rejestracja: 27-11-2001, 11:41
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

06-10-2024, 20:48

Jeszcze raz - nie ma czegoś takiego jak realne wyostrzanie przez software. To tylko iluzja. Zwiększenie kontrastu krawędzi lub - jak powiedziałem - sztuczne dorysowywanie. Polecam więc wyciąć sobie w photoshopie ten fragment, pobawić się levelami i może faktycznie coś się da więcej odczytać jeżeli ta 'niewyraźność' to właśnie wina kontrastu. Ale jeżeli masz zlane, czarne plamy to nie ma takiej magii, która cofnie czas i wstawi w momencie robienia zdjęcia w Twój obiektyw lepsze soczewki.

Po chuj by się astronomowie wszystkich krajów łączyli w budowie mega teleskopów skoro wystarczyłoby niebo sfotografować iPhonem i potem wrzucić w Magicznego Wyostrzacza i cieszyć się detalami jakiejś mgławicy Kurwiona.
Życie światów jest ryczącą rzeką, ale Ziemia jest sadzawką i stawem.
Znak zagłady jest wypisany na waszych czołach – jak długo będziecie się opierać ukłuciom szpilek?
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4289
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

06-10-2024, 21:12

Nie, no mieszasz dwa porządki. Jedno to jakość (nieważne, czy mówimy o ostrości, czy o czymkolwiek innym) zdjęcia. Drugie to możliwość oddania szczegółów ze względu na ograniczenia sprzętu. Nie mówimy tu o focie jeża, wykonanej ze 100 metrów telefonem. Będzie on na niej pikselem i nic nie poradzisz, bo to rzeczywiście kwestia optyki. Jeśli użyjesz obiektywu o ogniskowej ca. 1000 mm, będzie go widać. Ale złe zdjęcia "normalnych" ziemskich obiektów to zwykle nie kwestia ograniczeń sprzętu, tylko błędów fotografa - optyka była w pełni wystarczająca, a część informacji, których potrzebujesz, wciąż jest na tym zdjęciu. Oczywiście, nie naprawisz błędów. Możesz jednak spróbować trochę oszukać mózg, który przy określonych parametrach będzie bardziej skłonny zauważyć pewne szczegóły.

W swoim czasie dość mocno siedziałem w średniowiecznej numizmatyce. Raz na jakiś czas pojawiają się na sprzedaż zestawy wielu monet w kiepskim stanie, zwykle do tego fatalnie sfotografowanych. Sztuką jest wyłowić to, co może okazać się wartościowe. Skrajne manipulowanie parametrami zdjęcia pozwalało mi nieraz odcyfrować albo elementy graficzne, albo fragmenty inskrypcji. Oczywiście, to jest trochę tak, że szukasz zwykle konkretnych rzeczy, więc jest łatwiej. Nadal jednak, jest to możliwe, i zanotowałem na tym polu kilka dość spektakularnych sukcesów. Nie ma w tym żadnej magii.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
Olo
rasowy masterfulowicz
Posty: 2179
Rejestracja: 27-11-2001, 11:41
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

06-10-2024, 21:31

Tak. Kontrast, levele 'nadrobisz'. Ale nie brak danych, informacji. W zasadzie to napisaliśmy to samo. Ja się tylko wypowiadam o wspomnianym filmowym efekcie, który z pikselowego jeża robi ostrego z każdą igiełką. Coś takiego nie jest możliwe. A tak w ogóle rozmawiamy o zdjęciu, którego nie widzimy i potrzebach, których do końca nie znamy ;)
Życie światów jest ryczącą rzeką, ale Ziemia jest sadzawką i stawem.
Znak zagłady jest wypisany na waszych czołach – jak długo będziecie się opierać ukłuciom szpilek?
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4289
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

06-10-2024, 22:12

Olo pisze:
06-10-2024, 21:31
Tak. Kontrast, levele 'nadrobisz'. Ale nie brak danych, informacji. W zasadzie to napisaliśmy to samo. Ja się tylko wypowiadam o wspomnianym filmowym efekcie, który z pikselowego jeża robi ostrego z każdą igiełką. Coś takiego nie jest możliwe. A tak w ogóle rozmawiamy o zdjęciu, którego nie widzimy i potrzebach, których do końca nie znamy ;)
A to prawda. Kolega Triceps by bardzo ułatwił zadanie, po prostu wstawiając zdjęcie. A filmowe efekty, tak, tak. W mojej branży to znane. Wkładasz glebę do magicznego pudełka i po dziesięciu sekundach pudełko mówi, skąd ona jest i co jest w środku. Naprawdę bym chciał, o ile by mi to robotę ułatwiło :D
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15976
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

07-10-2024, 08:50

Olo pisze:
06-10-2024, 21:31
Tak. Kontrast, levele 'nadrobisz'. Ale nie brak danych, informacji. W zasadzie to napisaliśmy to samo. Ja się tylko wypowiadam o wspomnianym filmowym efekcie, który z pikselowego jeża robi ostrego z każdą igiełką. Coś takiego nie jest możliwe. A tak w ogóle rozmawiamy o zdjęciu, którego nie widzimy i potrzebach, których do końca nie znamy ;)
Ogolnie idea plikow skompresowanych typu jpg to usuwanie bitow informacji, w celu zmniejszenia obrazu i tego typu programy pewnie ekstrapoluja usuniete wartosci na podstawie danych z sasiednich pol. W kazdym razie myslalem, ze oprogramowanie, ktore sie przez lata ogladalo w filmach juz moze jest dostepne dla zwyklych ludzi.

Taken ogolnie to nie jest jakis taki mocno fantazjowany film, i tam koles robi to w automacie na dworcu, wlasnie wtedy mnie to zastanowilo.

PLik moge wrzucic, tylko to fota z olx wiec ona sie zapisuje w dziwnym formacie .webp, zrzut ekranu chyba trza zrobic w takim wypadku
woodpecker from space
Br00tal
postuje jak opętany!
Posty: 346
Rejestracja: 03-02-2024, 17:42

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

07-10-2024, 09:11

Wpisujesz w google webp to jpg i masz stronki gdzie mozesz przekonwertowac na normalny format od razu.
Awatar użytkownika
Believer
weteran forumowych bitew
Posty: 1436
Rejestracja: 08-06-2013, 11:27
Lokalizacja: cipsko twojego starego

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

07-10-2024, 09:57

Triceratops pisze:
07-10-2024, 08:50
Olo pisze:
06-10-2024, 21:31
Tak. Kontrast, levele 'nadrobisz'. Ale nie brak danych, informacji. W zasadzie to napisaliśmy to samo. Ja się tylko wypowiadam o wspomnianym filmowym efekcie, który z pikselowego jeża robi ostrego z każdą igiełką. Coś takiego nie jest możliwe. A tak w ogóle rozmawiamy o zdjęciu, którego nie widzimy i potrzebach, których do końca nie znamy ;)
Ogolnie idea plikow skompresowanych typu jpg to usuwanie bitow informacji, w celu zmniejszenia obrazu i tego typu programy pewnie ekstrapoluja usuniete wartosci na podstawie danych z sasiednich pol. W kazdym razie myslalem, ze oprogramowanie, ktore sie przez lata ogladalo w filmach juz moze jest dostepne dla zwyklych ludzi.

Taken ogolnie to nie jest jakis taki mocno fantazjowany film, i tam koles robi to w automacie na dworcu, wlasnie wtedy mnie to zastanowilo.

PLik moge wrzucic, tylko to fota z olx wiec ona sie zapisuje w dziwnym formacie .webp, zrzut ekranu chyba trza zrobic w takim wypadku

Obrazek

Zmieniasz typ pliku na *wszystkie pliki* w nazwie pliku dopisujesz .jpeg i masz bez zabawy w konwertowanie na stronkach
Awatar użytkownika
Olo
rasowy masterfulowicz
Posty: 2179
Rejestracja: 27-11-2001, 11:41
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

07-10-2024, 12:48

Triceratops pisze:
07-10-2024, 08:50
Taken ogolnie to nie jest jakis taki mocno fantazjowany film, i tam koles robi to w automacie na dworcu, wlasnie wtedy mnie to zastanowilo.
No więc ten fragment z tego filmu to absolutnie nierealna bajka i bzdura (wykazane na liście głupot w tym filmie w numerem 47 bodajże).
Życie światów jest ryczącą rzeką, ale Ziemia jest sadzawką i stawem.
Znak zagłady jest wypisany na waszych czołach – jak długo będziecie się opierać ukłuciom szpilek?
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15976
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

07-10-2024, 13:59

No trudno, nadzieja umiera oatstnia, ciekawe po co takie gowno wrzucaja do filmow. Provowalem roznych wyostrzaczy ale z chujni nie da sie nic zrobic. Niby z daleka widze numer ale nie mam pewnosci. W koncu go dopadne i tak ale zapytac nie zaszkodzilo
woodpecker from space
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10117
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

07-10-2024, 14:13

Triceratops pisze:
07-10-2024, 13:59
No trudno, nadzieja umiera oatstnia, ciekawe po co takie gowno wrzucaja do filmow. Provowalem roznych wyostrzaczy ale z chujni nie da sie nic zrobic. Niby z daleka widze numer ale nie mam pewnosci. W koncu go dopadne i tak ale zapytac nie zaszkodzilo
Jesli to nagranie z kamerki to jesli brakuje np. 2 cyfr, to zawsze mozesz sprobowac to zlozyc z marka pojazdu. Wydaje mi sie, ze to jest wszystko do zgrania, dajmy na to KRA12XX Skoda Octavia, to juz mocno zaweza pole. Jakbys mial zglaszac na paly, to beda chcieli jednak wyrazny numer + marke, wiec jesli nie widac z nagrania, to raczej nic z tego.
O czym mam z tym .ludziom rozmiazać? Przeciec i tak jestem barbarzyńcom?
ekkoszolomom
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15976
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

07-10-2024, 14:22

Nie, to zupelnie inna kwestia, numer ma zwiazek z moim maniakalnym hobby i choc jest dla mnie wazny, to zycie pokazalo, ze cierpliwosc kleszcza i czas w koncu zaowocuje sukcesem
woodpecker from space
Havantoth
starszy świeżak
Posty: 16
Rejestracja: 30-12-2007, 19:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

08-10-2024, 19:25

Jeśli masz link do samego zdjęcia z OLX, to w parametrze s= zmień standardowe 1000x700 (czy jak tam serwer zmniejszył) na np. 9999x9999 - powinno wtedy wyświetlić w oryginalnie przesłanym rozmiarze
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15976
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

08-10-2024, 20:27

Ooooo i to jest rada za flaszke bimbru conajmniej! Muchas gracias señor!!!! To lepsze niz automaty z fimow z Neesonem xD
woodpecker from space
piotraz
weteran forumowych bitew
Posty: 1297
Rejestracja: 01-04-2011, 11:14

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

08-10-2024, 21:35

Pany, jakiś dobry router z anteną przy oknie albo zewnętrzna... Kurwa co to się dzieje u mnie z netem to kurwa mać... W piku to Netflix ma piksele, Orange tlumaczy się że maszty są przeciążone...
Awatar użytkownika
Olo
rasowy masterfulowicz
Posty: 2179
Rejestracja: 27-11-2001, 11:41
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

08-10-2024, 22:28

jak jakaś wiocha i Cię stać to net od Muska ze Starlinków trza brać Panie. Cena żydoska, ale ponoć śmiga ładnie..
Życie światów jest ryczącą rzeką, ale Ziemia jest sadzawką i stawem.
Znak zagłady jest wypisany na waszych czołach – jak długo będziecie się opierać ukłuciom szpilek?
piotraz
weteran forumowych bitew
Posty: 1297
Rejestracja: 01-04-2011, 11:14

Re: Problemy z komputerami, oprogramowaniem etc.

08-10-2024, 22:37

Już było kombinowane ale to jest za drogo, te startowe rzeczy koszą niemiłosiernie.
ODPOWIEDZ