upcoming releases

 • Mournful Congregation

  THE EXUVIAE OF GODS - PART II

  record label: Osmose Productions / 20 Buck Spin
  date of release: 2023-05-26
  USA

  Returning with the second and final installment in the doom-laden ‘The Exuviae Of Gods’ EP series, Part II once again contains two never-heard brand new Mournful Congregation tracks and a re-recording of an old classic from the band’s ‘90s demo era.

  The EP opens with ‘Heads Bowed’ which the most fanatical Mournful Congregation fans will recognize from their ‘An Epic Dream Of Desire’ demo from 1995, now given new life through the eyes and ears of decades of Extreme Doom songcraft and studio-work. After that look back, ‘The Forbidden Abysm’ and the side-long ‘The Paling Crest’ remind us how far Mournful Congregation have come, and yet remain as true to their original purpose as ever. Like the previous EP, artwork is once again handled by Karmazid, bringing the monadic into the dyadic. Thus perfecting the natural order of primordial principles….

  And so concludes the dual-pillar compendium of devouring gloom and exaltation that is ‘The Exuviae Of Gods’. A balm to quiet the restless spirit as the world awaits the inevitable birth of the years-in-the-making 6th Mournful Congregation album.
  credits
  releases May 26, 2023

  Damon Good - Vocals, Guitars
  Justin Hartwig - Guitars
  Ben Newsome - Bass
  Ben Petch - Guitar
  Tim Call - Drums

  Drums recorded at Red Lantern Studios, Portland OR by Evan Mersky
  Everything else recorded and mixed at the Cave Studio in Adelaide, Australia by Damon Good
  Mastered by Brad Boatright at Audiosiege
  Artwork by Karmazid

  mournfulcongregation.bandcamp.com/
  20buckspin.bandcamp.com
  www.facebook.com/mournfulcongregation
  mournfulcongregation.com/
  www.osmoseproductions.com/

  search for Mournful Congregation
 • listen and enjoy!
Epitome

...co do saksofonu to był to przypadek całkowity. Bo idąc coś zjeść do miasta napotkaliśmy kolesia który na ulicy grał na saksofonie. Zagadałem do niego żeby nagrał nam jakieś partie i zgodził się. Oczywiście nie miał pojęcia na co się porwał, do tego komunikacja nie była najlepsza, bo okazał się być obywatelem Ukrainy i język polski nie był dobry albo w ogóle go nie było...

Hostia

Na nowej płycie znajdziecie numer "Krasnodar Kitchen", opowiada on o zakochanych ptaszkach – Dmitry i Natalii Baksheevy z Rosji. Para przyznała się do kilkunastu morderstw od 1999. Podczas przeszukania znaleziono zdjęcia przedstawiające świąteczną kolację, gdzie dekoracjami stołu były ludzkie części ciała.

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.