WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

ogólne rozmowy o tym i owym... tylko metal prosimy....

Moderatorzy: Gore_Obsessed, ultravox, Heretyk, Nasum, Sybir

Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4054
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 19:35

Alkoholokaust pisze:
09-05-2022, 19:25
Miałem na myśli to, że w sposób jaki Mgła rozpowszechnia swoje płyty (umówmy się, że podziemny) wyklucza możliwość zaistnienia w oficjalnych rankingach sprzedażowych.
Więcej, przecież wiele kapel poszło po rozum do głowy tak bardzo, że - podobnie jak jest z Mardukiem - wydają płyty samodzielnie. Sprzedają poprzez swoje strony internetowe i/lub na koncertach. Zwykle bardzo ładne wydania, praktycznie nie do dostania w oficjalnym obiegu. W ten sposób np. kupiłem większość nowszych płyt Antimatter, studyjnych, singli i koncertowych, od czasu opuszczenia przez nich Prophecy. Kupowałem je na gigach, pojedyncze sztuki pojawiają się w sprzedaży - z drugiej ręki, czasami z autografami. Nie sposób to policzyć.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 19:39

COFFIN pisze:
09-05-2022, 19:18
Mówisz o ludziach, których do jakiegoś czasu właśnie wytwórnie dymały i ze sprzedaży płyt nie mieli nic. Zostawały koncerty. Kazik zresztą też poszedł po rozum do głowy w pewnym momencie.
Ale on to mówił o obecnych czasach. Chyba że prawa do starych utworów ciągle są w rękach wytworni na słabych warunkach.
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Awatar użytkownika
COFFIN
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8074
Rejestracja: 23-11-2005, 21:28

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 20:17

Mogło mu też chodzić o zmiany pokoleniowe, jakie zachodzą i o sprzedaż muzyki na fizycznych nośnikach, czyli: 'wcześniej problem, bo jebali nas w dupę, a później spadek związany z dostępem do muzyki przez net itd'.
'Come the Blessed Madness'
olgims
weteran forumowych bitew
Posty: 1006
Rejestracja: 06-09-2010, 23:25

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 20:24

Alkoholokaust pisze:
09-05-2022, 19:31
maciek z klanu pisze:
09-05-2022, 19:13

To wszystko + koncerty. Liczenie sprzedaży płyt ma coraz mniejsze znaczenie.
Kilka lat temu czytałem wywiad z Munkiem albo Kazikiem który mówił że sprzedaż płyt to najmniej istotna rzecz dla artysty jeśli chodzi o $$$.
W głównym nurcie to już nawet wydawanie płyt schodzi na dalszy plan, bo po co, skoro wystarczy wrzucić w sieć jeden numer, który napierdoli miliony wyświetleń i zwabi reklamodawców. Słuchanie krążków od A do Z niedługo będzie odbierane jako nawyk starych ludzi.
cos w tym jest. podobnie z czytaniem (przeciez sa audiobooki). kupowanie plyt tez juz musialo sie stac nawykiem starych ludzi - kilka tygodni temu postanowilem sobie poprzerzucac placki w media - okazuje sie, ze zlikwidowali i cd I winyle - facet z obslugi na moje zdziwienie rzucil tekstem - no przeciez wszystko jest w Internecie :) zreszta ostatnimi laty ilekroc zajrzalem na dzial z plytami w jakims media to albo bylem akurat jedynym klientem albo miedzy polkami krecil sie jeszcze jakis inny dziadek. A szkoda kurwa wielka bo to fajny rytual byl, kto pamieta lata 90te i swoj lokalny sklep muzyczny to wie, ze tam sie zycie toczylo i wielkie wydarzenia miejsce mialy. w ostatnich latach taka sentymentalna namiastka dla mnie byly jeszcze te dzialy muzyczne (nawet jak sie nic nie kupilo) no ale wszystko co dobre kiedys sie konczy. pozostaje otworzyc zakladke z ulubionymi distrami.
Seein' me is def not repeated or done twice
I laugh as I cast the first stones at Christ
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10723
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 20:56

olgims pisze:
09-05-2022, 20:24
cos w tym jest. podobnie z czytaniem (przeciez sa audiobooki).
To akurat słaby przykład, sprzedaż książek nie spadła.

Obrazek
Chop wood. Carry water.
olgims
weteran forumowych bitew
Posty: 1006
Rejestracja: 06-09-2010, 23:25

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 21:01

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
09-05-2022, 20:56
olgims pisze:
09-05-2022, 20:24
cos w tym jest. podobnie z czytaniem (przeciez sa audiobooki).
To akurat słaby przykład, sprzedaż książek nie spadła.

Obrazek
A to tez ciekawe bo z roku na rok dane o "czytaczach" coraz bardziej zatrwazajace.
Seein' me is def not repeated or done twice
I laugh as I cast the first stones at Christ
Awatar użytkownika
Alkoholokaust
postuje jak opętany!
Posty: 623
Rejestracja: 09-01-2007, 13:49
Lokalizacja: delirium
Kontakt:

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 21:03

Jak to się ma do jakości tej beletrystyki?
hare hare supermarket

nsbm.pl
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10723
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 21:06

Alkoholokaust pisze:
09-05-2022, 21:03
Jak to się ma do jakości tej beletrystyki?
Prawdopodobnie bardzo trudno byłoby udowodnić jakąkolwiek zbieżność między ilością a jakością, ponieważ wymagałoby to ustalenia wzorów jakości i podstaw oceny - po drugie, powołać wielką komisję, która według tych wzorów czytałaby wszystkie wychodzące w kraju książki i oceniałaby według tego wzoru, a następnie publikowała wyniki.
Chop wood. Carry water.
Awatar użytkownika
Herne the Hunter
postuje jak opętany!
Posty: 642
Rejestracja: 20-12-2009, 02:26
Lokalizacja: Poznań

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 21:09

Ciekawy temat, może to naiwne, ale zupełnie się nie znam. No to co z tą sprzedażą przez distro, jak to jest. Taki FT chyba nawet nawet te liczby wykręca. W ujęciu miesięcznym to chyba kilkaset zamówień mają. Nie znam się na marżach, ale chyba na życie im starcza? A nowe chyba distra ciągle powstają?
Conan! What is best in life? Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women
Awatar użytkownika
Olo
rasowy masterfulowicz
Posty: 2058
Rejestracja: 27-11-2001, 11:41
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 23:19

olgims pisze:
09-05-2022, 20:24
Alkoholokaust pisze:
09-05-2022, 19:31
maciek z klanu pisze:
09-05-2022, 19:13

To wszystko + koncerty. Liczenie sprzedaży płyt ma coraz mniejsze znaczenie.
Kilka lat temu czytałem wywiad z Munkiem albo Kazikiem który mówił że sprzedaż płyt to najmniej istotna rzecz dla artysty jeśli chodzi o $$$.
W głównym nurcie to już nawet wydawanie płyt schodzi na dalszy plan, bo po co, skoro wystarczy wrzucić w sieć jeden numer, który napierdoli miliony wyświetleń i zwabi reklamodawców. Słuchanie krążków od A do Z niedługo będzie odbierane jako nawyk starych ludzi.
cos w tym jest. podobnie z czytaniem (przeciez sa audiobooki). kupowanie plyt tez juz musialo sie stac nawykiem starych ludzi - kilka tygodni temu postanowilem sobie poprzerzucac placki w media - okazuje sie, ze zlikwidowali i cd I winyle - facet z obslugi na moje zdziwienie rzucil tekstem - no przeciez wszystko jest w Internecie :)
siostra w zeszłym tygodniu kupowała samochód - nowy, z salonu. Podobno wybałuszyli na nią oczy ze zdziwienia/rozbawienia, gdy spytała się dlaczego nie ma w nim odtwarzacza CD. Brak takowego to teraz 'standard', a im bardziej topowe auto tym pewniejsze, że będzie bardziej 'nowoczesny' - czyli odtwarzacz CD śmierdzący starymi dziadami na pewno się w nim nie znajdzie.

Spora część współczesnych nastolatków nie poradziłaby sobie z wyjęciem płyty z pudełka typu jewel. Sprawdziłem to osobiście - obracają to archeologiczne coś w rękach nie wiedząc jak się to otwiera.
Życie światów jest ryczącą rzeką, ale Ziemia jest sadzawką i stawem.
Znak zagłady jest wypisany na waszych czołach – jak długo będziecie się opierać ukłuciom szpilek?
vicotnick
rasowy masterfulowicz
Posty: 2453
Rejestracja: 25-08-2006, 22:15

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 23:27

Akurat nie dziwi mnie brak cd w samochodzie, to przecież bez sensu, brać w podróż teczkę płyt skoro wszystko można mieć na pendrive. Zaznaczam, że takiego podejścia nie stosuje w domu, tu cd/winyl to podstawa.
Awatar użytkownika
PrzemoC
w mackach Zła
Posty: 678
Rejestracja: 21-08-2006, 15:21
Lokalizacja: uOpolskie

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 23:35

Pozbyłem się większości fizykali - od lat nie sprawiało mi już przyjemności rozpakowywanie płyt, zgłębianie książeczek itd. Zakupione płyty układałem w stos na biurku i kolejno odsłuchiwałem tylko po to, żeby skrzętnie je wmontować w kolejną półkę z Ikei. I tak wszystkie miałem już odsłuchane z neta, więc zadałem sobie w końcu pytanie na chuj mi to wszystko ;-)
olgims
weteran forumowych bitew
Posty: 1006
Rejestracja: 06-09-2010, 23:25

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 23:36

Olo pisze:
09-05-2022, 23:19
olgims pisze:
09-05-2022, 20:24
Alkoholokaust pisze:
09-05-2022, 19:31




W głównym nurcie to już nawet wydawanie płyt schodzi na dalszy plan, bo po co, skoro wystarczy wrzucić w sieć jeden numer, który napierdoli miliony wyświetleń i zwabi reklamodawców. Słuchanie krążków od A do Z niedługo będzie odbierane jako nawyk starych ludzi.
cos w tym jest. podobnie z czytaniem (przeciez sa audiobooki). kupowanie plyt tez juz musialo sie stac nawykiem starych ludzi - kilka tygodni temu postanowilem sobie poprzerzucac placki w media - okazuje sie, ze zlikwidowali i cd I winyle - facet z obslugi na moje zdziwienie rzucil tekstem - no przeciez wszystko jest w Internecie :)
siostra w zeszłym tygodniu kupowała samochód - nowy, z salonu. Podobno wybałuszyli na nią oczy ze zdziwienia/rozbawienia, gdy spytała się dlaczego nie ma w nim odtwarzacza CD. Brak takowego to teraz 'standard', a im bardziej topowe auto tym pewniejsze, że będzie bardziej 'nowoczesny' - czyli odtwarzacz CD śmierdzący starymi dziadami na pewno się w nim nie znajdzie.

Spora część współczesnych nastolatków nie poradziłaby sobie z wyjęciem płyty z pudełka typu jewel. Sprawdziłem to osobiście - obracają to archeologiczne coś w rękach nie wiedząc jak się to otwiera.
z jednej strony to fascynujace jak ludzie, zwlaszcza mlodziez uzaleznila sie od technologii, z drugiej strony jak czlowiek pomysli, ze cos co 30 lat temu uchodzilo za uniwersalnie nowoczesne zestarzalo sie do stopnia nierozpoznawalnosci, to jednak zimny dreszcz. ten postep jest za szybki.
Seein' me is def not repeated or done twice
I laugh as I cast the first stones at Christ
olgims
weteran forumowych bitew
Posty: 1006
Rejestracja: 06-09-2010, 23:25

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

09-05-2022, 23:39

vicotnick pisze:
09-05-2022, 23:27
Akurat nie dziwi mnie brak cd w samochodzie, to przecież bez sensu, brać w podróż teczkę płyt skoro wszystko można mieć na pendrive. Zaznaczam, że takiego podejścia nie stosuje w domu, tu cd/winyl to podstawa.
no to chuj shame on me, przyznaje sie slucham cd w samochodzie :)
Seein' me is def not repeated or done twice
I laugh as I cast the first stones at Christ
Awatar użytkownika
Alkoholokaust
postuje jak opętany!
Posty: 623
Rejestracja: 09-01-2007, 13:49
Lokalizacja: delirium
Kontakt:

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

10-05-2022, 07:05

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
09-05-2022, 21:06
Alkoholokaust pisze:
09-05-2022, 21:03
Jak to się ma do jakości tej beletrystyki?
Prawdopodobnie bardzo trudno byłoby udowodnić jakąkolwiek zbieżność między ilością a jakością, ponieważ wymagałoby to ustalenia wzorów jakości i podstaw oceny - po drugie, powołać wielką komisję, która według tych wzorów czytałaby wszystkie wychodzące w kraju książki i oceniałaby według tego wzoru, a następnie publikowała wyniki.
Podziękował za rozbudowaną odpowiedź na pytanie retoryczne.
hare hare supermarket

nsbm.pl
Dead But Rimming
postuje jak opętany!
Posty: 494
Rejestracja: 01-04-2021, 13:17

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

10-05-2022, 08:39

hcpig pisze:
09-05-2022, 17:58
Tego się w ogóle nie da zmierzyć tak jak rozstrzygnąć czy CD-Action wykosiło konkurencję bo było takie dobre czy że zaczęło dolepiać pełniaki do gazety.
No nie, ale można byłoby szacować, porównując wyniki ze sprzedażą kolejnego materiału, już bez gazety :) Ale znowu, nie sądzę by takie dane były szeroko dostępne.
Awatar użytkownika
ozob
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 6679
Rejestracja: 19-02-2017, 22:50

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

10-05-2022, 08:49

Olo pisze:
09-05-2022, 23:19
olgims pisze:
09-05-2022, 20:24
Alkoholokaust pisze:
09-05-2022, 19:31




W głównym nurcie to już nawet wydawanie płyt schodzi na dalszy plan, bo po co, skoro wystarczy wrzucić w sieć jeden numer, który napierdoli miliony wyświetleń i zwabi reklamodawców. Słuchanie krążków od A do Z niedługo będzie odbierane jako nawyk starych ludzi.
cos w tym jest. podobnie z czytaniem (przeciez sa audiobooki). kupowanie plyt tez juz musialo sie stac nawykiem starych ludzi - kilka tygodni temu postanowilem sobie poprzerzucac placki w media - okazuje sie, ze zlikwidowali i cd I winyle - facet z obslugi na moje zdziwienie rzucil tekstem - no przeciez wszystko jest w Internecie :)
siostra w zeszłym tygodniu kupowała samochód - nowy, z salonu. Podobno wybałuszyli na nią oczy ze zdziwienia/rozbawienia, gdy spytała się dlaczego nie ma w nim odtwarzacza CD. Brak takowego to teraz 'standard', a im bardziej topowe auto tym pewniejsze, że będzie bardziej 'nowoczesny' - czyli odtwarzacz CD śmierdzący starymi dziadami na pewno się w nim nie znajdzie.

Spora część współczesnych nastolatków nie poradziłaby sobie z wyjęciem płyty z pudełka typu jewel. Sprawdziłem to osobiście - obracają to archeologiczne coś w rękach nie wiedząc jak się to otwiera.
Auta bez CD to już dobre 5 lat.
"Bawi mnie, gdy widzę jak ludzie, których tam wtedy nie było, albo nie są Norwegami, rozwodzą się nad dawanymi czasami, jakby wszyscy jednoczyli się wówczas przeciwko wspólnemu celowi" - Dolk.
Dead But Rimming
postuje jak opętany!
Posty: 494
Rejestracja: 01-04-2021, 13:17

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

10-05-2022, 09:14

Alkoholokaust pisze:
09-05-2022, 18:16
Dziś pozycję artysty mierzy się raczej przez liczbę wyświetleń w serwisach streamingowych niż sprzedanych fizycznych krążków, więc pewnie nikt skrupulatnie nie prowadzi statystyk bo i po co.
To chyba zależy od zasięgu. Jeśli jakiś Kendrick Lamar ma np. 300 milionów wyświetleń klipu na YouTube, to sama prowizja od tego serwisu jest już konkretna. W metalu kojarzę akcje, gdzie zespół wrzuca materiał na Spotify z opóźnieniem, bo wielkiej kasy z tego nie zobaczy, ale dla ludzi jest to substytut zakupu płyty i w praktyce niewiele fizycznych nośników się sprzedaje po odpaleniu serwisów streamingowych.
Zespoły więcej zarabiają z merchu (koszulki, bluzy i masa dodatkowych pierdół) niż z muzyki, t-shirt na klacie fajnie wygląda, w płytę się nie ubierzesz, a w necie za free.
To znowu kwestia skali. Nawet w Polsce, autorzy jakichś radiowych hitów mogą kasować po kilka koła miesięcznie z tantiem od ZAiKS. Nagrali coś raz, weszło i starczy. Po co im się pchać w produkcję koszulek do jakichś rzewnych kawałków typu "Lubiła skakać". W metalu jest odwrotnie, bo mniej jest potencjalnie zainteresowanych, kwestia tantiem i prowizji to absolutny śmiech, więc idzie się w to, co zapewnia stosunkowo wysoką marżę - koncerty i merch.

Kiedyś widziałem wywiad z TeDe (taki tam polski raper). Padło pytanie, czy nie spadła mu sprzedaż płyt po tym jak skończyła mu się współpraca z TVN Turbo. Odpowiedział coś w stylu, że nie potrzebuje - bo jak nagra numer, wrzuci w sieć, to ma w moment setki tysięcy wyświetleń i nakład jakiegoś singla sprzeda w 2 dni, a TV ze swoim zasięgiem nic mu w tym nie pomoże.

Więc to chyba wszystko zależy od możliwości. Jak masz potencjał na sprzedaż milionów koszulek czy popularność swojej marki odzieżowej czy potencjał na współprace influ - to to robisz. Jak nie masz na to opcji, bo zbyt niszowa twórczość, to łapiesz się innych metod zarobkowania.
Co prawda są jakieś listy Olis czy ki chuj to zwał, ale dotyczą mainstreamu, który płyty upłynnia głównie przez oficjalne dystrybucje, typu empik, MM czy molochy internetowe.
I właśnie dlatego mocno wątpię w rzetelność tych danych. Sieci typu Empik czy MM rozliczają się na długich terminach, towar często biorą w komis. Choćby się zesrali, nie są w stanie po miesiącu powiedzieć, ile zeszło nowych płyt Nosowskiej czyt Maleńczuka. Zresztą ZPAV, podając listę OLIS , wrzuca suche info kto na którym miejscu, a nie kto ile popchnął. Jest tylko ogólna liczba sprzedanych płyt w ogóle i to wychodzi w okolicach 1,5 miliona na 100 tytułów, co daje średnio 15k na tytuł (to jest granica, za którą dostaje się Złotą Płytę). I, w sumie, to jest żałośnie mało, biorąc pod uwagę, że to są płyty najczęściej tłusto promowane, wydawane przez wielkie koncerny, produkowane przez etatowych muzyków, autorów tekstów, itd. , a na końcu lądują w koszu w Biedronce czy innym markecie, kosztując w przecence jakieś 7 złotych.
Taka Mgła pewnie sprzedaje sporo, ale co z tego, skoro albumów w Empikach nie uświadczysz to i nakładu nie oszacujesz.
Oni akurat sami to sobie ogarniają, więc wiedzą doskonale, ile płyt wysłali w świat. Co najwyżej, mogą nie wiedzieć, ile z nich faktycznie już zostało z danych sklepów czy dystrybucji wykupionych.
Awatar użytkownika
PrzemoC
w mackach Zła
Posty: 678
Rejestracja: 21-08-2006, 15:21
Lokalizacja: uOpolskie

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

10-05-2022, 09:38

Albowiem taka jest prawda.
Załączniki
FB_IMG_16521679385334011.jpg
FB_IMG_16521679385334011.jpg (74.25 KiB) Przejrzano 1306 razy
mistrzsardu
rasowy masterfulowicz
Posty: 2634
Rejestracja: 10-05-2005, 23:03
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: WYNIKI SPRZEDAŻY PŁYT Z POLSKIM METALEM

10-05-2022, 10:08

Dead But Rimming pisze:
10-05-2022, 09:14
Nawet w Polsce, autorzy jakichś radiowych hitów mogą kasować po kilka koła miesięcznie z tantiem od ZAiKS. Nagrali coś raz, weszło i starczy.
Był wywiad z Romualdem Lipko tak z 5-7 lat temu i on w nim powiedział, że z tytułu tantiem miał ok. 50 000 zł miesięcznie.
Wystarczyło tylko napisać połowę hitów z lat 80-tych i kasa sama wpada ;)
Celem życia nie jest przeżycie.
ODPOWIEDZ