Najnowsze recenzje

 • Sovereign - "Altered Realities"

  2024 / 1cd
  Dark Descent Records
  Norway
  Sovereign - Altered Realities Co za debiut! Jestem absolutnie zauroczony tym co zaserwowała ta norweska ekipa i absolutnie nie dziwię się, że Dark Descent nie zwlekała z kontraktem. Dotychczasowe doświadczenie muzyków Sovereign w takich kapelach jak m.in. Nocturnal Breed, czy Execration na pewno pozwala oczekiwać kompozycji powyżej średniej ligowej, ale ten materiał dostarcza wszystkiego tego, czego zawsze oczekiwaliście po obietnicach kontynuacji dziedzictwa starego Pestilence, Dark Angel, Ripping Corpse, albo Incubus/Opprobrium przy okazji kolejnych nowinek w tym gatunku. I kluczem do zrozumienia wyjątkowości Sovereign jest właśnie pojęcie kontynuacji. Kwartet z Oslo traktuje thrash/death metalowe dziedzictwo tuzów gatunku nie jak nową układankę ze starych puzzli, ale wyłącznie jako formę zakorzenienia. Z old schoolowej napastliwości z wściekłą sekcją rytmiczną i zdartymi wokalami przechodzącą charakterystycznie ścinanymi riffami w rozbudowane, ale niesamowicie wciągające odnogi w kierunkach zarówno progresywnych jak i wolniejszych, pozaziemsko przestrzennych, z przeciągłymi ozdobnikami gitar i wsparciem klawiszy. Zarówno finezyjne riffy jak i porywające solówki nadają wyrafinowany ton temu tętniącym odświeżającą energią organizmowi, w którego żyłach płyną klasyczne, zjadliwe substancje, ale ostateczną konsekwencją wielowątkowych kompozycji jest materiał, który nie przytłacza techniczną zawiłością, za to rozbudza ciągle apetyt na kolejne odsłuchy - i kolejne produkcje rzecz jasna.

  www.darkdescentrecords.com
  www.facebook.com/sovereignnorway
  www.darkdescentrecords.bandcamp.comOlo / 9Posłuchaj / oglądaj
 • Brodequin - "Harbinger of Woe"

  2024 / 4cd
  Season of Mist
  USA
  Brodequin - Harbinger of Woe Niczym notoryczny morderca, który w ekstatycznym transie opowiada śledczym o tym, co w momentach szaleństwa robił z dziesiątkami swoich ofiar, tak Brodequin postanowili opowiedzieć nam po 20 latach o swoich nieludzkich praktykach z pierwszych trzech płyt - utrzymywania ofiar na krawędzi agonii w przerażającej pokucie tortur zgniatania, wyrywania, wbijania i rozrywania, ale teraz nadając tym historiom hieratyzm i wprowadzając w swoje formy przestrzeń budującą pełną napięcia grozę. Brodequin nie zwolnili, nie złagodnieli, wciąż oddają się manii intensyfikacji bólu, ale zdecydowanie poprawili brzmienie całości i przede wszystkim - uatrakcyjnili dynamikę kompozycji wzbogacając je w epicką podniosłość, która pozwala dostrzec w ich muzyce zupełnie inny wymiar. Nie powinno być to poczytywane za ujmę dla ich ekstremizmu, ale ta płyta to zdecydowany przełom dla Brodequin w kwestii przystępności ich sadystycznego przekazu, dotarcia z religią pręgierza także do tych, którzy do tej pory pozostawali głusi na ich surową doktrynę. Dotychczasowych wyznawców natomiast nie spotka rozczarowanie po dwóch dekadach oczekiwania na nową ewangelię.

  shop.season-of-mist.com/list/brodequin-harbinger-of-woe
  orcd.co/harbingerofwoepresave
  www.facebook.com/brodequinTN
  www.instagram.com/brodequintn
  brodequin.bandcamp.comOlo / 9Posłuchaj / oglądaj
 • Deamoniac - "Visions of the Nightside"

  2024 / 3cd
  Xtreem Music
  Italy
  Deamoniac - Visions of the Nightside Trzeci album włoskiej death metalowej ekipy złożonej z byłych muzyków nieco bardziej znanego wszystkim Horrid. Tutaj, zafascynowani starą Szwecją oddają się całkiem przyjemnemu, brutalnemu mieleniu w bardzo surowej oprawie brzmieniowej (chyba nawet bez masteringu) co powinno przypaść do gustu wielbicielom nie tylko Nihilist, Carnage, czy wiadomo-którego-Crematory, ale też Nominon, Kaamos, a nawet jedynki Vomitory. Rozpędzone betonowe buldożery, napierający bezlitośnie atak bębnów, szczypta melodii w riffach, klasyczny growl i żadnych zabaw w klimatyczne przestoje, malownicze solówki, czy próby bezsensownego odpowiadania na pytanie po co nam kolejny klon skandynawskiego cudu sprzed trzech dekad. Warte docenienia szczere i niepretensjonalne podejście do sprawy.

  shop.xtreemmusic.com/english.item.index.php?&id=27087
  xtreemmusic.bandcamp.com/album/visions-of-the-nightside
  www.facebook.com/DAEMONIAC666/Olo / 6,5Posłuchaj / oglądaj

Najnowsza recenzja

Sovereign

Altered Realities
Co za debiut! Jestem absolutnie zauroczony tym co zaserwowała ta norweska ekipa i absolutnie nie dziwię się, że Dark Descent nie zwlekała z kontraktem. Dotychczasowe doświadczenie muzyków Sover...

Najnowszy wywiad

Epitome

...co do saksofonu to był to przypadek całkowity. Bo idąc coś zjeść do miasta napotkaliśmy kolesia który na ulicy grał na saksofonie. Zagadałem do niego żeby nagrał nam jakieś partie i zgodził się. Oczywiście nie miał pojęcia na co się porwał, do tego komunikacja nie była najlepsza, bo okazał się być obywatelem Ukrainy i język polski nie był dobry albo w ogóle go nie było...