DZISIEJSZA PREMIERA ALBUMU:

ENGULFED

UNEARTHLY LITANIES OF DESPAIR

Recenzje



  ENG
 • Rex infernus - "Loadohi a Micaolz"

  1999 / 1demo
  Brazil
  Honestly speaking I am not into black metal. I do not know what is going on in thhis music and I rather prefer death or genres like thtat. But as I have Rex Infernus in my filthy hands I should (have to?) start listening to this tape. One of my friends - Baska who "knows" what black metal is, says that REX is a good band and that she likes it. I believe heer. Why shouldn't I?
  For me R.X. is something like Gehenna from their mcd "First spell" - you know slow tepmoes, atmosphere. I used to like it in let's say 1995 when the mcd was released. But now?
  To sum it all up it is a good demo tape. 12 minutes in 3 tracks is enough to tell you what Rex Infernus do and make you buy this tape. Did I like it? Who cares? I shoudl add that for a black metal fan it is a must! Send cach to:

  Rex infernus, Caixa Postal 3054, CEP 30140-970, Belo Horizonte - MG; Brasil
  rexinfernus@hotmail.com
  www.geocities.com/rexinfernus / Szukaj więcej o Rex infernus

Najnowsza recenzja

Sovereign

Altered Realities
Co za debiut! Jestem absolutnie zauroczony tym co zaserwowała ta norweska ekipa i absolutnie nie dziwię się, że Dark Descent nie zwlekała z kontraktem. Dotychczasowe doświadczenie muzyków Sover...





Najnowszy wywiad

Epitome

...co do saksofonu to był to przypadek całkowity. Bo idąc coś zjeść do miasta napotkaliśmy kolesia który na ulicy grał na saksofonie. Zagadałem do niego żeby nagrał nam jakieś partie i zgodził się. Oczywiście nie miał pojęcia na co się porwał, do tego komunikacja nie była najlepsza, bo okazał się być obywatelem Ukrainy i język polski nie był dobry albo w ogóle go nie było...