reviews • God Disease - "Apocalyptic Doom" 2023 / 2CD
  GRUESOME RECORDS
  FINLAND

  God Disease - Apocalyptic Doom Nazwa God Disease przewinęła mi się parę lat temu w kampaniach niemieckiej F.D.A. Records, która wydała debiut tych Finów, ale nigdy nie doszło do zbliżenia, że się tak wyrażę. Drugi album zespołu ukazuje się z kolei w barwach świeżutkiej, portugalskiej Gruesome Records. Tym razem trafił do mojego odtwarzacza i, korzystając ze sprzyjającej aury leniwie się w nim rozgościł na nieco dłużej. Tytuł albumu zwięźle i celnie opisuje nawiasy, w których trio to wykonuje swoje działania i przyznam szczerze, że świetnie ten album pasowałby do katalogu nieczynnej już od bodajże dekady, ich rodzimej Firebox. Przetaczające się powoli, podsuwane przez God Disease muzyczne obrazy spowite gęstą cmentarną mgłą nie odbiegają od standardów wyznaczonych przez Evoken, Mournful Congregation, Doom V.S. i całej reszty błąkających się jesienią pomiędzy grobami specjalistów od muzycznych depresji. W ciężkie, masywne i powolne riffy God Disease wplątują w dwugłosach gitar niebanalne, rozwlekłe melodie wnoszące odpowiedni, melancholijny posmak do utworów. Chwilowe zrywy do bardziej dynamicznego prowadzenia kompozycji wpływają tylko pozytywnie na słuchalność całego materiału nadając mu jeszcze więcej wyrazistości, a nieziemskie wyziewy Ilkki (który wokaluje swoją drogą też w wydawanym przez Godz Ov War death metalowym Ashen Tomb) nadają całości jeszcze bardziej ponurego kształtu. Całkiem niezły kąsek, dla doceniających doom z mocnym death metalowym sznytem.

  www.facebook.com/goddisease
  goddiseasofficial.bandcamp.com
  www.facebook.com/GruesomeRecordsPT
  gruesomerecords.bandcamp.com/
  gruesomerecords.wordpress.comOlo ________7 search for God Disease
 • listen and enjoy!
Epitome

...co do saksofonu to był to przypadek całkowity. Bo idąc coś zjeść do miasta napotkaliśmy kolesia który na ulicy grał na saksofonie. Zagadałem do niego żeby nagrał nam jakieś partie i zgodził się. Oczywiście nie miał pojęcia na co się porwał, do tego komunikacja nie była najlepsza, bo okazał się być obywatelem Ukrainy i język polski nie był dobry albo w ogóle go nie było...

Hostia

Na nowej płycie znajdziecie numer "Krasnodar Kitchen", opowiada on o zakochanych ptaszkach – Dmitry i Natalii Baksheevy z Rosji. Para przyznała się do kilkunastu morderstw od 1999. Podczas przeszukania znaleziono zdjęcia przedstawiające świąteczną kolację, gdzie dekoracjami stołu były ludzkie części ciała.

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.