reviews • Mussorgski - "Creatio Cosmicam Bestiae" 2016 / 3CD
  GODZ OV WAR PRODUCTIONS
  POLAND

  Mussorgski - Creatio Cosmicam Bestiae Ktoś powie, że tak się już nie gra. Przecież klawisze, gitary, black metalowy kontekst, to wszystko już było lata temu i dziś jest już niemodne. Pewnie i było, lecz w konfrontacji z "Creatio Cosmicam Bestiae" przestaje to mieć jakiekolwiek znaczenie. Mussorgski za pomocą swojej najnowszej płyty ilustruje kosmiczną przestrzeń i tylko to się liczy. Efekt jest taki że mam ciary, choć nie tylko. Chwilami, gdy uzmysłowię sobie jak daleko mnie poniosło, miewam i zawroty głowy. Mussorgski zabrał mnie hen daleko, poza ziemską grawitację. Zabrał mnie tam, gdzie króluje nieograniczona niczym przestrzeń, a wraz z nią bezsilność, samotność, rozgoryczenie i inne mało przyjemne aspekty naszej egzystencji. "Creatio Cosmicam Bestiae" to bardzo ilustracyjna płyta. Za pomocą względnie prostych środków i rozwiązań, bo twórca nie sili się tu na żadną stylistyczną woltę, udało się osiągnąć iście kosmiczny efekt. Tak, na przykładzie Mussorgski można po raz kolejny stwierdzić, że siła muzyki leży w jej prostocie. To właśnie proste, chwytliwe, kilkudźwiękowe klawiszowe motywy robią największe wrażenie. Chwilami dochodzę do wniosku, że "Creatio Cosmicam Bestiae" stanowiłaby niezwykle atrakcyjną ścieżkę dźwiękową do filmu science fiction pokroju "Interstellar". Gdy słyszę klawiszowy motyw rozpoczynający "Sabbathum in Perpetuum", to momentalnie staję się międzygalaktycznym żeglarzem. Podobnych stanów świadomości doświadczam niejednokrotnie, choć nie zawsze muzyka Mussorgski zawiesza moją jaźń w próżni. Bywa, że niemal fizycznie czuć buzującą tu podskórnie agresję. Pojawiają się ciężkie gitary, kiedy indziej iście wariackie tempa osiąga automat perkusyjny. Tak więc "Creatio Cosmicam Bestiae" to nie jedynie międzygwiezdna zaduma. To także sporo gniewu, frustracji, rezygnacji. Typowo przyziemnych i bardzo ludzkich przypadłości. W końcu to muzyka stworzona przez człowieka.

  mussorgski.bandcamp.com
  godzovwar.comRobert Jurkiewicz ________9 search for Mussorgski
 • listen and enjoy!
Hostia

Na nowej płycie znajdziecie numer "Krasnodar Kitchen", opowiada on o zakochanych ptaszkach – Dmitry i Natalii Baksheevy z Rosji. Para przyznała się do kilkunastu morderstw od 1999. Podczas przeszukania znaleziono zdjęcia przedstawiające świąteczną kolację, gdzie dekoracjami stołu były ludzkie części ciała.

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.