reviews • Darkenhöld - "Castellum" 2014 / 3CD
  THOSE OPPOSED RECORDS
  FRANCE

  Darkenhöld - Castellum Zamki, zameczki, warownie, fortyfikacje - każdy kto miał możliwość podróżowania po Francji, albo choćby śledzenia malowniczych tras z przekazu np. Tour de France wie ile tych zajebistości Żabojady mają na swoim terenie - nie tylko w Dolinie Loary, ale także w rejonie Drodonii, w Langwedocji z masą tajemniczych zamków Katarów, czy w ogóle całe miasteczka na terenie niesamowitej Bretanii, gdzie wydaje się, że dla tamtejszej architektury czas zatrzymał się dobre pół tysiąca lat temu. Nie jest dziwnym zatem, że całkiem spora liczba zespołów we Francji daje ponieść się tej surowej, średniowiecznej aurze i maluje ją w mrocznych, muzycznych ilustracjach. Jednym z czołowych przedstawicieli tego nurtu jest właśnie stacjonujący w Nicei Darkenhöld - zespół, który z fascynacji majestatycznymi budowlami średniowiecza uczynił główny motyw swojej twórczości. Od strony muzycznej oznacza to natomiast gatunkowy tradycjonalizm - utrzymany głównie w średnich/średnio-szybkich rejestrach, wartko galopujący black metal w stylu wczesnoskandynawskim z folkowo zabarwionymi melodiami riffów i nieodłączną otuliną klawiszowych akordów, wybrzmiewających na oklepanej barwie smyczkowej. Heroiczny i mglisty klimat tego materiału docenią z pewnością wielbiciele wszelkich post-bathorowych tworów w stylu np. naszego krajowego Helveto, a chwytliwa melodyjność i orkiestralne partie podane są w strawnych proporcjach. Mimo swojej kompletnie nieoryginalnej formy, kompozycje utrzymują zatem stosunkowo wysoki poziom w tej konkretnej. black metalowej niszy i nawet żenujące fotki z mieczami w dłoniach nie są w stanie zatrzeć tego pozytywnego wrażenia. Chłopaki z Darkenhöld wydają się być szczerzy w swojej fascynacji epoką wieków średnich, które, jak dowodzi dziś wielu historyków - wcale nie były czasami takiego bezwzględnego okrucieństwa, ciemnoty i fanatyzmu jak powszechnie sądzimy. Ba, mi osobiście wystarczy jedna rundka po kanałach naszej współczesnej telewizji, aby odnieść wrażenie, że ilość wróżek, magów, i ogólny stopień zidiocenia zdecydowanie przewyższa średniowieczne standardy - że o zdziczeniu moralności, którego przykładów w XX wieku mieliśmy aż nadto, z litości dla naszej cywilizacji, nawet nie wspominam.

  www.facebook.com/Darkenhold
  darkenhold.bandcamp.com
  www.thoseopposedrecords.comOlo ________6 search for Darkenhöld
 • listen and enjoy!


Hostia

Na nowej płycie znajdziecie numer "Krasnodar Kitchen", opowiada on o zakochanych ptaszkach – Dmitry i Natalii Baksheevy z Rosji. Para przyznała się do kilkunastu morderstw od 1999. Podczas przeszukania znaleziono zdjęcia przedstawiające świąteczną kolację, gdzie dekoracjami stołu były ludzkie części ciała.

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.