upcoming releases

 • Feral / Crawl

  MADE AS THOSE WHO ARE NO LONGER ALIVE

  record label: Transcending Obscurity Records
  date of release: 2023-09-22
  SE / SE

  After releasing landmark full length albums in the same year in 2018, Swedish death metal titans and label mates Feral and Crawl join forces for this exciting split release containing all new songs to mark their return. Feral are masters of their craft and having honed their hefty sound to perfection, they showcase their knack for writing excellent song structures and deliver them with even more force than before. Crawl meld death metal and crust effortlessly to create a violent and compelling form of music that invariably induces a whiplashing effect on your body. Even with music that is stylistically similar, the bands have their own individuality which makes this split special. It's the perfect precursor to full length albums that are nearing completion from both the bands in the foreseeable future.

  For fans of: Bloodbath, Entombed, Dismember, Grave, Death Breath, Vomitheist, Nihilist, Gatecreeper

  Crawl lineup -
  Ragnar Hedtjärn Ullenius - Bass
  Joachim Lyngfelt - Vocals
  Martin Sjögren - Guitars
  Ämir Batar - Drums

  Feral lineup -
  Roger Markstrom - Drums
  Markus Lindahl - Guitar
  Viktor Klingstedt - Bass
  David Nilsson - Vocals
  Sebastian Lejon - Guitar

  Album artwork by Misanthropic Art
  Crawl merch artwork by Alexandre Goulet

  Track listing -
  1. Feral - From the Ancient Tombs
  2. Feral - Released from the Bondage of the Earth
  3. Crawl - Where the Dead Flesh Whispers
  4. Crawl - Vanity

  feralsweden.bandcamp.com/album/made-as-those-who-are-no-longer-alive-split
  tometal.com/

  search for Feral / Crawl
 • listen and enjoy!


Epitome

...co do saksofonu to był to przypadek całkowity. Bo idąc coś zjeść do miasta napotkaliśmy kolesia który na ulicy grał na saksofonie. Zagadałem do niego żeby nagrał nam jakieś partie i zgodził się. Oczywiście nie miał pojęcia na co się porwał, do tego komunikacja nie była najlepsza, bo okazał się być obywatelem Ukrainy i język polski nie był dobry albo w ogóle go nie było...

Hostia

Na nowej płycie znajdziecie numer "Krasnodar Kitchen", opowiada on o zakochanych ptaszkach – Dmitry i Natalii Baksheevy z Rosji. Para przyznała się do kilkunastu morderstw od 1999. Podczas przeszukania znaleziono zdjęcia przedstawiające świąteczną kolację, gdzie dekoracjami stołu były ludzkie części ciała.

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.