upcoming releases

 • Ecclesia

  ECCLESIA MILITANS

  record label: Aural Music
  date of release: 2024-03-08
  FRANCE

  Second album of France's Ecclesia. The band plays dark & epic heavy metal heavily influenced by traditional doom. Since their formation as a trio in 2016, this now-fully-formed army of French Inquisitors released the demo Witchfinding Metal of Doom in 2017 and the Aural Music - released debut album "De Ecclesiæ Universalis" in 2020 for all the sinners around the globe.

  Armed with purifying fire, blessed swords, and Holy Rage, Ecclesia's lyrical themes deal with the 12th Century dark medieval age of Holy Inquisition. On Ecclesia Militans, one will find a perfect syncretism between traditional heavy metal and epic doom, recalling the likes of Candlemass, the UK's Solstice, and especially Tony Martin-era Black Sabbath. Ecclesia's proselytism will convert fans of those as well as anyone who can feel the righteous fervor of medieval brimstone - now confess your sins!

  www.facebook.com/ecclesia.official
  www.auralmusic.com

  search for Ecclesia
 • listen and enjoy!
Epitome

...co do saksofonu to był to przypadek całkowity. Bo idąc coś zjeść do miasta napotkaliśmy kolesia który na ulicy grał na saksofonie. Zagadałem do niego żeby nagrał nam jakieś partie i zgodził się. Oczywiście nie miał pojęcia na co się porwał, do tego komunikacja nie była najlepsza, bo okazał się być obywatelem Ukrainy i język polski nie był dobry albo w ogóle go nie było...

Hostia

Na nowej płycie znajdziecie numer "Krasnodar Kitchen", opowiada on o zakochanych ptaszkach – Dmitry i Natalii Baksheevy z Rosji. Para przyznała się do kilkunastu morderstw od 1999. Podczas przeszukania znaleziono zdjęcia przedstawiające świąteczną kolację, gdzie dekoracjami stołu były ludzkie części ciała.

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.