upcoming releases

 • Cruciamentum

  OBSIDIAN REFRACTIONS

  record label: Profound Lore Records
  date of release: 2023-11-24
  UK / USA

  Eight years following their debut LP Charnel Passages – one of the most anticipated death metal debuts of current death metal cannon – US-via-UK abyssal death metal contingent CRUCIAMENTUM has finally emerged with their second LP.

  Now more commanding than ever with a formidable new lineup, Obsidian Refractions sees CRUCIAMENTUM deliver their most advanced, demanding, and overpowering work yet. Taking everything in the band’s death metal paradigm to the next sonic measure beyond anything the band has previously released, Obsidian Refractions combines the very essence and aesthetic of ancient cult death metal while encapsulating the dynamic, complex, next-level affectations relevant in today’s death metal landscape. The darkness and resonating unequivocal uncompromising evil and magnitude surrounding the record also builds upon the CRUCIAMENTUM aura of dark death metal majesty, combined with the progressive, savage, and complex yet aggressive substance of the album. Through the unrelenting and ever tectonic-shifting riff assault, Obsidian Refractions is a modern death metal monument unparalleled.

  Featuring artwork by David Glomba, Obsidian Refractions was mixed by Greg Chandler (Esoteric) at Priory Recording Studios and mastered by D. Lowndes at Resonance Sound Studio.

  Obsidian Refractions will be released through Profound Lore Records on LP, CD, CS, and digital formats.

  CRUCIAMENTUM:
  C.E. – lead vocals, bass
  D.L. – guitars, keyboards, backing vocals
  D.R. – guitars
  M.H. – drums

  cruciamentum.bandcamp.com
  www.facebook.com/cruciamentum
  www.instagram.com/cruciamentumofficial
  cruciamentumusa.bigcartel.com
  profoundlorerecords.com
  www.profoundlorerecords.bandcamp.com
  ww

  search for Cruciamentum
 • listen and enjoy!
Epitome

...co do saksofonu to był to przypadek całkowity. Bo idąc coś zjeść do miasta napotkaliśmy kolesia który na ulicy grał na saksofonie. Zagadałem do niego żeby nagrał nam jakieś partie i zgodził się. Oczywiście nie miał pojęcia na co się porwał, do tego komunikacja nie była najlepsza, bo okazał się być obywatelem Ukrainy i język polski nie był dobry albo w ogóle go nie było...

Hostia

Na nowej płycie znajdziecie numer "Krasnodar Kitchen", opowiada on o zakochanych ptaszkach – Dmitry i Natalii Baksheevy z Rosji. Para przyznała się do kilkunastu morderstw od 1999. Podczas przeszukania znaleziono zdjęcia przedstawiające świąteczną kolację, gdzie dekoracjami stołu były ludzkie części ciała.

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.