upcoming releases

 • Ofermod / Black Altar / Acherontas

  DRAKONIAN ELITISM

  record label: Odium Records
  date of release: 2023-12-01
  SE / PL / GR

  Odium Records proudly announces “Draconian Elitism” by Ofermod / Black Altar / Acherontas, the newly crafted split-release that will be released next year. A glorious covenant, exalted to the eyes of the Old Gods, taking spirit, flesh and bones, to seal a congregation regressing back in the victorious days of the genre, while thrusting forth to the victories to come.

  The spawn of this insatiable gathering will be unleashed upon the mundane plains on 21st of June, on the blessed day of the Summer Solstice, as a digipack CD, LP, limited wooden box, digital, t-shirts and longsleeve garments, to fulfil and quench the thirsts and needs by every aspect, no less than the quality that such an offering deserves. Glimpses to the formats will be soon revealed to the masses.

  It shall be a very special Opus in the form of a split release, dedicated to the untold Mysteries of the Draconian Path, consisting of X new anthems of Orthodox Black Metal and lasting approximately 53 minutes. Thus, severing every tie the participants have set until forth, to form a deified monstrosity of terrors as well as an offering to the Victory of the Draconian Ways, above, beyond and astride Life and Death, a journey within theurgy and deification alike begins.

  The cover artwork to enclose this Opus into mortal shell was crafted and created by the infamous Daniele Valeriani, known for his formidable work with several powerful artists and individuals of the genre.

  Tracklist:
  1. Ofermod – Intro
  2. Ofermod – Vinum Sabathi
  3. Ofermod – Agios Ischyros Belial
  4. Ofermod – Atavistic Chants of Levitation
  5. Black Altar – Via Draconis
  6. Black Altar – In the Labyrinths of Sithra Achra
  7. Black Altar – The Oracle of Divine Madness
  8. Black Altar – Outro
  9. Acherontas – Intra Psyche
  10. Acherontas – Astra Magia

  www.facebook.com/OfermodOfficial
  linktr.ee/DrakonianCoven
  www.facebook.com/blackaltar

  www.odiumrex.com
  www.facebook.com/odiumrex
  www.instagram.com/odiumrecords
  www.odiumrecords.bandcamp.com
  www.youtube.com/odiumrec

  search for Ofermod / Black Altar / Acherontas
 • listen and enjoy!


Epitome

...co do saksofonu to był to przypadek całkowity. Bo idąc coś zjeść do miasta napotkaliśmy kolesia który na ulicy grał na saksofonie. Zagadałem do niego żeby nagrał nam jakieś partie i zgodził się. Oczywiście nie miał pojęcia na co się porwał, do tego komunikacja nie była najlepsza, bo okazał się być obywatelem Ukrainy i język polski nie był dobry albo w ogóle go nie było...

Hostia

Na nowej płycie znajdziecie numer "Krasnodar Kitchen", opowiada on o zakochanych ptaszkach – Dmitry i Natalii Baksheevy z Rosji. Para przyznała się do kilkunastu morderstw od 1999. Podczas przeszukania znaleziono zdjęcia przedstawiające świąteczną kolację, gdzie dekoracjami stołu były ludzkie części ciała.

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.