Czasoprzestrzeń...

Scena polityczna, konflikty wojenne, problemy globalne

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, ultravox

Regulamin forum
"Ludzie, którzy nie potrafią kontrolować własnych emocji, próbują kontrolować zachowania innych ludzi" - John Cleese
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomekw48
postuje jak opętany!
Posty: 462
Rejestracja: 30-10-2018, 23:45

Czasoprzestrzeń...

08-02-2024, 21:18

Obejrzyjcie sobie poniższy ciekawy wykład prof. Dragana.
Ma on niecałe 19 minut. Z pewnością znajdziecie tyle czasu, a jest to konieczne, aby nie wyciągać pochopnych wniosków z tego dziwnego tematu.

Zapraszam do oglądania:


A teraz meritum sprawy, czyli moja rozkmina :D
Skoro po przekroczeniu prędkości światła przestrzeń staje się jednym wymiarem, a czas trzema, to okazuje się, że nasza wspólna czasoprzestrzeń jest ściśle zorganizowaną strukturą wg ściśle zorganizowanego schematu. Nie ma miejsca na wolną wolę - wszyscy jesteśmy zombiakami :D ooooł yeah :D
Druga rozkmina... Istnieją we wszechświecie czarne dziury, których cechą jest to, że światło z czarnej dziury się nie wydostaje. Można przyjąć, że istnieją w czarnych dziurach siły potężniejsze od światła. W czarnych dziurach istnieje ten odwrotny do naszego świat. To prowadzi mnie do wniosku, że w takiej czarnej dziurze może istnieć taki mityczny nadświetlny obserwator. Wydaje mi się jednak, że on w żaden sposób w nas świat nie ingeruje, bo wszystko poszłoby w pizdu po takiej ingerencji. Tak mi się tylko wydaje.

Rozkmina o ściśle określonej czasoprzestrzeni mi się bardziej podoba. Wszystkie racjonalne nauki zmierzają do tego, że wolnej woli nie ma. Pseudonauka zwana teologią tylko wodzi nas za nos - no ale tak też została urządzona ta nasza czasoprzestrzeń. Jesteśmy tylko hologramem, symulacją...

Płyńmy z życiem wraz z jego prądem, a będziemy szczęśliwi :D

Jest wśród Was jakiś fizyk, który by rozjaśnił trochę bardziej zagadnienie czasoprzestrzeni i różnic pomiędzy czasem i przestrzenią? Dragan tylko liznął temat, ale niezwykle mnie zainteresował.
Awatar użytkownika
tomekw48
postuje jak opętany!
Posty: 462
Rejestracja: 30-10-2018, 23:45

Re: Czasoprzestrzeń...

12-02-2024, 23:09


Widzę, że widzicie fizykę :sarcasm1:
sanctusdiavolos
postuje jak opętany!
Posty: 409
Rejestracja: 21-05-2023, 14:02

Re: Czasoprzestrzeń...

12-02-2024, 23:13

Jest wśród Was jakiś fizyk, który by rozjaśnił trochę bardziej zagadnienie czasoprzestrzeni i różnic pomiędzy czasem i przestrzenią? Dragan tylko liznął temat, ale niezwykle mnie zainteresował.
Polecam "Hiperprzestrzeń" autorstwa Michio Kaku.
Awatar użytkownika
tomekw48
postuje jak opętany!
Posty: 462
Rejestracja: 30-10-2018, 23:45

Re: Czasoprzestrzeń...

12-02-2024, 23:23

Słyszałem o nim, ale nie czytałem żadnej jego książki, bo w ramach mojej dotychczasowej wiedzy, były dla mnie abstrakcyjne.
A propo Dragana to żeby nie było, że to forum muzyczne... Wyreżyserował on klip Behemotha do utworu "The Satanist". Bardzo dobrego swoją drogą.
sanctusdiavolos
postuje jak opętany!
Posty: 409
Rejestracja: 21-05-2023, 14:02

Re: Czasoprzestrzeń...

12-02-2024, 23:27

tomekw48 pisze:
12-02-2024, 23:23
Słyszałem o nim, ale nie czytałem żadnej jego książki, bo w ramach mojej dotychczasowej wiedzy, były dla mnie abstrakcyjne.
A propo Dragana to żeby nie było, że to forum muzyczne... Wyreżyserował on klip Behemotha do utworu "The Satanist". Bardzo dobrego swoją drogą.
O to ciekawe, nie wiedziałem nawet. Z Dragana czytam teraz (z przerwami, bo obecnie zaabsorbowało mnie "Piekło i Metal" Żyły) "Kwantechizm czyli klatka na ludzi". Jak na razie sporo ciekawych spostrzeżeń, nie tylko z kwestii dotyczących nauk ścisłych, ale przede wszystkim ludzkiej psychiki. Choć jeszcze nie doszedłem do tego o czym jest ta książka, bo jak na razie jest o wszystkim. ;-) Co by nie mówić, ma gość łeb na karku. Poza tym przez charyzmę może trafi też do młodzieży.
Może nie do końca w temacie "czasoprzestrzeni", ale polecam na youtube debatę Dragana z Dukajem. Miło posłuchać starcia jajogłowych, choć akurat Dukaj chyba bardziej mnie przekonał w tej polemice.
Skoro po przekroczeniu prędkości światła przestrzeń staje się jednym wymiarem, a czas trzema, to okazuje się, że nasza wspólna czasoprzestrzeń jest ściśle zorganizowaną strukturą wg ściśle zorganizowanego schematu. Nie ma miejsca na wolną wolę - wszyscy jesteśmy zombiakami
Te dywagacje o przekraczaniu prędkości światła, to chyba można póki co włożyć między mrzonki, z racji że wyklucza się to z ogólną teorią względności Einsteina, na której wciąż opiera się cała współczesna fizyka. Choć temat fizycznego obiektu zbliżającego się do prędkości światła jest dość ciekawy. Jeśli pytasz o zależność czasu i prędkości - jeśli poruszałbyś się z prędkością bardzo zbliżoną do prędkości światła, do np. Proxima Centauri - z Twojego punktu widzenia podróż potrwałaby tylko chwilę. Z punktu widzenia obserwatora z Ziemi - leciałbyś tam cztery lata.
Idąc tym tropem - jeśli wyruszyłbyś z prędkością *większą* niż prędkość światła - znalazłbyś się na miejscu ZANIM wyruszyłeś - co samo w sobie jest paradoksem.
Choć oczywiście można popuścić zwieracze wyobraźni, że np. przeniósłbyś się wtedy do równoległego wymiaru etc. Ale to takie teoretyzowanie, które nie ma za bardzo związku z faktami.

Swoją drogą, obecnie jest jakaś moda na całą tę mechanikę kwantową i pitolenia najróżniejszych teorii na ten temat (głównie przez jakichś żądnych sensacji youtuberów), choć tak naprawdę, może 1% fizyków rozumie o co w tym chodzi, a co dopiero laicy...
Dragan wydaje się wiedzieć o czym mówi, ale to jest i tak coś, co nie będąc specjalistą i wybitnym mózgiem, można traktować najwyżej na "wiarę" i na "autorytet".
W czarnych dziurach istnieje ten odwrotny do naszego świat. To prowadzi mnie do wniosku, że w takiej czarnej dziurze może istnieć taki mityczny nadświetlny obserwator.
Tego co tu chciałeś przekazać, to już niestety za cholerę nie zrozumiałem, ale myślę, że to dobry temat przewodni na nowy materiał Stachurskiego. ;-)
Awatar użytkownika
Lord Gorloj
w mackach Zła
Posty: 686
Rejestracja: 20-12-2018, 15:54

Re: Czasoprzestrzeń...

13-02-2024, 08:48

tomekw48 pisze:
08-02-2024, 21:18
A teraz meritum sprawy, czyli moja rozkmina :D
Skoro po przekroczeniu prędkości światła
Lol

Jaja se chyba robisz. Te twoje rozkminy to jest poziom licealisty który pali za dużo zielska i notorycznie spierdala z fizy. Nie przewiduję, żebyś miał zdać maturę. Jeśli masz więcej niż 20 lat, to się zaraz kurwa rozpłaczę.

Na początek, żeby w ogóle cokolwiek ogarnąć z tematu, zarzuć sobie dokumenty Briana Greene z NOVA - seria "The Fabric of the Cosmos". To są bardzo dobre poglądowe filmy dokumentalne które powinny ci parę spraw wyjaśnić. Czas, przestrzeń, teoria strun, kwanty itp. - wszystko rzetelne, merytoryczne i podane tak, żeby każdy był to w stanie jako tako ogarnąć - ale bez infantylizmu i wciskania ściemy. To jest czysta łopatologia, bez ciężkiej abstrakcji, ale też bez upraszczania. Chcesz to.

Tu masz jeden odcinek po polsku, polecam mocno:
I fell into the pit of language
and couldn't put myself
out
Awatar użytkownika
tomekw48
postuje jak opętany!
Posty: 462
Rejestracja: 30-10-2018, 23:45

Re: Czasoprzestrzeń...

13-02-2024, 19:15

Dragan ładnie i rzeczowo tłumaczy istnienie prędkości nadświetlnych. Matematycznie też jest to dopuszczalne. We wzorach wszystko się zgadza, więc czemu ograniczać się tylko prędkością światła?
Dla naszego staroświeckiego światopoglądu jest to niezły bajzel, ale liczby nie kłamią.
sanctusdiavolos
postuje jak opętany!
Posty: 409
Rejestracja: 21-05-2023, 14:02

Re: Czasoprzestrzeń...

13-02-2024, 19:59

Dragan ładnie i rzeczowo tłumaczy istnienie prędkości nadświetlnych.
Rozważa "co by było gdyby" (by wytłumaczyć pewien konkretny problem), będąc świadomym, że wyklucza się to z fizyką klasyczną, a nie "tłumaczy istnienie prędkości nadświetlnych"...
Na takiej samej zasadzie, jak np. korzystając z liczb zespolonych w inżynierii, nie uznaje się z automatu, że można pierwiastkować liczby ujemne (nie wiem na ile trafne porównanie, ale takie mi się rzuciło na łeb).
Matematycznie też jest to dopuszczalne. We wzorach wszystko się zgadza.
Uwielbiam takie twierdzenia, wygłaszane przez ludzi, których wiedza ewidentnie ogranicza się do kilku filmików z discovery channel... Podaj proszę te wzory!
Bo jeśli mówisz o tym, co zostało zaprezentowane we wrzuconym w pierwszym poście wykładzie, to obawiam się, że nie za bardzo go zrozumiałeś.
Dla naszego staroświeckiego światopoglądu jest to niezły bajzel, ale liczby nie kłamią.
To jest jeszcze lepsze! To, że do tej pory nikomu nie udało się zunifikować ogólnej teorii względności z mechaniką kwantową, nie znaczy że ta pierwsza się przeterminowała i przestała nagle obowiązywać...
Awatar użytkownika
tomekw48
postuje jak opętany!
Posty: 462
Rejestracja: 30-10-2018, 23:45

Re: Czasoprzestrzeń...

13-02-2024, 21:31

Otóż zjawiska kwantowe nie są zgodne z fizyką klasyczną. To fakt. Zjawiska w skali mikro rządzą się po prostu swoimi prawami. W pierwszej połowie XX wieku ludzie, którzy przyczynili się do rozwoju fizyki kwantowej, sami w nią mocno wątpili. Najpierw były założenia, co by było gdyby, później były wzory, następnie te wzory potwierdzono doświadczalnie, co zrobiło niezłe kuku ówczesnym naukowcom i robi kuku do dzisiaj ludziom łykającym shit zamiast wiedzy do dzisiaj.
Fizyka kwantowa działa i to jest niepodważalny fakt. I przenosi się tą dziedzinę na coraz większe obiekty. Abstrakcyjny przykład to udana teleportacja pomiędzy dwoma Wyspami Kanaryjskimi (odległość ponad 100 km) kilku, czy kilkunastu cząsteczek - nie znam szczegółów, ale to się udało.
Dzisiaj gdybanie wychodzi na nowe tory, co jest niezrozumiałe do gawiedzi, ale wzory na to są i się zgadzają. Niestety nie wyprowadzę tutaj wzorów na czas w trzech wymiarach i przestrzeń w jednym wymiarze, ponieważ to forum nie oferuje odpowiedniego zapisu :sarcasm1: No i raczej nigdy tych teorii nie udowodnimy, bo nie dysponujemy odpowiednimi zasobami energii, aby doprowadzić do takiego stanu.
Usprawiedliwię się również tym, że fizykę miałem na studiach kilkanaście lat temu. Tak samo z matmą. Ale bardzo lubię te dziedziny wiedzy, bo są piękne. Niestety w życiu codziennym i zawodowym wystarczą mi tylko arctg i tangensy, poza mnożeniem i dzieleniem, dodawaniem i odejmowaniem.
Przy okazji zaznaczę również w tym miejscu swoją tezę, że świat jest determistyczny, mimo wszystko. Po prostu nie znamy wszystkich faktów, aby to potwierdzić. "Bóg nie gra w kości" - tak mówił Einstein i ja też jestem tego zdania. Po prostu brak wolnej woli, to niezłe kuku dla 99,9% ludzi :D To też wywraca świat do góry nogami.
Sztuczna inteligencja za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat zabierze nawet tą iluzję wolnej woli. Nawet tego nie zauważymy, jak zaczniemy tańczyć, jak nam bezduszne algorytmy każą.
Ale zaraz, zaraz... Dlaczego bezduszna sztuczna inteligencja? Może ona nabędzie swoją duszę, a może my ludzie wcale tej duszy nie mamy, podobnie jak sztuczna inteligencja dla większości? Jesteśmy tylko zwierzętami jedzącymi chleb, jak krowy siano...
ODPOWIEDZ