ZIELONA GRANICA

Scena polityczna, konflikty wojenne, problemy globalne

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, ultravox

Regulamin forum
"Ludzie, którzy nie potrafią kontrolować własnych emocji, próbują kontrolować zachowania innych ludzi" - John Cleese
Awatar użytkownika
Jimmy Boyle
rasowy masterfulowicz
Posty: 2281
Rejestracja: 21-12-2010, 21:06

Re: ZIELONA GRANICA

27-09-2023, 22:35

Obóz w Jaworznie został całkowicie zlikwidowany, dziś nie został po nim przysłowiowy "kamień na kamieniu" Przejeżdżam przez teren byłego obozu jadąc w odwiedziny do dziadków żony. SBek Morel był przez jakiś czas komendantem również tego obozu.
Awatar użytkownika
10,5
zaczyna szaleć
Posty: 246
Rejestracja: 09-12-2014, 08:28

Re: ZIELONA GRANICA

28-09-2023, 08:43

Nabyłem książkę Malinowskiej "Komendant" o nim, ale jeszcze nie przeczytałem.
Nono.
Awatar użytkownika
hcpig
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9347
Rejestracja: 06-07-2008, 13:23

Re: ZIELONA GRANICA

01-10-2023, 08:31

Czekałem i ten głos i jak zwykle bdb:

https://ekskursje.pl/2023/09/o-granicy/
Film Agnieszki Holland „Zielona granica” dobrze pokazuje różnicę między nami a nimi. Różnica #1: oni nie potrafią robić filmów.

Śledząc pisowską komcinautykę widziałem fantazje o tym, żeby odpowiedzieć na ten film jakimś kontr-filmem, przedstawiającym pisowską narrację. Ja oczywiście nie miałbym nic przeciwko, ale wszyscy wiemy, że taki film nie powstanie – bo po tamtej stronie po prostu już nie ma ani speców od dokumentu, ani od fabuły.

Jeśli ktoś poda kontrprzykłady, chętnie je poznam. Bo ja naprawdę chętnie obejrzę ciekawy film, nawet jeśli nie będę się z nim zgadzać światopoglądowo (przez większość mojego życia i tak się czuję na lewo od mainstreamu).

Różnica #2: ich nie interesuje prawda. Ja chętnie przeczytam reportaż kogoś, kto był na granicy, rozmawiał z ludźmi, porobił jakieś zdjęcia – i na tej podstawie powie, że „Zielona granica” to bzdura.

Tylko że po tamtej stronie nie ma kogoś takiego. Nie istnieje w Polsce taki twór, jak „propisowski reporter”.

Znów: jeśli to nieprawda, no to dawajcie nazwiska. Chętnie kogoś takiego sobie poczytam.
Propisowscy dziennikarze uprawiają wyłącznie publicystykę opinii. Nie ruszając się zza biurka, wyrażają opinię przypadkowo zgodną z porannymi instrukcjami z Nowogrodzkiej.

Publicystyka opinii – jak wielokrotnie pisałem – to ogólnie jest najtańszy i najtandetniejszy gatunek dziennikarstwa. Tomasz Lis ma opinię, pan Ziutek z alpagą ma opinię, ja mam opinię – i co z tego.

Reportaż to przeciwny kraniec spektrum wartości. Ktoś się musi pofatygować, spędzić parę dni w terenie. To dużo kosztuje – wszystko jedno, czy te koszty ponosi redakcja czy sam autor-zapaleniec, tak czy siak koszty mierzone w osobogodzinach są wysokie.

Nagrodą za to jest ciekawy materiał. Z dobrego reportażu możemy się dowiedzieć czegoś, czego nie wiemy o świecie.

Nie twierdzę, że po naszej stronie są sami dobrzy reporterzy. Twierdzę, że w ogóle są. Po ich stronie nie ma po prostu żadnego (mylę się? nazwiska, nazwiska!).

Poza Agnieszką Holland, pisowcy hejtują też więc Mikołaja Grynberga za jego reportaż spod granicy, „Jezus umarł w Polsce”. Okej, super, rozumiem że wam się nie podobają przytoczone przez niego fakty. Ale gdzie w takim razie jest wasz kontr-reportaż?

Póki go nie ma, zaufam raczej Grynbergowi. Oczywiście, moje zaufanie ZAWSZE jest warunkowe, może być zawieszone, jeśli przeczytam dobrze udokumentowaną książkę typu anty-Grynberg.

O ile jednak potrafię sobie wyobrazić chronocykl, hobbita i infundybułę chronosynklastyczną – to jakoś nie umiem sobie wyobrazić tego Semki, tych Karnowskich, tego Pereiry, tego Ziemkiewicza, tego Warzechy, jadących w teren i robiących reportaż. Natomiast doskonale sobie potrafię ich sobie wyobrazić, jak nie ruszając się zza biurka piszą zgodnie z przekazem dnia, że Holland kłamie, a Grynberg jeszcze bardziej.

Oczywiście, zawsze pozostaje Argument Ostateczny: chamska propaganda bazująca na „przekazach dnia” jest skuteczna, bo Suweren nie chodzi do kina, nie czyta książek, dotrzeć do niego można wyłącznie krótkimi filmikami typu „Narąbany Stanowski mówi jak jest”.

No i trudno. Ja dalej będę czytać książki i chodzić do kina dla samej przyjemności obcowania z dobrze przygotowanym materiałem. Wolę tak przegrać niż wygrać jak Semka.

„Zielona granica” to po prostu dobrze zrobiony film. Nie jest antypolski ani antymundurowy – są tu funkcjonariusze ratujący honor munduru.

Ja mam akurat wielki szacunek dla munduru, bo jestem ogólnie propaństwowy. Tylko że zazwyczaj noszenie munduru wiąże się z przysięgą na ład prawny Rzeczpospolitej, „pushbacki” są z nim niezgodne.

Absolutnie nie jestem za tym, żeby „wpuszczać każdego jak leci”. Wprost przeciwnie, uważam że osadzanie uchodźców w ośrodkach pozwala na ich filtrowanie, a „pushbacki” powodują, że ten ktoś w końcu przejdzie, tylko nawet nie będziemy wiedzieli którędy.

Wszyscy wiemy (i my, i pisowcy – tylko pisowcy tego nie mówią na głos), dlaczego PiS nie chciał działać zgodnie z procedurami. Z tego samego powodu, dla którego nie chciał ich przestrzegać przy pandemii – zamiast tego wymyślając dziwne specustawy.

Bo jak nie przestrzegamy prawa – to ten zarobi na lewych respiratorach, tamten na maseczkach bez atestów, a owamten na łapówkach za wizy. I stąd ten oburz w przekazach dnia.
Yare Yare Daze
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10596
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: ZIELONA GRANICA

01-10-2023, 09:37

Przeczytałem, zdania na temat filmu wyrażać nie będę, bo nie oglądałem, natomiast autor tego bloga zdaje się wierzyć, że ,,współczesną jogę" wymyślili naziści...

"„…Choć jestem w toku całkiem ciekawej lektury („Conspirituality”) o tym jak te wszystkie faszolskie, altmedowe, ezoteryczne itp. światopoglądy się przecinają na głębszym poziomie (np. ze wskazaniem na naziolskie źródła współczesnej jogi)…”"
I am Jerusalem.
est
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9208
Rejestracja: 30-03-2008, 17:30
Lokalizacja: Trockenwald

Re: ZIELONA GRANICA

01-10-2023, 09:51

Kto normalny w ogóle ogląda polskie filmy? Chyba ci co jeżdżą polskimi samochodami.
Awatar użytkownika
hcpig
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9347
Rejestracja: 06-07-2008, 13:23

Re: ZIELONA GRANICA

01-10-2023, 10:10

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
01-10-2023, 09:37
Przeczytałem, zdania na temat filmu wyrażać nie będę, bo nie oglądałem, natomiast autor tego bloga zdaje się wierzyć, że ,,współczesną jogę" wymyślili naziści...

"„…Choć jestem w toku całkiem ciekawej lektury („Conspirituality”) o tym jak te wszystkie faszolskie, altmedowe, ezoteryczne itp. światopoglądy się przecinają na głębszym poziomie (np. ze wskazaniem na naziolskie źródła współczesnej jogi)…”"
Przecież to z komentarzy pod artykułem.
Yare Yare Daze
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10596
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: ZIELONA GRANICA

01-10-2023, 10:21

hcpig pisze:
01-10-2023, 10:10
Przecież to z komentarzy pod artykułem.
Cholera, faktycznie - zjebałem. Było podpisane imieniem i nazwiskiem i były na to nawet odpowiedzi, to mnie zmyliło.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Destro
zaczyna szaleć
Posty: 194
Rejestracja: 15-09-2015, 10:16

Re: ZIELONA GRANICA

01-10-2023, 10:31

Od lat trwa opluwanie Polski i wszystkiego co polskie. Ta żydowsko-komunistyczna larwa idealnie się w to wpisuje. Wiadomo czego można się spodziewać po córce czerwonoarmisty. Nie jestem ogromnym patriotą, natomiast takie ścierwa powinny być persona non grata w naszym kraju, tak samo jak te wszystkie Grabowskie, Edelkingi i inne szumowiny. Gdzie mają udowodnione wielokrotne kłamstwa na tematy o których piszą i o zgrozo jeszcze wykładają na jakichś uniwersytetach... Potrzeba nam świeżej krwi w polityce i ogólnie kulturze. Dopóki nie skończy się to pookrągłostołowe szambo, to tak będzie ciągle wyglądało. Większość tych osobników najlepiej do odstrzału.
Awatar użytkownika
Jimmy Boyle
rasowy masterfulowicz
Posty: 2281
Rejestracja: 21-12-2010, 21:06

Re: ZIELONA GRANICA

01-10-2023, 11:05

Destro pisze:
01-10-2023, 10:31
Od lat trwa opluwanie Polski i wszystkiego co polskie. Ta żydowsko-komunistyczna larwa idealnie się w to wpisuje. Wiadomo czego można się spodziewać po córce czerwonoarmisty. Nie jestem ogromnym patriotą, natomiast takie ścierwa powinny być persona non grata w naszym kraju, tak samo jak te wszystkie Grabowskie, Edelkingi i inne szumowiny. Gdzie mają udowodnione wielokrotne kłamstwa na tematy o których piszą i o zgrozo jeszcze wykładają na jakichś uniwersytetach... Potrzeba nam świeżej krwi w polityce i ogólnie kulturze. Dopóki nie skończy się to pookrągłostołowe szambo, to tak będzie ciągle wyglądało. Większość tych osobników najlepiej do odstrzału.
+ milion.
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9680
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: ZIELONA GRANICA

01-10-2023, 12:01

est pisze:
01-10-2023, 09:51
Kto normalny w ogóle ogląda polskie filmy? Chyba ci co jeżdżą polskimi samochodami.
+ dwa miliony
Polskie kino było dobre do upadku komuny, w latach 90., siłą rozpędu, pojawiło się jeszcze sporo ciekawych pozycji, ale potem bieda panie, bieda. Zresztą mam wrażenie, że podobną drogę upadku (chociaż im daleko do fazy terminalnej w jakiej kinematografia jest u nas) przeszło kino francuskie. Kiedyś to była praktycznie gwarancja jakości, a dziś pojedyncze filmy nie zmarnują ci dwóch godzin. No i tutaj mamy podejrzane powiązanie z branżą automotive - dużo ludzi absolutnie odradza kupowanie francuskich samochodów. Przypadek? :wink:
Guilty of being right
est
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9208
Rejestracja: 30-03-2008, 17:30
Lokalizacja: Trockenwald

Re: ZIELONA GRANICA

01-10-2023, 12:07

O patrz, farncuskie filmy też omijam już od dłuższego czasu, ale samochód w kwietniu kupiłem francuski XD
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16342
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: ZIELONA GRANICA

04-10-2023, 18:03

420 tys. obejrzało w 10 dni. OK. Szkoda, że wielu się wypowiedziało nie oglądając. Taka specyfika dzbanów, co wleźli w swoją bańkę i powtarzają przekaz, nie swój. Bo jakby obejrzeli, to pewnie mieli by też swój, choć h ich tam wie.



Z tym filmem jest jak dla mnie ciekawa, dla mnie (też) samego, obserwacja. Operuje on mocno dźwiękiem. Osoba z którą byłem, nie będąca "słuchowcem", też to zauważyła. W szczególności uwydatniało się to w scenach agresji. Intrygujący zabieg.
13.04.2024
Awatar użytkownika
Bloodcult
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7382
Rejestracja: 09-12-2006, 00:01
Lokalizacja: Łódź

Re: ZIELONA GRANICA

05-10-2023, 12:06

A konfeti widziałeś ?
Grzegorz Braun to ruski agent

http://allegro.pl/uzytkownik/bloodcult
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16342
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: ZIELONA GRANICA

05-10-2023, 12:39

Bardzo mnie cieszy, że czytasz moje posty. Zawsze to lepsze niż marszczenie kapucyna pod "Niedzielę Sosnowiecką"*


* Redaktor Tomasz Zmar'zły z Dąbrowy Górniczej. Ten twój, czarny, rozepchany. Wiesz, który. Co nie?
13.04.2024
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8164
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: ZIELONA GRANICA

06-10-2023, 09:33

Statek VOS Pace pospieszył na pomoc grupie migrantów, znajdujących się na tonącej łodzi. Kiedy część z nich zorientowała się, że statek zamierza odstawić ich do portu w Maroku, doszło do ataku na załogę holenderskiej jednostki.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... 29ed&ei=24
PLASTIK NIE JEST METALEM
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16342
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: ZIELONA GRANICA

06-10-2023, 09:41

Miałem wrażenie, że wątek jest o filmie, ale widzę, że się myliłem xD
13.04.2024
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8164
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: ZIELONA GRANICA

06-10-2023, 09:47

Zielona granica symbolizuje wszelką migrację, ale jeśli hcpig chce, żeby to był wątek tylko o filmie (tylko ile można pisać o jednym filmie, którego większość i tak nie zobaczy), to się dostosuję.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16342
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: ZIELONA GRANICA

06-10-2023, 09:51

Nie masz jakichś innych działów do szczucia na ludzi? Pogadaj z kilkoma tutaj. Oni Ci wskażą drogę.










Tak na marginesie, intrygujące jest to, jak skomplikowany temat migracyjny, staje się prosty, nawet dla relatywnie łebskich ludzi. Trochę pracy włożonej, i już się klepie populistyczny przekaz. Taki nie wymagający wejścia w temat głębiej. Kto, kiedy, po co i dlaczego. Jakby się jeszcze mieszkało na Lampeduzie, czy w Lizbonie zostałoby się okradzionym przez (tutaj brakuje mi nazwy tych grup młodzieży, bez pracy/ szkoły/ pomysłu nowego Państwa na nich i ich pomysłu na siebie). Ale u nas akurat tego co kupił wizy od wawrzyka to zaobaczyć można na bolcie alb innym uberze ....
13.04.2024
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8164
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: ZIELONA GRANICA

06-10-2023, 10:00

To muzułmanie, same chłopy bez bab. Arabska wersja naszych dewotów, tylko jeszcze bardziej pierdolnięta. Więcej ich już w Europie nie potrzeba. Myślałem, że to oczywiste.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16342
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: ZIELONA GRANICA

06-10-2023, 10:04

bartwa pisze:
06-10-2023, 10:00
To muzułmanie, same chłopy bez bab. Arabska wersja naszych dewotów, tylko jeszcze bardziej pierdolnięta.
Jest jakaś nazwa ukuta dla tych grup, co się szwendają po miastach, często z przestępczymi zamiarami. Niestety nie pamiętam jaka.






Kończe, bo jednak bym poczytał o filmie, tylko jak widać, tylko ja na nim byłem.
13.04.2024
ODPOWIEDZ