Co teraz czytacie? v.2

Czytasz coś więcej niż etykiety Domestosa w kiblu?

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Awatar użytkownika
TheDude
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 6740
Rejestracja: 23-03-2011, 00:43

Re: Co teraz czytacie? v.2

20-11-2022, 16:47

Obrazek

Wypas i nic więcej nie trzeba dodawać!!
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10576
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Co teraz czytacie? v.2

21-11-2022, 16:30

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
18-11-2022, 15:45
I cyk dwójeczka

Obrazek
Miłe złego początki. Pierwszy tom zaskoczył luzem, dowcipem, barwnym językiem i niespiesznym budowaniem w miarę koherentnego i przyjemnego świata. Drugi tom wszystko to zaprzepaścił. Jeszcze tak do połowy było nieźle, a potem akcja przyspiesza nagle w sposób sugerujący, że autor doświadczał właśnie nerwowej biegunki związanej z nadchodzącą datą wydania. To, co dotąd nie lśniło mocno - opisy postaci - w drugim tomie zblakło zupełnie. Autor ma dziwną tendencję to skupiania się na kolorach, i w tej sposób opisuje na przykład, że kolejna postać miała czarno-czerwono-żółty szal, błękitne bryczesy i karmazynową koszulę przetykaną złotą nicią, i przepraszam najmocniej, ale nijak mi się to nie składa w całość w wyobraźni, chyba że założenie jest takie, że w tym miejscu czytelnik zatrzyma się i zacznie rysować tę postać kredkami, jeśli nie jest wybitnie kolorystycznie uzdolniony w ramach wyobraźni. Niektóre postaci straciły całą wyrazistość - z całej ekipy ratującej świat nie każdy jest wyrazisty (a każdy taki być powinien), czego najlepszym przykładem jest Flor, która wydaje się powoli znikać w miarę toczenia się akcji. Opis ostatniej bitwy brzmi, jakby ktoś nieznający się na bitwach przekopiował opis ulubionej bitwy z książki podmieniając słowa, nie ma w tym żadnej giętkości. Końcówka wygląda w ogóle na pisaną na kolanie, jakby autor uświadomił sobie w połowie bitwy, że zostało mu 10 stron na spięcie wszystkich wątków. Do tego okładki nie mają właściwie nic wspólnego z treścią, ale to już szczegół. Stracony potencjał fajnego pomysłu.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10215
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Co teraz czytacie? v.2

21-11-2022, 16:46

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
21-11-2022, 16:30
kolejna postać miała czarno-czerwono-żółty szal, błękitne bryczesy i karmazynową koszulę przetykaną złotą nicią
Hehe ostatnio napisałem kilka słów na temat "Najstarszej z potęg" Kresa. Nie wspomniałem o tym, że rzuciło mi się w oczy, że chyba trzy razy pojawia się czarny kaftan szamerowany złotem jednego z bohaterów. Podobny przypadek, choć u Kresa wynika to z tego, że z niewiadomych powodów powtarza te same informacje n- razy. W ogóle czytałeś Kresa? Tobie w sumie powinien się spodobać.
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
Maro
weteran forumowych bitew
Posty: 1360
Rejestracja: 30-05-2013, 20:16

Re: Co teraz czytacie? v.2

21-11-2022, 22:30

Obrazek
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10576
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Co teraz czytacie? v.2

21-11-2022, 23:32

Hatefire pisze:
21-11-2022, 16:46
ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
21-11-2022, 16:30
kolejna postać miała czarno-czerwono-żółty szal, błękitne bryczesy i karmazynową koszulę przetykaną złotą nicią
Hehe ostatnio napisałem kilka słów na temat "Najstarszej z potęg" Kresa. Nie wspomniałem o tym, że rzuciło mi się w oczy, że chyba trzy razy pojawia się czarny kaftan szamerowany złotem jednego z bohaterów. Podobny przypadek, choć u Kresa wynika to z tego, że z niewiadomych powodów powtarza te same informacje n- razy. W ogóle czytałeś Kresa? Tobie w sumie powinien się spodobać.
Dzięki, jestem świadomy że powinienem nadrobić chociaż jakieś podstawy polskiego fantasy.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Sgt. Barnes
zahartowany metalizator
Posty: 5305
Rejestracja: 13-07-2012, 07:37

Re: Co teraz czytacie? v.2

22-11-2022, 10:03

Obrazek
Prawdziwy mężczyzna powinien być...ogolony i ciut, ciut pijany.
Bolesław Wieniawa-Długoszowski.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10146
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Co teraz czytacie? v.2

23-11-2022, 19:57

"Robot"
Adam Wiśniewski-Snerg

nie miałem okazji uczestniczyć w dawnym kulcie, dla mnie jak świeżynka,
obecnie nadal się broni, może zbyt dużo filozofowania na mój gust

Obrazek
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10215
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Co teraz czytacie? v.2

23-11-2022, 20:09

Medard pisze:
23-11-2022, 19:57
"Robot"
Adam Wiśniewski-Snerg

nie miałem okazji uczestniczyć w dawnym kulcie, dla mnie jak świeżynka,
obecnie nadal się broni, może zbyt dużo filozofowania na mój gust

Obrazek
Też tak uważam. Straszny kult swego czasu wokół się tego zrobił. Nie powiem nawet ciekawe, ale to trochę takie kino moralnego niepokoju w wersji literatury s-f. Znaczy bardzo wsobne no i nudne 😉 Do gatunku wiele w sumie to nie wniosło.
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16342
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: Co teraz czytacie? v.2

23-11-2022, 22:28

Hatefire pisze:
23-11-2022, 20:09
Medard pisze:
23-11-2022, 19:57
"Robot"
Adam Wiśniewski-Snerg

nie miałem okazji uczestniczyć w dawnym kulcie, dla mnie jak świeżynka,
obecnie nadal się broni, może zbyt dużo filozofowania na mój gust

Obrazek
Też tak uważam. Straszny kult swego czasu wokół się tego zrobił. Nie powiem nawet ciekawe, ale to trochę takie kino moralnego niepokoju w wersji literatury s-f. Znaczy bardzo wsobne no i nudne 😉 Do gatunku wiele w sumie to nie wniosło.
Szkoda czasu.
13.04.2024
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10576
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Co teraz czytacie? v.2

23-11-2022, 23:54

Mam takie pytanie do czytelników fantasy, czy kojarzycie jakikolwiek świat fantasy którego akcja toczyłaby się na bardzo małym terenie (w tym przypadku np. 30 km średnicy)? Takie przeciwieństwo wielkich światów i bitew o epickich proporcjach.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Stary Metal
w mackach Zła
Posty: 981
Rejestracja: 21-03-2014, 20:07

Re: Co teraz czytacie? v.2

24-11-2022, 07:17

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
23-11-2022, 23:54
Mam takie pytanie do czytelników fantasy, czy kojarzycie jakikolwiek świat fantasy którego akcja toczyłaby się na bardzo małym terenie (w tym przypadku np. 30 km średnicy)? Takie przeciwieństwo wielkich światów i bitew o epickich proporcjach.
Tak.
Obrazek

Nie za ma co.
I kamp med kvitekrist
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10215
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Co teraz czytacie? v.2

24-11-2022, 07:49

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
23-11-2022, 23:54
Mam takie pytanie do czytelników fantasy, czy kojarzycie jakikolwiek świat fantasy którego akcja toczyłaby się na bardzo małym terenie (w tym przypadku np. 30 km średnicy)? Takie przeciwieństwo wielkich światów i bitew o epickich proporcjach.
Chodzi ci takie fantasy typowe fantasy? W nurcie weird są rzeczy, które dzieją się w jednym mieście np. Specjalistą akurat w fantasy nie jestem wybitnym. No w sumie np " Północna granica" Kresa, to mały obszar. No może nie 30 km, ale odległości, które można przebyć koniem w jeden dzień. Bitwy to też raczej dziesiątki a nie tysiące.
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2054
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: Co teraz czytacie? v.2

24-11-2022, 09:50

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
23-11-2022, 23:54
Mam takie pytanie do czytelników fantasy, czy kojarzycie jakikolwiek świat fantasy którego akcja toczyłaby się na bardzo małym terenie (w tym przypadku np. 30 km średnicy)? Takie przeciwieństwo wielkich światów i bitew o epickich proporcjach.
Poszukaj może po tagu criminal/fantasy, detective/fantasy etc. po jakichś goodreads, możliwe, że będą tam całe listy takich rzeczy, a mam wrażenie, że takie połączenie sprzyja ograniczeniu terenu działań. Może seria Dresdena od Butchera będzie okej, kojarzy mi się coś, że przynajmniej pierwsze tomy dzieją się w jednym mieście, ale nigdy tego nie czytałem.
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10215
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Co teraz czytacie? v.2

24-11-2022, 10:13

Bolt pisze:
24-11-2022, 09:50
Poszukaj może po tagu criminal/fantasy, detective/fantasy etc. po jakichś goodreads, możliwe, że będą tam całe listy takich rzeczy, a mam wrażenie, że takie połączenie sprzyja ograniczeniu terenu działań. Może seria Dresdena od Butchera będzie okej, kojarzy mi się coś, że przynajmniej pierwsze tomy dzieją się w jednym mieście, ale nigdy tego nie czytałem.
No właśnie pytanie o co chodzi Karkasowi. Na przykład cykl Ambergis VanderMeera, dzieje się w jednym mieście. Tylko, że to weird, a tu chyba chodzi o klasyczne fantasy, tylko ograniczone do 5 wiosek ;-)
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10215
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Co teraz czytacie? v.2

24-11-2022, 10:27

Przypomniało mi się. Na pewno Anna Brzezińska i zbiory opowiadań "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny" i "Wiedźma z "Wilżyńskiej Doliny". Rzecz dosłownie się dzieje w jednej wiosce. opowiadania są ze sobą mniej lub bardziej powiązanie, sama rzecz natomiast da się umiejscowić w uniwersum sagi o Twardokęsku tejże autorki.
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10576
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Co teraz czytacie? v.2

24-11-2022, 13:03

Bolt/Hatefire chodzi mi o to że dalej sam sobie piszę i zaczynam zastanawiać się, na ile dane elementy są oryginalne/wyświechtane. Nie ma tutaj specjalnie detektywistycznych zagadnień, po prostu centralnym miejscem jest małe Miasto, a najodleglejszym, ok. 30 km w linii prostej, jest Świątynia Boga Wody gdzie akcja się kończy. W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać, na ile samo to w sobie jest ciekawe bo fantasy ma tendencję do wielkich światów, a to jest taka odwrotność, mikroskala.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10215
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Co teraz czytacie? v.2

24-11-2022, 13:09

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
24-11-2022, 13:03
Bolt/Hatefire chodzi mi o to że dalej sam sobie piszę i zaczynam zastanawiać się, na ile dane elementy są oryginalne/wyświechtane. Nie ma tutaj specjalnie detektywistycznych zagadnień, po prostu centralnym miejscem jest małe Miasto, a najodleglejszym, ok. 30 km w linii prostej, jest Świątynia Boga Wody gdzie akcja się kończy. W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać, na ile samo to w sobie jest ciekawe bo fantasy ma tendencję do wielkich światów, a to jest taka odwrotność, mikroskala.
To chyba nie ma specjalnego znaczenia dla czytelnika. Patrz problem pustego Sródziemia u Tolkiena. Ostatecznie i tak liczy się fabuła/postacie/narracja/dialogi.

Na marginesie nawet zacząłem czytać początkowo, to co wrzuciłeś i zazgrzytała mi od początku nachalna ekspozycja świata i bohatera przywodząca na myśl nastoletnie fanfiki. Nawet chciałem co nieco uwag napisać, ale to był dzień kryzysu, kiedy zdecydowałem się opuścić Forume na jakiś czas, z uwagi na jego nachalną onucyzację ;-)
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10576
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Co teraz czytacie? v.2

24-11-2022, 13:12

Hatefire pisze:
24-11-2022, 13:09
ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
24-11-2022, 13:03
Bolt/Hatefire chodzi mi o to że dalej sam sobie piszę i zaczynam zastanawiać się, na ile dane elementy są oryginalne/wyświechtane. Nie ma tutaj specjalnie detektywistycznych zagadnień, po prostu centralnym miejscem jest małe Miasto, a najodleglejszym, ok. 30 km w linii prostej, jest Świątynia Boga Wody gdzie akcja się kończy. W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać, na ile samo to w sobie jest ciekawe bo fantasy ma tendencję do wielkich światów, a to jest taka odwrotność, mikroskala.
To chyba nie ma specjalnego znaczenia dla czytelnika. Patrz problem pustego Sródziemia u Tolkiena. Ostatecznie i tak liczy się fabuła/postacie/narracja/dialogi.

Na marginesie nawet zacząłem czytać początkowo, to co wrzuciłeś i zazgrzytała mi od początku nachalna ekspozycja świata i bohatera przywodząca na myśl nastoletnie fanfiki. Nawet chciałem co nieco uwag napisać, ale to był dzień kryzysu, kiedy zdecydowałem się opuścić Forume na jakiś czas, z uwagi na jego nachalną onucyzację ;-)
No to napisz priva, jest jeszcze szansa na jakieś zmiany.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10215
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Co teraz czytacie? v.2

24-11-2022, 13:14

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
24-11-2022, 13:12
No to napisz priva, jest jeszcze szansa na jakieś zmiany.
Obiecać nie obiecam, bo wiesz jak to u mnie wygląda hehe Jutro sobie druknę i spróbuję w weekend ogarnąć.
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10576
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Co teraz czytacie? v.2

24-11-2022, 16:54

Obrazek
I am Jerusalem.
ODPOWIEDZ