Co teraz czytacie? v.2

Czytasz coś więcej niż etykiety Domestosa w kiblu?

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Awatar użytkownika
Blackult
rasowy masterfulowicz
Posty: 2389
Rejestracja: 01-12-2004, 23:00

Re: Co teraz czytacie? v.2

29-05-2023, 08:08

epos o Gilgameszu wspaniały
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10423
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Co teraz czytacie? v.2

04-06-2023, 16:25

Obrazek

Na razie jestem raczej nieprzychylnie nastawiony... Co prawda znajduje się tu dużo dobrych naukowych faktów, ale co jakiś czas powraca wrażenie, że część książki to bardziej światopogląd (liberalny) niż nauka. Od czasu do czasu pojawiają się rzeczy typu ,,naukowczynia" xD stwierdzenia że nadwaga do BMI 35 nie dość że nie jest zła, to może być nawet korzystna dla zdrowia, trochę wyśmiewanie wpływu żywienia i aktywności fizycznej na długowieczność, jako pierwszy czynnik przedstawiając dobre życie społeczne. Oczywiście zgadzam się 100% że to bardzo istotny czynnik, ale przedstawione to jest tak, jakby człowiek miał wybierać między dobrym życiem społecznym a żywieniem/aktywnością fizyczną. Może autorka nie zdaje sobie z tego nawet sprawy, ale takie odnoszę wrażenie będąc w połowie książki.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Co teraz czytacie? v.2

04-06-2023, 18:21

Tym razem powrót do krainy dzieciństwa - Pan Samochodzik i złota rękawica oraz Księga Urwisów Niziurskiego. Dziwnym trafem w obu występuje osobnik o nazwisku Batura.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
dzik
zahartowany metalizator
Posty: 3504
Rejestracja: 21-12-2010, 15:52
Lokalizacja: Połaniec

Re: Co teraz czytacie? v.2

04-06-2023, 20:52

To świetne książki. Jakiś czas temu kupiłem całą serię 12 książek przygód Pana Samochodzika. Nic się nie zestarzały. Książki Niziurskiego pamiętam jako wyśmienite.
dobry kościół to kościół spalony
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Co teraz czytacie? v.2

04-06-2023, 21:11

dzik pisze:
04-06-2023, 20:52
To świetne książki. Jakiś czas temu kupiłem całą serię 12 książek przygód Pana Samochodzika. Nic się nie zestarzały. Książki Niziurskiego pamiętam jako wyśmienite.
Nienacki mieszkał 20 km ode mnie i często bywał w Iławie. Załapałem się na spotkanie czytelników i autografy jako 12-letni brzdąc. Podpisane książki albo kiedys naiwnie pożyczyłem albo mi po prostu rąbnęli. Dobre jest tez Uroczysko, taki wstęp do całej serii, bo występuje tam Samochodzik, chociaż książka jak pamiętam była bardziej dla dorosłych niż późniejsza seria.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
Jimmy Boyle
rasowy masterfulowicz
Posty: 2261
Rejestracja: 21-12-2010, 21:06

Re: Co teraz czytacie? v.2

04-06-2023, 22:19

Obrazek
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10114
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Co teraz czytacie? v.2

04-06-2023, 22:31

bartwa pisze:
04-06-2023, 18:21
Tym razem powrót do krainy dzieciństwa - Pan Samochodzik i złota rękawica oraz Księga Urwisów Niziurskiego. Dziwnym trafem w obu występuje osobnik o nazwisku Batura.
Hmm, no ale z dzisiejszej perspektywy, to w sumie produkcyjniak w wersji młodzieżowej. O ile późniejsze rzeczy są naprawdę dobre i zestarzały się szlachetnie, tak to jednak średnio nadaje się do czytania. Ta ponadczasowość, pomijając znakomity warsztat, wynika trochę pewnie, też z pewnego odrealnienia tła, które stosował. Niby Polska, niby wiadomy ustrój, ale wszystko naszkicowane tylko, że wychodzi taki trochę uniwersalny neverland.
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
TheDude
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 6707
Rejestracja: 23-03-2011, 00:43

Re: Co teraz czytacie? v.2

04-06-2023, 23:01

Jakiś czas temu zacząłem, ale przerwałem. Dziś zacząłem ponownie i teraz mi pasuje.

Obrazek
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: Co teraz czytacie? v.2

05-06-2023, 09:48

Obrazek
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Co teraz czytacie? v.2

05-06-2023, 17:12

Hatefire pisze:
04-06-2023, 22:31
bartwa pisze:
04-06-2023, 18:21
Tym razem powrót do krainy dzieciństwa - Pan Samochodzik i złota rękawica oraz Księga Urwisów Niziurskiego. Dziwnym trafem w obu występuje osobnik o nazwisku Batura.
Hmm, no ale z dzisiejszej perspektywy, to w sumie produkcyjniak w wersji młodzieżowej. O ile późniejsze rzeczy są naprawdę dobre i zestarzały się szlachetnie, tak to jednak średnio nadaje się do czytania. Ta ponadczasowość, pomijając znakomity warsztat, wynika trochę pewnie, też z pewnego odrealnienia tła, które stosował. Niby Polska, niby wiadomy ustrój, ale wszystko naszkicowane tylko, że wychodzi taki trochę uniwersalny neverland.
Nie wiem, mi się po prostu podoba, ZMP czy nie, pióro zajebiste. Może zestarzalem się tak samo jak ta książka. Kurwa, naziole mi nie przeszkadzają, komuna widać też nie, każdy niech se myśli co chce i zyje jak chce, byle nie przeszkadzał innym. Tylko kościół na odstrzał.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
Jimmy Boyle
rasowy masterfulowicz
Posty: 2261
Rejestracja: 21-12-2010, 21:06

Re: Co teraz czytacie? v.2

06-06-2023, 22:37

Obrazek
Awatar użytkownika
Maro
weteran forumowych bitew
Posty: 1348
Rejestracja: 30-05-2013, 20:16

Re: Co teraz czytacie? v.2

10-06-2023, 14:32

Obrazek
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10423
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Co teraz czytacie? v.2

11-06-2023, 18:08

Obrazek

Oprócz tego, że książka jest totalnie fascynująca i naklejam na niej znaczniki i używam ołówka non-stop, tak że zaczyna bardziej przypominać rękodzieło, to porusza pewne ważne z naszego punktu widzenia zagadnienie tego, dlaczego Polska jest do tyłu względem Zachodu. To wyjaśnienie nie zawiera spisków, złych Niemców ani nic podobnego (właściwie obejmuje też wschód Niemiec). Pewnie każdemu obiło się w szkole pojęcie dualizmu gospodarczego, ale nie wyjaśniono, przynajmniej u mnie, co to takiego dokładnie było i dlaczego było ważne. Granica oparła się o Łabę i rozdzielała państwa, które szły drogą zwiększania wolności osobistej i gospodarczej. U nas trend rozpoczął się w Polsce pewnie jeszcze wcześniej niż podaje wiki (XVI w.), bo w 1454 nadano pierwszy przywilej szlachecki, od którego zaczęła się równia pochyła. Dalej szlachta dostawała tylko coraz więcej przywilejów, którymi przykręcała chłopom śrubę, przywiązanie do ziemi, coraz większa pańszczyzna itd, spychając ich z powrotem do stanu półniewolniczego. A jako że niewolnicy nie są zbyt przedsiębiorczy, to i nie było inwencji ani motywacji do własnego biznesu. To samo było w Rosji, a nawet w Indiach, bo generalnie państwa, które opierają się na podziale kastowym, w dłuższym okresie czasu przegrywają wyścig z tymi, którzy idą w innowacje.

Smutne
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Co teraz czytacie? v.2

11-06-2023, 18:32

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
11-06-2023, 18:08
Obrazek

Oprócz tego, że książka jest totalnie fascynująca i naklejam na niej znaczniki i używam ołówka non-stop, tak że zaczyna bardziej przypominać rękodzieło, to porusza pewne ważne z naszego punktu widzenia zagadnienie tego, dlaczego Polska jest do tyłu względem Zachodu. To wyjaśnienie nie zawiera spisków, złych Niemców ani nic podobnego (właściwie obejmuje też wschód Niemiec). Pewnie każdemu obiło się w szkole pojęcie dualizmu gospodarczego, ale nie wyjaśniono, przynajmniej u mnie, co to takiego dokładnie było i dlaczego było ważne. Granica oparła się o Łabę i rozdzielała państwa, które szły drogą zwiększania wolności osobistej i gospodarczej. U nas trend rozpoczął się w Polsce pewnie jeszcze wcześniej niż podaje wiki (XVI w.), bo w 1454 nadano pierwszy przywilej szlachecki, od którego zaczęła się równia pochyła. Dalej szlachta dostawała tylko coraz więcej przywilejów, którymi przykręcała chłopom śrubę, przywiązanie do ziemi, coraz większa pańszczyzna itd, spychając ich z powrotem do stanu półniewolniczego. A jako że niewolnicy nie są zbyt przedsiębiorczy, to i nie było inwencji ani motywacji do własnego biznesu. To samo było w Rosji, a nawet w Indiach, bo generalnie państwa, które opierają się na podziale kastowym, w dłuższym okresie czasu przegrywają wyścig z tymi, którzy idą w innowacje.

Smutne
dlaczego smutne? same społeczeństwa dokonują takiego wyboru, dążą do pewnego stopnia zacofania, wybierają mity zamiast faktów, tworzą państw religijne, różne katolibany itp
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10423
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Co teraz czytacie? v.2

11-06-2023, 19:01

Medard pisze:
11-06-2023, 18:32

dlaczego smutne? same społeczeństwa dokonują takiego wyboru, dążą do pewnego stopnia zacofania, wybierają mity zamiast faktów, tworzą państw religijne, różne katolibany itp
Smutne, bo ten wybór okazał się kiepski na dłuższą metę - tam gdzieś zaczynał się wolny rynek, a u nas batem zaganiano chłopa na pole. Przez to też nasz świat ekonomiczny przez długi czas bliższy był rosyjskiemu. Każdego dnia będę dziękował, że trafiliśmy do UE:-)
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10114
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Co teraz czytacie? v.2

12-06-2023, 06:39

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
11-06-2023, 19:01
Smutne, bo ten wybór okazał się kiepski na dłuższą metę - tam gdzieś zaczynał się wolny rynek, a u nas batem zaganiano chłopa na pole. Przez to też nasz świat ekonomiczny przez długi czas bliższy był rosyjskiemu. Każdego dnia będę dziękował, że trafiliśmy do UE:-)
Marks uważał właśnie Polskę za ostatnią rubież cywilizacji europejskiej. Rosję już za groźną dzicz, stąd między innymi wsparcie dla Powstania Styczniowego. No i faktycznie w końcu do tego głównego nurtu świata zachodniego dołączyliśmy. Oprócz nas oczywiście Bałtowie i aspiruje do tego Ukraina. Należy zauważyć jednak że są to tereny które pozostawały pod wpływem Polski lub Skandynawii. I faktycznie dalej już dziki step.
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
WaszJudasz
rasowy masterfulowicz
Posty: 3223
Rejestracja: 16-11-2010, 13:18

Re: Co teraz czytacie? v.2

12-06-2023, 10:42

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
11-06-2023, 18:08
Obrazek
Megasztos ta pozycja. Polecam poprawić


Obrazek

gdzie masz szeroki opis tego, jak sama geografia/klimat ustawiła scenę pod to, o czym pisze Landes.
Mózg powiększa się w czaszce, kiedy wody w rzece wzbierają. Wtenczas błony czerepu się wznoszą, przybliżając do czaszki.
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10114
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Co teraz czytacie? v.2

12-06-2023, 10:56

No to kolegom jeszcze polecam

Obrazek
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10423
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Co teraz czytacie? v.2

12-06-2023, 10:56

WaszJudasz pisze:
12-06-2023, 10:42

Obrazek

gdzie masz szeroki opis tego, jak sama geografia/klimat ustawiła scenę pod to, o czym pisze Landes.
Dzięki, jak skończę tę to wrzucę zdjęcie z zakładkami. Chyba będę musiał oddzielnie na kartce zrobić do niej spis zakładek. Mierzę wartość książki ilością zakładek;)
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Sgt. Barnes
zahartowany metalizator
Posty: 5242
Rejestracja: 13-07-2012, 07:37

Re: Co teraz czytacie? v.2

12-06-2023, 22:38

Obrazek
Prawdziwy mężczyzna powinien być...ogolony i ciut, ciut pijany.
Bolesław Wieniawa-Długoszowski.
ODPOWIEDZ