Ostatnio oglądane filmy v.2

Wszystkie chwyty dozwolone - od "Begotten" po "Wejście smoka".

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Awatar użytkownika
Żułek
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14342
Rejestracja: 10-07-2013, 15:43
Lokalizacja: from hell

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

07-11-2021, 13:16

devastator77 pisze:
07-11-2021, 12:23
Żułek pisze:
06-11-2021, 22:47
Obrazek

rozwleczone strasznie, jakby trwało z 1,5 godziny byłoby całkiem nieźle
Czy ja widzę murzynów rewolwerowców?
tak :mrgreen:
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.

memberlist.php?mode=&sk=d&sd=d#memberlist
Awatar użytkownika
Stary Metal
w mackach Zła
Posty: 986
Rejestracja: 21-03-2014, 20:07

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

07-11-2021, 14:16

Jako, że jestem fanem literackiej Diuny, ale takim ortodoksyjnym i nie potrafiącym zluzować gaci, jeżeli chodzi o tę historię, pełen obaw i bez przekonania poszedłem wczoraj wraz z grupą znajomych do kina. Rozpiętość wieku znajomych była duża - od 23 do 60 lat. Ale z całej dwunastoosobowej grupy, tylko trójka zna literacki pierwowzór.
Po dwudziestu minutach reklam hałaśliwych, jakby siedziało się na walcowni a nie w kinie, zacząłem żałować, że już nie puszczają na początku wyklinanej kiedyś Polskiej Kroniki Filmowej.
Ale do rzeczy.
Film jest piękny wizualnie, wyłącznie do oglądania na wielkim ekranie. Jednakże z tą wizualnością kończy się to, co mogę na jego temat napisać pozytywnego.
Wiedziałem, że jest to pierwsza część, ale psia mać myślałem, że opowieść będzie doprowadzona do końca pierwszego tomu, natomiast część druga, to będą Dzieci Diuny.
Tymczasem obejrzałem tylko połowę historii pierwszego tomu, z czego druga połowa nawet jeszcze nie jest nakręcona. Czy będzie? Mówią, że tak. No cóż - zobaczymy.
Już tym poczułem się wystrychnięty na dudka. Bo nawet jak to nakręcą dalej, to trzeba będzie czekać dwa lata, a z punktu widzenia ciągłości historii, jest zabójcze. No, chyba, że przed premierą części drugiej puści się do kin ponownie część pierwszą, a wtedy ci, co będą chcieli sobie przypomnieć początek historii na wielkim formacie, pójdą ponownie, i zapłacą za bilety.

A fabuła? Okropna z mistycyzmu, który w książce był bardzo ważny i stanowił olbrzymią część historii. Owszem, reżyser próbował coś tam wetknąć z mistyki ale bardzo nieporadnie.
Z historii na ekranie pozostała tylko akcja. A tej w tak obszernej książkowej historii nie ma znów tak dużo.

W powieści akcja rozgrywa się na poziomie dialogów wewnętrznych, wizjii, czy iście bizantyjskich intryg.
W filmie tego zabrakło. Niezbyt przekonująco wyglądała decyzja Imperatora o przekazaniu Arrakis Atrydom. Ludzie nie znający książki nie mają możliwości zajrzenia za kulisy tej decyzji. Bo w filmie wygląda ona bardzo papierowo i niewiarygodnie.

Podobnie, jak nie mają możliwości zajrzenia za kulisy Innch zdarzeń pokazanych w filmie.

Znajomi, którzy nie znają ksiąźki, pytali mnie po seansie, kim byli ci ludzie z dworu kręcący się obok Paula. A ja wtedy sobie zdałem sprawę, że nie zauważyłem na filmie ni słowa o genialnym wynalazku Herberta - ludzkim komputerze - mentacie.
W filmowej Diunie pokazana jest cywilizacja sięgająca całej galaktyki, ale nie ma nawet jednego komputera. Jak więc doszło do opanowania takiej przestrzeni? Jak wygląda zarządzanie bilionami istnień? Tylko dzięki Przyprawie? Nie tutaj potrzebni byli mentaci. Ale dlaczego nie coś na kształt tradycyjnych komputerów? Nie ma słowa o wojnie z maszynami i zakazie produkcji maszyn działaniem przypominającym ludzki mózg. Znów brak możliwości zajrzenia za kulisy.

Na początku film łapie całą masę wątków, które później się rozmywają. Jak chociażby wątek Bene Gesserit. Ot, pani (jedna) w dziwnym stroju, gadające śmiesznym głosem. Tylko wspomniano raz od niechcenia, że to one coś tam działają w polityce, a tak naprawdę był to potężny zakon, który zakulisowo wpływał na najważniejsze elementy ogólnogalaktycznej polityki.

I wspomniany Głos. Nie jest powiedziane czym tak naprawdę jest. W filmie wygląda to tak, jakby dobrać właściwy ton, a laska sama się rozbierze.

Ciekawe, co by powiedział o tej ekranizacji sam Autor. Wersją Lynchowską był zachwycony, bo twierdził, że udało się utrzymać klimat powieści. Tutaj sądzę, że się nie udało. Została tylko akcja z retrospekcjemi odpustowego mistycyzmu.

I może teraz zabrzmi to na świętokradztwo,, ale po stokroć wolę Diunę z 1984 roku. Tamto też było okrojone, ale miało klimat mistycyzmu, jaki wylewał się z książki.

A znajomi? Młodzi zachwyceni, dwóch starych podeszło do tego ostrożnie, jeden młody czytający - podobało się, ale bez entuzjazmu. Potem młodzi pytali, kim były Bene Gesserit, Kwisatz Haderah t wiele innych. Czyli film tego nie dopowiedział

Podsumowując - widziałem już trzy próby adaptacji tej historii. I sądzę, że nie jest ona do przełożenia na język filmu. No, chyba, że się mylę. Bo o Władcy Pierścieni też tak kiedyś mówiono.
I kamp med kvitekrist
Awatar użytkownika
hcpig
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9350
Rejestracja: 06-07-2008, 13:23

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

07-11-2021, 16:37

^ Bardzo dobre podumowanie tej skandalicznie przecenianej ekranizacji, to ładnie zrealizowana pustka i tyle.

BTW oglądał ktoś to Wesele 2? Jest zniszczenie?
Yare Yare Daze
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15995
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

07-11-2021, 18:57

Obrazek
film totalny
woodpecker from space
Awatar użytkownika
pr0metheus
zahartowany metalizator
Posty: 6527
Rejestracja: 08-04-2005, 16:54
Lokalizacja: pisze neonem

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

07-11-2021, 19:03

Triceratops pisze:
07-11-2021, 18:57
Obrazek
film totalny
W zeszłym tygodniu cisnalem lonesome dove, to może teraz takich kombojów zapodam.
niech to miejsce niebawem zniknie
Awatar użytkownika
wonsz
rasowy masterfulowicz
Posty: 2676
Rejestracja: 18-02-2018, 14:59

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

07-11-2021, 22:27

Obrazek
jednak zawód.
rzułf
Awatar użytkownika
Żułek
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14342
Rejestracja: 10-07-2013, 15:43
Lokalizacja: from hell

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

08-11-2021, 00:58

Obrazek

nawet to nie głupie było, chociaż finał średnio mi sie podobał
Natka mogłaby coś więcej pokazać ;)
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.

memberlist.php?mode=&sk=d&sd=d#memberlist
Awatar użytkownika
ggfh
w mackach Zła
Posty: 930
Rejestracja: 09-03-2015, 17:32

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

08-11-2021, 07:50

Stary Metal pisze:
07-11-2021, 14:16

Wiedziałem, że jest to pierwsza część, ale psia mać myślałem, że opowieść będzie doprowadzona do końca pierwszego tomu, natomiast część druga, to będą Dzieci Diuny.
Tymczasem obejrzałem tylko połowę historii pierwszego tomu, z czego druga połowa nawet jeszcze nie jest nakręcona. Czy będzie? Mówią, że tak. No cóż - zobaczymy.
Od dawna bylo wiadomo, ze bedzie to pierwszy odcinek - z tego wlasnie powodu poczekam, az doprowadza pierwszy tom (i moze cos wiecej) do konca.
Tak, jest juz zielone swiatlo na dokonczenie powiesci.
Awatar użytkownika
Stary Metal
w mackach Zła
Posty: 986
Rejestracja: 21-03-2014, 20:07

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

08-11-2021, 08:20

ggfh pisze:
08-11-2021, 07:50
Stary Metal pisze:
07-11-2021, 14:16

Wiedziałem, że jest to pierwsza część, ale psia mać myślałem, że opowieść będzie doprowadzona do końca pierwszego tomu, natomiast część druga, to będą Dzieci Diuny.
Tymczasem obejrzałem tylko połowę historii pierwszego tomu, z czego druga połowa nawet jeszcze nie jest nakręcona. Czy będzie? Mówią, że tak. No cóż - zobaczymy.
Od dawna bylo wiadomo, ze bedzie to pierwszy odcinek - z tego wlasnie powodu poczekam, az doprowadza pierwszy tom (i moze cos wiecej) do konca.
Tak, jest juz zielone swiatlo na dokonczenie powiesci.
Zgadza się, czytałem, że to będzie pierwsza część, ale widocznie nie doczytałem. Bo pomyślałem, że pierwsza część Diuny, to właśnie Diuna, druga część to Dzieci Diuny i tak dalej.

Swoją drogą jestem ciekaw, jak mieliby sfilmować kolejne części. Bo o ile Dzieci jeszcze mogą pójść, o tyle pozostałe tomy są już zupełnie niefilmowe. Filozoficzne rozważania o władzy, społeczeństwie, religii. Czyta się to bardzo dobrze, ale nie wiem, jak to zrobić, żeby się dobrze oglądało.
I kamp med kvitekrist
Awatar użytkownika
devastator77
zahartowany metalizator
Posty: 6639
Rejestracja: 04-09-2016, 10:26

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

08-11-2021, 12:12

Obrazek

Dla mnie kult,to co odpierdalają w tym filmie...,nie,brak słów!
Kogo ty we mnie
wszystkimi dziennie
nocami straszysz?
Awatar użytkownika
vicek
zahartowany metalizator
Posty: 4597
Rejestracja: 26-10-2011, 19:49
Lokalizacja: dolinki
Kontakt:

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

08-11-2021, 12:13

devastator77 pisze:
07-11-2021, 12:23
Żułek pisze:
06-11-2021, 22:47
Obrazek

rozwleczone strasznie, jakby trwało z 1,5 godziny byłoby całkiem nieźle
Czy ja widzę murzynów rewolwerowców?
Na Netflixie nawet vikingi są grani przez mudzinów
Awatar użytkownika
Stary Metal
w mackach Zła
Posty: 986
Rejestracja: 21-03-2014, 20:07

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

08-11-2021, 12:22

A w Diunie biały zabija murzyna.
I kamp med kvitekrist
Awatar użytkownika
Sgt. Barnes
zahartowany metalizator
Posty: 5323
Rejestracja: 13-07-2012, 07:37

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

08-11-2021, 14:36

Obrazek
ufff, gruba sprawa, pierwszy raz wychodziłem z kina w niemal kompletnej ciszy, a sala była pełna.
Moim zdaniem bardzo dobry i nie tak do końca czysta "smarzowszczyzna: jakby się można było spodziewać...
Prawdziwy mężczyzna powinien być...ogolony i ciut, ciut pijany.
Bolesław Wieniawa-Długoszowski.
Awatar użytkownika
TheDude
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 6756
Rejestracja: 23-03-2011, 00:43

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

08-11-2021, 14:49

Stary Metal pisze:
08-11-2021, 12:22
A w Diunie biały zabija murzyna.
Widocznie zasłużył!
Awatar użytkownika
devastator77
zahartowany metalizator
Posty: 6639
Rejestracja: 04-09-2016, 10:26

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

08-11-2021, 17:13

Stary Metal pisze:
08-11-2021, 12:22
A w Diunie biały zabija murzyna.
Naprawdę?I nikt tego nie zgłosił?Dzisiaj nie wolno bić ani zabijać murzynów!
Kogo ty we mnie
wszystkimi dziennie
nocami straszysz?
Awatar użytkownika
Stary Metal
w mackach Zła
Posty: 986
Rejestracja: 21-03-2014, 20:07

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

08-11-2021, 17:35

devastator77 pisze:
08-11-2021, 17:13
Stary Metal pisze:
08-11-2021, 12:22
A w Diunie biały zabija murzyna.
Naprawdę?I nikt tego nie zgłosił?Dzisiaj nie wolno bić ani zabijać murzynów!
e tam...
I kamp med kvitekrist
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10216
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

08-11-2021, 22:08

hcpig pisze:
27-10-2021, 17:19
To oczywiste.

Dawaj relację po seansie bo serio jestem ciekaw czy ktokolwiek przedłoży tę nową wersję nad 1984 albo serial.
Wrażenie pierwsze nie jest to złe ale wybitne też nie plus totalnie chujowa ścieżka dźwiękowa. W najbliższych dniach jak będę miał chwilę to usystematyzuję co nie tak z tym filmem bo jednak oczekiwania miałem większe.
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
Żułek
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14342
Rejestracja: 10-07-2013, 15:43
Lokalizacja: from hell

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

08-11-2021, 22:23

Obrazek

eeeeeeeee
Tony Soprano zaczyna swoje gangsterskie życie w Newark.
srata tata :sarcasm1: po takim opisie z filmzjeba spodziewałem się czego innego
ale całkiem spoko mimo że do serialu startu nie ma
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.

memberlist.php?mode=&sk=d&sd=d#memberlist
Awatar użytkownika
hcpig
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9350
Rejestracja: 06-07-2008, 13:23

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

09-11-2021, 05:11

ggfh pisze:
08-11-2021, 07:50
Od dawna bylo wiadomo, ze bedzie to pierwszy odcinek - z tego wlasnie powodu poczekam, az doprowadza pierwszy tom (i moze cos wiecej) do konca.
Jak to jest możliwe, że film, trwajac ile trwa, przedstawia MNIEJ niż krótszy w tym okresie powieści film Lyncha? Tak, u Lyncha od dotarcia do siczy Tabr wszystko wystrzela z kopyta żęby się wyrobić z watkiem głównym do końca i tu jest nadzieja, że Dune 2 ten okres potraktuje lepiej, przynajmniej tak dobrze jak serial ale poki co, film z 2021 jest przegadany i zmarnował fhuj czasu.

Do tego może chodzi o kwestie biznesowe, nie dogadanie się z jakimiś aktorami czy wolę zachowania ich doboru na drugą część ale w filmie nie ma w ogóle takich postaci jak Feyd czy Irulana a brak Shaddama na tym etapie rozwoju fabuły jest już w ogóle niezrozumiały.
Yare Yare Daze
Awatar użytkownika
TheDude
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 6756
Rejestracja: 23-03-2011, 00:43

Re: Ostatnio oglądane filmy v.2

09-11-2021, 09:21

Obrazek

Świetny film!
ODPOWIEDZ