Nadwiślańska groza

Wszystkie chwyty dozwolone - od "Begotten" po "Wejście smoka".

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Awatar użytkownika
Herezjarcha
w mackach Zła
Posty: 700
Rejestracja: 28-06-2009, 23:46
Lokalizacja: skądinąd

Nadwiślańska groza

22-12-2011, 12:43

Kultową "Wilczycę" (od jakiegoś czasu dzięki Cultes des Ghoules kultową jeszcze bardziej) widział pewnie każdy. Jej niezbyt chlubną kontynuację pewnie też. Co bardziej dociekliwi mogą pamiętać takie perełki jak "Lokis" czy "Dom Sary". Było też kilka krótkometrażówek ("Duch z Canterville" np.) Pomimo tego Polska uchodzi za kraj w którym kino grozy ma się raczej marnie.
Owszem był "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Sanatorium pod Klepsydrą" które mają z nim dużo wspólnego, ale myślę że twórczości Hasa należy się oddzielny temat. Jak myślicie czy życie w Polsce samo w sobie jest wystarczającym horrorem, tak że przeciętny Polak nie ma potrzeby się dostraszać? Czy może groza nie leży w naszej naturze i dlatego takich filmów się nad Wisłą nie kręci? A może się kręci tylko trzeba poświęcić więcej czasu na ich poszukiwania?
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: Nadwiślańska groza

22-12-2011, 12:50

Jaka historia kraju, takie kino. Amerykusy mają kiczowate slashery, włosi gore, a my kino moralnego niepokoju a teraz jakieś społeczne potworki. Kilka prób było ostatnio, ale wszystkie nieudane. Dobrych horrorów (choć kiczem pachnących) doliczyć się można na palcach obu dłoni pewnie. Wilczyca, powrót, klątwa doliny węży, kilka z serii "historie niesamowite", lokis, czy lubię nietoperze. W PL gatunek ten jest traktowany z przymrużeniem oka i jestem pewny, że wielu młodych reżyserów woli nakręcić kolejny chujowy "plac zbawiciela", niż uwłaczający im horror.
HAILSA!!!!!
Awatar użytkownika
gelO
rasowy masterfulowicz
Posty: 3113
Rejestracja: 01-10-2007, 17:44
Lokalizacja: Lublin

Re: Nadwiślańska groza

22-12-2011, 12:53

Polecam Medium Korpowicza. Świetny klimat i obsada. Chyba najlepszy polski film "grozy" jaki widziałem. Warto zobaczyć Diabła Żuławskiego, ale to ciężki film i na pewno nie każdemu przypadnie do gustu. Z nowszych filmów fajna jest Hiena.
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: Nadwiślańska groza

22-12-2011, 12:59

O właśnie, Medium jeszcze! Diabeł średni, podobnie jak opętanie(choć to już produkcja francuska), więcej tam przepitolenia i bełkotu filozoficznego niż grozy.
HAILSA!!!!!
Awatar użytkownika
Herezjarcha
w mackach Zła
Posty: 700
Rejestracja: 28-06-2009, 23:46
Lokalizacja: skądinąd

Re: Nadwiślańska groza

22-12-2011, 13:01

O właśnie "Diabeł" - jak ja mogłem o tym zapomnieć? Choć u Żuławskiego to kiczu jest co niemiara, i te odnośniki to kontrkultury lat 70 też w tej chwili trochę drażnią.

Dlaczego myślisz Bambi że film o Drakuli albo o Zombie miałby uwłaczać twórcy? Wiem że oficjalnie polski inteligent nadal żuje myśli JP II i przeżywa zryw Solidarności, ale do kurwy nędzy to już wszystko było dawno temu, dorosło nowe pokolenie, wychowane w wolnym świecie.
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: Nadwiślańska groza

22-12-2011, 13:02

Herezjarcha pisze:O właśnie "Diabeł" - jak ja mogłem o tym zapomnieć? Choć u Żuławskiego to kiczu jest co niemiara, i te odnośniki to kontrkultury lat 70 też w tej chwili trochę drażnią.

Dlaczego myślisz Bambi że film o Drakuli albo o Zombie miałby uwłaczać twórcy? Wiem że oficjalnie polski inteligent nadal żuje myśli JP II i przeżywa zryw Solidarności, ale do kurwy nędzy to już wszystko było dawno temu, dorosło nowe pokolenie, wychowane w wolnym świecie.

A gdzie ja napisałem, że horrory uwłaczają twórcy lub odbiorcy?
HAILSA!!!!!
Awatar użytkownika
Herezjarcha
w mackach Zła
Posty: 700
Rejestracja: 28-06-2009, 23:46
Lokalizacja: skądinąd

Re: Nadwiślańska groza

22-12-2011, 13:09

Napisałeś "uwłaczający im horror". Nie chodzi o to że on uwłacza w ogóle, tylko że naszym twórcom uwłacza. A ja się zastanawiam dlaczego.
Awatar użytkownika
ultravox
zahartowany metalizator
Posty: 5081
Rejestracja: 31-08-2006, 23:09

Re: Nadwiślańska groza

22-12-2011, 13:16

Bambi pisze:Dobrych horrorów (choć kiczem pachnących) doliczyć się można na palcach obu dłoni pewnie. Wilczyca, powrót, klątwa doliny węży, kilka z serii "historie niesamowite", lokis, czy lubię nietoperze.
Potrzeba wielkiej wyrozumiałości, żeby "Klątwę doliny węży" nazwać dobrym horrorem ;)
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: Nadwiślańska groza

22-12-2011, 13:44

Herezjarcha pisze:Napisałeś "uwłaczający im horror". Nie chodzi o to że on uwłacza w ogóle, tylko że naszym twórcom uwłacza. A ja się zastanawiam dlaczego.
Bo tak horror jest postrzegany w Polsce, na studiach filmoznawczych jest w większości ignorowany celowo, jako coś gorszego sortu, już z założenia. No i potem wychodzą filmowcy, jacy wychodzą, źle ukierunkowani, nauczeni banałów i tendencyjnych głupot. Takie życie. Chociaż kolega ostatnio napisał historię dla Davida Priora i razem napisali scenariusz - animal attack jest w fazie produkcji,już końcowej, w roli głównej Frank Stallone, brat Sylwka. Niebawem będziemy mogli się przekonać o efektach. :D Także będzie polski akcent, chociaż może bardziej polsko-włoski. :D
HAILSA!!!!!
Awatar użytkownika
Bohdan
weteran forumowych bitew
Posty: 1257
Rejestracja: 21-12-2010, 09:52
Lokalizacja: Lokal

Re: Nadwiślańska groza

22-12-2011, 14:26

"Widziadło" z Romkiem Wilhelmim
Awatar użytkownika
black_lava
rasowy masterfulowicz
Posty: 2031
Rejestracja: 25-08-2005, 09:24
Lokalizacja: O.

Re: Nadwiślańska groza

22-12-2011, 15:00

do tematu pasują jak ulał polskie komedie romantyczne. po dodaniu literki "z", a nawet i bez tego.
"And the scars I will see
Like the face of the moon
Cast no blessings at me
Necro as fuck! "
Awatar użytkownika
Herezjarcha
w mackach Zła
Posty: 700
Rejestracja: 28-06-2009, 23:46
Lokalizacja: skądinąd

Re: Nadwiślańska groza

23-12-2011, 18:30

Do perełek polskiego horroru można jeszcze zaliczyć "Matkę Joannę od aniołów" Kawalerowicza. Film o opętaniu przez demony nakręcony na długo przed egzorcystą i diabłami. Myślę że w swoim czasie ten temat był bardzo nowatorski. Ja przynajmniej nie kojarzę żadnego starszego filmu o tej tematyce.
Awatar użytkownika
mad
weteran forumowych bitew
Posty: 1609
Rejestracja: 20-05-2007, 16:28
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Nadwiślańska groza

23-12-2011, 20:47

Swego czasu podobał mi się "Lokis" - ale ostatni raz widziałem go prawie 20 lat temu. Minimalizm, brak jakichkolwiek efektów gore ;), fajny nastrój. Film bezwzględnie do przypomnienia, chociaż po tak wielu latach może to skończyć się nie najlepiej dla filmu. Swoją drogą pamiętam, że jako szczawik byłem w kinie na kanadyjskiej "Zemście po latach". Gdy parę lat temu oglądałem ten film na dvd, oprócz wartości sentymentalnych nie znalazłem nic ciekawego.

Pamiętam jak przez mgłę "Medium" z roku 1985. Wiem tylko tyle, że obraz się podobał. Też trzeba sobie przypomnieć.
O polskim współczesnym horrorze nie mam zielonego pojęcia.
Awatar użytkownika
YNKE
w mackach Zła
Posty: 865
Rejestracja: 08-03-2009, 22:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Nadwiślańska groza

23-12-2011, 23:22

Obrazek

nasz krajowy horror to niestety w większości przypadków nieudany żart, wariacja na temat filmów klasy b i c, nuda, tekturowe dekoracje i efekty specjalne prosto z osławionego studia z Pragi
„Z delikatną ostrożnością pierdzę, żebym się nie zesrał”
Awatar użytkownika
Scaarph
zahartowany metalizator
Posty: 6143
Rejestracja: 16-01-2008, 16:28
Lokalizacja: Scarlet Woman's Womb

Re: Nadwiślańska groza

23-12-2011, 23:42

właściwie to nie ma czegoś takiego jak polski horror. jest kilka fajnych filmów, czy to wilczyca, czy to diabeł (żuławskiego), świetne medium, wciąż robiąca wrażenie matka joanna od aniołów, piękny, ekspresjonistyczny dybuk... no i z grubsza tyle.
nowa scena polskiego horroru (jeśli już przyzwolimy na użycie tak górolotnego określenia) to właściwie nieśmieszny żart, czerstwe, prowizoryczne i prymitywne podejście do tematu bez krzty natchnienia, totalna amatorka w złym tego słowa znaczeniu, bądź w najlepszym wypadku wyrobnictwo w wyjątkowo złym guście.
mad pisze:O polskim współczesnym horrorze nie mam zielonego pojęcia.
bo nie ma czegoś takiego. chyba, że ktoś tę mizerię sceny niezależnej będzie chciał pod taką kategorię podpinać, ale powodów do dumy na tym polu nie mamy absolutnie żadnych. szkoda gadać nawet.
ON TO RUPTURE

Obrazek
Necro Skins Society
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: Nadwiślańska groza

24-12-2011, 01:31

mad pisze:Swego czasu podobał mi się "Lokis" - ale ostatni raz widziałem go prawie 20 lat temu. Minimalizm, brak jakichkolwiek efektów gore ;), fajny nastrój. Film bezwzględnie do przypomnienia, chociaż po tak wielu latach może to skończyć się nie najlepiej dla filmu. Swoją drogą pamiętam, że jako szczawik byłem w kinie na kanadyjskiej "Zemście po latach". Gdy parę lat temu oglądałem ten film na dvd, oprócz wartości sentymentalnych nie znalazłem nic ciekawego.

Pamiętam jak przez mgłę "Medium" z roku 1985. Wiem tylko tyle, że obraz się podobał. Też trzeba sobie przypomnieć.
O polskim współczesnym horrorze nie mam zielonego pojęcia.

Ależ zemsta po latach to nadal jeden z najlepszych przykładów gotyckiego horroru o nawiedzonym domu.
HAILSA!!!!!
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Nadwiślańska groza

25-12-2011, 01:59

obróbka skrawaniem !!!!
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Awatar użytkownika
Scaarph
zahartowany metalizator
Posty: 6143
Rejestracja: 16-01-2008, 16:28
Lokalizacja: Scarlet Woman's Womb

Re: Nadwiślańska groza

25-12-2011, 02:01

reklamy biedronki>>>obróbka skrawaniem
ON TO RUPTURE

Obrazek
Necro Skins Society
Awatar użytkownika
Czesław
rasowy masterfulowicz
Posty: 2446
Rejestracja: 08-02-2007, 19:42

Re: Nadwiślańska groza

17-09-2014, 21:25

http://www.tvp.pl/kultura/propozycje/ar ... i/16336792" onclick="window.open(this.href);return false;

Rozpiska super, ale godziny emisji....
Awatar użytkownika
Block69
zahartowany metalizator
Posty: 4979
Rejestracja: 04-02-2006, 12:14
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Nadwiślańska groza

18-09-2014, 18:42

Że też dopiero teraz... no nic, lepiej późno niż wcale. Tanks Czesiek o/
PENIS METAL
ODPOWIEDZ