Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

Wszystkie chwyty dozwolone - od "Begotten" po "Wejście smoka".

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Spielberg vs Kubrick

1.Steven Spielberg
14
17%
2.Stanley Kubrick
68
83%
 
Liczba głosów: 82
Agony
postuje jak opętany!
Posty: 604
Rejestracja: 07-03-2002, 15:34
Lokalizacja: ZSRE

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

23-12-2011, 20:12

Nie będę się upierał co do muzyki w ''Odysei'', ale sam film jest mistrzowski. Kapitalne efekty specjalne i realizm (także naukowy).
In God We Trust
Awatar użytkownika
mad
weteran forumowych bitew
Posty: 1609
Rejestracja: 20-05-2007, 16:28
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

23-12-2011, 20:36

Nie ulega wątpliwości, że gdybym zsumował godziny, które poświęciłem filmom obu reżyserów, wygrałby zdecydowanie Spielberg. Ten reżyser dał mi mnóstwo radości, poszerzał granice wyobraźni, dodawał otuchy... W epoce PRL-u jego filmy były namiastką wolności, zaprzeczeniem panującej wokół siermiężności. Do dzisiaj kocham filmy Spielberga i raz po raz do nich wracam.

Głos jednak oddaję na Kubricka - bo to kino większe, a "Mechaniczna pomarańcza" to mój typ do tytułu filmu wszech czasów. Kubrick walił po mordzie, zadziwiał, zmuszał do myślenia. Jego filmy miały drugie dno, a jednocześnie nie były tak zamotane jak obrazy Lyncha, którego też lubię, ale coraz częściej traktuję jako dziwaka czerpiącego ze swego dziwactwa zyski. "Odyseja kosmiczna" to również jeden z moich ulubionych filmów SF, ale jeśli chodzi o zawartą w nim muzykę - jestem heretykiem. Wkurwiają mnie walce Straussa, a Zaratustra jest tak oklepanym motywem, że trudno by zliczyć kapele rockowe i metalowe, które też do tego utworu nawiązywały. Wiem, to nie wina Kubricka, ale cóż, z dzisiejszej perspektywy mdłe mi się to wydaje.
Awatar użytkownika
ultravox
zahartowany metalizator
Posty: 5081
Rejestracja: 31-08-2006, 23:09

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

23-12-2011, 20:38

Steven o Stanleyu



W kilku punktach nie zgadza się z Bambim ;)
Awatar użytkownika
Riven
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16717
Rejestracja: 27-05-2004, 11:15
Lokalizacja: behind the crooked cross
Kontakt:

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

23-12-2011, 20:38

ale Ligeti tam jest genialny i nawet wegetarianie to przyznaja. Prawda? :)
this is a land of wolves now
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

23-12-2011, 20:50

Bo Spielberg nie jest zawziętym i apodyktycznym gnojkiem, jakim był Kubrick. To Kubrick zawsze miał coś do kina Spielberga, a to, że płytkie filmy, a to że węże w indianie zabił (co zresztą było nieprawdą), a to przy okazji lśnienia znów coś się przyjebał (choć już nie pamiętam dokładnie co), a to, że mu nigdy nie poda ręki, było tego sporo. Ze strony SS o takich atakach nie było mowy. Facet z klasą, co jest kolejnym jego plusem, a co pogrąża znów jego przeciwieństwo - czyli SK.
HAILSA!!!!!
Agony
postuje jak opętany!
Posty: 604
Rejestracja: 07-03-2002, 15:34
Lokalizacja: ZSRE

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

23-12-2011, 21:01

Zaraz, zaraz - oceniamy osobowość reżysera, czy jego dorobek? Bo jeśli to pierwsze, to wstrzymuję się od głosu.
In God We Trust
Awatar użytkownika
Riven
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16717
Rejestracja: 27-05-2004, 11:15
Lokalizacja: behind the crooked cross
Kontakt:

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

23-12-2011, 21:46

Bambi, no offence, ale brzmisz jak jakis skrajny fanboy. niech i ten Kubrick bylby nawet najwiekszym skurwielem - co mnie to obchodzi, jaki to ma wplyw na filmy? po co o tym tutaj dyskutowac?
this is a land of wolves now
Awatar użytkownika
Herezjarcha
w mackach Zła
Posty: 700
Rejestracja: 28-06-2009, 23:46
Lokalizacja: skądinąd

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

23-12-2011, 23:04

To może podyskutujemy o tym czy "Mechaniczna Pomarańcza" to film zimny czy gorący. Pamiętam że nie fabuła czy przesłanie rozłożyło mnie na łopatki, a właśnie wizja plastyczna. Nigdy nie widziałem takiego filmu który świat przyszłości przedstawiał by tak obco a równie znajomo, W O2001 jest zresztą podobnie. Stare dobre lata 60 z odrobiną futurystycznej techniki.
Awatar użytkownika
Herezjarcha
w mackach Zła
Posty: 700
Rejestracja: 28-06-2009, 23:46
Lokalizacja: skądinąd

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

23-12-2011, 23:08

Riven pisze:
spielberg zrobil swoja odyseje kosmiczna - spotkania trzeciego stopnia. fajny film, naprawde sympatyczny, ale co z niego zostaje w mozgu? niewiele. takie tam bajkowe pierdolenie dla dzieci -
Tak sobie myślę, że nie do końca masz rację. To był film kręcony w czasach zimnej wojny i może w niej tkwi klucz do zrozumienia jego przesłania? W każdym razie jedno z lepszych kin pana S i jedno z lepszych o kontaktach z obcymi choć wątek reakcji ludzkości na taki kontakt mógłby trochę rozbudować.
Awatar użytkownika
Scaarph
zahartowany metalizator
Posty: 6143
Rejestracja: 16-01-2008, 16:28
Lokalizacja: Scarlet Woman's Womb

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

24-12-2011, 00:04

jeśli chodzi o the clockwork orange, to znam ten film nie od wczoraj, i o ile na początku byłem nim oczarowany, tak im jestem starszy i większe doświadczenie zbieram tym patrzę nań coraz chłodniej. niby ciekawy technicznie, choć ja akurat niekoniecznie przepadam za taką awangardą, ale dużo w nim moralizatorskiego bełkotu, dużo silenia się na odmienność, taka to trochę spłuczka sztuki, taki wymuszony elityzm.
zaznaczam, że rozumiem, iż winną może być sama powieść burgessa (nie czytałem niestety), ale nie wierzę też, że kubricka nie poniosło :) zawsze go ponosi :)
mcdowell sprostał zadaniu w 100%. czy to ego kubricka, czy wymogi powieści, ogarnął sprawę rewelacyjnie.

shining za to jest świetny, z nim mam odwrotnie. im więcej razy go oglądam, tym większa moja miłość do tego filmu, do jego lenistwa, tego "80's" wpisanego w każdą klatkę.
ON TO RUPTURE

Obrazek
Necro Skins Society
Awatar użytkownika
Herezjarcha
w mackach Zła
Posty: 700
Rejestracja: 28-06-2009, 23:46
Lokalizacja: skądinąd

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

24-12-2011, 00:16

Z "Shining" to w ogóle jest taki myk że to jest jedna z tych nielicznych (a może w ogóle jedyna) ekranizacji lepszych i bogatszych od książkowego oryginału. Oryginalne Lśnienie cztytałem akurat " w fazie" na Kinga i po filmie byłem w sumie mocno rozczarowany
Awatar użytkownika
koreaniec
w mackach Zła
Posty: 878
Rejestracja: 24-10-2009, 21:06

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

24-12-2011, 00:40

Scaarph pisze:jeśli chodzi o the clockwork orange, to znam ten film nie od wczoraj, i o ile na początku byłem nim oczarowany, tak im jestem starszy i większe doświadczenie zbieram tym patrzę nań coraz chłodniej. niby ciekawy technicznie, choć ja akurat niekoniecznie przepadam za taką awangardą, ale dużo w nim moralizatorskiego bełkotu, dużo silenia się na odmienność, taka to trochę spłuczka sztuki, taki wymuszony elityzm.
zaznaczam, że rozumiem, iż winną może być sama powieść burgessa (nie czytałem niestety), ale nie wierzę też, że kubricka nie poniosło :) zawsze go ponosi :)
mcdowell sprostał zadaniu w 100%. czy to ego kubricka, czy wymogi powieści, ogarnął sprawę rewelacyjnie.

shining za to jest świetny, z nim mam odwrotnie. im więcej razy go oglądam, tym większa moja miłość do tego filmu, do jego lenistwa, tego "80's" wpisanego w każdą klatkę.
Skarf, nie ma dyskusji nad ekraniacją Mnechanicznej bez lektury powieśći Burgessa. Czytać tylko i wyłącznie w WYBITNYM przekładzie Stillera - wersja R. To w zasadzie od nowa napisana powieść.
Lefthandpathyoga
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

24-12-2011, 01:29

Herezjarcha pisze:
Riven pisze:
spielberg zrobil swoja odyseje kosmiczna - spotkania trzeciego stopnia. fajny film, naprawde sympatyczny, ale co z niego zostaje w mozgu? niewiele. takie tam bajkowe pierdolenie dla dzieci -
Tak sobie myślę, że nie do końca masz rację. To był film kręcony w czasach zimnej wojny i może w niej tkwi klucz do zrozumienia jego przesłania? W każdym razie jedno z lepszych kin pana S i jedno z lepszych o kontaktach z obcymi choć wątek reakcji ludzkości na taki kontakt mógłby trochę rozbudować.

Raczej nie ma co tu się bawić w zimną wojnę i te nadinterpretcje. Klucz do zrozumienia tkwi w życiu reżysera, jego pasjach, zainteresowaniach. Na samym końcu filmu mamy melodię z Pinokia, mamy rodzinę, która jest praktycznie odbiciem rodziny SS, mamy jego dziecięce strachy (chowanie się w szafie), mamy obsesyjną wręcz potrzebę wyciągnięcia rąk do wszechświata. Spielberg jest introwertykiem, a w filmach zawsze jest sporo z jego życia. Biografia jest kluczem do jego filmów, nie zimna wojna.
HAILSA!!!!!
Awatar użytkownika
Herezjarcha
w mackach Zła
Posty: 700
Rejestracja: 28-06-2009, 23:46
Lokalizacja: skądinąd

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

25-12-2011, 21:22

zależy Bambi co kogo kręci. Ja bym w życiu nie interpretował filmu w oparciu o biografie reżysera bo mnie życie prywatne tych miśków nie obchodzi. A sytuacja polityczna na świecie jak najbardziej, więc wyciągam inne wnioski. To jest film o porozumieniu które się osiąga dzięki odrzuceniu uprzedzeń, taka woda na młyn "sposobnych duraków"
Awatar użytkownika
Zenek
weteran forumowych bitew
Posty: 1568
Rejestracja: 15-04-2004, 20:23

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

25-12-2011, 22:44

Pogodzę Was, zarówno Kubrick jak i Spielberg to ekstraklasa, u każdego z nich mocne strony objawiają się jednak w czym innym. :P
Obrazek
Baton
weteran forumowych bitew
Posty: 1653
Rejestracja: 03-02-2008, 14:51
Lokalizacja: Electric Ladyland

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

25-12-2011, 23:04

Zenek pisze:Pogodzę Was, zarówno Kubrick jak i Spielberg to ekstraklasa, u każdego z nich mocne strony objawiają się jednak w czym innym. :P
Tak. I nie bardzo widzę płaszczyznę na jakiej można ich porównywać. Zupełnie inny klimat. Prywatnie wolę Kubricka, ale to czysto subiektywna preferencja. Wolę trudno kino; jak już mam oglądac jakikolwiek film, to niech on czegoś ode mnie wymaga. Dla rozrywki to mogę pojechać na rower, a nie filmami sobie mózg zaśmiecać. Dlatego Kubrick mi bardziej leży.

edit: no dobra, uwielbiam Park Jurajski na równi z Odyseją Kosmcizną i Mechaniczną Pomarańczą., i film i ksiązkę, ksiązkę w sumie bardziej z uwagi na skurwysyński sentyment (pierwsza ksiązka jaką sobie sam, z własnej nieprzymuszonej woli kupiłem), ale film też obtaczam kultem jak kotleta bułką tartą.
Fairies wear boots and now you gotta believe me
Yeah I saw it, I saw it, I tell you no lies
[V]
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8581
Rejestracja: 07-06-2009, 16:29

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

05-01-2012, 03:22

white_pony pisze:lol czy ktos wogole ma jakies wątpliwosci?.
If any man should attempt to criticize Braun's actions, he should be thoroughly patronized for his obviously Jewish behavior
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

05-01-2012, 10:02

Herezjarcha pisze:Z "Shining" to w ogóle jest taki myk że to jest jedna z tych nielicznych (a może w ogóle jedyna) ekranizacji lepszych i bogatszych od książkowego oryginału. Oryginalne Lśnienie cztytałem akurat " w fazie" na Kinga i po filmie byłem w sumie mocno rozczarowany

co jak co, ale ksiazka byla idealna. zreszta film tez. u kinga sytuacja ze cos przebilo jego ksiazke to na pewno "Skazani na Shawshank"
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

05-01-2012, 13:03

maciek z klanu pisze:
Herezjarcha pisze:Z "Shining" to w ogóle jest taki myk że to jest jedna z tych nielicznych (a może w ogóle jedyna) ekranizacji lepszych i bogatszych od książkowego oryginału. Oryginalne Lśnienie cztytałem akurat " w fazie" na Kinga i po filmie byłem w sumie mocno rozczarowany

co jak co, ale ksiazka byla idealna. zreszta film tez. u kinga sytuacja ze cos przebilo jego ksiazke to na pewno "Skazani na Shawshank"

I stand by me. Na pewno nie ekranizacja z Nicholsonem.
HAILSA!!!!!
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Steven Spielberg vs Stanley Kubrick

05-01-2012, 13:31

wg mnie nicholson pozamiatal w lśnieniu, no ale co sie komu podoba ;]
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
ODPOWIEDZ