FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy 1997

chronologiczna pralnia - czyli co dziobały wróbelki żeby wyrosnąć na orłów

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox, Skaut

ODPOWIEDZ
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14999
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy 1997

17-09-2013, 13:10

http://rymimg.com/lk/f/l/84193297daa3f2 ... 521977.jpg



To jedna z tych kapel, o których gdybym założył wątek wypowiedziałyby się może ze dwie osoby, po czym temat by się wyczerpał. A szkoda, bo Hiszpanie mają w swoim dorobku co najmniej dwa bardzo dobre albumy, wobec których przejść obojętnie po prostu nie wypada, tym bardziej jeśli ktoś mieni się fanem bezkompromisowej młócki. Skrobnę zatem kilka zdań o ich debiutanckiej płycie, która zarówno w momencie kiedy się ukazała, jak i teraz potrafi nieźle poturbować. Kto ciekaw posłucha, może się spodoba, bo zarówno zespół jak i jego dokonania nie są chyba zbyt szeroko znane.

Fermento jak już można się domyślić gra mieszankę death / grind, czyli muzykę, która nie cieszy się uznaniem tłumów. Pierwsze co uderza słuchacza to ciężar tych ośmiu utworów, naprawdę mocne i głębokie brzmienie potęguje to pierwsze wrażenie. To prawdziwy walec który przejeżdża po nas przez 36 minut, a czyni to z taką gracją, że trudno odmówić sobie przyjemności i nie wcisnąć "play" po raz kolejny. Nie uświadczymy tu jakoś wyjątkowo skomplikowanych zagrywek gitarowych, co by nie mówić, wirtuozów tutaj nie ma. I w sumie dobrze, zbytnie nagromadzenie riffów wespół z wgniatającym brzmieniem popsułoby odbiór tych kawałków. Jest prosto, aczkolwiek nie banalnie. Każdy z prezentowanych na tym albumie utworów posiada swój charakter, każdy da się bez problemu odróżnić podczas pierwszego odsłuchu, niemal każdy ma do zaoferowania coś, przez co będzie się kołatał w głowie przez jakiś czas.

Sekcja rytmiczna nie operuje jakimiś kosmicznymi prędkościami - to tez zaleta tego albumu. Tempa są raczej średnie, jeśli pojawiają się blasty, to raczej oszczędnie. Pojawiają się, ale nie ma tutaj aż takiej nawałnicy, która zlałaby to wszystko w jeden zgiełk. Mamy tu również piskliwe solówki, no i naprawdę zwierzęce, bulgoczące wokale, które ciężko nazwać ludzkimi odgłosami. Wokalizy to można powiedzieć trochę jednostajne buczenie, gość odpowiedzialny za ryczenie do mikrofonu wyrzyguje kolejne wersy raczej wolno, przeciągając swoje chrumkanie, co daje zadowalający efekt.


"Symbols..." to płyta którą nazwałbym Hiszpańską odpowiedzią na "Rated -x" Deranged. Jest sporo podobieństw między tymi krążkami, aczkolwiek jeden nie jest kalką drugiego. To raczej luźne skojarzenie, ale jest coś na rzeczy. Obydwa krążki mają podobny, surowy klimat, obydwa są tak samo brutalne i szorstkie, powstały mniej więcej w tym samym okresie i obydwa słucha się wybornie. Fermento udało się stworzyć dodatkowo naprawdę chory klimat, jest na tym albumie obłęd, niepokój, to zaklęte w nutach uczucie które towarzyszy nam podczas zwiedzania takich miejsc jak opuszczony szpital psychiatryczny czy miejsce, w którym doszło do zbrodni . Warto się za tym rozejrzeć, naprawdę polecam.
Pacjent
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 17700
Rejestracja: 12-12-2006, 09:30

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

17-09-2013, 13:29

Płyta bardzo dobra, ale dwójka lepsza.
Jeśli prawdę można wypowiedzieć tylko szeptem, oznacza to, że kraj został opanowany przez wrogów.
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14999
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

17-09-2013, 13:58

Ja jakoś nie mogę się przez nią przebić tak do końca. Natomiast "Recipe for cremation" to kolejny majstersztyk z ich strony - płyta klimatem bardzo podobna do debiutu, "Insignia" jest trochę.... przekombinowana, trudniejsza w odbiorze.
Pacjent
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 17700
Rejestracja: 12-12-2006, 09:30

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

17-09-2013, 14:16

Nasum pisze:Ja jakoś nie mogę się przez nią przebić tak do końca. Natomiast "Recipe for cremation" to kolejny majstersztyk z ich strony - płyta klimatem bardzo podobna do debiutu, "Insignia" jest trochę.... przekombinowana, trudniejsza w odbiorze.
I dlatego lepsza.
Jeśli prawdę można wypowiedzieć tylko szeptem, oznacza to, że kraj został opanowany przez wrogów.
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14999
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

17-09-2013, 14:24

Będę musiał kiedys sie do niej przysiąść, przyznaję że potraktowałem ją nieco po macoszemu. Nie zrobiła takiego spustoszenia jak jedynka, potem pojawiły się inne płyty innych kapel i tak jakoś o "Insignii" zapomniałem.
Awatar użytkownika
SODOMOUSE
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 11496
Rejestracja: 21-06-2006, 20:27
Lokalizacja: POSERSnań

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

10-12-2014, 16:24

Nasum pisze:Będę musiał kiedys sie do niej przysiąść, przyznaję że potraktowałem ją nieco po macoszemu. Nie zrobiła takiego spustoszenia jak jedynka, potem pojawiły się inne płyty innych kapel i tak jakoś o "Insignii" zapomniałem.
nie deprecjonuj forum,że znają"Fermento" tylko dwie osoby...mam gdzieś listy w czeluściach piwnicznych,z czasów demo tej kapeli,to były początki hiszp sceny death,Drowned prod.Spain Is Different zine,Absorbed,Rotten Flesh,Sacrophobia,Unb Terror,Avulsed,
Offense,Feretrum,Spontaneous Combustion,Necrophiliac,Obscure....
Ostatnio zmieniony 10-12-2014, 23:01 przez SODOMOUSE, łącznie zmieniany 2 razy.
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14999
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

10-12-2014, 16:43

No to w takim razie jest nas już trzech.
Awatar użytkownika
ultravox
zahartowany metalizator
Posty: 5081
Rejestracja: 31-08-2006, 23:09

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

10-12-2014, 21:20

Czterech, kurwa ;) "Symbols..." jest zajebista, inne znam wyrywkowo i już mi tak dobrze nie robiły, ale kapela zacna.
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14999
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

10-12-2014, 21:49

Oooo, pamiętam jak kiedyś o tej płycie rozmawialiśmy w temacie "czego teraz słuchacie". Zapomniałem o Tobie, stawiam browara. No to jest nas czterech. Ktoś jeszcze?
Awatar użytkownika
SODOMOUSE
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 11496
Rejestracja: 21-06-2006, 20:27
Lokalizacja: POSERSnań

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

10-12-2014, 22:48

oryginalnego CD nigdy nie widziałem,ma ktoś to coś z Goremania,która to wydała jako jedyną pozycję?
Awatar użytkownika
ultravox
zahartowany metalizator
Posty: 5081
Rejestracja: 31-08-2006, 23:09

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

10-12-2014, 23:06

Ja nie mam, ale widzieć to widziałem, bo z CD było przegrywane swego czasu. Może jeszcze ocalało to CD u jego właściciela, ale to były czasy wzajemnego pożyczania płyt, więc różnie może być ;)
Awatar użytkownika
gelO
rasowy masterfulowicz
Posty: 3084
Rejestracja: 01-10-2007, 17:44
Lokalizacja: Lublin

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

04-10-2016, 18:59

SODOMOUSE pisze:oryginalnego CD nigdy nie widziałem,ma ktoś to coś z Goremania,która to wydała jako jedyną pozycję?
Ja mam to na CD.
A dziś przyszła dwójeczka, jak ja dawno tego nie słuchałem. Przeokrutna to jest płyta.
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14999
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

05-10-2016, 17:36

A z ciekawości - gdzie ją dorwałeś i za ile?
Awatar użytkownika
ramonoth
rasowy masterfulowicz
Posty: 3008
Rejestracja: 11-07-2011, 10:02
Lokalizacja: Lublin

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

05-10-2016, 21:12

Nasum pisze:Oooo, pamiętam jak kiedyś o tej płycie rozmawialiśmy w temacie "czego teraz słuchacie". Zapomniałem o Tobie, stawiam browara. No to jest nas czterech. Ktoś jeszcze?
No ja, bo mi GelO wczoraj zarzucił prywatnie. Dwójka dużo lepiej siadła.
Pacjent
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 17700
Rejestracja: 12-12-2006, 09:30

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

05-10-2016, 21:51

ramonoth pisze:
Nasum pisze:Oooo, pamiętam jak kiedyś o tej płycie rozmawialiśmy w temacie "czego teraz słuchacie". Zapomniałem o Tobie, stawiam browara. No to jest nas czterech. Ktoś jeszcze?
No ja, bo mi GelO wczoraj zarzucił prywatnie. Dwójka dużo lepiej siadła.
Mam chyba wszystkie ich materiały. Dwójka oczywiście rządzi.
Jeśli prawdę można wypowiedzieć tylko szeptem, oznacza to, że kraj został opanowany przez wrogów.
Awatar użytkownika
gelO
rasowy masterfulowicz
Posty: 3084
Rejestracja: 01-10-2007, 17:44
Lokalizacja: Lublin

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

17-10-2016, 10:09

Nasum pisze:A z ciekawości - gdzie ją dorwałeś i za ile?
Od bdb kolegi. Można powiedzieć, że za trzy piwa ;)
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14999
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

Re: FERMENTO - Symbols of decrepitude, symbols of supremacy

17-10-2016, 14:04

gelO pisze:
Nasum pisze:A z ciekawości - gdzie ją dorwałeś i za ile?
Od bdb kolegi. Można powiedzieć, że za trzy piwa ;)

No to rzeczywiście bdb kolega, zazdroszczę tej płyty.
ODPOWIEDZ