Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

chronologiczna pralnia - czyli co dziobały wróbelki żeby wyrosnąć na orłów

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox, Skaut

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
witchfinder
weteran forumowych bitew
Posty: 1064
Rejestracja: 13-01-2010, 21:45

Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 21:02

Pomijając aktualną kondycję, Encyklopedia dostarczyła kilkunastu świetnych, nieoczywistych strzałów.

Panuje tu jednak straszny burdel. Część płyt rocznikami, część ma własny temat, nie ma jasnych zasad, co powinno się tutaj znaleźć - to raczej odstrasza potencjalnych autorów.

W związku z tym przedstawiam do rozpatrzenia kilka postulatów:
Przede wszystkim - każdy album powinien mieć osobny temat. Sortowanie rocznikami i wrzucanie kilku płyt do jednego tematu właściwie zabija wszelką dyskusję.

Fajnie byłoby ujednolicić reguły zakładania tematu i przykleić gdzieś na górze, choćby taką pierdołę, jak nazwa tematu wg. schematu [rocznik] Wykonawca - Tytuł płyty. Ułatwiałoby to orientowanie się w dziale.

I przyszło mi właśnie do głowy (chociaż tego dobrze nie przemyślałem jeszcze ;)), że może dobrym pomysłem byłoby podzielenie tego na 3 pod-działy: Absolutne klasyki (jak np. Led Zepp, które się ostatnio pojawiło) - Zapomniane perły (jak większość tutaj) - Nowe, zajebiste (albo Przyszłe klasyki - czy coś w ten deseń. Chodzi o płyty względnie nowe (za cezurę czasową można przyjąć np. rok 2000), a świetne i mało znane).

Może macie jakieś inne propozycje? Może macie to w dupie? Albo uważacie, że projekt zdycha i nie ma sensu kombinować?
O tempora, o mores! ||| HARDCORE JP OGIEŃ JP
[V]
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8581
Rejestracja: 07-06-2009, 16:29

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 21:07

wg mnie nie ma sensu pisac tutaj o klasykach które kazdy i tak ma na pólce i walkowal tysiace razy.Potrzebujesz kolejnego elaboratu o zajebistosci Black Sabbath,Voivod,Slayer,Celtic Frost,Iron maiden,Deep Purple?nie sadze.

ja bym byl za tym zeby rzucac na tapete malo znane rzeczy.
If any man should attempt to criticize Braun's actions, he should be thoroughly patronized for his obviously Jewish behavior
Awatar użytkownika
witchfinder
weteran forumowych bitew
Posty: 1064
Rejestracja: 13-01-2010, 21:45

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 21:11

Jestem podobnego zdania, ale już pojawiło się tutaj ileś takich typów. Ich obecność mi jednak nie przeszkadza ;)
O tempora, o mores! ||| HARDCORE JP OGIEŃ JP
[V]
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8581
Rejestracja: 07-06-2009, 16:29

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 21:12

witchfinder pisze:Jestem podobnego zdania, ale już pojawiło się tutaj ileś takich typów. Ich obecność mi jednak nie przeszkadza ;)
jasne,niech sobie beda.ale nie idzmy ta droga;)
If any man should attempt to criticize Braun's actions, he should be thoroughly patronized for his obviously Jewish behavior
est
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9210
Rejestracja: 30-03-2008, 17:30
Lokalizacja: Trockenwald

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 21:14

Mnie szczególnie interesują "przyszłe klasyki" i podróże w czasie :)_
Awatar użytkownika
witchfinder
weteran forumowych bitew
Posty: 1064
Rejestracja: 13-01-2010, 21:45

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 21:18

A ten się czepia ;)

To byłoby idealne miejsce, żeby zwrócić uwagę na szczególnie (w opinii autora) warte uwagi nowości (zwłaszcza nieznane), w encyklopedii tak się nie zgubi, jak w dziale z płytami. Jasne, że można się pomylić i coś przecenić - ale taki już urok wróżbiarstwa :D
O tempora, o mores! ||| HARDCORE JP OGIEŃ JP
Awatar użytkownika
Wódz 10
rasowy masterfulowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 15-12-2006, 20:44

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 21:26

est pisze:Mnie szczególnie interesują "przyszłe klasyki" i podróże w czasie :)_
Ale to jest całkiem niegłupi pomysł! :D
Pytanie tylko czy za 10-20 lat komukolwiek zechce się wchodzić na forum (bądź czy będzie jeszcze istniało). Chociaż takie typowanie klasyków przy co drugiej dobrej płycie ma miejsce w pojedynczych tematach ;)
I dream of colour music,
And the intricacies of the machines that make it possible
est
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9210
Rejestracja: 30-03-2008, 17:30
Lokalizacja: Trockenwald

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 21:29

No może rzeczywiście byłoby lepiej z szukaniem tych tematów.
[V]
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8581
Rejestracja: 07-06-2009, 16:29

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 21:30

a ja przeczytalbym dobra receznje jakiejs plyty Deathspelll Omega. Taka która rozpracowalaby ich muzyczny rodowód,konotacje z innymi artystami i odwolala sie w jakis sposób do warstwy lirycznej.
If any man should attempt to criticize Braun's actions, he should be thoroughly patronized for his obviously Jewish behavior
Awatar użytkownika
nicram
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12097
Rejestracja: 13-04-2011, 18:53
Lokalizacja: Litzmannstadt

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 21:30

Podoba mi się w całej rozciągłości pomysł Łapacza wiedźm!
all the monsters will break your heart
Awatar użytkownika
witchfinder
weteran forumowych bitew
Posty: 1064
Rejestracja: 13-01-2010, 21:45

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 21:38

[V] pisze:a ja przeczytalbym dobra receznje jakiejs plyty Deathspelll Omega. Taka która rozpracowalaby ich muzyczny rodowód,konotacje z innymi artystami i odwolala sie w jakis sposób do warstwy lirycznej.
Był tutaj taki jeden. Doktorat robił z wpływu upadku ZSRR na Black Metal, później habilitację z DsO ;) Niestety przez problemy z geologią się ulotnił.
O tempora, o mores! ||| HARDCORE JP OGIEŃ JP
[V]
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8581
Rejestracja: 07-06-2009, 16:29

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 21:42

witchfinder pisze:
[V] pisze:a ja przeczytalbym dobra receznje jakiejs plyty Deathspelll Omega. Taka która rozpracowalaby ich muzyczny rodowód,konotacje z innymi artystami i odwolala sie w jakis sposób do warstwy lirycznej.
Był tutaj taki jeden. Doktorat robił z wpływu upadku ZSRR na Black Metal, później habilitację z DsO ;) Niestety przez problemy z geologią się ulotnił.
Drone to nieglupi gosc,ale za wysoko lata,za bardzo idzie w egzaltacje i krolewne sniezke.
If any man should attempt to criticize Braun's actions, he should be thoroughly patronized for his obviously Jewish behavior
Awatar użytkownika
longinus696
zahartowany metalizator
Posty: 3644
Rejestracja: 20-02-2005, 01:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 22:44

[V] pisze:wg mnie nie ma sensu pisac tutaj o klasykach które kazdy i tak ma na pólce i walkowal tysiace razy.Potrzebujesz kolejnego elaboratu o zajebistosci Black Sabbath,Voivod,Slayer,Celtic Frost,Iron maiden,Deep Purple?nie sadze.
Tylko pod warunkiem, że będzie to recka rzucająca nowe światło na opisywana płytę. Pokazanie klasyka w innym kontekście nie jest złe - sam to parę razy uskuteczniłeś.
[V] pisze:ja bym byl za tym zeby rzucac na tapete malo znane rzeczy.
To też, w sumie w encyklopedii jest miejsce na wszystko - wielkie dzieła, rzeczy zapomniane oraz na skończone gówno.
witchfinder pisze:każdy album powinien mieć osobny temat. Sortowanie rocznikami i wrzucanie kilku płyt do jednego tematu właściwie zabija wszelką dyskusję.
No, bo pierwotnie miało to trochę inaczej wyglądać. Miały być krótkie, orientacyjne recki. Teraz, gdy recenzje się wydłużyły i stały się bardziej przenikliwe i prowokujące dyskusję rzeczywiście przydałoby się wywalić roczniki, a płyty stamtąd wrzucić do osobnych tematów.
The imagination is a muscle. It has to be exercised. Luis Bunuel

http://musicamok.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
nan
postuje jak opętany!
Posty: 475
Rejestracja: 29-06-2002, 15:04

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

07-06-2012, 23:07

[V] pisze:wg mnie nie ma sensu pisac tutaj o klasykach które kazdy i tak ma na pólce i walkowal tysiace razy.Potrzebujesz kolejnego elaboratu o zajebistosci Black Sabbath,Voivod,Slayer,Celtic Frost,Iron maiden,Deep Purple?nie sadze..
O Nirvanie się przyda.
Awatar użytkownika
witchfinder
weteran forumowych bitew
Posty: 1064
Rejestracja: 13-01-2010, 21:45

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

08-06-2012, 11:03

[V] pisze:
witchfinder pisze:
[V] pisze:a ja przeczytalbym dobra receznje jakiejs plyty Deathspelll Omega. Taka która rozpracowalaby ich muzyczny rodowód,konotacje z innymi artystami i odwolala sie w jakis sposób do warstwy lirycznej.
Był tutaj taki jeden. Doktorat robił z wpływu upadku ZSRR na Black Metal, później habilitację z DsO ;) Niestety przez problemy z geologią się ulotnił.
Drone to nieglupi gosc,ale za wysoko lata,za bardzo idzie w egzaltacje i krolewne sniezke.
Osobiście mimo tego bardzo lubiłem ten styl i brakuje mi go. Co by o Drone'ie nie sądzić - na pewno z nim forum było ciekawsze.
longinus696 pisze:
[V] pisze:ja bym byl za tym zeby rzucac na tapete malo znane rzeczy.
To też, w sumie w encyklopedii jest miejsce na wszystko - wielkie dzieła, rzeczy zapomniane oraz na skończone gówno.
Można i czwarty pod-dział, w sumie już egzystujący - Śmietnik historii.
O tempora, o mores! ||| HARDCORE JP OGIEŃ JP
Awatar użytkownika
Skaut
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7410
Rejestracja: 27-03-2004, 13:19

10-06-2012, 01:37

longinus696 pisze:
[V] pisze:wg mnie nie ma sensu pisac tutaj o klasykach które kazdy i tak ma na pólce i walkowal tysiace razy.Potrzebujesz kolejnego elaboratu o zajebistosci Black Sabbath,Voivod,Slayer,Celtic Frost,Iron maiden,Deep Purple?nie sadze.
Tylko pod warunkiem, że będzie to recka rzucająca nowe światło na opisywana płytę. Pokazanie klasyka w innym kontekście nie jest złe - sam to parę razy uskuteczniłeś.
Zgadzam się. Samo napisanie o albumie "wkurwienie" nijak się ma do koncepcji stojącej za encyklopedią.

Nawet jeśli opinia na temat klasyka miałaby być kontrowersyjna, (np. Venom zżynał z Bathory ;)) ale jakoś ciekawie uargumentowana, to nawet lepiej dla klasyka. Jest wtedy jakaś szansa na ciekawą dyskusję.
longinus696 pisze:
[V] pisze:ja bym byl za tym zeby rzucac na tapete malo znane rzeczy.
To też, w sumie w encyklopedii jest miejsce na wszystko - wielkie dzieła, rzeczy zapomniane oraz na skończone gówno.
Nie ma sensu ograniczać moim zdaniem, jeśli tylko recenzja jest ciekawie napisana.


Mogę tutaj jakieś czystki porobić i wszelkie płyty z rocznikowych tematów przerzucić jako odrębne tematy. Zastanawiam się tylko, czy nie lepiej zostawić starych recenzji w obecnej formie i umownie przyjąć zasadę, że od teraz każda nowa recenzja ląduje jako nowy temat. Aby ułatwić problem z sortowaniem można pokusić się o zakładanie tematów w formie:
rok - [wykonawca - tytuł albumu]
czyli:
1969 - [Cromagnon - Orgasm]
Okładki do recenzji nadal pobierane z rym.

Chyba, że macie jakieś inne sugestie.
Coś tam było! Człowiek!
[V]
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8581
Rejestracja: 07-06-2009, 16:29

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

10-06-2012, 09:10

moze prosciej:

COIL - LSD [1993]

;)

zespól,plyta,data.

encyklopedia to fajny pomysl,ale malo ludzi podejmuje temat i bada to co sie poleca.brak jakis zarliwych dyskusji,maniackich recenzji,fanatycznego uwielbienia i inne takie. jak czytam te pytania manka co ulozyl pod Sadistic Execution to jest wlasnie to ,maniactwo,zarliwosc,szalenstwo..brak w tej encyklice jakiegos polotu..kurwa ;)
If any man should attempt to criticize Braun's actions, he should be thoroughly patronized for his obviously Jewish behavior
Awatar użytkownika
Skaut
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7410
Rejestracja: 27-03-2004, 13:19

10-06-2012, 14:16

[V] pisze:moze prosciej:

COIL - LSD [1993]

;)

zespól,plyta,data.
No właśnie nie, bo wtedy chuj strzeli sortowanie po rocznikach.
[V] pisze: encyklopedia to fajny pomysl,ale malo ludzi podejmuje temat i bada to co sie poleca.brak jakis zarliwych dyskusji,maniackich recenzji,fanatycznego uwielbienia i inne takie. jak czytam te pytania manka co ulozyl pod Sadistic Execution to jest wlasnie to ,maniactwo,zarliwosc,szalenstwo..brak w tej encyklice jakiegos polotu..kurwa ;)
Jak widać Maniek jest zbyt nieśmiały, aby taką reckę naskrobać;)
Faktycznie trochę kondycyjnie encyklika siadła, ale już był tu taki jeden co ciągle marudził, a jednak nadal zdarzają się dość ciekawe płyty do obadania w tym dziale.
Btw, obadałeś już feedtime?
Coś tam było! Człowiek!
Awatar użytkownika
longinus696
zahartowany metalizator
Posty: 3644
Rejestracja: 20-02-2005, 01:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Encyklopedia - lekkie odświeżenie formuły?

10-06-2012, 14:42

Spokojnie, nie jęczcie. Trochę się pozbieram i wrzucę kilka recek niedługo.
Polecam też pisanie każdemu, kto chciałby a z jakichś powodów się wstydzi. Zawsze będzie to materiał na dyskusję. Nie oceniamy przecież stylu pisania (chociaz im lepszy tym milej dla cztającego) czy ortografii, tylko jakość informacji.
The imagination is a muscle. It has to be exercised. Luis Bunuel

http://musicamok.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ