Po prostu JAZZ!

nie tylko metalem człowiek żyje :)

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kampeki
postuje jak opętany!
Posty: 438
Rejestracja: 27-06-2009, 19:47

Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 00:06

Nie wiem...może się najebałem i nie mogę znaleźć tematu, może się nikomu nie chciało, a może jeszcze inny powód.

Wiem, że jest kilka osób, które w tym temacie mają DUŻO do powiedzenia. Ja osobiście jestem laikiem (znajomość Garbarka, Jarrett'a, Bjornstad'a, Bremnes i Coltrane'a - to podstawa).

Co polecacie z szeroko pojętego jazz'u, mam zamiar zgłębić temat (zawsze jakoś czasu i chęci brakowało). Mam na myśli płyty monumentalne, coś a'la "perły sprzed lat".
Za młody jesteś na Heroda!
[V]
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8581
Rejestracja: 07-06-2009, 16:29

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 00:23

na początek polecam ancient oraz decembers fire.
jazzu słucham praktycznie od 56 lat,poza tym mam konto na naszej klasie a w technikum miałem filozofię.
:lol: :lol: :lol:
If any man should attempt to criticize Braun's actions, he should be thoroughly patronized for his obviously Jewish behavior
Pelson
rasowy masterfulowicz
Posty: 2283
Rejestracja: 08-09-2007, 00:55
Lokalizacja: Jeteborie

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 00:23

Zainwestuj w Politykę.
Awatar użytkownika
Melepeta
w mackach Zła
Posty: 709
Rejestracja: 07-02-2007, 12:51

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 00:33

Allan Holdsworth, Frank Zappa (jazz?), Bozzio-Levin-Stevens, Metheny, J.McLaughlin, Machavischnu Orchestra, Miles Davis.........
Późno jest i tyle na chwilę obecną gorąco polecam jak nie znasz. Szczególnie twórczość lekko starszawego Angola w sweterku w zajebiste romby :) Sam nie wiem co jest bardziej kosmiczne, jego muzyka czy ów ubiór ;)
Chyba że wolisz ckliwe siesty Pana K. w radiowej 3ce ;) BTW akurat Ryśka Bone lubię i to bardzo, ale problematyczna kwestia czy jego muzyka to jazz :)
Six o clock.
Awatar użytkownika
karabin
zaczyna szaleć
Posty: 142
Rejestracja: 09-01-2008, 16:22
Lokalizacja: Exeter

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 10:51

Od siebie polecam przede wszystkim SKALPEL (Skalpel, Konfusion), SUN RA (The Night Of The Purple Moon), OMER AVITAL (Arrival, Art Of Giving), TONY BENNETT, KRZYSZTOF KOMEDA , HERBIE HANCOCK...
PAL KRZYŻ.
Awatar użytkownika
Block69
zahartowany metalizator
Posty: 4979
Rejestracja: 04-02-2006, 12:14
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 11:19

kampeki pisze:Co polecacie z szeroko pojętego jazz'u, mam zamiar zgłębić temat (zawsze jakoś czasu i chęci brakowało). Mam na myśli płyty monumentalne, coś a'la "perły sprzed lat".
MILES DAVIS "Bitches Brew"
RETURN TO FOREVER "Return to Forever"
THE MAHAVISHNU ORCHESTRA "The Inner Mounting Flame" & "Birds of Fire"
WEATHER REPORT "Weather Report" & "I Sing The Body Electric"

Absolutne klasyki i "perły sprzed lat". Reszty nie słuchaj, najpierw ogarnij to i potem można rozmawiać dalej.
PENIS METAL
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15935
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 12:15

kampeki pisze:Co polecacie z szeroko pojętego jazz'u, mam zamiar zgłębić temat (zawsze jakoś czasu i chęci brakowało). Mam na myśli płyty monumentalne, coś a'la "perły sprzed lat".
Hehe niezly temat :szeroko pojety jazz", to cos jak "szeroko pojety metal" ?? , teraz sie nazresz grochu z kapusta a popijesz to zsiadlym mlekiem wymieszanym z sokiem malinowym :D . Od siebie polecam pierwsze 264 plyty Johna Zorna naprawde kopia dupe. Naprawde. :lol: :lol:
woodpecker from space
Awatar użytkownika
Melepeta
w mackach Zła
Posty: 709
Rejestracja: 07-02-2007, 12:51

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 12:24

Dokładnie Triceratops. Sztywne ramy czy określenia psu na budę. Tak czy inaczej dorzucam do grona polecanych świetności jedną nazwę, dokładniej nazwisko - Jaco Pastorious. Mus.
Six o clock.
Awatar użytkownika
Scaarph
zahartowany metalizator
Posty: 6143
Rejestracja: 16-01-2008, 16:28
Lokalizacja: Scarlet Woman's Womb

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 12:33

ja tam na jazzie się nie znam kompletnie, choć lubię czasem posłuchać :) hancocka lubię. i brubakera.
ON TO RUPTURE

Obrazek
Necro Skins Society
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15935
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 12:35

Hehe no ale jazzow jak psow, tak jak metalow albo innych popow, nie napisal co lubi bo moze nie wie ale wie jaki typ mu odpowiada, Chuj wie czy gadka ma byc o bebopie czy o nowoorleanskim, cool jazzie czy free a moze modern czy smoooth, czy jazzrocku?? Najlepiej sobie niedziena audycje w 2PR zarzucic czy mlodego Kydrynskiego, jakis przekroj jest

Tak BTW Mahavishnnu Orchestra ani Weather Report nie graly jazzu jako takiego no chyba ze odmiany typu fusion czy jazzrock tez mozna dorzucic a Bozzio/Levin/Stevens to nie wiem bo slyszalem Situation Dangerous i jazzem tego bym nie nazwal.
woodpecker from space
Awatar użytkownika
kampeki
postuje jak opętany!
Posty: 438
Rejestracja: 27-06-2009, 19:47

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 13:28

Triceratops pisze:Hehe no ale jazzow jak psow, tak jak metalow albo innych popow, nie napisal co lubi bo moze nie wie ale wie jaki typ mu odpowiada, Chuj wie czy gadka ma byc o bebopie czy o nowoorleanskim, cool jazzie czy free a moze modern czy smoooth, czy jazzrocku?? Najlepiej sobie niedziena audycje w 2PR zarzucic czy mlodego Kydrynskiego, jakis przekroj jest

Tak BTW Mahavishnnu Orchestra ani Weather Report nie graly jazzu jako takiego no chyba ze odmiany typu fusion czy jazzrock tez mozna dorzucic a Bozzio/Levin/Stevens to nie wiem bo slyszalem Situation Dangerous i jazzem tego bym nie nazwal.
Sam sobie odpowiedziałeś, gdybym wiedział to bym tematu nie zakładał. Napisałem przecież wyraźnie, że jestem laikiem w temacie. Poza tym wymieniłem kilka nazwisk, które znam, słucham i lubię (zapomniałem jeszcze dodać np. EST) więc już nawet po tym możesz wydedukować jaki typ mi odpowiada.

Gadka ma być o wszystkim co jest dobre. Czy w temacie "Perły sprzed lat", ktokolwiek określił ramy gatunkowe? Z tego co widziałem to był mix.
Za młody jesteś na Heroda!
Awatar użytkownika
4m
weteran forumowych bitew
Posty: 1277
Rejestracja: 01-01-2008, 12:01
Lokalizacja: z pyłów, energii, świateł i cieni...

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 19:23

Dyskografia Milesa Davisa i Johna Coltrane'a, czyli widzimy się w tym temacie za rok i wtedy podam następne tytuły ;)
from the thunder
and the thought
and the chaos
that free the form
Awatar użytkownika
twoja_stara_trotzky
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9857
Rejestracja: 14-03-2006, 20:37
Lokalizacja: 3city

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 19:26

ten no Davids, Davins, Darwin... jakoś tak, chyba Majs się nazywał, jak Majspejs. dobry chyba był.
Awatar użytkownika
4m
weteran forumowych bitew
Posty: 1277
Rejestracja: 01-01-2008, 12:01
Lokalizacja: z pyłów, energii, świateł i cieni...

Re: Po prostu JAZZ!

20-08-2009, 19:33

No, Majspejs Davies super gość - tu wystawia swoje kawałki: http://www.myspace.com/milesdavis
from the thunder
and the thought
and the chaos
that free the form
Awatar użytkownika
mrwth
zaczyna szaleć
Posty: 164
Rejestracja: 08-03-2011, 22:14
Lokalizacja: Podniebo

Re: Po prostu JAZZ!

14-03-2012, 12:09

Z klasyki to zapomnieliście o ART BLAKEY & THE JAZZ MESSENGERS. Ciekawym dorobkiem może pochwalić się kolejny perkusista i kompozytor MAX ROACH. Nie znam wielu dobrych kontrabasistów, ale CHARLES MINGUS jest typem godnym polecenia. Zwłaszcza, że jego późniejsze dokonania nacechowane są silnym eksperymentem, co podchodzi mi lepiej od klasycznego plumkania. Skoro perkusję i basy mamy za sobą - czas na gitarę - GEORGE BENSON. Współpracował m.in z Davis'em czy pianistą HERBIE HANCOCK'iem. Klawisze warte sprawdzenia: THELONIOUS MONK, DUKE ELLINGTON, BUD POWELL. Reprezentantów sekcji dętej jest również co niemiara WYNTON MARSALIS, MILES DAVIS, WAYNE SHORTER, JOHN COLTRANE czy ORNETT COLEMAN.

Warto wspomnieć również o takich zawodnikach jak RAY CHARLES, który z powodzeniem importował do jazzu pokrewne gatunki z bardzo ciekawym efektem końcowym czy mało popularna w Polsce ALICE COLTRANE - pianistka i harfistka zarazem, mająca na koncie kilka kontrowersyjnych aranżacji niepublikowanych utworów męża.

W szerszym pojęciu pod jazzowym szyldem mogłoby się znaleźć tylu wykonawców, co w najpopularniejszych forumowych działach. Mamy obecnie wszelkiej maści fuzje z rockiem, metalem, elektronika i zapewne setką pokrewnych styli. Do moich ulubionych należy m.in. bardzo dobra polska scena eksperymentalnego jazzu: 100NKA, ROBOTOBIBOK, PINK FREUD, BAABA, AGD.

z youtube:
Pink Freud - Come As You Are
Baaba - Manekin
Robotobibok - Wymiana tlenu na stacji MIR
Awatar użytkownika
0ms
rasowy masterfulowicz
Posty: 3286
Rejestracja: 02-02-2009, 22:05

Re: Po prostu JAZZ!

14-03-2012, 13:51

mrwth pisze:Z klasyki to zapomnieliście o ART BLAKEY & THE JAZZ MESSENGERS
No ale przeciez nie bylo zadnej dyskusji, wiec ciezko powiedziec, zeby ktokolwiek o czymkolwiek zapomnial :)
mrwth pisze:WYNTON MARSALIS, MILES DAVIS, WAYNE SHORTER, JOHN COLTRANE
LOL :D

Panie, mozna go lubic, ale jednym tchem z kolejnymi to sie przeciez nie godzi wymieniac. Szczegolnie, jesli piszesz o nim w kontekscie klasyki gatunku. Juz nie wspominajac o tym, ze pozamuzycznie wkurwia mnie gosc niesamowicie
mrwth pisze: czy ORNETT COLEMAN.
Nie znam. Dobre? ;)
Awatar użytkownika
mrwth
zaczyna szaleć
Posty: 164
Rejestracja: 08-03-2011, 22:14
Lokalizacja: Podniebo

Re: Po prostu JAZZ!

14-03-2012, 14:17

0ms pisze:
mrwth pisze:Z klasyki to zapomnieliście o ART BLAKEY & THE JAZZ MESSENGERS
No ale przeciez nie bylo zadnej dyskusji, wiec ciezko powiedziec, zeby ktokolwiek o czymkolwiek zapomnial :)
Luzik. Tak sobie napisałem, że zapomnieliście, bo jedyne co się przewija na forach to Davis. Jakbyś wlazł na fora jazzowe i jedyna kapela metalowa, o której ludzie by pisali, to Metallica - też byś interweniował : )
0ms pisze:
mrwth pisze:WYNTON MARSALIS, MILES DAVIS, WAYNE SHORTER, JOHN COLTRANE
LOL :D

Panie, mozna go lubic, ale jednym tchem z kolejnymi to sie przeciez nie godzi wymieniac. Szczegolnie, jesli piszesz o nim w kontekscie klasyki gatunku. Juz nie wspominajac o tym, ze pozamuzycznie wkurwia mnie gosc niesamowicie
Faktycznie trochę śmiesznie wygląda takie zestawienie, ale nie chciałem pisać tylko o klasykach. Nie takie miałem intencje. To mój zbiór ludzi wartych uwagi, a prywatnie to w chuju mam co kto robi. Nie identyfikuję się z poglądami muzyków, nie mam żadnych idoli. Kiedyś chciałem być Batmanem, bo miał fajny kostium i ciągle walczył ; )
0ms pisze:
mrwth pisze: czy ORNETT COLEMAN.
Nie znam. Dobre? ;)
Miał kilka niezłych momentów. Na początek chyba najlepiej obcykać jego magiczne Trio:
"Faces And Places"
Awatar użytkownika
0ms
rasowy masterfulowicz
Posty: 3286
Rejestracja: 02-02-2009, 22:05

Re: Po prostu JAZZ!

14-03-2012, 14:30

mrwth pisze: Luzik. Tak sobie napisałem, że zapomnieliście, bo jedyne co się przewija na forach to Davis. Jakbyś wlazł na fora jazzowe i jedyna kapela metalowa, o której ludzie by pisali, to Metallica - też byś interweniował : )
Nie widzialbym sensu, tak prawde mowiac ;) Poza tym:
viewtopic.php?f=36&t=10365&start=40
mrwth pisze: Faktycznie trochę śmiesznie wygląda takie zestawienie, ale nie chciałem pisać tylko o klasykach. Nie takie miałem intencje. To mój zbiór ludzi wartych uwagi, a prywatnie to w chuju mam co kto robi. Nie identyfikuję się z poglądami muzyków, nie mam żadnych idoli. Kiedyś chciałem być Batmanem, bo miał fajny kostium i ciągle walczył ; )
Tu mniej chodzi o poglady, z ktorymi sie nie zgadzam, ale ktore jednoczesnie mnie nie obchodza za bardzo, a bardziej o jego maniere. Rzadko mam tak, zeby osoba muzyka mnie odrzucala do tego stopnia, ze nie podchodze do tworczosci takiego osobnika, ale temu panu sie to udalo. A to co slyszalem z jego muzyki mna nie pozamiatalo, wiec no damage done
mrwth pisze: Miał kilka niezłych momentów. Na początek chyba najlepiej obcykać jego magiczne Trio:
"Faces And Places"
No ale ty mi tutaj Ornette'a wklejasz, a tego pana znam ;)
Awatar użytkownika
mrwth
zaczyna szaleć
Posty: 164
Rejestracja: 08-03-2011, 22:14
Lokalizacja: Podniebo

Re: Po prostu JAZZ!

14-03-2012, 15:23

0ms pisze:No ale ty mi tutaj Ornette'a wklejasz, a tego pana znam ;)
Stawiam litra, że jakbym napisał DAVI to wiedziałbyś co jest grane ; )
0ms pisze:
mrwth pisze: Luzik. Tak sobie napisałem, że zapomnieliście, bo jedyne co się przewija na forach to Davis. Jakbyś wlazł na fora jazzowe i jedyna kapela metalowa, o której ludzie by pisali, to Metallica - też byś interweniował : )
Nie widzialbym sensu, tak prawde mowiac ;) Poza tym:
viewtopic.php?f=36&t=10365&start=40
Hm. Nie to, żebym zwalał na coś winę, ale ta wyszukiwarka postów jest niepoważna.
Dzięki za linka, obcykam sobie dokładniej.
0ms pisze: [...] A to co slyszalem z jego muzyki mna nie pozamiatalo, wiec no damage done
U mnie wręcz przeciwnie i sądzę, że takie strzały potrafią się obronić: "Cherokee"
Awatar użytkownika
morbid
rasowy masterfulowicz
Posty: 2415
Rejestracja: 21-08-2009, 00:07
Lokalizacja: R-G-Z

Re: Po prostu JAZZ!

14-03-2012, 21:42

kurwa co tu pisać...jazz.....TEMAT RZEKA !!!!!
ODPOWIEDZ