NOISE ROCK

nie tylko metalem człowiek żyje :)

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

NOISE ROCK

15-05-2021, 10:22

Noise rock to szuflada na tyle szeroka, że nawet nie chciałbym próbować tego jakoś definiować, zwłaszcza jako świeżak w temacie - w zeszłym roku zacząłem w to wchodzić nieco głębiej i siadłooooooo :) No, ale jak pisałem - mocno umowna kategoria, bo zmieszczą się tu brudne wczesne Swansy, zwyrole z Brainbombs, moi ulubieni hiciarze z The Jesus Lizard, znana i lubiana twórczość Albiniego (z której najbardziej lubię drugi album Big Black), prące do przodu Unsane, czy The Birthday Party, po które to nawiasem mówiąc sięgam znacznie chętniej, niż po późniejszą twórczość Cave'a.

Oczywiście poza większymi nazwami istnieje też masa innych, być może już nieco zapomnianych pereł - jak w moim ulubionym death metalu ;) - by wspomnieć chociażby o takim Distorted Pony (uwielbiam) czy Dazzling Killmen. No i chyba właśnie w tej niszy dzieją się dla mnie obecnie najciekawsze rzeczy spoza metalowego światka (chociaż sporo rzeczy jest ładnie dociążonych) - poza "mainstreamowymi" Daughters czy Girl Band wychodzi masa innych fajnych rzeczy. Zresztą noise rock mocno przecina się z lubianym tutaj post punkiem, a takie Ersatz Living spokojnie można wsadzić do obu szufladek. Z nowszych, trochę mniej znanych rzeczy duże wrażenie robią na mnie Exhalants, YC-CY, USA Nails, Oily Boys czy Super Thief. Przy czym jak pisałem, jestem w temacie absolutnym młodzikiem ;)

Jakie są Wasze ulubione klasyki czy przykurzone perły? Co najbardziej lubicie z nowszych rzeczy? Czy kapitalne "The Ascension" Glenna Branci to już noise rock? ;)
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
Harlequin
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10788
Rejestracja: 12-03-2010, 13:38
Lokalizacja: Koko City

Re: NOISE ROCK

15-05-2021, 13:47

Polecam WAX CHATTELS, noise rock bez gitar. Obie płyty wyśmienite, a debiut nawet za grosze na dodaxie leży.
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15935
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: NOISE ROCK

15-05-2021, 20:50

Bolt pisze:
15-05-2021, 10:22
Jakie są Wasze ulubione klasyki czy przykurzone perły? Co najbardziej lubicie z nowszych rzeczy?
Zeby sie nie wymadrzac nad klasygami, ktore kazdy zna, zapodam jednych swoich ulubiencow, francuski Sloy. Tylko 3 albumy w latach 95-98 i 2 epki ale za to sam mjut. Muzycznie troche nawet jest Shellaca, ale produkowal ich wlasnie Albini, ktory mawial, ze nagrali albumy, ktore powinien nagrac Shellac ale ich nigdy nie nagral. Do tego dochodzi lekko zmanierowany wokal w stylu Davida Byrne'a, nieco Primusowe klimaty i jest ciekawie. Kiedys skupywalem ich plyty na allegro za kwoty rzedu 5-10zl.
Nowych rzeczy juz praktycznie nie sledze, bo muzyke juz dawno powinno sie zamknac. Z wyjatkiem Tindersticks i Spiritualized oczywiscie ;)






Aha, jako ciekawostke podam, ze po rozpadzie dwoje z nich Armand Gonzalez i pani basistka Virginie Peitavi zalozyli band o nazwie 69, ktory nagrywal dosc ciekawa, nawet nieco podobne stylistycznie muzyke w klimacie deathrock/neofolk, takie dosc dziwne zestawienie, ich plyte Heroic umiescilem w zestawieniu 2011-2020, Taki minimalistyczny Sloy
woodpecker from space
Awatar użytkownika
Harlequin
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10788
Rejestracja: 12-03-2010, 13:38
Lokalizacja: Koko City

Re: NOISE ROCK

15-05-2021, 20:59

Boltu, a byłeś na koncercie Distorted Pony w Poznaniu przed jakimiś 3 laty? Doskonały gig. W sumie nigdy wcześniej o nich nie słyszałem, posłuchałem gdy dowiedziałem się o koncercie. Siadło.

Warto też obczaić Terminal Cheesecake jeśli lubi się bardziej experymentalne nojze. Starocie, ale i powrotny album przed kilku lat bardzo dobry, warto obadać w przeciwieństwie do osttaniego materiału.

Swego czasu spore kuku zrobił mi Ghost TV - Cold Fish. Surowy, odarty z ozdobników, wręcz archaicznie brzmiący noise rock, na swój sposób wręcz nieprzyjemny.
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: NOISE ROCK

15-05-2021, 22:52

Harlequin pisze:
15-05-2021, 20:59
Boltu, a byłeś na koncercie Distorted Pony w Poznaniu przed jakimiś 3 laty? Doskonały gig. W sumie nigdy wcześniej o nich nie słyszałem, posłuchałem gdy dowiedziałem się o koncercie. Siadło.
Nie, dopiero jakoś w 2019 ich poznałem.

Podane rzeczy w tym temacie do obadania, dzięki Prosiaczek i Triceps.
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15935
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: NOISE ROCK

16-05-2021, 13:11

Skoluj sobie stary magazyn OutSide, wtedy to byla kopalnia wiedzy o noise rocku i pokrewnych klimatach. Byl tez zin Wiktora Skoka "Plus Ultra". Gadalismy kiedys w jakims temacie o tych periodykach. To poczatki lat 90
woodpecker from space
Scorn
w mackach Zła
Posty: 701
Rejestracja: 23-07-2012, 10:58
Lokalizacja: Þríhnúkagígur

Re: NOISE ROCK

20-05-2021, 13:38

Również jestem juniorem w tej kategorii, ale niektóre rzeczy już stały się dla mnie klasykami, jak wspomniane Brainbombs czy Anwar Sadat. Bardzo dobrze mi robią też m.in. Bodychoke, Skullflower, White Suns czy Årabrot. Ale to raczej "mainstreamowe" nazwy, będę śledził temat w poszukiwaniu tych raczej zapomnianych perełek.
heykvísl og ofn
Awatar użytkownika
Harlequin
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10788
Rejestracja: 12-03-2010, 13:38
Lokalizacja: Koko City

Re: NOISE ROCK

21-05-2021, 08:55

Obrazek

Podejrzewam, że będzie to przyszły klasyk. Nie do końca noise rock, ale na pewno są tu jego elementy. Natomiast debiut tych panów zdecydwanie bardziej wpadowuje sie w tą konwencję. BLACK MIDI.
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: NOISE ROCK

14-07-2021, 15:54



Najbardziej wyczekiwana chyba przeze mnie rzecz w tym roku. Dwie mocne EP, debiutują pod szyldem Flesnera. Pierwsze skojarzenie, zresztą nie oddające sprawiedliwości, to takie znacznie mroczniejsze Daughters (głównie przez wokale, choć te chwilami brzmią wręcz jak na jedynej płycie... Blood Revolt). Ciężarowy noise rock z masą zmian na przestrzeni utworów, a jednocześnie "drajwem", który mimo ciężkiego klimatu zamienia materiały w easy listening (zresztą ze dwa razy mi przebiegło przez głowę Sonic Youth z dooooociąąążoooonym brzmieniem ;) ). Plus chwilami poza oczywistymi sludge'owymi motywami znajdzie się przyśpieszenie czy dwa, które budzą skojarzenia z death metalem. Granie idealnie pod mój gust. Drugi materiał (wklejony powyżej) jest jeszcze lepszy od pierwszego, więc liczę, że na pełniaku tendencja zwyżkowa się utrzyma.
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: NOISE ROCK

08-10-2021, 23:34

Unsane obecnie gra w składzie z ludźmi z Daughters, na ten moment jedynie koncerty skupione wokół wcześniejszych materiałów.
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
Harlequin
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10788
Rejestracja: 12-03-2010, 13:38
Lokalizacja: Koko City

Re: NOISE ROCK

09-10-2021, 12:51

Bolt pisze:
14-07-2021, 15:54


Najbardziej wyczekiwana chyba przeze mnie rzecz w tym roku. Dwie mocne EP, debiutują pod szyldem Flesnera. Pierwsze skojarzenie, zresztą nie oddające sprawiedliwości, to takie znacznie mroczniejsze Daughters (głównie przez wokale, choć te chwilami brzmią wręcz jak na jedynej płycie... Blood Revolt). Ciężarowy noise rock z masą zmian na przestrzeni utworów, a jednocześnie "drajwem", który mimo ciężkiego klimatu zamienia materiały w easy listening (zresztą ze dwa razy mi przebiegło przez głowę Sonic Youth z dooooociąąążoooonym brzmieniem ;) ). Plus chwilami poza oczywistymi sludge'owymi motywami znajdzie się przyśpieszenie czy dwa, które budzą skojarzenia z death metalem. Granie idealnie pod mój gust. Drugi materiał (wklejony powyżej) jest jeszcze lepszy od pierwszego, więc liczę, że na pełniaku tendencja zwyżkowa się utrzyma.
Nawet nie wiedziałem ze teraz pelniaka wydają. Tez czekam więc, obie EPki wyborne.
Awatar użytkownika
DST
weteran forumowych bitew
Posty: 1898
Rejestracja: 23-12-2010, 23:02

Re: NOISE ROCK

10-10-2021, 10:47

Harlequin pisze:
09-10-2021, 12:51
Bolt pisze:
14-07-2021, 15:54


Najbardziej wyczekiwana chyba przeze mnie rzecz w tym roku. Dwie mocne EP, debiutują pod szyldem Flesnera. Pierwsze skojarzenie, zresztą nie oddające sprawiedliwości, to takie znacznie mroczniejsze Daughters (głównie przez wokale, choć te chwilami brzmią wręcz jak na jedynej płycie... Blood Revolt). Ciężarowy noise rock z masą zmian na przestrzeni utworów, a jednocześnie "drajwem", który mimo ciężkiego klimatu zamienia materiały w easy listening (zresztą ze dwa razy mi przebiegło przez głowę Sonic Youth z dooooociąąążoooonym brzmieniem ;) ). Plus chwilami poza oczywistymi sludge'owymi motywami znajdzie się przyśpieszenie czy dwa, które budzą skojarzenia z death metalem. Granie idealnie pod mój gust. Drugi materiał (wklejony powyżej) jest jeszcze lepszy od pierwszego, więc liczę, że na pełniaku tendencja zwyżkowa się utrzyma.
Nawet nie wiedziałem ze teraz pelniaka wydają. Tez czekam więc, obie EPki wyborne.
Bardzo dobre paranoiczne granie. Kojarzy mi się też mocno z Godflesh i Big Black.
Awatar użytkownika
DST
weteran forumowych bitew
Posty: 1898
Rejestracja: 23-12-2010, 23:02

Re: NOISE ROCK

10-10-2021, 10:49

Harlequin pisze:
21-05-2021, 08:55
Obrazek

Podejrzewam, że będzie to przyszły klasyk. Nie do końca noise rock, ale na pewno są tu jego elementy. Natomiast debiut tych panów zdecydwanie bardziej wpadowuje sie w tą konwencję. BLACK MIDI.
Chwyciłem za to dopiero wczoraj i brzmi fenomenalnie, znacznie lepiej dla mnie niż hałaśliwa jedynka. Bardziej rozbudowany jest ten materiał i ma więcej warstw, a na jedynce było chyba więcej kręcenia rytmiką. Ostatni kawałek brzmi niemal jak King Crimson.
Nostromo
postuje jak opętany!
Posty: 641
Rejestracja: 21-01-2017, 10:22
Lokalizacja: Somewhere In Time

Re: NOISE ROCK

10-10-2021, 13:01

DST pisze:
10-10-2021, 10:49
Harlequin pisze:
21-05-2021, 08:55
Obrazek

Podejrzewam, że będzie to przyszły klasyk. Nie do końca noise rock, ale na pewno są tu jego elementy. Natomiast debiut tych panów zdecydwanie bardziej wpadowuje sie w tą konwencję. BLACK MIDI.
Chwyciłem za to dopiero wczoraj i brzmi fenomenalnie, znacznie lepiej dla mnie niż hałaśliwa jedynka. Bardziej rozbudowany jest ten materiał i ma więcej warstw, a na jedynce było chyba więcej kręcenia rytmiką. Ostatni kawałek brzmi niemal jak King Crimson.
Ciekawy ten BLACK MIDI, muszę się bliżej zapoznać.

Z noise rockowych polecam obadać LIGHTNING BOLT

https://lightningbolt.bandcamp.com/album/fantasy-empire

Trafiłem na tych dwóch wariatów przypadkowo. Grali na małej scenie, na którejś z edycji BA. Dwóch gości na scenie, a narobili tyle hałasu jakby mały huragan przeszedł przez scenę. Perkusista wymiatał z taką ekspresją, że od razu skojarzył mi się ze Zwierzakiem z Muppetów. Po powrocie z festu zapoznałem się z ich muzą i szybko siadło.
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: NOISE ROCK

29-10-2021, 16:50

Nostromo pisze:
10-10-2021, 13:01
DST pisze:
10-10-2021, 10:49
Harlequin pisze:
21-05-2021, 08:55
Obrazek

Podejrzewam, że będzie to przyszły klasyk. Nie do końca noise rock, ale na pewno są tu jego elementy. Natomiast debiut tych panów zdecydwanie bardziej wpadowuje sie w tą konwencję. BLACK MIDI.
Chwyciłem za to dopiero wczoraj i brzmi fenomenalnie, znacznie lepiej dla mnie niż hałaśliwa jedynka. Bardziej rozbudowany jest ten materiał i ma więcej warstw, a na jedynce było chyba więcej kręcenia rytmiką. Ostatni kawałek brzmi niemal jak King Crimson.
Ciekawy ten BLACK MIDI, muszę się bliżej zapoznać.

Z noise rockowych polecam obadać LIGHTNING BOLT

https://lightningbolt.bandcamp.com/album/fantasy-empire

Trafiłem na tych dwóch wariatów przypadkowo. Grali na małej scenie, na którejś z edycji BA. Dwóch gości na scenie, a narobili tyle hałasu jakby mały huragan przeszedł przez scenę. Perkusista wymiatał z taką ekspresją, że od razu skojarzył mi się ze Zwierzakiem z Muppetów. Po powrocie z festu zapoznałem się z ich muzą i szybko siadło.
Bardzo fajny materiał, kolejna płyta już mi leżała mniej, natomiast ze wcześniejszymi mam dalej zaległości.

Z tego roku po pierwszych odsłuchach strasznie siadło mi DUG. Mocno minimalistyczne walcowanie ciężarem z okazjonalnymi wokalami, noise rock wyrosły raczej na fundamencie dwóch pierwszych Seans w zmetalizowanym wydaniu.

http://theghostisclearrecords.limitedru ... -titled-12
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: NOISE ROCK

07-02-2022, 19:53

Ostatnimi czasy zasłuchuję się w czymś takim jak Zeni Geva - Desire for Agony. Japończycy swoje miejsce w panteonie noise rocka sobie wywalczyli - znam jedynie ten album i mogę śmiało polecić. Może nie do końca zgadzam się z hasłem, że brzmią jak "Motorhead grający King Crimson", ale z poglądem, że to bardziej punkowy Voivod z okresu Killing Technology - Dimension Hatross, zwłaszcza, że sam go ukułem ;) Muzycznie mamy tu całkiem ciekawe riffy, w paru miejscach nawet gdzieś przemknie (i tylko przemknie) wczesny Godflesh, a wszystkim tym dyryguje mocno wysunięty bas. A do tego charakterystyczny recytująco-chrzęszczący wokal. Świetnie spędzone 40 minut. Podglądowo:

I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
nagrobek
zahartowany metalizator
Posty: 3522
Rejestracja: 15-10-2014, 11:08

Re: NOISE ROCK

08-02-2022, 15:14

tak, zespół znany i lubiany.
swego czasu spotkała ich na trasie przykra przygoda w mieście Poznaniu, jesli dobrze pamietam.
Maruder
postuje jak opętany!
Posty: 657
Rejestracja: 02-01-2011, 22:21

Re: NOISE ROCK

08-02-2022, 16:04

Zajebisty zapomniany band.
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: NOISE ROCK

09-02-2022, 10:06

nagrobek pisze:
08-02-2022, 15:14
tak, zespół znany i lubiany.
swego czasu spotkała ich na trasie przykra przygoda w mieście Poznaniu, jesli dobrze pamietam.
Jacyś frajerzy ich skroili?
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
nagrobek
zahartowany metalizator
Posty: 3522
Rejestracja: 15-10-2014, 11:08

Re: NOISE ROCK

09-02-2022, 11:36

klasyczna ojebka vana
ODPOWIEDZ