sprzęt audio - potrzebna pomoc.

Dział techniczny - problemy, preferencje, porady.

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ryszard
postuje jak opętany!
Posty: 351
Rejestracja: 10-12-2008, 01:45

sprzęt audio - potrzebna pomoc.

07-09-2009, 15:32

przeszukałem nieco forum i nie znalazłem jakiegoś, ogólnego tematu o sprzęcie audio, więc zakładam nowy.
jeśli się okaże, że źle szukałem, można temat wykasować i przenieść posty do starego.
ale do rzeczy - potrzebuje pomocy ludzi, znających się nieco na sprzęcie audio.
od 4 lat zbierałem kasę na porządny ekwipunek i w końcu udało mi się uzbierać wystarczającą sumkę.
trochę się naczytałem i jedyne czego mogę być obecnie pewien to to, że najwięcej zależy od mojego słuchu i tego, co wychwytuje, czego nie, i co mu się podoba :)
nie zmienia to jednak faktu, że bardzo liczę na Wasze sugestie odnośnie tego, jaki sprzęt zasługuje na pochwałę i rozważenie go podczas dokonywania zakupu.
sytuacja wygląda tak, że mam do dyspozycji ok. 9000 zł na całość (co nie znaczy, że wszystko muszę wydać !) tj. kolumny, wzmacniacz, odtwarzacz, kable itp.
przeglądałem fachowe fora, naczytałem się różnego rodzaju podsumowań branżowych i wybrałem z tego kilka firm, które zyskiwały najlepsze opinie:

kolumny:

Epos (M12i, M15.2)
B&W (CM1, B&W 603 S3,cos z nowej serii np 684)
Focal (focal chorus 716, 806V, Focal JMlab 716 v)
Paradigm

wzmacniacz:

NAD C352, Nad 370( w polaczeniu z Paradigm - + sub Velodyne CHT-10R)
Rotel (9xx,:Model: RA-972, 06 )
Creek (+ odtwarzacz creek z serii evo)
marantz 7001 cd plus amp (7001 lub 7001KI)
Naim NAIT 5i -2

mam problem z odtwarzaczami, bo nie znalazłem jednoznacznych opinii.

oczywiście jeśli chodzi o muzykę to jest to głównie metal i rock. mam jednak sporo płyt z muzyką elektroniczną czy, szeroko pojętym, delikatnym brzmieniem (płyty akustyczne, ballady etc.). metraż pokoju wynosi ok. 22 m2.

byłbym wdzięczny za pomoc i opinie o waszych sprzętach, lub waszych znajomych - które wg Was sprawdzają się najlepiej w ostrej muzyce, nie kalecząc jednocześnie płyt z innych gatunków muzyki? z góry dzięki za pomoc !
That's what she said !
Awatar użytkownika
Olo
rasowy masterfulowicz
Posty: 2013
Rejestracja: 27-11-2001, 11:41
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

07-09-2009, 16:48

Był tu swego czasu wątek o tym jak wytłumić skutecznie pomieszczenie do odsłuchu muzyki - moim skromnym zdaniem, zadbanie o właściwą akustykę pokoju da Ci więcej niż wydawanie chuj wie jakich pieniędzy na sprzęt - możesz mieć wzm. NADa i kosmiczne kolumny, ale w pokoju z pustym metaliczno-betonowym pogłosem zabrzmi to niewiele lepiej od boomboxa za 100 zł. Może to dla Ciebie oczywistość - jeżeli tak to sorry za off top ;)
Życie światów jest ryczącą rzeką, ale Ziemia jest sadzawką i stawem.
Znak zagłady jest wypisany na waszych czołach – jak długo będziecie się opierać ukłuciom szpilek?
Awatar użytkownika
ryszard
postuje jak opętany!
Posty: 351
Rejestracja: 10-12-2008, 01:45

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

07-09-2009, 18:19

Olo pisze:Był tu swego czasu wątek o tym jak wytłumić skutecznie pomieszczenie do odsłuchu muzyki - moim skromnym zdaniem, zadbanie o właściwą akustykę pokoju da Ci więcej niż wydawanie chuj wie jakich pieniędzy na sprzęt - możesz mieć wzm. NADa i kosmiczne kolumny, ale w pokoju z pustym metaliczno-betonowym pogłosem zabrzmi to niewiele lepiej od boomboxa za 100 zł. Może to dla Ciebie oczywistość - jeżeli tak to sorry za off top ;)
dzięki za opinię.
co do wytłumienia to wiele już nie zrobię - cały pokój jest już zagospodarowany, więc wielu możliwości już nie mam.
jak będzie możliwość to skorzystam z opcji wypożyczenia sprzętu żeby sprawdzić jak chodzi w domu - to na pewno.

swoją drogą, jakby ktoś był z okolic Warszawy i znał jakieś dobre sklepu ze sprzętem audio, gdzie można spokojnie przetestować zestawy, to również byłbym wdzięczny za namiary.
That's what she said !
Awatar użytkownika
4m
weteran forumowych bitew
Posty: 1277
Rejestracja: 01-01-2008, 12:01
Lokalizacja: z pyłów, energii, świateł i cieni...

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

08-09-2009, 08:23

Odradziłbym do ostrej muzyki Eposy i B&W 603. Ja zakochałem się w brzmieniu Focala 716 i takie też kolumny wybrałem, ale nie wiem czy Tobie ich charakter podejdzie. Z tego co wymieniłeś, jest to ogólnie dobry sprzęt i w zależności od tego na co kto stawia jeden wybierze Rotela, inny Creeka, Marantza czy NADa. W systemach audio prawda jest taka, że bardziej liczy się całościowe brzmienie zestawu, niż brzmienie poszczególnych elementów. Dobrze dobrane elementy średniej jakości zagrają całościowo lepiej niż elementy nawet wybitne w swojej klasie, ale nieumiejętnie dobrane. Co prawda dla słuchacza z niewielkim doświadczeniem różnice w brzmieniu mogą być małe lub nawet niezauważalne, więc kwestię dopasowania elementów zestawu zostaw pracownikowi salonu, przynajmniej na początku. Zobaczysz co mają na stanie, co Ci proponują, w jakiej konfiguracji i wtedy daj znać. Kupując za tę sumę całość w jednym miejscu możesz śmiało rozmawiać o 10-15% rabacie, który np. zamienisz u nich na kable o tej wartości. Druga sprawa, że w listopadzie salony startują z wyprzedażami i można kupić sprzęt nawet do 50% taniej, więc śpiesz się powoli, ale cały czas monitoruj sytuację ;)
from the thunder
and the thought
and the chaos
that free the form
Jesus Satan
rozkręca się
Posty: 38
Rejestracja: 06-12-2008, 12:10

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

08-09-2009, 09:40

możliwości masz wiele:
- wzmak: lampa lub tranzystor,
- przedwzmacniacz : jw.
- kolumny: podstawkowe lub podłogowe,
- kable : nie daj się złapać w pułapkę voodoo, praw fizyki nie oszukasz, wywalanie duzych pieniędzy na kable jest nieporozumienie, no ale to są twoje pieniądze,
Ja bym uderzył w używki:
amp- Amplifon
pre- lampowy np poszukaj czegoś w DIY
kolumny- podłogowe: Acoustic Energy Evo 3 lub Mission M35i, podstawkowe Magnat Quantum 703, ww Focale czy np KEF IQ 30
transport- np DVD Denon,Pioneer+ Dac np. Beresford,Dac Magic, Zero, Zhaolu, dac Stelmach, mr elektronik lub cd poddany fachowemu tuningowi,
Nie jest to hi-end, ale może dać sporo radochy taki zestaw, najlepiej będzie jak odwiedzisz kilka salonów i posłuchasz na swoich płytach i dopiero podejmiesz decyzje.
Awatar użytkownika
Melepeta
w mackach Zła
Posty: 709
Rejestracja: 07-02-2007, 12:51

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

08-09-2009, 10:00

Przyznam szczerze że będę Ci Rysiek wiernie kibicował ponieważ sam stoję przed nie lada dylematem związanym z zakupem sprzętu audio. Minęły dobre 3 lata i do tej pory nie zdecydowałem sie na właściwy zestaw. Bardzo duży wybór i wielkie ściemnianie na łamach czasopism, gdzie w większości są to "kupywane" recki ;) Dobry patent to odsłuch 10 ulubionych płyt , dobrze brzmiących zaznaczam ponieważ nawet jeśli kocham bezgranicznie debiut Napalm Death to jakoś nie wyobrażam sobie sensu jego odsłuchu na wyjebanym w kosmos sprzęcie.
Zastanawiałeś się nad Xindakiem, testowałeś tę marke?
Six o clock.
Awatar użytkownika
4m
weteran forumowych bitew
Posty: 1277
Rejestracja: 01-01-2008, 12:01
Lokalizacja: z pyłów, energii, świateł i cieni...

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

08-09-2009, 10:22

Jakie 10 płyt?! :lol: W ciągu jednej sesji w salonie góra jedną płytę odsłuchasz na 2 zestawach :) Byłeś w ogóle choć raz na takiej sesji? W przypadku stałego klienta wypożyczenie do domu tak, ale dla "człowieka z ulicy" całego zestawu? Nie spotkałem się jeszcze.

Druga sprawa - podstawowy błąd jakim jest odsłuch wyłącznie dobrze brzmiących płyt. Potem okazuje się, że 90% płyt z kolekcji brzmi tak, że nie da się tego słuchać nawet na sprzęcie za 9 kzł :) No i frustracja, bo kupa kasy wywalona, a tu słuchać się nie da, zero przyjemności i człowiek ma ochotę ten cały ekstra sprzęt wywalić za drzwi. Z całym szacunkiem Melepeta, to nie są dobre rady.
from the thunder
and the thought
and the chaos
that free the form
Awatar użytkownika
Olo
rasowy masterfulowicz
Posty: 2013
Rejestracja: 27-11-2001, 11:41
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

08-09-2009, 10:36

a w jakich warunkach taki sklep udostępnia Ci odsłuch u siebie w salonie - bo chyba nie właczają Ci tego na stojącego na szklanej wystawie? :)
Życie światów jest ryczącą rzeką, ale Ziemia jest sadzawką i stawem.
Znak zagłady jest wypisany na waszych czołach – jak długo będziecie się opierać ukłuciom szpilek?
Awatar użytkownika
4m
weteran forumowych bitew
Posty: 1277
Rejestracja: 01-01-2008, 12:01
Lokalizacja: z pyłów, energii, świateł i cieni...

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

08-09-2009, 10:45

Sorry Olo, nie rozumiem pytania.
from the thunder
and the thought
and the chaos
that free the form
Awatar użytkownika
Melepeta
w mackach Zła
Posty: 709
Rejestracja: 07-02-2007, 12:51

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

08-09-2009, 10:51

Masz rację 4m. Może znasz na terenie Krakowa jakiś dobry salon odsłuchowy, bo mnie się wydaje że takie "przymierzanie towaru" wymaga czasu i naprawde dużej cierpliwości ze strony sprzedawców. Przecież nie ma żadnej gwaracji że ów sprzęt kupię akurat u nich. Kolega w Saturnie (dupa nie salon audio) usłyszał od pseudo-sprzedawcy że coraz więcej właścicieli salonów odsłuch. czyni wszystko by klient nie wyszedł od nich jedynie "osłuchany". To nie są spodnie, które założysz, przejrzysz się w lustrze, zwrócisz uwagę czy za bardzo nie opinają torby i kupisz lub nie. Znacie jakieś godne polecenia miejscówki?
Six o clock.
mistrzsardu
rasowy masterfulowicz
Posty: 2562
Rejestracja: 10-05-2005, 23:03
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

08-09-2009, 11:18

Gramofonu kolega nie planuje nabyć? Jak szaleć to szaleć....
Celem życia nie jest przeżycie.
Awatar użytkownika
4m
weteran forumowych bitew
Posty: 1277
Rejestracja: 01-01-2008, 12:01
Lokalizacja: z pyłów, energii, świateł i cieni...

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

08-09-2009, 11:20

Nie wiem jak to wygląda w Krakowie. Musiałbyś zapytać się miejscowych z forum audiostereo, audiohobby, audio czy hi-fi. Na pewno dobrze polecą, bo w sumie to tylko parę miejsc wchodzi w rachubę :)
from the thunder
and the thought
and the chaos
that free the form
Awatar użytkownika
Morph
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8973
Rejestracja: 27-12-2002, 12:50
Lokalizacja: hyperborea
Kontakt:

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

08-09-2009, 11:58

Olo pisze:a w jakich warunkach taki sklep udostępnia Ci odsłuch u siebie w salonie - bo chyba nie właczają Ci tego na stojącego na szklanej wystawie? :)
Przeważnie mają albo mały pokój odsłuchowy, jak nie oddzielny to chociaż porządnie wydzielony, względnie sklep dzielony jest na część "tańszą" i "droższą" i jako że w tej droższej jest przeważnie mniejszy ruch to tam wstawiają. I jeden, i drugi patent widziałem.

Poza tym w paru salonach jest numer pt. "odsłuch >>po godzinach<<"
Give birth to something dead
Give birth to something old
Awatar użytkownika
ryszard
postuje jak opętany!
Posty: 351
Rejestracja: 10-12-2008, 01:45

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

08-09-2009, 12:50

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc.

4m: zdaję sobie sprawę z tego, że trzeba oceniać całość zestawu, a pojedynczy element może brzmieć zupełnie inaczej w zestawieniu z np. kolumnami innej firmy. niestety, salony posiadają wybiórczą ofertę i nie wszystko jestem w stanie sprawdzić. zrobiłem już sobie selekcję salonów i tego jaki sprzęt chcę przetestować. napiszę o tym na samym dole. do listopada chyba jednak nie dam rady wyczekać, bo obiecałem sobie, że do końca września załatwię tę sprawę - zabieram się do kupna jak pies do jeża, co zaczyna mnie już nieco wkurwiać :) inna sprawa, że od października zaczyna mi się pracowity okres na uczelni (magisterka), więc i z wolnym czasem może być średnio. nie zmienia to faktu, że nie zapomnę upomnieć się o rabat :)

Jesus Satan: co do całości zestawu to ogólnie mam już jakiś zarys: na 100% będzie to wzmacniacz tranzystorowy i kolumny podłogowe. o kablach wiele się naczytałem - opinii tyle samo, co opiniodawców ;) generalnie to sobie je chyba odpuszczę, bo żadnym audiofilem nie jestem - mogę nawet nie usłyszeć różnicy w graniu jak mi zamontują kable za 2000 zł ;) na pewno jednak kupię nowy sprzęt - prawdopodobnie wszystko w 1 miejscu, żebym mógł spokojnie przetestować dźwięk w pokoju odsłuchowym, więc zakup używanego sprzętu jednak odpada.

Melepeta: też się tego cholerstwa naprzeglądałem od cholery - jeszcze większy mam mętlik w głowie po, niż przed. ściągnąłem sobie kila rankingów branżowych i porównałem: niekiedy w jednym z nich dany wzmacniacz czy kolumny otrzymuje 5 gwiazdek (max) + specjalna rekomendacja od czasopisma, aby w kolejnym otrzymać 3 gwiazdki od innej redakcji: paranoja ! co do testowania to zabiorę ze sobą ok. 5 płytek z różnych gatunków i postaram się przesłuchać po 2-3 kawałki z każdej: na więcej chyba nie będzie czasu. Xiandaka nie testowałem - nic jeszcze nie testowałem :)

mistrzsardu: nie planuję. może kiedyś, ale obecnie odpada.


Generalnie Panowie zrobiłem małą selekcję warszawskich salonów i wybrałem 3 miejsca, które oferują interesujący mnie sprzęt. mam zamiar sprawdzić takie konfiguracje:

Ministerstwo Dźwięku:

NAD C352 Wzmacniacz zintegrowany
NAD C315 BEE wzmacniacz zintegrowany

NAD C542 Odtwarzacz Cd

FOCAL-JM Lab 716V Chorus Kolumna Podłogowa
714V Chorus Kolumna podłogowa

Top Hi-Fi

B&W Bowers & Wilkins 684 kolumny podłogowe

Odtwarzacz CD Rotel RCD-06
Odtwarzacz CD Rotel RCD-1520

Marantz CD6002 (muszę wybrać 1 odtwarzacz Marantza do wypróbowania: jakieś sugestie?)
Marantz CD6003
Marantz SA7003


Wzmacniacze:
Rotel RA-06 (tutaj podobnie: wypadałoby 1 wzmacniacz Rotela wybrać: pomoc mile widziana :) )
Rotel RA-1520
Rotel RA-05
Rotel RA-04

Marantz PM7003

Hi-Fi Reference

kolumny:
Epos ELS 303


odtwarzacze CD:

Creek Evo CD

wzmacniacze:

Creek Evo Integra


Raz jeszcze dzięki za pomoc. Nie ukrywam, że liczę na ciąg dalszy :)
That's what she said !
Pelson
rasowy masterfulowicz
Posty: 2283
Rejestracja: 08-09-2007, 00:55
Lokalizacja: Jeteborie

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

08-09-2009, 22:10

NAD C 315BEE i te podłogówki razem? IMO trochę za "mały" wzmacniacz w stosunku do kolumn. Jeśli już, to NAD C 325BEE pasowałby, przynajmniej próbnie, lepiej. Poza tym osobiście nie rozumiem kupowania dość silnych w sumie zestawów do niezbyt dużego pomieszczenia, w którym spokojnie mógłby grać słabszy zestaw. Choć pewnie to moj problem : )
Awatar użytkownika
chaos
w mackach Zła
Posty: 770
Rejestracja: 24-12-2008, 13:24

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

22-11-2009, 13:16

czy ktoś zna kolumny Harpia Acoustic 300B (nie te nowe, model z przed 3 lat) i może coś powiedzieć na ich temat ?
zastanawiam się czy dadzą radę muzyce metalowej, właśnie sprzedałem takie które nie dały rady
Awatar użytkownika
Scaarph
zahartowany metalizator
Posty: 6143
Rejestracja: 16-01-2008, 16:28
Lokalizacja: Scarlet Woman's Womb

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

12-05-2010, 02:52

ja również potrzebuję pomocy odnośnie sprzętu audio, a mianowicie: gdzie w foobarze wyświetla się łączny czas trwania utworów z listy (innymi słowy total playing time)?
ON TO RUPTURE

Obrazek
Necro Skins Society
Awatar użytkownika
Morph
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8973
Rejestracja: 27-12-2002, 12:50
Lokalizacja: hyperborea
Kontakt:

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

12-05-2010, 08:20

W defaultowych pluginach nie ma.
Proste rozwiązanie: RMB i properties -> podaje łączny czas zaznaczonych utworów.
Rozwiązanie wymagające trochę zachodu: zmiana interfejsu, np. PanelsUI + ELPlaylist
Give birth to something dead
Give birth to something old
Awatar użytkownika
Scaarph
zahartowany metalizator
Posty: 6143
Rejestracja: 16-01-2008, 16:28
Lokalizacja: Scarlet Woman's Womb

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

13-05-2010, 05:45

Morph pisze:W defaultowych pluginach nie ma.
Proste rozwiązanie: RMB i properties -> podaje łączny czas zaznaczonych utworów.
Rozwiązanie wymagające trochę zachodu: zmiana interfejsu, np. PanelsUI + ELPlaylist
po trzech godzinach dłubania (z czego większość jednak zajęło zmuszenie pasków przewijania i głośności do działania) wciąż niestety nie udało mi się ogarnąć zadanego tematu, za to mam ślicznego foobara teraz hehe.
z mojego przyśpieszonego kursu foobarowych cudów wianków wynika, że elplaylist działa pod columns ui a nie panelsui. a szkoda, bo już zdążyłem polubić fooava - może to to gdzieś ma wspomnianą opcję tylko ja jestem ślepy?
pytanie bonusowe: czemu mi nie wyświetla niektórych okładek (dosłownie kilka przypadków);z reguły wyświetla te nazwane folder, jednak może ze 2-3 są uparte i ni chuja. nie są w żadnych dziwnych formatach.
ON TO RUPTURE

Obrazek
Necro Skins Society
Awatar użytkownika
Morph
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8973
Rejestracja: 27-12-2002, 12:50
Lokalizacja: hyperborea
Kontakt:

Re: sprzęt audio - potrzebna pomoc.

13-05-2010, 11:31

Najprawdopodobniej mają rozszerzenie .jpeg a nie .jpg ;). Mała rzecz a potrafi wkurwić.
Give birth to something dead
Give birth to something old
ODPOWIEDZ