Gramofon-jaki kupić

Dział techniczny - problemy, preferencje, porady.

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ
koper
zaczyna szaleć
Posty: 157
Rejestracja: 21-12-2010, 12:54
Lokalizacja: 01010

Re: Gramofon-jaki kupić

25-10-2012, 09:30

Lykantrop pisze:
koper pisze:Powiedz Pan jak już jesteś on-line czy z pokrywy da sie usunąć drobne rysy i ewentualnie jak, bo nie mam czasu na przekopywanie internetu ;)
Kup sobie AUTOSOL SCRATCH REMOVER - z tapicerki i paru innych plastikowych powierzchni usunęło mi zarysowania bez problemu.
Dzięki, sprawdzę.
Awatar użytkownika
empir
zahartowany metalizator
Posty: 4588
Rejestracja: 31-08-2008, 23:17
Lokalizacja: silesia

Re: Gramofon-jaki kupić

25-10-2012, 22:19

Genocide_Command pisze:A tego, to żeby kupić znośny Gramofon+przedwzmacniacz to trzeba dać 2,5kółka? :) Są jakieś tańsze opcje cenowe?
Obrazek
Awatar użytkownika
Lykantrop
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8015
Rejestracja: 23-12-2009, 17:51

Re: Gramofon-jaki kupić

25-10-2012, 22:35

A po 3 odsłuchach na gramofonie Superior można z powodzeniem z vinyla zrobić boomerang.
Only pierwsze bicia are real!
manieczki pisze:Proszę tutaj pana lykantropa nie denerwować dzisiaj już, bo wypił 5(pięć) piwek, d.o.k.u.r.w.i.l wor metalem i cisnienie jego wynosi tera 150/95
Awatar użytkownika
empir
zahartowany metalizator
Posty: 4588
Rejestracja: 31-08-2008, 23:17
Lokalizacja: silesia

Re: Gramofon-jaki kupić

25-10-2012, 23:11

no ale jest to tańsza opcja cenowa ;)
Demonic Swamper
zaczyna szaleć
Posty: 131
Rejestracja: 27-11-2011, 23:31

Re: Gramofon-jaki kupić

26-10-2012, 00:56

empir pisze:
Genocide_Command pisze:A tego, to żeby kupić znośny Gramofon+przedwzmacniacz to trzeba dać 2,5kółka? :) Są jakieś tańsze opcje cenowe?
Obrazek
Przerażające ale wielu wybiera takie gramofony w myśl: e co mi tam, nie jestem audiofilem, a będę mieć więcej na płyty i jazda kupują pierwsze tłoki i jazda na frezarę...
koper
zaczyna szaleć
Posty: 157
Rejestracja: 21-12-2010, 12:54
Lokalizacja: 01010

Re: Gramofon-jaki kupić

26-10-2012, 07:44

empir pisze:no ale jest to tańsza opcja cenowa ;)
I do tego jakieś voice krafty, całość napędzić kinem domowym i będzie git ;-)
Awatar użytkownika
empir
zahartowany metalizator
Posty: 4588
Rejestracja: 31-08-2008, 23:17
Lokalizacja: silesia

Re: Gramofon-jaki kupić

26-10-2012, 23:13

Demonic Swamper pisze:
empir pisze:
Genocide_Command pisze:A tego, to żeby kupić znośny Gramofon+przedwzmacniacz to trzeba dać 2,5kółka? :) Są jakieś tańsze opcje cenowe?
Obrazek
Przerażające ale wielu wybiera takie gramofony w myśl: e co mi tam, nie jestem audiofilem, a będę mieć więcej na płyty i jazda kupują pierwsze tłoki i jazda na frezarę...
Obawiam się że większość kupujących taki sprzęt nie zna pojęcia audiofil. Co najwyżej mogą kojarzyć pedofil.
Awatar użytkownika
Clochard
weteran forumowych bitew
Posty: 1093
Rejestracja: 26-11-2011, 07:32

Re: Gramofon-jaki kupić

27-10-2012, 07:33

He, to chyba tylko radio kuchenne z funkcją odtwarzania winyli.
Awatar użytkownika
empir
zahartowany metalizator
Posty: 4588
Rejestracja: 31-08-2008, 23:17
Lokalizacja: silesia

Re: Gramofon-jaki kupić

27-10-2012, 20:01

albo winylobudzik. ale 3 lata gwarancji ma ten szajs :)
Awatar użytkownika
boroowa
weteran forumowych bitew
Posty: 1623
Rejestracja: 25-11-2005, 21:07
Lokalizacja: 3miasto

Re: Gramofon-jaki kupić

27-10-2012, 20:31

Demonic Swamper pisze:Potrzebna jest do tego specjalna waga do nacisku - koszt około 100 - 150 zł, lub spróbować pożyczyć od kogoś kto ma, lub kombinować z mniej dokładnymi, ale też dającymi radę - wagami jubilerskimi (najtańsza chyba 15 czy 20 zł), wagę kładziesz na talerzu gramofonu, opuszczasz ramię z igłą na wagę i patrzysz na wynik - regulujesz wg. instrukcji. Wagę, która jest dołączona do gramofonu śmiało możesz wypierdolić.
po co wydawać na wagę 150 jak można wydać 1/4 ceny na takie coś:
http://allegro.pl/waga-ortofon-do-pomia ... 08553.html
efekt jest taki sam (porównywałem wyważenie z pożyczoną wagą elektroniczną pro-jecta). no chyba że ktoś lubi przepłacać żeby pooglądać cyferki.
I'll give you black sensations up and down your spine
If you're into evil, you're a friend of mine
See the white light flashing as I split the night
Cos if good's on the left then I'm sticking to the right
Demonic Swamper
zaczyna szaleć
Posty: 131
Rejestracja: 27-11-2011, 23:31

Re: Gramofon-jaki kupić

27-10-2012, 21:28

boroowa pisze:
Demonic Swamper pisze:Potrzebna jest do tego specjalna waga do nacisku - koszt około 100 - 150 zł, lub spróbować pożyczyć od kogoś kto ma, lub kombinować z mniej dokładnymi, ale też dającymi radę - wagami jubilerskimi (najtańsza chyba 15 czy 20 zł), wagę kładziesz na talerzu gramofonu, opuszczasz ramię z igłą na wagę i patrzysz na wynik - regulujesz wg. instrukcji. Wagę, która jest dołączona do gramofonu śmiało możesz wypierdolić.
po co wydawać na wagę 150 jak można wydać 1/4 ceny na takie coś:
http://allegro.pl/waga-ortofon-do-pomia ... 08553.html
efekt jest taki sam (porównywałem wyważenie z pożyczoną wagą elektroniczną pro-jecta). no chyba że ktoś lubi przepłacać żeby pooglądać cyferki.
To ustaw mi na tej wadze 17,5 mN ;)
w przypadku droższych wkładek (a sądzę, że każdy kto rozpocznie przygodę z analogiem wraz z upływem czasu będzie dążył do lepszego sprzętu) zmiana nawet o 0,1g potrafi czynić cuda, lub spierdolić wkładkę, dlatego jednorazowy zakup za 100 - 150 zł to całkiem dobry wydatek. Można też próbować z czymś takim:
http://allegro.pl/waga-jubilerska-dokla ... 92306.html
i dam sobie uciąć dwa palce, że będzie 1) dokładniejsza 2) przyjemniejsza w używaniu niż podana przez Ciebie :)
Świetne zdanie ostatnio przeczytałem: "Analog to nie zabawa dla leniwych" dodam jeszcze od siebie: też nie dla niecierpliwych.
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Gramofon-jaki kupić

30-10-2012, 13:50

Demonic Swamper pisze:
maciek z klanu pisze:
Demonic Swamper pisze:Ustawiłeś dobrze nacisk igły? Czy sytuacja jest z jedną płytą, czy wszystkimi?

no ustawiłem tak jak pisało ale cos mi sie wczoraj przestawic musialo... na odwazniku mam ustawiony 2 .. i tu moje pytanie, czy jak sciagfam igle z ramienia to powinna byc rownolegle do talerza ?
1. Allegro - waga jubilerska - sprawdzasz nacisk igły
2. Co to za wkładka tam jest założona? Bo na stronie nic o tym nie piszą, pewno w instrukcji jest napisane jaki przedział wagowy jest odpowiedni dla tej wkładki W GRAMACH, podziałki na ciężarku przeciwwagi są bardzo niedokładne - możesz sprawdzić to w jeden sposób - ustaw tak podziałkę (powinno być na 0) tak, aby ramię zawisło w powietrzu i wkładka nie opadła na talerz - wtedy masz zero absolutne ;), Więc jak masz przedział w gramach - ustawiasz pod taki przedział - wtedy igła nie ryje płyty i zagłębia się na optymalną głębokość. Jeżeli nic nie pomogło - dalej jest jakieś pykanie, sranie czy coś - ponawiam pytanie - czy to dzieje się na JEDNEJ płycie? czy NA WSZYSTKICH?, czy dzieje się ZAWSZE W TYM SAMYM MIEJSCU, czy może w różnych?
Może też być źle ustawiony antyskating i np bliżej końca płytę ściąga szybciej do środka (lub wolniej) - stąd jakieś wyskakiwania z rowka/podskakiwania ramienia)

Jeżeli występuje to w tym samym miejscu zawsze i tylko na jednej płycie - wina płyty (krzywa, źle wytłoczona)
Jeżeli występuje różnie, są to trzaski - płyty brudne / igła brudna / naelektryzowanie - szczoteczka karbonowa + nawilżenie pomieszczenia (nawilżacz, rozwiesić pranie, przewietrzyć, rozpylacz)
Jeżeli występuje na wszystkich, nawet nowych płytach - to albo wyżej opisany problem z ustawieniem wkładki - albo nacisk, albo antyskating.
Jeżeli żadne z powyższych - możliwe, że ten wbudowany przedwzmacniacz ma jakąś wadę i coś pierdoli, jak nie on to idziesz dalej i dalej... ale na 90% będzie coś z powyższych.

no niestety to na 99% wina plyty. zdaża się to tylko na tym jednym egzemplarzu w tych samych miejscach tj. na samym poczatku strony B oraz w srodku na stronie B..... zeby THE CRYPT dało dupy???? ewidentnie plyta w miejscach skoku jest krzywa tzn igla sie na tym jednym miejscu co obrót podnosi w górę...

da sie cos zrobic takim egzemplarzem plyty ?

kurwa jednak z innymi też tak jest tzn z tymi ciężkimi winylami, bo z lekkimi nie ma problemu raczej...

i tutaj mam 2 kwestie:

1) strzelanie winyla te charapterystyczne pst pst od czego to jest i czy jest to wadą? czy winyle tak mają?
2) czy ramie gramofonu powinno zwisać w wyłączonym gramofonie swobodnie czy trzymać poziom?
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Demonic Swamper
zaczyna szaleć
Posty: 131
Rejestracja: 27-11-2011, 23:31

Re: Gramofon-jaki kupić

30-10-2012, 16:08

maciek z klanu pisze:
no niestety to na 99% wina plyty. zdaża się to tylko na tym jednym egzemplarzu w tych samych miejscach tj. na samym poczatku strony B oraz w srodku na stronie B..... zeby THE CRYPT dało dupy???? ewidentnie plyta w miejscach skoku jest krzywa tzn igla sie na tym jednym miejscu co obrót podnosi w górę...

da sie cos zrobic takim egzemplarzem plyty ?

kurwa jednak z innymi też tak jest tzn z tymi ciężkimi winylami, bo z lekkimi nie ma problemu raczej...

i tutaj mam 2 kwestie:

1) strzelanie winyla te charapterystyczne pst pst od czego to jest i czy jest to wadą? czy winyle tak mają?
2) czy ramie gramofonu powinno zwisać w wyłączonym gramofonie swobodnie czy trzymać poziom?
Od początku: jeżeli dzieje się tak z płytami, że na nierównościach ramię podskakuje, to oznacza, że za niski jest nacisk igły (skoro jest to temat dla większej ilości płyt), lub za duży antyskating. Obie rzeczy do regulacji!
Jeżeli płyty były źle przechowywane (blisko źródła ciepła, jedna na drugiej etc. etc.) - płyty mogą być spierdolone.

EDIT: jeżeli ramię 'pływa' po płycie, czyli wykonuje faliste ruchy w pionie - to nie jest koniecznie coś złego, oczywiście idealnym, i ciężkim do uzyskania efektem jest gdy ramię prawie w ogólnie nie rusza się góra dół, póki gra muzyka i gra dobrze - docisk (opisany poniżej) pomoże zmniejszyć ten efekt. Sytuacja taka nie jest pożądana - im większe faliste ruchy, tym większa możliwość, że ramię wypadnie z rowka a następnie uderzy o płytę - niszcząc płytę i igłę. Dlatego czasami lepiej ustawić większy nacisk igły - płyta i igła będzie szybciej się zużywać - ale za to nie usłyszysz spektakularnego DUP i będziesz mógł się pożegnać z obiema, bez możliwości cieszenia się nią wcześniej :)


Co zrobić by płyta, nawet lekko krzywa lekko naprawiła swoje krzywizny? Między bajki można włożyć prostowanie winyli szybami i garnkami z wodą, najlepiej zaopatrzyć się w docisk ALE tutaj wchodzi właśnie temat takich gramofonów: nie wiadomo jak ciężki docisk pociągnie silnik i jaka waga docisków nie rozpierdoli łożyska - w PJ 1.3. korzystam z 625 gramowego i wszystko jest miód.
Możesz sprawdzić przez postawienie szklanki do szkockiej, która ma mocno wklęsnięte dno - tak, że położysz na trzpieniu (ten bolec na talerzu) taką szklankę wypełnioną wodą - do momentu kiedy będziesz musiał sam pchnąć talerz, żeby zaczął chodzić silnik - minus 20% będzie to waga w miarę (!) bezpieczna dla silnika. Będziesz potrzebował więcej informacji - pisz w tym temacie, postaram się odpowiedzieć na wszystko.

1) pst pst, czyli myślę, że chodzi o powszechnie rozumiane smażenie winyla. (poszukaj na kawałkach hip hopowych - lubią takie rzeczy wstawiać jako sample i podeślij linka) - wina płyty, brudna, możliwe, że jakiś osad został z nieumiejętnego czyszczenia, ewentualnie w grę wchodzą również wady fabryczne. Możliwe, że też igła jest czymś upaćkana -> lupa i szczoteczka karbonowa i dużo zabawy ;)
2) nie rozumiem do końca o co chodzi - przeważnie ramię w spoczynku blokuje się o swego rodzaju podpórkę - i powinno na niej spoczywać, a dopiero lekkie uniesienie ramienia z tej pozycji powinno wprawić je w ruch - tzn: kiedy ramie jest w spoczynku - próba ruszenia palcem nie powinna dawać żadnych efektów - natomiast jeżeli możesz nim ruszać bez uniesienia - coś jest nie tak. Chodź mogę się mylić jak to jest w twoim gramofonie.
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Gramofon-jaki kupić

30-10-2012, 20:09

dobra dzieki wielkie !! wiszę Ci conajmniej flaszkę dobrego trunku. a jeszcze jedno jak mam ustawić nacisk igły i antyskating.. w moim modelu pisalo zeby obie te rzeczy ustawić na 2. nie mam jeszcze wagi a chce spróbować czy w ogole bez wagi działa. jak to zrobić w takim szajsie jak moj gramofon bez wagi.??
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Demonic Swamper
zaczyna szaleć
Posty: 131
Rejestracja: 27-11-2011, 23:31

Re: Gramofon-jaki kupić

30-10-2012, 20:22

maciek z klanu pisze:dobra dzieki wielkie !! wiszę Ci conajmniej flaszkę dobrego trunku. a jeszcze jedno jak mam ustawić nacisk igły i antyskating.. w moim modelu pisalo zeby obie te rzeczy ustawić na 2. nie mam jeszcze wagi a chce spróbować czy w ogole bez wagi działa. jak to zrobić w takim szajsie jak moj gramofon bez wagi.??
odpowiedź jest prosta co do nacisku igły: nie da się, bez wagi nie pojedziesz nigdzie, nawet jeżeli jest jakaś tam podziałka na odważniku. Skoro Ci tego nie powiedział sprzedawca to był mocno niekompetentny, a sprzęt pewnie zalegał na sklepie i trzeba było się go pozbyć...Waga jubilerska - nawet taka za 10 zł na ten moment wystarczy. Bez niej - nic nie zrobisz..

Antyskating: wcześniej opisywałem w tym wątku jak to ustawić:
Antyskating najlepiej ustawić na płycie, która ma bardzo szerokie miejsce z rowkiem prowadzącym do końca - przeważnie płyty, gdzie na stronie jest nagrane mało muzyki. Opuszczasz na 'czysty element winyla - tzn bez rowka' i patrzysz jak się zachowuje - jeżeli ściąga ramię z igłą w którąś ze stron - robisz korektę tak jak w instrukcji, jak igła czeka na rowek - jest dobrze.
i tutaj opis z jakiejś strony znaleziony na szybko, który rozwija ten temat:
Chodzi o to, aby położyć igłę w miejscu, gdzie nie ma na płycie wyżłobionego rowka zabierającego. Jeżeli antyscating jest ustawiony zbyt duży igła powędruje w kierunku brzegu płyty. Jeżeli natomiast ustawiony jest za mały igła powędruje w kierunku środka płyty. Całą sztuka tkwi tutaj w tym, aby tak ustawić antyscating, by igła pozostawała nieruchoma na płycie aż do momentu napotkania rowka, w który wpadnie i wraz z nim "pojedzie" do środka płyty na niekończące się okrążenie. Dlatego może być pomocna płyta jak pokazana wyżej, która zapisana jest tylko z jednej ze stron. Przeprowadzenie na niej takiego ustawienia powinno dać taki efekt, że igła położona w jedym miejscu będzie w nim tkwiła cały czas. Jeżeli nie posidamy takiej płyty z pomocą przychodzą tylo te z "długim końcem". Żeby jednak móc wyraźnie zaobserwować, co dzieje się z igłą zanim wpadnie w rowek proponuję ustawienia pitch i prędkości dać na wartości możliwie najmnijsze, żeby płyta kręciła się jak najwolniej.

WAŻNE! Każda zmiana systemu (wkładka, główka, czy oba na raz), każda zmiana nacisku igły na płytę wiąże się z ponownym ustawianiem wartości antiscating'u. Dzieje się tak dlatgo, że jak wspomniałem na początku - jest to powiązane z położeniem ciężarka, jednak nie tak dosłownie, że antyscating ustawiamy na wartość taką samą, na jaką mamy ustawiony nacisk igły na płytę.
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Gramofon-jaki kupić

31-10-2012, 19:10

dzieki wielkie !!! w takim razie po weekendzie kupię wage i bedziemy kombinować !! jakbys mial jakies info jak tą wagą się posługiwać żeby było wporządku daj znac !!
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Demonic Swamper
zaczyna szaleć
Posty: 131
Rejestracja: 27-11-2011, 23:31

Re: Gramofon-jaki kupić

31-10-2012, 22:23

maciek z klanu pisze:dzieki wielkie !!! w takim razie po weekendzie kupię wage i bedziemy kombinować !! jakbys mial jakies info jak tą wagą się posługiwać żeby było wporządku daj znac !!
włączasz, stawiasz na talerzu tak, żeby położyć igłę z wkładką na niej, kładziesz - odczytujesz wynik.
Prawdopodobnie będzie potrzebna wcześniej kalibracja, ale to będziesz mieć w instrukcji.
Tak przy okazji, pisze się poradnik dotyczący gramofonów.
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Gramofon-jaki kupić

01-11-2012, 10:37

Demonic Swamper pisze: Tak przy okazji, pisze się poradnik dotyczący gramofonów.

super !!!! czekam z niecierpliwoscia !!
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Awatar użytkownika
FENIKS
w mackach Zła
Posty: 679
Rejestracja: 27-11-2010, 12:04

Re: Gramofon-jaki kupić

01-11-2012, 11:27

Witam
Zaczynam się mocno przekonywać do vinyli i chce sobie zakupić gramofon. Trochę poczytałem w tym temacie i mam metlik w głowie bo nie chce kupować gramofonu za kupe kasy.
Co sadzicie o poniższych propozycjach?
http://allegro.pl/denon-gt-750-super-st ... 55758.html
http://allegro.pl/gramofon-rotel-rp-830 ... 58737.html
http://allegro.pl/transonic-p100-direct ... 47640.html

Czy do każdego gramofona można podpiąć droższą wkładkę shure albo ortofon ? (200-max400zł)
Szukam też gramofonu który będzie mi leżał wyglądem i puki co najwieksze uznanie ma ten
Obrazek
Obrazek
http://allegro.pl/universum-studio-auto ... 59483.html

No i teraz pytanie czy coś w starym stylu czyli polaczenie drewna z metalem jak w przypadku pioneera albo konstrukcja pokazanego denona , czy coś w stylu rotela więc czysty minimalizm ascetyzm jest w stanie grac porządnie. No i niestety nie za kosmiczne pieniadze ale widać w jakich cenach szukam...
podłącze go do mojego dziwnego zestawu Denon PMA-860 z czterema kolumnami 120W.
Demonic Swamper
zaczyna szaleć
Posty: 131
Rejestracja: 27-11-2011, 23:31

Re: Gramofon-jaki kupić

01-11-2012, 13:51

FENIKS pisze:Witam
Zaczynam się mocno przekonywać do vinyli i chce sobie zakupić gramofon. Trochę poczytałem w tym temacie i mam metlik w głowie bo nie chce kupować gramofonu za kupe kasy.
Co sadzicie o poniższych propozycjach?
http://allegro.pl/denon-gt-750-super-st ... 55758.html
http://allegro.pl/gramofon-rotel-rp-830 ... 58737.html
http://allegro.pl/transonic-p100-direct ... 47640.html

Czy do każdego gramofona można podpiąć droższą wkładkę shure albo ortofon ? (200-max400zł)
Szukam też gramofonu który będzie mi leżał wyglądem i puki co najwieksze uznanie ma ten
Obrazek
Obrazek
http://allegro.pl/universum-studio-auto ... 59483.html

No i teraz pytanie czy coś w starym stylu czyli polaczenie drewna z metalem jak w przypadku pioneera albo konstrukcja pokazanego denona , czy coś w stylu rotela więc czysty minimalizm ascetyzm jest w stanie grac porządnie. No i niestety nie za kosmiczne pieniadze ale widać w jakich cenach szukam...
podłącze go do mojego dziwnego zestawu Denon PMA-860 z czterema kolumnami 120W.
Jedziemy od końca: Denon PMA ma wbudowanego pre-ampa gramofonowego, czyli półśrodek już jest. Możesz spokojnie zacząć szukać gramofonu bez wbudowanego pre-ampa. Wszystkie z wyżej podanych nie są warte swojej ceny, są to automaty i półautomaty, z wbudowanym pre-ampem, na plastikowych nóżkach i z napędem typu Direct Drive - nic nie bierz z tych modeli.
Przedział cenowy rozumiem, że do około 1000 zł. Wygląd jest ważny, ale na początek zrzuciłbym to na dalszy plan, lub na zasobniejszy portfel.

Moja propozycja:
http://allegro.pl/gramofon-pro-ject-ess ... 14423.html - dodatkowo dostajesz pre-ampa, może dupy nie urwie ale już jest duży plus. Podstawowa wkładka Ortofona - warto za jakiś czas, po oswojeniu zmienić na Shure'a lub coś z serii M2 (Red jest zacny). Szału ni ma, będzie potrzebował osobnej platformy (tutaj polecam wykonać ze sklejki i odmalować na kolory bliskie drewnu - będziesz miał ładny dizajn.), obowiązkowo waga. Szału nie będzie, ale i tak będzie sporo lepiej niż w podanych przez Ciebie modelach. Dodatkowo jest to całkiem ładna okazja.
ODPOWIEDZ