Kupno Mieszkania/Domu

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

mistrzsardu
rasowy masterfulowicz
Posty: 2562
Rejestracja: 10-05-2005, 23:03
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Kupno Mieszkania/Domu

04-11-2021, 18:01

Kredyt hipoteczny jest narzędziem do osiągnięcia celu. Demonizowanie go jest bez sensu tak samo jak lekceważenie wziętych zobowiązań. Jak każde narzędzie ma sens gdy jest używane z głową. Zawsze znajdą się hazardziści, ale to jednak jest nisza.
Celem życia nie jest przeżycie.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Kupno Mieszkania/Domu

04-11-2021, 18:47

mistrzsardu pisze:
04-11-2021, 18:01
Kredyt hipoteczny jest narzędziem do osiągnięcia celu. Demonizowanie go jest bez sensu tak samo jak lekceważenie wziętych zobowiązań. Jak każde narzędzie ma sens gdy jest używane z głową. Zawsze znajdą się hazardziści, ale to jednak jest nisza.
Tak samo jak kredyt inwestycyjny, czy leasing na samochód.
Nie demonizujmy, problemem wydaje się fakt, że ostatnio zbyt łatwo było wziąć kredyt na nierucha i była zbyt niska stopa procentowa,
która jeszcze może wzrosnąć, jeżeli dojdzie do kilku procent ( porównując do inflacji to mogłaby wynosić nawet 8 %), to niektórzy będą w lekkim szoku płacąc ratę, jak niektórzy byli gdy franio zmienił kurs.
Die Welt ist meine Vorstellung.
mistrzsardu
rasowy masterfulowicz
Posty: 2562
Rejestracja: 10-05-2005, 23:03
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Kupno Mieszkania/Domu

04-11-2021, 20:54

Największy kozak, z którym miałem okazje rozmawiać miał (ma?) 12 kredytów hipotecznych.
Znajomy na jednej zdolności kupił trzy mieszkania. Ustawił trzy akty notarialne jednego dnia, żeby banki się nie zorientowały.
Znalezienie mieszkań, ustalenie cen i terminów zajęło mu rok, ale dał radę. Teraz ten numer jest chyba nie do powtórzenia, ale 5 lat temu mu się udało.
Celem życia nie jest przeżycie.
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Kupno Mieszkania/Domu

04-11-2021, 22:29

Wierzę, wierzę. Znam takich ale nie na taką skalę:)

Z 15 lat temu były takie czasy, że dyrektorzy banków jak jeszcze coś mogli a nie system bankowy wraz z analitykiem finansowym ,którego nikt na oczy nie widział gdzieś w centrali decyduje o tym czy ktoś może dostać kredyt lub też nie, w zaściankowych oddziałach niezależnych od magistrali gdzieś na prowincji ludzie dostawali pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu po dyplomatycznej rozmowie z szeryfem oddziału. W moim przekonaniu były to lepsze czasy. każdy szeryf znał swoich bandytów. Który dzisiaj z nich coś może lub wie o o klientach banku? żodyn ,bo po co i tak na nic nie mają realnego wpływu. W moim przekonaniu korporacjonizm banków to jedne z najbardziej wstrętnych narzędzi przed rozwojem przedsiębiorców.
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Kupno Mieszkania/Domu

04-11-2021, 22:44

Medard pisze:
04-11-2021, 18:47
mistrzsardu pisze:
04-11-2021, 18:01
Kredyt hipoteczny jest narzędziem do osiągnięcia celu. Demonizowanie go jest bez sensu tak samo jak lekceważenie wziętych zobowiązań. Jak każde narzędzie ma sens gdy jest używane z głową. Zawsze znajdą się hazardziści, ale to jednak jest nisza.
Tak samo jak kredyt inwestycyjny, czy leasing na samochód.
Nie demonizujmy, problemem wydaje się fakt, że ostatnio zbyt łatwo było wziąć kredyt na nierucha i była zbyt niska stopa procentowa,
która jeszcze może wzrosnąć, jeżeli dojdzie do kilku procent ( porównując do inflacji to mogłaby wynosić nawet 8 %), to niektórzy będą w lekkim szoku płacąc ratę, jak niektórzy byli gdy franio zmienił kurs.
Dlatego należy się oglądać za kredytami ze stała stopą procentową. Przy hipotecznych wyliczają średnią a po 5-7 latach wyliczają ci kolejną średnią na kolejne lata i aneksujesz umowę.

Przy firmie masz CAP, CIRS czy IRS ,które to instrumenty finansowe mogą skutecznie chronić przedsiębiorce przed zmiennymi czynnikami ryzyka finansowego na panującym rynku. Kwestia odpowiedniego zapisania postanowień umowy miedzy stronami. Naprawdę da się.
Ostatnio zmieniony 04-11-2021, 22:50 przez tomaszm, łącznie zmieniany 1 raz.
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

04-11-2021, 22:50

Możecie se pisać całą noc, ale i tak lepiej kredytów nie mieć i wydawać swoje. Oczywiście nie jestem przeciwnikiem. Sam kilkanaście kredytów spłaciłem. Najdziwniejszy? Na amortyzator do roweru?
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Kupno Mieszkania/Domu

04-11-2021, 23:01

Co innego prywatnie co innego przy działalności. Ważne żeby się w tym wszytkim nie pogubić. Zawsze wychodziłem z założenia ,że kredyt w firmie ma slużyć rozwojowi i jego powzięcie powinno przynosić ekonomiczny zarobek w skali co najmniej 200% przy założonej inwestycji. Mógłbym dzisiaj lekkim chujem pospłacać wszystkie kredyty ale po co? Wolę tymi pieniędzmi obrócić. Banki są po to żeby dawać pieniądze a nie żebyś ty jako przedsiębiorca musiał je wydawać z własnej kieszeni:)

Ujmując to inaczej -jakbym dzisiaj był na etacie i zarabiał 10 tys złotych nie miałbym odwagi wziąć jakiegoś kredytu. Wiedziałbym po porstu na ile moje możliwości finansowe mnie ograniczają- bałbym się przy tym niepewnym rynku. Posługując się pieniędzmi z banku przy prowadzeniu dużej firmy gdzie przelewają się naprawdę znaczne sumy tak naprawde kredyt staje się jedną z zmiennych dodatnich ,która tą działalność na duża skalę umożliwia. Szeroki temat.
Ostatnio zmieniony 05-11-2021, 00:13 przez tomaszm, łącznie zmieniany 2 razy.
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

04-11-2021, 23:10

tomaszm pisze:
04-11-2021, 23:01
Co innego prywatnie co innego przy działalności. Ważne żeby się w tym wszytkim nie pogubić. Zawsze wychodziłem z założenia ,że kredyt w firmie ma slużyć rozwojowi i jego powzięcie powinno przynosić ekonomiczny zarobek w skali co najmniej 200% przy założonej inwestycji. Mógłbym dzisiaj lekkim chujem pospłacać wszystkie kredyty ale po co? Wolę tymi pieniędzmi obrócić. Banki są po to żeby dawać pieniądze a nie żebyś ty jako przedsiębiorca musiał je wydawać z własnej kieszeni:)
Zdajesz sobie sprawę, że nie rozmawiamy o takich przypadkach?
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Kupno Mieszkania/Domu

04-11-2021, 23:13

Wiem wiem, tak sobie tylko pierdole. Wiekszoć ludzi jednak jest zależna od wahań na rynku i co się z nim dzieje i to ma realny na nich wpływ. Gdzie ludzie nie mogą sobie na zaskoczenia pozwolić i są uwiązani. To nie jest też tak ,że jestem oderwany od kontekstu- sam wiem jak jest w chuj ciężko, rozmawiam z ludźmi, i wiem ,że wiele nosi krzyż pański przez to co się dzieje. Roztropność nade wszystko.
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

05-11-2021, 01:12

mistrzsardu pisze:
04-11-2021, 18:01
Kredyt hipoteczny jest narzędziem do osiągnięcia celu. Demonizowanie go jest bez sensu tak samo jak lekceważenie wziętych zobowiązań. Jak każde narzędzie ma sens gdy jest używane z głową. Zawsze znajdą się hazardziści, ale to jednak jest nisza.
Wszystko prawda. Tylko co pan zrobisz, gdy wariat dojdzie do władzy? Myślisz, że ktoś będzie się przejmował jakimiś ludkami, którzy inwestują pieniądze, których nie mogą stracić? Znasz taki przykład?
Awatar użytkownika
DST
weteran forumowych bitew
Posty: 1895
Rejestracja: 23-12-2010, 23:02

Re: Kupno Mieszkania/Domu

17-11-2021, 20:24

Zastanawiam się nad kupnem działki 0,5 ha na wiosce. Dowiedziałem się w urzędzie gminy że działka jest działką rolną składająca się z dwóch części: jedna z nich to działka rolna z pastwiskiem a druga to także grunt rolny na którym jest budynek mieszkalny podpadający pod tzw. zabudowę zagrodową (czyli działka nie ma pozwolenia na zabudowę dla kogoś kto nie jest rolnikiem). Warto to brać i ubiegać się o pozwolenie na zabudowę u starosty i przekształcać później działkę w rolną budowlaną czy to niepewny temat i będzie dużo załatwiania? Budynek trzeba będzie na pewno wyburzyć bo jest w opłakanym stanie. Klasa ziemi to IV i VI czyli niby można w teorii zabudować. Proszę o pomoc jak ktoś ma wiedzę/doświadczenie w temacie.
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Kupno Mieszkania/Domu

17-11-2021, 20:46

Jakieś pół roku temu byłem mocno w temacie. Tzn odziedziczyłem duża działkę z tym że 80 procent to była cześć rolna. Rozmawiałem z rzeczoznawca z wieloletnim stażem czy jest sens przekształcać ją w działkę budowlaną. I rzeczoznawca podpowiedziała że proces tez jest długotrwały (kilka lat conajmiej, w moim przypadku około 2 lat temu zrobione mapy i ustalenia - tego musiałbyś się dowiedzieć bo może skrócić czas jak dawno był robiony plan)I sporo kasy we wszystko trzeba włożyć. Ja olałem i sprzedałem jak było. Kasa mniejsza ale nie chciałem się pierdolic kilka lat z tym, bo ponoć tyle to może trwać. Równocześnie poczytałem w necie i ludzie piszą podobnie. Do tego na wsi jak w moim przypadku koszt poniesiony na przekształcenie będzie podobny do tego co mogę zyskać żna sprzedaży działki budowlanej zamiast rolnej.

Może to coś podpowie.
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Kupno Mieszkania/Domu

17-11-2021, 20:54

DST/\

Wszystko zależy od paru czynników:

Bardzo ważna informacja ,że to klasa IV lub powyżej wiec z zabudowa i przekształceniem nie będzie problemu na zabudowę mieszkaniową jednorodzinna z tym że:

w pierwszej kolejnosci zbadaj czy teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub tez nie(zdecydowanie lepszy wariant) bo wystarczy wydanie decyzji o warunkach zabudowy którą wydaje urząd gminy/miasta- tu też możesz uzyskać informacje o w/w planie

Jeśli nie ma planu i istnieje możliwość przekształcenia WZ(decyzją o warunkach zabudowy) to tylko zostaje poskładać odpowiednie wnioski w organach i liczyć się z podatkiem dochodowym w ciągu pięciu lat od nabycia nieruchomości przy ewentualnej sprzedaży.

Jesli teren jest objęty miejscowym planem to musisz uwzględnić opłatę renty planistycznej w zależności kiedy plan wchodzi/wszedł w życie i jakie dana właściwa jednostka samorządu terytorialnego nakłada z tym związane opłaty.


To jest oczywiście tylko zalążek: kwestia ceny, doprowadzenia mediów(tu ewentualne opłaty adiacenckie jeśli na karb doprowadzenia chcemy przerzucić na samorządowe organy), samego obrębu fizycznego nieruchomości i sposobu wydzielenia. Jeśli miałbyś pytania to wal na pma tylko odpowiem po weekendzie. Najlepiej żebym miał dane nieruchomości to na geoportalu sobie poprzeglądam.


Tak jeszcze swoją droga do 1 hektara nie trzeba mieć statusu rolnika indywidualnego więc przy nabywaniu ziemi status nabywcy nie ma znaczenia dalej idąc(tu musiałbym się upewnić) ograniczenia związane z zagospodarowaniem nie są tez z nim związane. Nie ma znaczenia wg mnie czy właścicielem jest ktoś o statusie rolnika bądź też nie.
Awatar użytkownika
DST
weteran forumowych bitew
Posty: 1895
Rejestracja: 23-12-2010, 23:02

Re: Kupno Mieszkania/Domu

17-11-2021, 21:12

tomaszm pisze:
17-11-2021, 20:54
DST/\

Wszystko zależy od paru czynników:

Bardzo ważna informacja ,że to klasa IV lub powyżej wiec z zabudowa i przekształceniem nie będzie problemu na zabudowę mieszkaniową jednorodzinna z tym że:

w pierwszej kolejnosci zbadaj czy teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub tez nie(zdecydowanie lepszy wariant) bo wystarczy wydanie decyzji o warunkach zabudowy którą wydaje urząd gminy/miasta- tu też możesz uzyskać informacje o w/w planie

Jeśli nie ma planu i istnieje możliwość przekształcenia WZ(decyzją o warunkach zabudowy) to tylko zostaje poskładać odpowiednie wnioski w organach i liczyć się z podatkiem dochodowym w ciągu pięciu lat od nabycia nieruchomości przy ewentualnej sprzedaży.

Jesli teren jest objęty miejscowym planem to musisz uwzględnić opłatę renty planistycznej w zależności kiedy plan wchodzi/wszedł w życie i jakie dana właściwa jednostka samorządu terytorialnego nakłada z tym związane opłaty.


To jest oczywiście tylko zalążek: kwestia ceny, doprowadzenia mediów(tu ewentualne opłaty adiacenckie jeśli na karb doprowadzenia chcemy przerzucić na samorządowe organy), samego obrębu fizycznego nieruchomości i sposobu wydzielenia. Jeśli miałbyś pytania to wal na pma tylko odpowiem po weekendzie. Najlepiej żebym miał dane nieruchomości to na geoportalu sobie poprzeglądam.


Tak jeszcze swoją droga do 1 hektara nie trzeba mieć statusu rolnika indywidualnego więc przy nabywaniu ziemi status nabywcy nie ma znaczenia dalej idąc(tu musiałbym się upewnić) ograniczenia związane z zagospodarowaniem nie są tez z nim związane. Nie ma znaczenia wg mnie czy właścicielem jest ktoś o statusie rolnika bądź też nie.
Dzialka nie jest w planie zagospodarowania przestrzennego, a media sa doprowadzone (woda, prad), czyli wchodziloby w gre tylko uzyskanie warunkow zabudowy i rzekomo (wg slow urzedniczki) po wybudowaniu formalnoscia bedzie przeksztalcenie calej dzialki lub jej czesci w dzialke budowlana. Nie bylem pewny czy wydanie takiej decyzji po prostu nie wiaze sie z jakimis nieprzewidzianymi niewiadomymi. Jak cos to jeszcze podbije na pm, dzieki bardzo za pomoc.
Awatar użytkownika
DST
weteran forumowych bitew
Posty: 1895
Rejestracja: 23-12-2010, 23:02

Re: Kupno Mieszkania/Domu

17-11-2021, 21:12

maciek z klanu pisze:
17-11-2021, 20:46
Jakieś pół roku temu byłem mocno w temacie. Tzn odziedziczyłem duża działkę z tym że 80 procent to była cześć rolna. Rozmawiałem z rzeczoznawca z wieloletnim stażem czy jest sens przekształcać ją w działkę budowlaną. I rzeczoznawca podpowiedziała że proces tez jest długotrwały (kilka lat conajmiej, w moim przypadku około 2 lat temu zrobione mapy i ustalenia - tego musiałbyś się dowiedzieć bo może skrócić czas jak dawno był robiony plan)I sporo kasy we wszystko trzeba włożyć. Ja olałem i sprzedałem jak było. Kasa mniejsza ale nie chciałem się pierdolic kilka lat z tym, bo ponoć tyle to może trwać. Równocześnie poczytałem w necie i ludzie piszą podobnie. Do tego na wsi jak w moim przypadku koszt poniesiony na przekształcenie będzie podobny do tego co mogę zyskać żna sprzedaży działki budowlanej zamiast rolnej.

Może to coś podpowie.
Jak najbardziej, mam dodatkowa perspektywe. Dzieki za pomoc.
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Kupno Mieszkania/Domu

17-11-2021, 21:19

Maciek cuś przesadził. Jeśli mowa o wydaniu decyzji o warukach zabudowy to średnio od momentu złożenia wniosku o wydanie decyzji proces trwa od 2-3 miesiecy. Zmiana działki pod budowę mieszkaniową jest zwolniona z opłat . Chyba ,że pisał o sytuacji kiedy jest już uchwalony MPZP. Ale w Twojej sytuacji nie ma.
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Kupno Mieszkania/Domu

17-11-2021, 21:34

Takie dostałem informację od rzeczoznawcy. Plan zagospodarowania był niby świeży około 2 lat. A w tej gminie kolo Wodzisławia trwaloby to dlugo wg tej pani. Stwierdziła że całość dokumentacji to conajmniej 1,5 roku.
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Kupno Mieszkania/Domu

17-11-2021, 21:42

Wiem, wyobrażam sobie jaka nieraz jest gehenna z tymi urzędniczymi robotami i się zwyczajnie może nie chcieć walczyć. Po tych wsiach takie tumany pracują ,że się żygać chce. Ludzie przede wszystkim nieprzyjaźni, wrogo nastawieni do interesanta. Kurwa jak musi to być dotkliwe dla przeciętnego Kowalskiego, który chce coś załatwić a tu taki mur przeszkód i utrapień. Sam czasem czuje się obrzygany a z trochę innego pułapu zawodowego z tymi ludźmi rozmawiam. Temat rzeka.
Ostatnio zmieniony 17-11-2021, 22:18 przez tomaszm, łącznie zmieniany 2 razy.
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Kupno Mieszkania/Domu

17-11-2021, 22:15

/\Vicotnick

Pospół idiotów jest widać w bantustanie szerokiego zasięgu. Dobrze ,że jeszcze nie zażądali badań geotechnicznych gruntu:) Niestety żyjemy w kraju w którym- ja przynajmniej odnoszę takie wrażenie obywatel musi na kazdym kroku udowadniać interes prawny nawet jeśli jest on jasno określony gdzie i tak obija się obija się o mur "tumiwisizmu" i "weżpandupyniezawracaj"- to i tak w tym lepszym wydaniu. Nie raz w urzędach i administracji występuje zwyczajna ludzka złośliwość lub tez nieuctwo. Kurwa smutne ale prawdziwe. Jak sobie przypomnę ostatnią drakę w wydziale komunikacji przy wykupie samochodu z leasingu na osobę prywatną i interpretację kierownika wydziału i ich radcy prawnego to ...ręce opadają. 3 dni tłumaczyłem temu śmietanowemu duetowi rzeczy ,które przynajmniej dla nich powinny być oczywiste... nie kurwa nie były:)
vicotnick
rasowy masterfulowicz
Posty: 2445
Rejestracja: 25-08-2006, 22:15

Re: Kupno Mieszkania/Domu

17-11-2021, 22:26

Absolutnym kuriozum w 100 licy jest kwestia związana z własnością gruntów, i tak wspólnota mieszkaniowa chce ocieplić blok, działka budynku jest po obrysie tegoż. Do 2018r robiło się dzierżawę na warstwę ocieplenia i nadwieszone balkony (bo płyta balkonu jest nadwieszone na działce miasta) i heja do przodu. Teraz nie ma letko, zamiast dzierżawy każą robić służebność albo wykup działki przy czym do wykupu konieczna jest zgoda 100% właścicieli, wysraczy, że 1 się nie zgodzi/nie zagłosuje i sprawa ląduje we sondzie, także tak 😁
ODPOWIEDZ