Giełda i inne inwestycje

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Giełda i inne inwestycje

02-06-2022, 20:41

Przestrzeliłem się. Ale np koreanczycy pod Dąbrowa Górnicza dokupywali grunt od miasta za 400 zl pod wartą inwestycje 3,5 mld zl Sk Ie Technology tam gdzie musieli grunt dokupić, bo teren inwestycyjny sie rozrósł. Tylko że byli postawieni pod ścianą.

Naprawdę na helu jak deweloperzy widzą sens inwestycji to ceny za metr rekordowo szły za 3 tys.

Współczynnik pumu. Później windują sprzedaż do jakis kosmicznych cen.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


gniewko
zaczyna szaleć
Posty: 104
Rejestracja: 22-04-2006, 18:43
Lokalizacja: olesno

Re: Giełda i inne inwestycje

02-06-2022, 21:21

Dobra:) pogadamy w przyszły czwartek lub piątek/sobotę:)
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Giełda i inne inwestycje

02-06-2022, 21:40

Kopę lat. Kurwa toś my się nie widzieli kawał czasu :D(z 10 lat) Byczyna zajebista

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10440
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Giełda i inne inwestycje

25-09-2022, 15:56

Takie pytanie do szanownych kolegów, którzy spłacili już swoje lokum w większej części niż ja. Kol mistrzsardu pisał kiedyś, że najlepszą inwestycją w tamtym czasie było spłacanie kredytu. A ja myślę o tym i im dłużej myślę, tym mniej rozumiem, dlaczego ktoś w ogóle miałby nadpłacać kredyt zamiast oddawać minimum i trzymać całą resztę dla siebie. Mamy przecież zajebistą inflację, prawda? W ogóle deflacja to coś, co bardzo rzadko się nam zdarza. Znaczy to, że złotówki nieuniknienie tracą na wartości. 20 lat temu średnia płaca netto to było pewnie jakieś 1500 zł, obecnie ponad dwa razy tyle. Oznacza to, że ci sami ludzie dla których kredyt na 100,000 zł był kiedyś kosmosem, dzisiaj mogą coś takiego spłacić znacznie łatwiej. Istnieje ogromna szansa, że za 20 lat będzie podobnie i złotówki stracą na wartości w pizdu, a płace też nie będą stały w miejscu (może nie zawsze będą nadganiały dokładnie inflację, ale też nie ma powodu by myśleć, że tylko inflacja będzie rosła a pensje w ogóle). Po co w takim razie nadpłacać teraz, skoro w przyszłości te złotówki będą niewątpliwie mniej warte?
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16166
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: Giełda i inne inwestycje

25-09-2022, 16:09

.
Ostatnio zmieniony 25-09-2022, 17:23 przez Ascetic, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10440
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Giełda i inne inwestycje

25-09-2022, 16:21

Ascetic pisze:
25-09-2022, 16:09
Jak kupiłeś mieszkanie, które w momencie zakupu kosztowało 390 tys. a teraz kosztuje 650 tys., masz je spłacone, czyli możesz nim dysponować, to nie była to dobra inwestycja? Bez spłacenia inwestycja byłaby o tyle nie poczyniona, bo właścicielem jest, był bank. Dodatkowo jak rośnie inflacja, rosną nieproporcjonalnie też raty. Rzeczywiście zajebisty deal, jak bank wykorzystuje wzrost stóp procentowych do czardżowania Ciebie jeszcze bardziej …

Poza tym sam sobie przeczysz. Jak złotówki mają być nic nie warte to może upchnąć je w cokolwiek co jest cokolwiek warte?
Właścicielem nie jest bank, ani nie jest tak że niespłaconym mieszkaniem nie można dysponować, przecież tak samo możesz sprzedać jak niespłacone. Raty rosną ale nie kapitałowe tylko te drugie, które też mogą iść w dół jednak, podczas gdy inflacja praktycznie nigdy nie spada poniżej zera więc strata jest stała. Oczywiście trzymanie w kieszeni to też strata ale ja akurat myślę w kontekście jakiejś sensowniejszej inwestycji (giełda jest teraz na dnie podczas gdy wartość naszego mieszkanie nie zmienia się praktycznie wcale od kilku miesięcy). Stopy procentowe poszły w które no ale kaman, mówimy tu o horyzoncie 25-30 lat, tutaj będzie jeszcze mnóstwo zmian i to również korzystnych.
I am Jerusalem.
mistrzsardu
rasowy masterfulowicz
Posty: 2566
Rejestracja: 10-05-2005, 23:03
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Giełda i inne inwestycje

25-09-2022, 20:10

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
25-09-2022, 15:56
Takie pytanie do szanownych kolegów, którzy spłacili już swoje lokum w większej części niż ja. Kol mistrzsardu pisał kiedyś, że najlepszą inwestycją w tamtym czasie było spłacanie kredytu. A ja myślę o tym i im dłużej myślę, tym mniej rozumiem, dlaczego ktoś w ogóle miałby nadpłacać kredyt zamiast oddawać minimum i trzymać całą resztę dla siebie. Mamy przecież zajebistą inflację, prawda?
Kolego, pisałem, że jak ktoś nie ma pomysłu co robić z kasą to nadpłata jest bardzo dobrym rozwiązaniem. W czasie gdy to pisałem nadpłata w moim przypadku dawała 5% netto/rok, przy oprocentowaniu lokat 0,5%. Obecnie "zysk" z nadpłaty to ok. 12% netto rocznie w moim przypadku. Natomiast alternatywą do nadpłaty jest znalezienie inwestycji, która obecnie daje więcej niż 12% netto rocznie. Dla większości ludzi jest to nieosiągalne. Np. zawodowi inwestorzy w nieruchomości nie nadpłacają kredytów tylko czekają aż się zdewaluują.
Edit: jest jeszcze kwestia ryzyka inwestycji. Ryzyko w "inwstycji" jaką jest nadpłata kredytu hipotecznego wynosie ZERO, co też ma znaczenie.
Celem życia nie jest przeżycie.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10440
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Giełda i inne inwestycje

02-11-2022, 22:38

mistrzsardu pisze:
25-09-2022, 20:10
Kolego, pisałem, że jak ktoś nie ma pomysłu co robić z kasą to nadpłata jest bardzo dobrym rozwiązaniem. W czasie gdy to pisałem nadpłata w moim przypadku dawała 5% netto/rok, przy oprocentowaniu lokat 0,5%. Obecnie "zysk" z nadpłaty to ok. 12% netto rocznie w moim przypadku. Natomiast alternatywą do nadpłaty jest znalezienie inwestycji, która obecnie daje więcej niż 12% netto rocznie. Dla większości ludzi jest to nieosiągalne. Np. zawodowi inwestorzy w nieruchomości nie nadpłacają kredytów tylko czekają aż się zdewaluują.
Edit: jest jeszcze kwestia ryzyka inwestycji. Ryzyko w "inwstycji" jaką jest nadpłata kredytu hipotecznego wynosie ZERO, co też ma znaczenie.
Wciąż nie ogarniam jaki jest plus z nadpłacania, i dlaczego nie miałoby być lepiej za 20 lat gdy złotówka będzie warta 30% tego co obecnie. Może czas odpowie. Tymczasem jak pisałem wyżej, 1,5 miesiąca temu wszedłem po jajca w Pekao i jest +16%, hail satan. Szkoda że nie mam więcej bo nigdy nie zamykam na minusie a to jeszcze na pewno nie koniec, liczyłem na 30% w ciągu 6-12 miesięcy ale wygląda na to że będzie szybciej.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10440
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Giełda i inne inwestycje

03-11-2022, 22:09

Dzisiaj spadki, Pekao sprzedane na poziomie 13-14%. Teraz będą spadki przez 2-6 tygodni moim zdaniem. Zobaczymy czy miałem rację.
I am Jerusalem.
mistrzsardu
rasowy masterfulowicz
Posty: 2566
Rejestracja: 10-05-2005, 23:03
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Giełda i inne inwestycje

03-11-2022, 22:43

Gratulacje, od realizacji zysków jeszcze nikt nie zbankrutował.
Celem życia nie jest przeżycie.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10440
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Giełda i inne inwestycje

04-11-2022, 00:02

mistrzsardu pisze:
03-11-2022, 22:43
Gratulacje, od realizacji zysków jeszcze nikt nie zbankrutował.
Dzięki, jestem na 90% pewien że jakbym to po prostu potrzymał pół roku to byłoby te 30% i tak, ale tak jak w życiu nie potrafię usiedzieć na dupie, tak tutaj też ciężko nie być łapczywym jak takie ładne deale są na talerzu. Teraz poczekam aż spadnie z 10% bo tak oceniam i kupuję znowu.
I am Jerusalem.
SamborWilk
zaczyna szaleć
Posty: 209
Rejestracja: 02-09-2015, 12:00

Re: Giełda i inne inwestycje

04-11-2022, 05:55

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
03-11-2022, 22:09
Dzisiaj spadki, Pekao sprzedane na poziomie 13-14%. Teraz będą spadki przez 2-6 tygodni moim zdaniem. Zobaczymy czy miałem rację.
Na jakiej podstawie tak sądzisz? Analizujesz zachowanie rynku pod wpływem konkretnych impulsów?
mistrzsardu
rasowy masterfulowicz
Posty: 2566
Rejestracja: 10-05-2005, 23:03
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Giełda i inne inwestycje

04-11-2022, 07:27

U mnie na kontraktach pozycja długa na PGE i KGHM. Natomiast generalnie mam wrażenie, że to tylko korekta wzrostowa i rynek zarówno u nas jak i w USA będzie robił nowe minima. Po wynikach firm typu Amazon czy Meta widać, że spowolnienie/kryzys dopiero się zaczyna i to chyba jeszcze nie jest uwzględnione w cenach. Jak będzie? Czas pokaże.
Celem życia nie jest przeżycie.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10440
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Giełda i inne inwestycje

04-11-2022, 13:19

SamborWilk pisze:
04-11-2022, 05:55
ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
03-11-2022, 22:09
Dzisiaj spadki, Pekao sprzedane na poziomie 13-14%. Teraz będą spadki przez 2-6 tygodni moim zdaniem. Zobaczymy czy miałem rację.
Na jakiej podstawie tak sądzisz? Analizujesz zachowanie rynku pod wpływem konkretnych impulsów?
Doswiadczenia. Nie analizuje w ogole zdarzen, tego co dzieje sie ze spolka. Od kilku lat patrze tylko na wykres i to jak wiem ze sie zachowuje. Jak sa.jakies duze.anomalie typu pandemia czy wojna to.nienwchodze. zreszta sam obserwuj, moze szklana kula zagra moze nie
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16166
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: Giełda i inne inwestycje

04-11-2022, 13:36

Jakimi środkami nasi inwestorzy dysponują?

Jak poniżej, powiedzmy 500 k, nie piszcie, bo mimo, że mam zajebisty humor, kabarety zostawiam na później.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Swoją drogą, będę miał do oddania, kilka, kilkanaście pozycji z zakresu anal.fund/ anal.tech, do tego testy na maklera/ doradcę inwestycyjnego (tak z 20 lat do tyłu. Mnogo tego jest). I jakieś kserówy, nazwijmy, je podręcznikami, do tychże egzaminów. Jak poskanuję mogę oddać w dobre ręce. Oczywiście, nie mówimy o książkach pod pierwsze licencje. Nie mówimy o K.Jajudze i jego pociesznej pisaninie, pod raczkujący rynek. Sprawy, które w minimalnym stopniu zastąpią magiczną szklaną kulę. Bo jak rozumiem, insajderów tutaj nie ma. Jak są, też niech piszą na PM. Bardziej niż Ci od książek.


Mam też od zajebania, z 30 kg "Parkietów" (stare, może nawet miesiacami idą). Pod ten szajs to już trzeba by było jakimś wózkiem podjechać. Nie zamierzam upychać tego do sraczkomatu. No sorry.
Awatar użytkownika
Nerwowy
zahartowany metalizator
Posty: 6275
Rejestracja: 20-06-2009, 14:07

Re: Giełda i inne inwestycje

04-11-2022, 14:07

Napisz lepiej gdzie można rubla opylić, bo mistrzscatu pisał niedawno, że mocny jak nigdy tylko nie wiem gdzie go upłynnić żeby zrealizować zyski :D
De Mysteriis Dom Niggeriis
Slayer to kał i ogólnie rzecz biorąc beznadziejna kapela.
Awatar użytkownika
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16166
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: Giełda i inne inwestycje

04-11-2022, 14:26

xD

Ja bym tam rozliczał/ wymieniał na pyry u Baćki, ewentualnie, przy takiej możliwości wymiany, jarał nimi w piecu, tyle, że jestem poza rynkiem z naście lat, więc huja tam wiem. No i nie jestem ruską onucą, więc, dam się trollowi wypowiedzieć LOL >>>

>> mistrzsranianaklatę, co tam z tym rublem transferowym?
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10440
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Giełda i inne inwestycje

04-11-2022, 15:17

Nerwowy pisze:
04-11-2022, 14:07
Napisz lepiej gdzie można rubla opylić, bo mistrzscatu pisał niedawno, że mocny jak nigdy tylko nie wiem gdzie go upłynnić żeby zrealizować zyski :D
Sprawdziłem z ciekawości, na Revolucie się nie da. Ciekawy jestem jak to jest tak naprawdę z tym rublem.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10124
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Giełda i inne inwestycje

04-11-2022, 15:35

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
04-11-2022, 15:17
Srawdziłem z ciekawości, na Revolucie się nie da. Ciekawy jestem jak to jest tak naprawdę z tym rublem.
Pewnie jak, ze złotówką w PRL. Jest nijak, czyli po prostu poza Rosją, względnie jej satelitami, nic realnie za ruble nie kupisz. Krótko mówiąc Rosja jak chce kupić jakieś wichajstry do samolotów musi płacić w dolarze/euro/juanie/barterze.
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
kosmokrator
zaczyna szaleć
Posty: 150
Rejestracja: 15-07-2012, 11:33
Lokalizacja: miasto sexu i biznesu

Re: Giełda i inne inwestycje

05-11-2022, 14:40

mistrzsardu pisze:
04-11-2022, 07:27
U mnie na kontraktach pozycja długa na PGE i KGHM. Natomiast generalnie mam wrażenie, że to tylko korekta wzrostowa i rynek zarówno u nas jak i w USA będzie robił nowe minima. Po wynikach firm typu Amazon czy Meta widać, że spowolnienie/kryzys dopiero się zaczyna i to chyba jeszcze nie jest uwzględnione w cenach. Jak będzie? Czas pokaże.
Przecież nie od dziś wiadomo że najwięcej zarabia się na kryzysie i spadkach.
Hejka,nie lubię Cie.Pa:D
ODPOWIEDZ