Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra królów

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

03-11-2019, 15:26

Bo czołowi gracze też myślą schematami,
a mistrzów hoduje się jak tenisistów,
od małego mają swoich trenerów.

Szachy, gdzie wprowadzano nowinki strategiczne, skończyły się gdzieś w latach 70 lub 80 zeszłego wieku. Teraz jest era graczy, których mózgi są jak procesory komputerowe, znają przebieg całych partii, pracują w domu z komputerem i analizują partie przeciwników wsparci ekipami analityków niczym wywiad wojskowy. Anand w pierwszym meczu o mistrzostwo świata z Carlsenem miał zatrudnionych kilkunastu arcymistrzów, ale i tak przegrał :)

Carlsen to takie genialne dziecko, od małego grał na poziomie dorosłych, jak zresztą większość znanych, Capablanca, Fisher, Reshevski, czy obecnie właściwie wszyscy z czołówki.

Teoria szachowa jest bardzo rozbudowana, są posunięcia lepsze i gorsze, co wychodzi dopiero po kilku posunięciach. Ale to w szachach Fishera się już nie sprawdza tak łatwo.
Ostatnio zmieniony 03-11-2019, 15:40 przez Medard, łącznie zmieniany 1 raz.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
mad
weteran forumowych bitew
Posty: 1609
Rejestracja: 20-05-2007, 16:28
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

03-11-2019, 15:39

Fisher - szachowy geniusz, który przegrał sam ze sobą. Został mistrzem świata po najsłynniejszym meczu szachowym wszech czasów ze Spasskim - a potem pokonała go własna psychika.

Kreatywność, wizjonerstwo nie dały się stłamsić i Fisher , już w zasadzie nie grając, zrewolucjonizował szachy. Losowe szachy Fishera to może jeszcze melodia przyszłości, ale już od wielu lat w turniejach obligatoryjnie stosuje się tzw. zegary Fishera, które całkowicie zmieniły postrzeganie czasu w partii szachowej. Zmiana ta jest jak najbardziej korzystna i w skrócie polega na tym, że każdy zawodnik po wykonaniu posunięcia otrzymuje dodatkowy czas (w praktyce do 30 sekund). Likwiduje się w ten sposób kuriozalne sytuacje, w których zawodnik posiadający zdecydowaną przewagę przegrywa ze względu na brak czasu.

Właśnie zakończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy. Nasi zagrali bardzo słabo:

http://pzszach.pl/2019/10/18/dme-2019-batumi/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

14-11-2019, 23:48

Za to J-K Duda śpiewająco dotarł do finału 3 turnieju z serii Grand Prix FIDE.
To największy sukces Polaków od kilku lat. Co prawda Wojtaszek wygrał ze dwa lata temu poważne zawody, ale jednak zdecydowanie mniej znaczące.


Grand Prix Hamburg: Duda vs Grischuk in the final:

https://en.chessbase.com/post/grand-prix-hamburg-live


Chyba jutro sobie zerknę na przebieg partii.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

03-12-2019, 17:04

Paul Keres, zwany Księciem Szachów powiedział kiedyś, co nadaje się również do tematu księża:

Znowu drugi. Całe życie ciągle drugi. Nawet jak gdzieś pierwszy byłem, czułem się jak drugi, kurwa. W życiu wiecznym także drugi?

Wygrana partia z Bobby Fischerem:

[youtube][/youtube]
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

09-12-2019, 16:31

Z ciekawostek, to JK Duda zaliczył awans na 12 miejsce w światowym rankingu fide.
Bardzo wysoko, ciekawe, czy jest w stanie grać jeszcze lepiej.

Nie mogę sobie odmówić:
Repra we szachy >>>> repra w kółko i krzyżyk >>> jakakolwiek repra
>>> repra Brzęczka :)
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10118
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

12-12-2019, 21:47

wyborcza.pl pisze:Podczas dorocznego spotkania American Schools of Oriental Research (ASOR) w San Diego dr John Oleson z University of Victoria w Kanadzie zaprezentował niepozornie wyglądającą figurkę z białego piaskowca.

Odkrył ją podczas wykopalisk w 1991 r. na stanowisku w Humayma w południowej Jordanii. Po prawie 30 latach, podczas ponownego badania artefaktów wydobytych wówczas spod gruzów i piasków, doszedł do wniosku, że może to być wieża szachowa.

Jeśli się nie myli, to jest to najstarsza figura szachowa, jaką dotąd odkryto.

„W przekroju jest to prostokąt z wypukłościami, jakby rogami, u góry. Kształtem przypomina ołtarz nabatejski lub betyl [„dom boga” - pionowo ustawiony kamień, za którego pośrednictwem m.in. Nabatejczycy oddawali cześć bogom]. Jednak jego podobieństwo do figur szachowych z wczesnego islamu jest znacznie bardziej przekonujące. Ten przedmiot wydaje się wieżą o typowej, abstrakcyjnej formie, preferowaną w tej grze w świecie islamu” – napisał dr Oleson w sprawozdaniu dla ASOR. Według niego kształt figurki jest standardowy dla wytworów islamskich aż do XIII-XIV wieku. Podobne, ale młodsze o co najmniej 100 lat, znajdowano na innych stanowiskach.

Humayma (lub Humeima) to współczesna nazwa starożytnej Hawary ulokowanej na pustyni w dzisiejszej południowej Jordanii. Od leżącej na południe od niej Akaby, czerwonomorskiego portu nad Zatoką Akaby, dzieli ją około 55 km, a od leżącej na północ Petry, stolicy starożytnego królestwa Nabatejczyków - 45 km.

Założył ją w latach 80. p.n.e. nabatejski król Aretas III jako punkt osadniczy dla lokalnych koczowniczych pasterzy nabatejskich i stację dla karawan przemierzających lokalne szlaki handlowe.

Korzystając z miejscowego źródła, mieszkańcy Hawary zajęli się rolnictwem i hodowlą. Szybko też zaczęli czerpać zyski z handlu z przejeżdżającymi tam kupcami.

W 106 r. królestwo Nabatejczyków zostało podbite przez Rzymian. Ci zaś natychmiast przekształcili strategicznie położoną Hawarę w fort, by łatwiej panować nad regionem i szlakami komunikacyjnymi. Ich dziełem jest także cywilna osada przyfortowa Vicus, w której archeolodzy odkryli domy zbudowane z kamieni i adobe (cegła z niewypalanej, lecz suszonej na słońcu gliny).

Potem Hawara na krótko znalazła się we władaniu Bizancjum, a w połowie VII wieku została podbita przez Arabów. Mieszkańcy opuścili ją około roku 750, po niecałych 800 latach funkcjonowania.

Dr Oleson badał Hawarę w latach 1986–89, a potem 1991–2000. Kierowany przez niego zespół odkrył tam m.in. obozowisko i trzy domy Nabatejczyków, zabudowania rzymskie (domy, fort, łaźnię) i pięć bizantyjskich kościołów.

- Wykopaliśmy również duży, wczesny qasr Abbasydów (dom warowny) z meczetem, który służył jako siedziba tego słynnego rodu – wyliczał naukowiec.

Szachowa wieża została znaleziona jednak nie u Abbasydów, lecz w dosyć skromnym islamskim domu, na który został przerobiony bizantyjski kościół. To była dosyć częsta praktyka we wczesnoislamskich kalifatach.

Figurka jest niewielka. Ma zaledwie 2,5 cm wysokości. Została wyrzeźbiona w białym, występującym lokalnie, piaskowcu.

Miejsce odkrycia i materiał, z jakiego została wyrzeźbiona, wskazują na to, że nie korzystały z niej elity lubujące się w tamtych czasach w figurach szachowych z kości słoniowej czy hebanu.

- To znalezisko świadczy jednak o tempie, w jakim szachy zdobyły fanów w nowo powstałym islamskim kalifacie, oraz o tym, jak głęboko przeniknęły do wszystkich poziomów społeczeństwa, stając się ulubioną rozrywką – podkreśla badacz w rozmowie z izraelskim dziennikiem "Haaretz".

Według dr. Olesona jego odkrycie nie zmienia nic w samej historii szachów. Nadal ich ojczyzną są Indie, gdzie zostały wymyślone mniej więcej w latach 70. VI w. Stamtąd, głównie dzięki kupieckim karawanom, rozpowszechniły się przez Persję na Bliskim Wschodzie i dotarły do Europy.

W świecie islamskim szachy na dobre przyjęły się prawdopodobnie w pierwszej połowie VII w. Wspomina się o nich w jednym z tekstów literackich z 643 r.

Już wtedy figury, podobnie jak ta znaleziona w Hawarze, miały abstrakcyjne kształty, niezależnie od tego, czy wykuwano je w kamieniu, rzeźbiono w drewnie czy kości słoniowej.

Jeśli wieża odkryta przez dr. Olesona zostanie rzeczywiście uznana za najstarszą figurę szachową na świecie, to zepchnie na drugie miejsce odkrycie dokonane w Afrasiabie niedaleko Samarkandy w Uzbekistanie.

Rosyjski archeolog i historyk - prof. Jurij F. Buriakow – odkrył tam w 1977 r. zestaw szachów wykonanych z siedmiu pionów z kości słoniowej. Datował je mniej więcej na połowę VIII w., ale nie wykluczył końca VII. Może się więc okazać, że wieża Olesona będzie równa im wiekiem.

Powołując się na dr. Olesona, "Haaretz" podaje, że szachowe figury z Uzbekistanu nawiązują do perskiej tradycji pionów figuratywnych. Dzisiejsza wieża była w niej przedstawiana jako dwukonny rydwan nazywany w języku perskim „rukh”. Gdy w VII w. Arabowie podbili Persję, przyswoili sobie grę, ale ich piony - zgodnie z tradycją islamską niechętną tworzeniu wizerunków istot żywych - straciły swój figuratywny charakter na rzecz form abstrakcyjnych.

Dr Oleson wyjaśnił, że konie w rydwanie zamieniły się wówczas w dwa rogi, takie jak w wieży z Hawary. Kiedy szachy dotarły do Europy, uznano je za blanki na wieży obronnej. W języku angielskim zachowała się jednak pierwotna nazwa: rook wymawiane jako "ruk" bliskie jest perskiemu słowu „rukh”.

W 2002 r. głośna była sprawa odkrycia figurki wykonanej z kła morsa i z krzyżem na jej czubku. BBC podało wówczas, że brytyjscy badacze, którzy znaleźli ją na stanowisku Butrint w Albanii, ogłosili, iż została wykonana w połowie V w. Uważali też, że mógł to być odpowiednik współczesnego szachowego króla.

Doszło wówczas do naukowego sporu. Przeciwnicy takiej interpretacji wskazywali, że nie wiadomo, czy gra w szachy w ogóle istniała w połowie V w., a zwłaszcza w Europie, i że w tak wczesnym okresie szachowe figury ani nie miały krzyży, ani nie przypominały figur współczesnych.

Warto jeszcze przypomnieć niespełna dziewięciocentymetrową figurkę strażnika, odpowiednika dzisiejszej wieży, która okazała się brakującym elementem słynnych szachów z wyspy Lewis w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych w Szkocji.

Wykonana z kła morsa prawdopodobnie pod koniec XII w. lub na początku XIII w. w Trondheim, została sprzedana w czerwcu na aukcji za ponad 820 tys. euro.
Wrzucam ciekawostkę cobyś tak nie pisał sam do siebie w temacie jak debil :-)
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

12-12-2019, 22:30

Ok, ale kilka osób tu już pisało, więc na siłę nie ma potrzeby wspierać.

A obecnie na Zamku Królewskim we Wwie można obejrzeć osobistą szachownicę Zygmunta III Wazy wykonaną z Hebanu i kości słoniowej.
Nie wiem, czy jest na stałe eksponatem.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

07-01-2020, 22:00

Ciekawy wywiad z Wesley So, mistrzem świata w szachach Fischera i obecnie jednym z czołowych szachistów, chociaż ostatnio w klasycznych gra trochę słabiej.
Taki Self-made man, bo udało mu się wydostać z biedy bez pomocy rodziny, czy federacji filipińskiej.
Przeciwieństwo graczy, w których inwestowali rodzice i od dzieciństwa mieli kosztownych trenerów.


http://chessbrains.pl/wesley-so-wywiad/
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

06-03-2020, 20:17

Z turnieju kandydatów do mistrza świata wycofał się dzisiaj jeden z faworytów Teimur Radjabov.

To tak jakby oddać półfinał mistrzostw świata w piłce nożnej, zrezygnować z drugiego skoku prowadząc po pierwszej serii, podczas maratonu zejść z bieżni na 100 m przed metą.

Ten gość rozegrał chyba tylko jeden turniej w tym roku, najważniejszy o Puchar świata, który wygrał i dał mu przepustkę do dalszej gry.

Koronawirus? Nie ma formy? Choroba, alkoholizm albo leki?
Odsprzedał swoje miejsce rezerwowemu Francuzowi?

Taka ciekawostka.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

18-03-2020, 07:26

W czasach Covid-19 tak w Rosji wyglądała ceremonia otwarcia turnieju kandydatów, ciekawe, czy jest az tak dobrze,
czy żniwa idą u nich pełną parą. Druga od prawej, w pierwszym rzędzie, jedyna w maseczce to chyba Chinka aktualna mistrzyni świata kobiet.


Obrazek
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

26-03-2020, 12:57

Medard pisze:W czasach Covid-19 tak w Rosji wyglądała ceremonia otwarcia turnieju kandydatów, ciekawe, czy jest az tak dobrze,
czy żniwa idą u nich pełną parą. Druga od prawej, w pierwszym rzędzie, jedyna w maseczce to chyba Chinka aktualna mistrzyni świata kobiet.


Obrazek
Dzisiaj zawieszono rozgrywanie tego turnieju, który był chyba ostatnim trwającym wydarzeniem na planecie w randze zawodów międzynarodowych.
A wczoraj przegrał partię kandydat gospodarzy i dotychczasowy lider turnieju. Rosjanie jeszcze kilka dni temu bardzo chcieli rozgrywać ten turniej, mimo wielu protestów.

Przypadek?
Oficjalny powód, to zamknięcie ruchu lotniczego do Rosji.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
mad
weteran forumowych bitew
Posty: 1609
Rejestracja: 20-05-2007, 16:28
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

26-03-2020, 13:09

Tylko żeby ktoś nie wpadł na pomysł rozegrania turnieju zdalnego...
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

26-03-2020, 13:15

mad pisze:Tylko żeby ktoś nie wpadł na pomysł rozegrania turnieju zdalnego...
Chyba za dużo możliwości oszukiwania.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16141
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

26-03-2020, 13:20

a właśnie. nie lepiej w domu sobie grać?
od 3 dni regularne partyjki z młodą rozgrywam.
normalnie chodzi i mnie namawia na grę.
S Z O K
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra kró

26-03-2020, 15:59

Kompilacja wypowiedzi Griszczuka, może kogoś rozbawi.
Zostały nagrane podczas poprzedniego turnieju kandydatów, znany jest z ekscentrycznych wypowiedzi, niestety dosyć słaby angielski, taki rosyjskoangielski właściwie.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=L9IWNvUiZes[/youtube]
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra królów

22-05-2020, 12:47

Medard ostatnio jest specjalistą od polityki i medycyny, a także epidemiologii także ja muszę wrzucić

Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra królów

22-05-2020, 13:29

Oglądałem, ale tutaj nie wrzuciłem, miałem obawy, że nikogo nie zainteresuje :)

Dudi nie wszedł do najlepszej ósemki (może to Andrzej powinien grać?), ale akurat tę partię kontrolował od początku do końca i ładnie ograł Magnusa.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra królów

27-05-2020, 22:51

Taka ciekawostka, tym razem oszustwa w grze internetowej:
5 z 6 najlepszych zawodników grupy 1400-1700 Mistrzostw Europy Online zbanowanych za oszukiwanie.

To nie są jeszcze mistrzowie, ale już tacy, którzy przy desce dobrze grają.

Obrazek



BTW Grałem w kwietniu w dwóch edycjach internetowego pucharu polski rozgrywanych na chess.com, kilka z 2x13 rozegranych partii wygrałem, kilka zremisowałem przez powtórzenie pozycji. Ale 5 minut na partię to dla mnie zbyt krotki czas, by sensownie zagrać, nie wiem jak dobrzy gracze to robią, że się mieszczą w czasie. Tylko ze trzy razy dałem radę założyć mata na te 26 partii, kilka wygrałem na czas, ale też czasami zabrakło kilkunastu sekund. Za drugim razem grałem na telefonie i miałem opóźnienia w ruchach, chyba nie tylko ja, bo trafił mi się typ z wysokim rankingiem, który dał sobie spokój i poddał partię.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
mad
weteran forumowych bitew
Posty: 1609
Rejestracja: 20-05-2007, 16:28
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra królów

27-05-2020, 23:46

Medard pisze:
22-05-2020, 13:29
Oglądałem, ale tutaj nie wrzuciłem, miałem obawy, że nikogo nie zainteresuje :)

Dudi nie wszedł do najlepszej ósemki (może to Andrzej powinien grać?), ale akurat tę partię kontrolował od początku do końca i ładnie ograł Magnusa.
Fajna sprawa. Może coś dobrego będzie z kolejnego Dudy? O, już przeczuwam nadciągający jad kiełbasiany zwolenników totalnej :D Ciekawy jestem, czy regularnie zaglądają do tego wątku.
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10118
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Szachy, rozrywka nerdów, niegdyś królewska gra i gra królów

27-05-2020, 23:49

mad pisze:
27-05-2020, 23:46
O, już przeczuwam nadciągający jad kiełbasiany zwolenników totalnej :D Ciekawy jestem, czy regularnie zaglądają do tego wątku.
Na razie ty jako pierwszy wrzuciłeś aluzję polityczną do tego wątku właśnie teraz, więc no... jakby głupio wyszło co nie?
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
ODPOWIEDZ