Ciekawostki

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Ciekawostki

25-12-2021, 14:33

SODOMOUSE pisze:
25-12-2021, 13:54

ciekawe jakie dane zbierze....ma działać 5 lat, a danych zbierze tyle, że ich analiza potrwa 50 lat. Czułość sprzętu taka,
podawali przykład, że ciepło wydzielane przez trzmiela, wychwyci z odległości księżyca. No ale chuj, w wartościach
odległości kosmicznych, lat świetlnych, to i tak mikro zdolność...
No będzie bardzo ciekawie myślę. A co do mikro rzeczy, to utkwiło mi w głowie, że te 16m2 lustra pokryto zaledwie 50 g złota (chyba złotą parą kryli), a myślałbyś, że są tam kilogramy. Na złocie zaoszczędzili, ale i tak całkowity koszt urządzenia to 10 mld baksów.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
SODOMOUSE
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 11496
Rejestracja: 21-06-2006, 20:27
Lokalizacja: POSERSnań

Re: Ciekawostki

25-12-2021, 14:48

bartwa pisze:
25-12-2021, 14:33
SODOMOUSE pisze:
25-12-2021, 13:54

ciekawe jakie dane zbierze....ma działać 5 lat, a danych zbierze tyle, że ich analiza potrwa 50 lat. Czułość sprzętu taka,
podawali przykład, że ciepło wydzielane przez trzmiela, wychwyci z odległości księżyca. No ale chuj, w wartościach
odległości kosmicznych, lat świetlnych, to i tak mikro zdolność...
No będzie bardzo ciekawie myślę. A co do mikro rzeczy, to utkwiło mi w głowie, że te 16m2 lustra pokryto zaledwie 50 g złota (chyba złotą parą kryli), a myślałbyś, że są tam kilogramy. Na złocie zaoszczędzili, ale i tak całkowity koszt urządzenia to 10 mld baksów.
rozłożenie tej konstrukcji, zdalnie, jeśli się uda, to będzie jedno z największych osiągnięć nauki.
https://kosmonauta.net/2017/10/rozwijan ... rettyPhoto
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Ciekawostki

25-12-2021, 15:19

SODOMOUSE pisze:
25-12-2021, 14:48
rozłożenie tej konstrukcji, zdalnie, jeśli się uda, to będzie jedno z największych osiągnięć nauki.
Niewątpliwie. Tu sporo informacji technicznych:

https://www.onet.pl/informacje/kopalnia ... h,30bc1058
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
SODOMOUSE
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 11496
Rejestracja: 21-06-2006, 20:27
Lokalizacja: POSERSnań

Re: Ciekawostki

25-12-2021, 15:28

bartwa pisze:
25-12-2021, 15:19
SODOMOUSE pisze:
25-12-2021, 14:48
rozłożenie tej konstrukcji, zdalnie, jeśli się uda, to będzie jedno z największych osiągnięć nauki.
Niewątpliwie. Tu sporo informacji technicznych:

https://www.onet.pl/informacje/kopalnia ... h,30bc1058
"W przestrzeni kosmicznej zwierciadło trzeba będzie precyzyjnie nakierowywać na obserwowane niezwykle odległe obiekty. Każdy z segmentów zwierciadła głównego oraz lustro wtórne jest sterowany przez sześć aktuatorów. Działają one tak precyzyjnie, że odchylenie od zaplanowanego ustawienia segmentów wynosi nie więcej niż 1/10 000 grubości ludzkiego włosa."
^ dobre... Hubbla, na orbicie serwisowano, wysyłając ekipy. Przy Webbie, takiej możliwości się nie przewiduje.
Tutaj wszystko musi zagrać perfekcyjne. Są chujki z NASA pewne siebie....
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Ciekawostki

25-12-2021, 15:32

SODOMOUSE pisze:
25-12-2021, 15:28


Tutaj wszystko musi zagrać perfekcyjne. Są chujki z NASA pewne siebie....
Musi, ale też wiele razy odwlekali wylot, żeby dopracowywać szczegóły, bo tu faktycznie nie ma miejsca na błąd.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
SODOMOUSE
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 11496
Rejestracja: 21-06-2006, 20:27
Lokalizacja: POSERSnań

Re: Ciekawostki

25-12-2021, 16:53

bartwa pisze:
25-12-2021, 15:32
SODOMOUSE pisze:
25-12-2021, 15:28


Tutaj wszystko musi zagrać perfekcyjne. Są chujki z NASA pewne siebie....
Musi, ale też wiele razy odwlekali wylot, żeby dopracowywać szczegóły, bo tu faktycznie nie ma miejsca na błąd.
byle się udała misja i lokowanie produktu "kawałek od Ziemi". Efektem tego, będzie niesamowita wiedza oraz na co czeka
moja wyobraźnia, zdjęcia z tych najdalszych "kosmoSSów"....
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10122
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Ciekawostki

27-12-2021, 19:04

Ciekawy wywiad z tłumaczami języka migowego. Nie wiedziałem że w Polsce funkcjonują dwa różne języki migowe.

https://www.dwutygodnik.com/artykul/987 ... resja.html
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
mocny2_3
rasowy masterfulowicz
Posty: 2593
Rejestracja: 17-02-2018, 21:00

Re: Ciekawostki

27-12-2021, 22:22



Jakie macie zdanie na temat Bartosiaka?
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14661
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: Ciekawostki

27-12-2021, 23:28

Ruski agent.
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10122
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Ciekawostki

28-12-2021, 10:33

Kartografia ekstremalna pisze: - "Zespół z Wrocławia pojechał rozegrać mecz do Częstochowy na Śląsk"
- "Droga S61 w końcu dotarła do podlaskiej Łomży"
- "Zielona Góra, stolica Ziemi Lubuskiej"
To tylko niektóre typowe dla polskich mediów nagłówki wynikające z nieznajomości historii oraz fatalnego nazewnictwa i granic polskich województw. Hubert Szotek w odpowiedzi na takie błędy stworzył mapę porównującą obszary historycznych regionów z obszarami województw, które często wzięły od tych regionów nazwy. Widać, że o ile niektóre województwa (wielkopolskie, mazowieckie, pomorskie czy dolnośląskie) mają uzasadnione historycznie nazwy, o tyle inne (śląskie, podlaskie, lubuskie) - już niekoniecznie. Znacznie lepszym pomysłem byłoby nazwanie tych województw od miasta wojewódzkiego (np. białostockie) zamiast nazwą regionu, którego teren tylko w części pokrywa się z nazwą województwa.

Obrazek
Krainy historyczne nałożone na obecne województwa. Z tym nazewnictwem trochę racja. Fajnie to mają rozwiązane we Francji, żeby nie było głupich sporów ambicjonalnych nazwy departamentów są od cech geograficznych np departament Górnej Loary. Przy regionach to już różnie raz geograficznie, raz historycznie. Na marginesie poprzedni podział terytorialny (49 województw) był wzorowany na Francji, wzięło się to poniekąd z frankofilii Gierka. Obecny podział administracyjny moim zdaniem to jednak fakap. Powinni zostawić województwa w liczbie 49 z kompetencjami częściowo obecnych województw i powiatów, nad tym powinny być silne duże regiony w liczbie max 12, i oczywiście gminy. Te słabe powiaty są naprawdę nikomu niepotrzebne.
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: Ciekawostki

28-12-2021, 11:07

Hatefire pisze:
28-12-2021, 10:33
Kartografia ekstremalna pisze: - "Zespół z Wrocławia pojechał rozegrać mecz do Częstochowy na Śląsk"
- "Droga S61 w końcu dotarła do podlaskiej Łomży"
- "Zielona Góra, stolica Ziemi Lubuskiej"
To tylko niektóre typowe dla polskich mediów nagłówki wynikające z nieznajomości historii oraz fatalnego nazewnictwa i granic polskich województw. Hubert Szotek w odpowiedzi na takie błędy stworzył mapę porównującą obszary historycznych regionów z obszarami województw, które często wzięły od tych regionów nazwy. Widać, że o ile niektóre województwa (wielkopolskie, mazowieckie, pomorskie czy dolnośląskie) mają uzasadnione historycznie nazwy, o tyle inne (śląskie, podlaskie, lubuskie) - już niekoniecznie. Znacznie lepszym pomysłem byłoby nazwanie tych województw od miasta wojewódzkiego (np. białostockie) zamiast nazwą regionu, którego teren tylko w części pokrywa się z nazwą województwa.

Obrazek
Krainy historyczne nałożone na obecne województwa. Z tym nazewnictwem trochę racja. Fajnie to mają rozwiązane we Francji, żeby nie było głupich sporów ambicjonalnych nazwy departamentów są od cech geograficznych np departament Górnej Loary. Przy regionach to już różnie raz geograficznie, raz historycznie. Na marginesie poprzedni podział terytorialny (49 województw) był wzorowany na Francji, wzięło się to poniekąd z frankofilii Gierka. Obecny podział administracyjny moim zdaniem to jednak fakap. Powinni zostawić województwa w liczbie 49 z kompetencjami częściowo obecnych województw i powiatów, nad tym powinny być silne duże regiony w liczbie max 12, i oczywiście gminy. Te słabe powiaty są naprawdę nikomu niepotrzebne.
Ziętek podobno powiedział, że z jego powodu zrobili bajzel, żeby w końcu mu się skończyła strefa wpływów na rzecz Cysorza Paluszka herbu Grudzień ;)
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
dzik
zahartowany metalizator
Posty: 3505
Rejestracja: 21-12-2010, 15:52
Lokalizacja: Połaniec

Re: Ciekawostki

28-12-2021, 21:06

mocny2_3 pisze:
27-12-2021, 22:22


Jakie macie zdanie na temat Bartosiaka?
Ja nie mam żadnego zdania, nie wiem kto to jest.
dobry kościół to kościół spalony
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10122
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Ciekawostki

28-12-2021, 21:21

dzik pisze:
28-12-2021, 21:06
Ja nie mam żadnego zdania, nie wiem kto to jest.
Internetowy guru czy tam influencer dla debili w dziedzinie tzw geopolityki.
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
mistrzsardu
rasowy masterfulowicz
Posty: 2566
Rejestracja: 10-05-2005, 23:03
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Ciekawostki

28-12-2021, 21:46

Bardzo ogarnięty gość. Czytałem jego książkę "Rzeczpospolita...." Wiele spraw z naszej historii przedstawił w nowym dla mnie świetle. Polecam. Poza tym potrafi trzymać język za zębami ---> szefowanie CPK.
Celem życia nie jest przeżycie.
Awatar użytkownika
dzik
zahartowany metalizator
Posty: 3505
Rejestracja: 21-12-2010, 15:52
Lokalizacja: Połaniec

Re: Ciekawostki

28-12-2021, 21:58

Ok, dzięki panowie. Teraz wiem, że trza się trzymać od gościa z daleka.
dobry kościół to kościół spalony
Pelson
rasowy masterfulowicz
Posty: 2283
Rejestracja: 08-09-2007, 00:55
Lokalizacja: Jeteborie

Re: Ciekawostki

28-12-2021, 22:23

Hatefire pisze:
28-12-2021, 21:21
dzik pisze:
28-12-2021, 21:06
Ja nie mam żadnego zdania, nie wiem kto to jest.
Internetowy guru czy tam influencer dla debili w dziedzinie tzw geopolityki.
Ostro.
Skąd taka opinia jak można zapytać?

Lubię gościa poczytać i posłuchać, z racji tego, że geopolityka i militaria to jakieś tam moje prywatny koniki, trochę też ingerujące w to, czym zajmuje się zawodowo. Niekoniecznie się z nim zawsze zgadzam, głównie z tego względu, że ma momenty, gdzie w swoim wnioskowaniu zapuszcza się bardzo daleko, a niekoniecznie precyzyjnie, bazując argumentację na czasem dość chybotliwych dowodach albo aksjomatach. Łapię się też, że w kwestiach militarnych bywa dość pobieżny i był (jest?) zachłyśnięty na wyrost Chinami.
Ma u mnie jednak sporego plusa za samo propagowanie tematu geopolityki i probę wskrzeszenia zaginionej wręcz obecnie sztuki dyskusji, a same poglądy, nawet jeśli pobieżne, niekompletne, albo wręcz błędne- mogą przynajmniej służyć jako punkt odniesienia do własnych dywagacji.
Awatar użytkownika
Jimmy Boyle
rasowy masterfulowicz
Posty: 2261
Rejestracja: 21-12-2010, 21:06

Re: Ciekawostki

28-12-2021, 22:31

Hatefire pisze:
28-12-2021, 21:21
dzik pisze:
28-12-2021, 21:06
Ja nie mam żadnego zdania, nie wiem kto to jest.
Internetowy guru czy tam influencer dla debili w dziedzinie tzw geopolityki.
Powiedzcie towarzyszu czemu tak krytycznie go oceniacie.
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10122
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Ciekawostki

28-12-2021, 23:15

Idę spać więc w największym skrócie. Przenosi w dużej mierze XIX wieczne pojęcia w XXI wiek, fetyszyzując jeden czynnik czyli geografię polityczną właśnie. Jego wywody są jak z tego dowcipu o gościu który ma młotek i wszystko przypomina mu gwóźdź. Strasznie naciąga pod założoną z góry tezę zazwyczaj. Nie wiem może jest teraz lepiej bo szybko mnie zniechęcił jakiś czas temu i już nie wracałem do niego uznając to za stratę czasu
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15935
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: Ciekawostki

29-12-2021, 08:48

Pelson pisze:
28-12-2021, 22:23
Hatefire pisze:
28-12-2021, 21:21
dzik pisze:
28-12-2021, 21:06
Ja nie mam żadnego zdania, nie wiem kto to jest.
Internetowy guru czy tam influencer dla debili w dziedzinie tzw geopolityki.
Ostro.
Skąd taka opinia jak można zapytać?

Lubię gościa poczytać i posłuchać, z racji tego, że geopolityka i militaria to jakieś tam moje prywatny koniki, trochę też ingerujące w to, czym zajmuje się zawodowo. Niekoniecznie się z nim zawsze zgadzam, głównie z tego względu, że ma momenty, gdzie w swoim wnioskowaniu zapuszcza się bardzo daleko, a niekoniecznie precyzyjnie, bazując argumentację na czasem dość chybotliwych dowodach albo aksjomatach. Łapię się też, że w kwestiach militarnych bywa dość pobieżny i był (jest?) zachłyśnięty na wyrost Chinami.
Ma u mnie jednak sporego plusa za samo propagowanie tematu geopolityki i probę wskrzeszenia zaginionej wręcz obecnie sztuki dyskusji, a same poglądy, nawet jeśli pobieżne, niekompletne, albo wręcz błędne- mogą przynajmniej służyć jako punkt odniesienia do własnych dywagacji.
Cos w ten desen, tak mniej wiecej
woodpecker from space
535

Re: Ciekawostki

02-01-2022, 08:08

Nie ma żartów. Na lokalnych przydrożnych mapach ta inwestycja jest już zaznaczona. Od strony północnej przy której ostatnio byłem nie ma jeszcze śladu , ale wyobraźnia podpowiada jak niesamowite wrażenie będą robić wielkie promy wpływające wąską zatoką w jeszcze węższy tunel wydrążony w potężnej stromej skale. Podejrzewam, że niezbędne będą platformy widokowe przy tej wąskiej drodze, mieszkańcy przeżyją kolejny najazd turystów. Zapewne nie wszyscy są szczęśliwi z tego powodu.
ODPOWIEDZ