Ciekawostki

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Ciekawostki

08-12-2021, 22:05

"Nikt cię tu nie chce". Większość Polaków mieszkających na Islandii doświadcza dyskryminacji.

https://www.onet.pl/turystyka/onetpodro ... 8,07640b54

Liczę, że Scorn jakoś to skomentuje.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10126
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Ciekawostki

08-12-2021, 22:37

bartwa pisze:
08-12-2021, 22:05
"Nikt cię tu nie chce". Większość Polaków mieszkających na Islandii doświadcza dyskryminacji.

https://www.onet.pl/turystyka/onetpodro ... 8,07640b54

Liczę, że Scorn jakoś to skomentuje.
Czy Islandczycy nie mają się prawa bronić przed obcymi kulturowo emigrantami ekonomicznymi? 🤔
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Ciekawostki

08-12-2021, 22:40

Jak najbardziej. Słabo bronili swoich granic, to mają Polaków jako 5% populacji wyspy.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9643
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: Ciekawostki

08-12-2021, 23:20

Wysłać im tam Sosnowiec i Radom, będzie ponad 50%, potem małe głosowanko i wreszcie będziemy mieli jakąś kolonie, a Plastek wróci na forume.
Guilty of being right
Scorn
w mackach Zła
Posty: 701
Rejestracja: 23-07-2012, 10:58
Lokalizacja: Þríhnúkagígur

Re: Ciekawostki

08-12-2021, 23:52

bartwa pisze:
08-12-2021, 22:05
"Nikt cię tu nie chce". Większość Polaków mieszkających na Islandii doświadcza dyskryminacji.

https://www.onet.pl/turystyka/onetpodro ... 8,07640b54

Liczę, że Scorn jakoś to skomentuje.
Ja się nie czuję dyskryminowany. Nigdy się też nie spotkałem z tą "mową nienawiści". Nikt nie kazał mi wypierdalać. Może udaje mi się, bo nie wyglądam jak typowy Polak i nie mówię z polskim akcentem?

Nie znaczy to, że dyskryminacji nie ma. Z reguły przejawia się to w płacach - bardzo często zdarza się, że Islandczycy za dokładnie tę samą robotę dostają więcej. Czasem też trudniej coś załatwić w urzędzie, ale tylko jak nie mówisz po islandzku. Nie wszyscy urzędnicy (zwłaszcza starsi) chcą się komunikować po angielsku. Nie mają też takiego obowiązku.

Zdarzają się pewnie też tacy, którzy nienawidzą Polaków czy innych Litwinów (ha, tu podobno nawet kilku neonazistów działa). Ale to margines, debile są wszędzie.

Myślę, że najwięcej na temat rzekomej dyskryminacji mają do powiedzenia ci, którzy nawet nie próbują się asymilować, uczyć języka itd. Siedzą sobie w polskich gettach i pierdolą, jak zły Islandur ich wykorzystuje w robocie. Swoją drogą, to dość zabawne jak Polacy, czy to w UK czy na Islandii, z wyższością wypowiadają się np. o ciapakach, bo ci się nie asymilują, inna kultura itp., podczas gdy robią dokładnie to samo.

Ten artykuł z onetu jest bardzo tendencyjny*, a problem wyolbrzymiony, moim zdaniem. Inny Polak mieszkający na Islandii może powiedzieć inaczej. Ludzie mają różne doświadczenia.

*ale kurwa, czego się spodziewać po tym serwisie, klikalność się liczy. No i nośny temat. Jak były tu trzęsienia ziemi, to w artykułach w PL używali takich słów jak PANIKA, KATAKLIZM, a ledwie się trzęsło. Jasne, ludzie w jednym miasteczku (8 km od epicentrum) siedzieli na walizkach jakiś czas przed wybuchem wulkanu, bo nie wiadomo było do końca gdzie to wszystko pójdzie, a wstrząsy były upierdliwe w nocy, ale raczej nikt nie panikował. Ja nawet tego największego wstrząsu (chyba 5.7 stopnia) nawet nie czułem, bo jechałem autem. Ledwie w domach trochę się szklanki potrzęsły, może kilka luźnych przedmiotów spadło z półek, a oni pisali, jakby zaraz się miały budynki walić. Widły i piec dla takiego "dziennikarstwa".
heykvísl og ofn
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Ciekawostki

08-12-2021, 23:56

Scorn pisze:
08-12-2021, 23:52

Ja się nie czuję dyskryminowany. Nigdy się też nie spotkałem z tą "mową nienawiści". Nikt nie kazał mi wypierdalać. Może udaje mi się, bo nie wyglądam jak typowy Polak i nie mówię z polskim akcentem?

Nie znaczy to, że dyskryminacji nie ma. Z reguły przejawia się to w płacach - bardzo często zdarza się, że Islandczycy za dokładnie tę samą robotę dostają więcej. Czasem też trudniej coś załatwić w urzędzie, ale tylko jak nie mówisz po islandzku. Nie wszyscy urzędnicy (zwłaszcza starsi) chcą się komunikować po angielsku. Nie mają też takiego obowiązku.

Podobnie miałem w UK. Jedyna dyskryminacja jakiej doświadczyłem, to jak murzynka oskarżyła mnie o rasizm : )

Też nie cierpię buractwa, więc nie dziwi mnie, że Islandczycy mogą mieć dość Polaków-buraków,

Co do płac - to normalne, że dla przybyszów są niższe. W końcu nie są u siebie.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Ciekawostki

09-12-2021, 10:24

- 61C we wschodniej Syberii (Delyankir). Konkret. Nasza zima wydaje się przy tym niewinną igraszką.

Obrazek
PLASTIK NIE JEST METALEM
Scorn
w mackach Zła
Posty: 701
Rejestracja: 23-07-2012, 10:58
Lokalizacja: Þríhnúkagígur

Re: Ciekawostki

09-12-2021, 10:37

bartwa pisze:
08-12-2021, 23:56
Scorn pisze:
08-12-2021, 23:52

Ja się nie czuję dyskryminowany. Nigdy się też nie spotkałem z tą "mową nienawiści". Nikt nie kazał mi wypierdalać. Może udaje mi się, bo nie wyglądam jak typowy Polak i nie mówię z polskim akcentem?

Nie znaczy to, że dyskryminacji nie ma. Z reguły przejawia się to w płacach - bardzo często zdarza się, że Islandczycy za dokładnie tę samą robotę dostają więcej. Czasem też trudniej coś załatwić w urzędzie, ale tylko jak nie mówisz po islandzku. Nie wszyscy urzędnicy (zwłaszcza starsi) chcą się komunikować po angielsku. Nie mają też takiego obowiązku.

Podobnie miałem w UK. Jedyna dyskryminacja jakiej doświadczyłem, to jak murzynka oskarżyła mnie o rasizm : )

Też nie cierpię buractwa, więc nie dziwi mnie, że Islandczycy mogą mieć dość Polaków-buraków,

Co do płac - to normalne, że dla przybyszów są niższe. W końcu nie są u siebie.
Dużo częściej spotykam się z szacunkiem i ciekawością niż z przejawami niechęci czy dyskryminacji.

Islandczycy też mają różne doświadczenia z Polakami. Niektórzy nie mogą się nachwalić (najlepsi pracownicy, najlepsi najemcy bo utrzymują czystość i płacą na czas), inni trafili na cwaniaka albo oszusta i mają już wyrobioną negatywną opinię o Polakach.

Czasem się nie dziwię, że Islandczycy mają czasem trochę dość Polaków (i ogólnie imigrantów). Od boomu turystycznego (2016-2019) ich liczba znacznie wzrosła. O ile młodzi ludzie raczej nie mają z tym większego problemu, to starsi są czasem mniej wyrozumiali. Sam byłem świadkiem jak ktoś wszedł do knajpy coś zjeść, ale nikt z obsługi nie mówił po islandzku, więc facet przeklął pod nosem trzasnął drzwiami i wyszedł.
Wraz z napływem imigrantów wzrosła też przestępczość. Ludzie nie zamykali domów, można było zostawić nieprzypięty rower pod blokiem. Teraz kurwy kradną na potęgę, zwłaszcza z piwnic.
Cóż, Islandia nie jest rajem i też nieprzyjemne rzeczy się zdarzają i będą zdarzać.

Czasem Polakom dostaje się też za Litwinów, Łotyszy i innych, tylko dlatego, że jest nas dużo więcej i z automatu każdy ze wschodu to Polak. Litwin ukradł a Polaka powiesili : )

Generalnie Islandia jest najbardziej tolerancyjnym krajem, w jakim byłem
Miejscowi rozumieją, że problemy wynikające z imigracji są skutkiem rozwoju kraju i bogacenia się społeczeństwa. Potrzeba rąk do pracy, żeby dźwignąć przemysł i turystykę. Plusów jest więcej niż minusów, pytanie tylko jak długo? Gospodarka jest w kryzysie, a problemów społecznych też będzie przybywać, chociażby z powodu coraz większej ilości dzieci imigrantów w szkołach. Powtarzam jeszcze raz, Polacy raczej kiepsko się asymilują.
heykvísl og ofn
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10126
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Ciekawostki

09-12-2021, 10:56

Scorn pisze:
09-12-2021, 10:37
Powtarzam jeszcze raz, Polacy raczej kiepsko się asymilują.
Sam znam gości co już ileś tam tam lat siedzą w UK i ani be ani me w języku Szekspira. Ja naprawdę rozumiem, że ktoś jedzie bez znajomości języka, bo ma ciężką sytuację w Polsce. No. ale jak to jest możliwe żeby gdzieś mieszkać i pracować ileś lat i choćby drogą osmozy nie załapać języka na jakimś podstawowym, komunikatywnym poziomie nie ogarniam po prostu,
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Ciekawostki

09-12-2021, 10:58

Scorn pisze:
09-12-2021, 10:37

Dużo częściej spotykam się z szacunkiem i ciekawością niż z przejawami niechęci czy dyskryminacji.

Islandczycy też mają różne doświadczenia z Polakami. Niektórzy nie mogą się nachwalić (najlepsi pracownicy, najlepsi najemcy bo utrzymują czystość i płacą na czas), inni trafili na cwaniaka albo oszusta i mają już wyrobioną negatywną opinię o Polakach.

Czasem się nie dziwię, że Islandczycy mają czasem trochę dość Polaków (i ogólnie imigrantów). Od boomu turystycznego (2016-2019) ich liczba znacznie wzrosła. O ile młodzi ludzie raczej nie mają z tym większego problemu, to starsi są czasem mniej wyrozumiali. Sam byłem świadkiem jak ktoś wszedł do knajpy coś zjeść, ale nikt z obsługi nie mówił po islandzku, więc facet przeklął pod nosem trzasnął drzwiami i wyszedł.
Wraz z napływem imigrantów wzrosła też przestępczość. Ludzie nie zamykali domów, można było zostawić nieprzypięty rower pod blokiem. Teraz kurwy kradną na potęgę, zwłaszcza z piwnic.
Cóż, Islandia nie jest rajem i też nieprzyjemne rzeczy się zdarzają i będą zdarzać.

Czasem Polakom dostaje się też za Litwinów, Łotyszy i innych, tylko dlatego, że jest nas dużo więcej i z automatu każdy ze wschodu to Polak. Litwin ukradł a Polaka powiesili : )

Generalnie Islandia jest najbardziej tolerancyjnym krajem, w jakim byłem
Miejscowi rozumieją, że problemy wynikające z imigracji są skutkiem rozwoju kraju i bogacenia się społeczeństwa. Potrzeba rąk do pracy, żeby dźwignąć przemysł i turystykę. Plusów jest więcej niż minusów, pytanie tylko jak długo? Gospodarka jest w kryzysie, a problemów społecznych też będzie przybywać, chociażby z powodu coraz większej ilości dzieci imigrantów w szkołach. Powtarzam jeszcze raz, Polacy raczej kiepsko się asymilują.
Dobrze piszesz. W końcu jesteś z W-M :sarcasm1: Żart oczywiście, bo pełno u nas buractwa.

Żeby Polacy (i ogólnie każda grupa etniczna) dobrze się asymilowali musi być ich relatywnie mało i w rozproszeniu. Najgorsze jest tworzenie gett.

Z moich norweskich doświadczeń potwierdzam co piszesz o Islandii - Skandynawowie to "najlepsi" ludzie z jakimi miałem do czynienia. Nie pod każdym względem oczywiście, ale ogólnie. Tam nikt nie patrzy ci agresywnie, lub bezmyślnie w oczy jak u nas. Najbardziej cenię ich spokój, nie robienie z igieł wideł, nie narzucanie się innym... długo można by wymieniać.

Na temat migrantów mam takie zdanie - tak, ale nie za dużo, w rozproszeniu i wpuszczasz tych, których chcesz wpuścić, a nie tych, którzy chcą do ciebie przyjechać. No i allah czy inny jahwe zostaje w domu. Inaczej masz kibel, którym jest np. Londyn, czy większe miasta UK i zachodniej Europy.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Ciekawostki

09-12-2021, 11:00

Hatefire pisze:
09-12-2021, 10:56

Sam znam gości co już ileś tam tam lat siedzą w UK i ani be ani me w języku Szekspira. Ja naprawdę rozumiem, że ktoś jedzie bez znajomości języka, bo ma ciężką sytuację w Polsce. No. ale jak to jest możliwe żeby gdzieś mieszkać i pracować ileś lat i choćby drogą osmozy nie załapać języka na jakimś podstawowym, komunikatywnym poziomie nie ogarniam po prostu,
Kto wie, może dlatego polski przetrwał do dzisiaj? Tzn. ten opór na wiedzę paradoksalnie jest tu pomocny? Zauważ, że w pribaltice każdy gada po rusku, a u nas nie ma tematu?
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
Hatefire
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10126
Rejestracja: 21-12-2010, 12:19
Lokalizacja: Katowice - miasto wielkich wydarzeń ;)

Re: Ciekawostki

09-12-2021, 11:09

bartwa pisze:
09-12-2021, 11:00
Kto wie, może dlatego polski przetrwał do dzisiaj? Tzn. ten opór na wiedzę paradoksalnie jest tu pomocny? Zauważ, że w pribaltice każdy gada po rusku, a u nas nie ma tematu?
No to jednak co innego, bo raz rosyjski był lingua franca Sojuzu i językiem urzędowym, dwa w tych krajach są olbrzymie mniejszości rosyjskie. W Estonii to np 1/4 ludności.
Od braci dla braci
Od dobrych dla dobrych
Kacapskiej kurwie
Zawsze chuj do mordy
mistrzsardu
rasowy masterfulowicz
Posty: 2568
Rejestracja: 10-05-2005, 23:03
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Ciekawostki

09-12-2021, 11:11

bartwa pisze:
09-12-2021, 10:24
- 61C we wschodniej Syberii (Delyankir). Konkret. Nasza zima wydaje się przy tym niewinną igraszką.
W wartościach bezwzględnych i owszem. Natomiast odczucie zimna nad morzem czasami jest większe przy 0 niż przy -15, wilgotność robi robotę. Czasami w okolicach zera i wysokiej wilgotności jest ziąb przenikający do szpiku kości.
Celem życia nie jest przeżycie.
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Ciekawostki

09-12-2021, 11:12

Hatefire pisze:
09-12-2021, 11:09

No to jednak co innego, bo raz rosyjski był lingua franca Sojuzu i językiem urzędowym, dwa w tych krajach są olbrzymie mniejszości rosyjskie. W Estonii to np 1/4 ludności.
Też prawda, poza tym jest ich zwyczajnie mniej. W sumie to dziwne, że się ostali.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Ciekawostki

09-12-2021, 11:14

mistrzsardu pisze:
09-12-2021, 11:11

W wartościach bezwzględnych i owszem. Natomiast odczucie zimna nad morzem czasami jest większe przy 0 niż przy -15, wilgotność robi robotę. Czasami w okolicach zera i wysokiej wilgotności jest ziąb przenikający do szpiku kości.
Masz rację. Mimo to -60 robi wrażenie, z pewnością trzeba się cieplej ubrać niż do nadmorskiego 0C : )

Dzisiejsze -4 ze słabszym wiatrem wydaje się wręcz ciepłe w porównaniu z ostatnimi dniami.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
Mariusz Wędliniarz
rasowy masterfulowicz
Posty: 2545
Rejestracja: 21-09-2011, 13:13

Re: Ciekawostki

11-12-2021, 23:24

My u siebie w domu z babką nie mamy kaloryferów. Mamy taką grzałkę olejową i piec w kuchni. Poza tym ciepłe pierzyna z prawdziwych piór. Nam zima nie straszna. Niech miastowi się martwią.
Raz się zje, raz się nie zje.
est
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9130
Rejestracja: 30-03-2008, 17:30
Lokalizacja: Trockenwald

Re: Ciekawostki

11-12-2021, 23:44

A macie piec? Taki z podkową do grzania wody? Czy myjecie się przy studni tak jak mój wujek, który dożył 98 lat?
Awatar użytkownika
Parael
rozkręca się
Posty: 86
Rejestracja: 18-10-2007, 14:33

Re: Ciekawostki

11-12-2021, 23:54

est pisze:
11-12-2021, 23:44
A macie piec? Taki z podkową do grzania wody? Czy myjecie się przy studni tak jak mój wujek, który dożył 98 lat?
I czy widły w komplecie do pieca?
Nekrosadystyczny Turbosperminator
est
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9130
Rejestracja: 30-03-2008, 17:30
Lokalizacja: Trockenwald

Re: Ciekawostki

12-12-2021, 00:18

Pewnie tylko łopatka do wungla.
Awatar użytkownika
Parael
rozkręca się
Posty: 86
Rejestracja: 18-10-2007, 14:33

Re: Ciekawostki

12-12-2021, 00:27

est pisze:
12-12-2021, 00:18
Pewnie tylko łopatka do wungla.
To jeszcze kubełko, jakby wungiel do wsi przywieźli :)
Nekrosadystyczny Turbosperminator
ODPOWIEDZ