TEATR

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Baton
weteran forumowych bitew
Posty: 1653
Rejestracja: 03-02-2008, 14:51
Lokalizacja: Electric Ladyland

Re: TEATR

03-06-2012, 12:57

HobGoblin pisze:Ja bym te antyutopie wyrzucił na śmietnik, tak jak na śmietnik historii wyrzucone zostały ideologie przez nie krytykowane. Obowiązkowa lekturą zrobiłbym natomiast dystopię "451 stopni Fahrenheita" Bradbury'ego. Facet w latach 50. przewidział pranie mózgu przy pomocy telewizji, demokratyczny "terror w białych rękawiczkach", a przede wszystkim to, że ludzie sami wybiorą łatwe życie bez jakiejkolwiek wiedzy tylko dla dobrego samopoczucia - a wszystko to tylko na podstawie wniosków wyciągniętych z obserwacji amerykańskiej demokracji sprzed 60 lat. I to jest geniusz!
Przecież u Huxleya jest to samo, a NWŚ powstał wcześniej niż ksiązka Bradburyego, więc można założyć, że jest bardziej wizjonerski. W dodatku jest lepszy czysto literacko. Nie żebym nie lubił Bradbury'ego, ale w tym momencie coś bajdurzysz.
Fairies wear boots and now you gotta believe me
Yeah I saw it, I saw it, I tell you no lies
Awatar użytkownika
Clochard
weteran forumowych bitew
Posty: 1093
Rejestracja: 26-11-2011, 07:32

Re: TEATR

03-06-2012, 13:20

Olsztyn - im. Jaracza. Co prawda w zeszłym roku byłem raz. W tym jeszcze nie, nie chce mi się pedałować 70klocków, ale teatr lubię ;)
Awatar użytkownika
0ms
rasowy masterfulowicz
Posty: 3286
Rejestracja: 02-02-2009, 22:05

Re: TEATR

03-06-2012, 13:24

moonfire pisze: A "Nowy wspaniały świat" powinien być lekturą obowiązkową w liceum.
Dlaczego uwazasz, ze spierdolony polski system edukacji powinien zniechecac ludzi do dobrej literatury?
Awatar użytkownika
moonfire
zahartowany metalizator
Posty: 3483
Rejestracja: 10-05-2011, 00:48

Re: TEATR

03-06-2012, 14:57

HobGoblin pisze:Ja bym te antyutopie wyrzucił na śmietnik, tak jak na śmietnik historii wyrzucone zostały ideologie przez nie krytykowane. Obowiązkowa lekturą zrobiłbym natomiast dystopię "451 stopni Fahrenheita" Bradbury'ego. Facet w latach 50. przewidział pranie mózgu przy pomocy telewizji, demokratyczny "terror w białych rękawiczkach", a przede wszystkim to, że ludzie sami wybiorą łatwe życie bez jakiejkolwiek wiedzy tylko dla dobrego samopoczucia - a wszystko to tylko na podstawie wniosków wyciągniętych z obserwacji amerykańskiej demokracji sprzed 60 lat. I to jest geniusz!
Nie zgodziłbym się co do oceny Huxleya. Czytając tę powieść kilka lat temu, miałem nieodparte przeświadczenie, że to, co widzę na kartach, jest zapowiedzią Eurokołchozu w takiej postaci, jaką mamy dzisiaj.

Co do Bradbury'ego, zgadzam się, równie dobra rzecz.
Awatar użytkownika
HobGoblin
zaczyna szaleć
Posty: 233
Rejestracja: 13-11-2011, 17:56
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

Re: TEATR

03-06-2012, 19:51

No dobra, macie rację. Trochę się zagalopowałem. Ale to dlatego, że o Huxley'u mówią wszyscy, a o Bradburym mało kto słyszał, co mnie razi czasem. No.
Ceterum censeo Mosquam delendam esse.
Baton
weteran forumowych bitew
Posty: 1653
Rejestracja: 03-02-2008, 14:51
Lokalizacja: Electric Ladyland

Re: TEATR

03-06-2012, 22:11

Bo Bradbury to pisarz zaszufladkowany w kręgu sf. A sf to getto, sf się z założenia nie traktuje poważnie w kręgach fachowych - znam trochę polonistów róznej maści to wiem to z pierwszej ręki. Chociaż trochę się to zmienia, młode pokolenie literaturoznawców nie jest już tak zabetonowane jak stare, przynajmniej nie w całości, to się chwali. A Huxley to już pisarz spoza getta, chociaż jeżeli NWŚ nie jest sf to ja nie wiem co jest. Zresztą to samo dotyczy Orwella i jeszcze paru innych pacjentów.

Wracając do tematu, na wczorajszej lubelskiej Nocy Braku Kultury (niektórym się chyba imprezy pomyliły, koło północy przypominało to już najgorszego sortu juwenalia) widziałem dwie ciekawe rzeczy:

- Teatr "Alter" z Drohobycza, "Józef&Ko". Dla fanów Schulza rzecz obowiązkowa. Goście zaczynali jako teatr studencki mający na celu przeniesienie twórczości pana od Sklepów Cynamonowych w przestrzeń teatralną. I udaje im się to w stu procentach, klimat jest nie-do-wyjebania. Ludzie co Schulza nie kochają moga nie zrozumieć, ale i tak jest szansa że się spodoba, goście operują bardzo sugestywnie obrazem.

- Teatr im. Łesia Kurbasa, Lwów, "Pieśń Lasu". Długa rzecz, ale jak kto by miał okazję zobaczyć, to iśc, nie pierdzielić. Masa. Bardzo "pierwotny" teatr, coś jak Gardzienice, tylko w wydaniu nie antycznym tylko ukraińsko - ludowo - folkowym. Jest i strasznie i przaśnie i magicznie, całkowite zniesienie bariery z publiką (dla niektórych widzów to był szok, hehe). Totalna anarchia i zaprzeczenie wszystkich wspólczesnych standardów. Rewelacja. I to pomimo morderczego czasu trwania spekatklu.

W obu wypadkach polecam nawet tym, co teatru nie lubią z uwagi na ładne panie. Nawet bardzo - ja nie wiem o co chodzi z tymi Ukrainkami, bo i z Ukraina mam niewiele wspólnego, ale i w Alterze i w tym teatrze lesia Kurbasa (ktokolwiek to jest) dziewoje grają takie, że mi prawie oczy na wierzch wyszły z wrażenia.
Fairies wear boots and now you gotta believe me
Yeah I saw it, I saw it, I tell you no lies
Awatar użytkownika
HobGoblin
zaczyna szaleć
Posty: 233
Rejestracja: 13-11-2011, 17:56
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

Re: TEATR

19-06-2012, 14:52


A to może zachęci co poniektórych do lektury Eurypidesa:

Ceterum censeo Mosquam delendam esse.
Awatar użytkownika
moonfire
zahartowany metalizator
Posty: 3483
Rejestracja: 10-05-2011, 00:48

Re: TEATR

20-06-2012, 19:11

0ms pisze:
moonfire pisze: A "Nowy wspaniały świat" powinien być lekturą obowiązkową w liceum.
Dlaczego uwazasz, ze spierdolony polski system edukacji powinien zniechecac ludzi do dobrej literatury?
Współczuję, że miałeś chujowych nauczycieli.
Plasfodeur
weteran forumowych bitew
Posty: 1635
Rejestracja: 16-05-2012, 17:08

Re: TEATR

24-01-2014, 09:54

Jakby ktoś chciał się pobujać, nastroić do picia w ilościach przemysłowych to polecam zlokalizowanie spektaklu "Leningrad", który wystawia wrocławski Teatr Piosenki (ja oglądałem w Lublinie więc zakładam, że nie tylko w stolicy Dolnego Śląska można zobaczyć).
Rzecz jest bardzo zgrabnie zmontowana, porządnie zagrana i tak też zaśpiewana - repertuar to oczywiście piosenki rosyjskiej grupy pieśni i tańca ;)

zajawka:
Grrrówno!
Awatar użytkownika
flow
postuje jak opętany!
Posty: 578
Rejestracja: 04-10-2013, 00:15

Re: TEATR

24-01-2014, 11:30

Ja znowu preferuję Teatr Telewizji jako miła odskocznia. Jedna sztuka podoba się bardziej inna nudzi ale obsada aktorska zawsze na wysokim poziomie. Do teatru nie chadzam, podobnie jak do kina i ostatnio na koncerty, teatry lubię zwiedzać.
Sineater
postuje jak opętany!
Posty: 621
Rejestracja: 10-05-2008, 00:40

Re: TEATR

24-01-2014, 11:45

Jak ktoś będzie na wakacjach/feriach/weekendzie/bez powodu kiedyś w górach nie powinien ominąć Teatru Witkacego. Taka przyjacielska rada :)
http://www.witkacy.pl/cat_listevents/
Awatar użytkownika
0ms
rasowy masterfulowicz
Posty: 3286
Rejestracja: 02-02-2009, 22:05

Re: TEATR

24-01-2014, 12:00

moonfire pisze:
0ms pisze:
moonfire pisze: A "Nowy wspaniały świat" powinien być lekturą obowiązkową w liceum.
Dlaczego uwazasz, ze spierdolony polski system edukacji powinien zniechecac ludzi do dobrej literatury?
Współczuję, że miałeś chujowych nauczycieli.
Podczas calej swojej edukacji spotkalem jednego nauczyciela, ktory zaslugiwal na swoje miano i uwazam, ze to jest bardzo duzo.

Ale nie tylko o nauczycieli tu chodzi. Nie chce widziec BNW przemaglowanego i zgwalconego pod katem nowej matury. Do sprawdzenia umiejetnosci czytania ze zrozumieniem (lol) nadaje sie doskonale scierwo typu Sienkiewicz.
Awatar użytkownika
dr Kill
postuje jak opętany!
Posty: 615
Rejestracja: 25-10-2011, 23:08

Re: TEATR

24-01-2014, 19:45

Plasfodeur pisze:Jakby ktoś chciał się pobujać, nastroić do picia w ilościach przemysłowych to polecam zlokalizowanie spektaklu "Leningrad", który wystawia wrocławski Teatr Piosenki (ja oglądałem w Lublinie więc zakładam, że nie tylko w stolicy Dolnego Śląska można zobaczyć).
Rzecz jest bardzo zgrabnie zmontowana, porządnie zagrana i tak też zaśpiewana - repertuar to oczywiście piosenki rosyjskiej grupy pieśni i tańca ;)

zajawka:
Potwierdzam info o/
Awatar użytkownika
dr Kill
postuje jak opętany!
Posty: 615
Rejestracja: 25-10-2011, 23:08

Re: TEATR

25-01-2014, 16:06

W Lublinie po raz drugi będzie grany spektakl pod tytułem "Kamienie w kieszeniach". Warto się wybrać chociażby ze względu na niesamowitą grę aktorską. Na scenie pojawia się tylko dwóch aktorów, Mateusz Damięcki oraz Bartek Kasprzykowski, a każdy z nich gra jednocześnie po kilka postaci. Warto też zwrócić uwagę na scenografię i wykorzystanie rekwizytów, które momentami okazuje się bardzo pomysłowe. Opis na stronie wydarzenia dobrze oddaje to o czym traktuje ta sztuka. Na prawdę warto wydać te 40 czy 50 złotych.

http://ck.lublin.pl/pl/wydarzenia/scena ... zeniach-3/
Plasfodeur
weteran forumowych bitew
Posty: 1635
Rejestracja: 16-05-2012, 17:08

Re: TEATR

01-06-2014, 00:29

Baton pisze:
Wczoraj byłem w Gardzienicach, widziałem obie "Ifigenie w..." i, będę szczery, urwało mi głowę przy samej dupie. To już nawet nie teatr; to misterium. Kto ma możliwość, niech przy najbliższej okazji jedzie na to podlubelskie zadupie gdzie psy dupami szczekają, bo to co robią ludzie tam mieszkający ociera się o Absolut. Z tak intensywnymi, dzikimi i pierwotnymi w duchu przedstawieniami w dodatku zagranymi na takim poziomie nie zetknąłem się jeszcze i mam wątpliwości czy będzie jeszcze okazja. Tak sobie myślę, że chętnie bym zobaczył prawdziwe starożytne spektakle; no ale to tylko do pomarzenia - zna ktoś jakieś inne grupy inspirowane teatrem antycznym/rekonstruujące takowy?
Wróciwszy z tego miejsca dorzucam groszy dwa.

Ifigenia w T... - wizualnie to jedno wielkie cacuszko, wszystko się tam zgadzało i zachwycało, kostiumy, wizualizacje, scenografia, wsio haraszo. Obecna momentami rubaszność bardzo była miła dla ucha, wprowadzała pewien dysonans, do poważnej treści - w ogólnym zachwycie miałem jednak wrażenie, że bywa zbyt wiele grzybków w tym barszczu, a niekiedy te grzybki zbyt daleka padają od talerza. Niemniej, opad szczęki był.

Oratorium pytyjskie - przemoc! muzycznie, śpiewnie, choreograficznie, totalna przemoc! momentami miałem ciary i patrzyłem jak zahipnotyzowany na te rekonstrukcje gestów z antycznych waz i malowideł. Głosy aktorek wyczyniały tam cuda, coś pięknego - no i tekst wzięty na warsztat, autentyczne wróżby ze świątyni delfickiej - dało się odczuć przedwieczną siłę. Tutaj zostałem niemal zdmuchnięty przy okazji oszczędność wizualna sprawiała, że przedstawienie było ciekawym kontrapunktem do poprzedniego.

Słów kilka o idei Kosmosu - bardzo to ciekawe i uzupełniające, spotkanie z aktorami w chacie, spacer za Staniewskim, film, którego obejrzenie sprawia, że do tego człowieka nabiera się ogromnego szacunku (ogrom pracy włożony w to miejsce zatrważa), pierogi i mięta w dzbanku - bdb.

Polecam każdemu, kto tylko będzie miał okazje się tam pojawić.
Grrrówno!
Awatar użytkownika
BOLEK
rasowy masterfulowicz
Posty: 2495
Rejestracja: 22-10-2010, 19:19

Re: TEATR

27-01-2015, 09:36

[youtube][/youtube]
jak macie okazję to do ateneum. TYNIEC MISTRZ!!!!!!!!!!!!!!!!
"Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Po prostu. No... To... Poprzez... No reminiscencję. No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę."
Awatar użytkownika
manieczki
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12171
Rejestracja: 25-07-2010, 03:07

Re: TEATR

22-09-2015, 11:58

Jak gardze z zasady takimi inicjatywami to w tym wypadku mimo wszystko warto przeczytac i wspomoc.

http://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/5 ... -pohulanke" onclick="window.open(this.href);return false;
1000 zł
Kolacja ze znaną osobą + album o Wilnie
Wybierz tę nagrodę

Kolacja ze znanymi osobami spożyta na koszt Fundacji Res Publica Iuris. Na razie dr Artur Górski (poseł, członek Komisji ds. łączności z Polakami za granicą), Grzegorz Braun (znany reżyser filmowy).
Oj bysmy se pogadali, od serca :D
http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Plasfodeur
weteran forumowych bitew
Posty: 1635
Rejestracja: 16-05-2012, 17:08

Re: TEATR

22-09-2015, 12:32

Co za poroniona inicjatywa.
Grrrówno!
Awatar użytkownika
manieczki
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12171
Rejestracja: 25-07-2010, 03:07

Re: TEATR

22-09-2015, 13:38

Wasz slowa.
http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Plasfodeur
weteran forumowych bitew
Posty: 1635
Rejestracja: 16-05-2012, 17:08

Re: TEATR

22-09-2015, 14:48

manieczki pisze:Wasz slowa.
Po chu... lance inicjatywa.
Grrrówno!
ODPOWIEDZ