Motoryzacja ogółem

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Motoryzacja ogółem

17-05-2022, 17:06

Piszemy o rynku samochodów używanych. To jest tak jak z cenami paliw. Od nas wszyscy biorą z jednej hurtowni paliw z Boronowa. Jak wojna wybuchła to parę stacji chciało wykorzystać moment. Na litrze różnice były po 30 groszy. Ci od samochodów używanych widzą co się dzieje i z czym boryka się branża motoryzacyjna w produkcji nowych samochodów i starają się wykorzystać chwilę windując cenę samochodów na rynku wtórnym.
Awatar użytkownika
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16167
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: Motoryzacja ogółem

17-05-2022, 17:15

Pelson pisze:
17-05-2022, 17:00
Przez co nadmuchany? Tzn co jest w nim sztucznego? Pytam, bo nie bardzo jestem w stanie sobie wyobrazić, by branża operująca na przeciętnie 7-15* % marżach mogła sobie gdzieś tam pokątnie pompować wyniki. Ale może czegoś nie widze.
Nieruchomości to jednak trochę inna bajka, w automotive jednak ktoś ponosi realne koszty w ciągu powstawania produktu.



*15% to w przypadku gigantów rynku powód do gruuuubej fety.
Mój dwulatek jeden i drugi jest warty więcej niż w zakupie. Na rynku jak jest auto, w szczególności dostawczaki, znika w trymiga, po cenach, które ustala na sztywno sprzedawca. Używek nie było, bo szkopy nie sprzedawały. To takie bolączki 21 i 22 roku. Dodam, że są auta, jak nowe Leksusy na które się czeka 7 miesięcy, bez gwarancji, że będzie na czas (zapisy umowne). Ceny euro są przerzucane na kupca, zaliczki wieksze niż były 2 lata wstecz. Tyle wiem. O innych problemach nie mogę napisać, ale całościowo to się układa tak, że rynek jest sprzedającego, więc może tym samym, powiedzieć, że kupujesz po tyle i tyle, albo wypad z baru. To jakby nie patrzeć jest mało rynkowe i właśnie generuje zwyżkę cen. Moim zdaniem inflacja, ceny podzespołów, elementów, może nie są pretekstem, ale skutecznie umożliwiają dodatkowe windowanie cen. Zresztą ten mechanizm działa wszędzie. Nawet tutaj były rozmowy o usługach stolarskich. Ok, cena drewna chyba jest wyższa, robocizna może też, ale ceny są niewspółmiernie zaporowe*.

O właśnie, znajomy rok temu kupował auto. Były dwa. W piątek podali mu cenę. W poniedziałek o 5 tys. wyższą. To se myśli nie jadę, dzwonię do drugiego dilera, w innej części Polski. A tam? Też o 5 koła wyżej ... Nie wiem jak to zadziałało, czy w systemie coś drugi zobaczył, czy inaczej się zgadali. Gość miał opcję albo piątaka dorzuca, albo czeka do 2022. Kupił. Inna akcja. Gość zaliczkował, miał wziąć sam. specjalny , pod zlecenie. Nie wziął, bo gość sprzedał. A co ciekawe, zaliczki nie oddał. Bo mógł. Kolejna, ziomek z parkingu tutaj naszego, swojego superba upłynnił w tydzień. Wystawił. Sprzedał. Lucky boy. To takie akcje po kooperentach, znajomkach. Ja z tego wyciągam wnioski jak wyżej. Sprzedający zadowolony, kupujący w piździe.

* I tu wracamy do tematu inflacji. I jej nakręcania na tym etapie przez nas. Korzystałem z badań kardiologicznych, i kolejnych krwi poza nfz. Wizyta u Pan profesora 450. Badania 190. (takich cen wcześniej nie znałem, i troszku się zaskoczyłem jednak) Itd. itp. Usługodawcy, sprzedawcy, na fali tego, że każdy wie, że będzie drożej, nakurwia z cenami ile może. To samo dotyczy aut. Może pracownikowi nie podniesie pensji, ale cenę auta podniesie. I na końcu to właściwie dobrze. Bo to jest to, co zdusi inflację. Bo przecież nie glapa. Sami ją zdusimy, przy pośrednije pomocy glapy, stóp procentowych i wszechobecnemu wykorzystaniu tak grzanego tematu: inflacja. Po prostu przestaniemy kupować.
Ostatnio zmieniony 17-05-2022, 17:28 przez Ascetic, łącznie zmieniany 3 razy.
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Motoryzacja ogółem

17-05-2022, 17:20

To działa w dwie strony. Teraz jestem zadowolony,bo się samochodów w zajebistej kwocie pozbyłem ale sam sobie prywatnie samochodu nie zmienię ,bo cena zwala mnie z nóg za samochód ,który sobie upatrzyłem a coś z żyda mam. Nawet jeśli za Audi teraz sprzedałbym po lepszej cenie ,bo bardzo poszła w górę to samochód ,który jeszcze 2 lata temu był w moim zasięgu dzisiaj jest poza(ten który chciałbym nabyc). NIe wydam 450 tys. Jeszcze mnie nie pojebało a cena katalogowa poszła o 100 tys zł w górę bite.

A tak swoją drogą to ,że z leasingu nie można wykupić samochodu na osobę prywatną ze spółki i to ,że nie można go też sprzedać jak wg wyliczeń rynkowych takiego Eurotaxu to to jest skurwysyństwo. Wszyscy teraz handlują zepsutymi samochodami. Skaróbwka po wsiach tego nie ściga ,bo wiadomo jeden z drugim gorzołe pije ale w duzych miastach ścigają. I to mocno.
Ostatnio zmieniony 17-05-2022, 17:26 przez tomaszm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16167
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: Motoryzacja ogółem

17-05-2022, 17:25

tomaszm pisze:
17-05-2022, 17:20
To działa w dwie strony. Teraz jestem zadowolony,bo się samochodów w zajebistej kwocie pozbyłem ale sam sobie prywatnie samochodu nie zmienię ,bo cena zwala mnie z nóg za samochód ,który sobie upatrzyłem a coś z żyda mam. Nawet jeśli za Audi teraz sprzedałbym po lepszej cenie ,bo bardzo poszła w górę to samochód ,który jeszcze 2 lata temu był w moim zasięgu dzisiaj jest poza(te ,któy chciałbym nabyc). NIe wydam 450 tys. Jeszcze mnie nie pojebało a cena katalogowa poszła o 100 tys zł w górę bite.
Oczywiście. Doraźnie gites, długofalowo kutasiarska akcja. Ja tam oceniam, że rynek aut kichnie za takie a nie inne wykorzystanie sytuacji. Zresztą jak się gada z trzeźwo myślącymi np. usługodawcami, to przebija ton> Teraz wywalę cenę, tylko jak długi czas Klienta będzie na to stać? To dotyczy też aut. Taki miecz obusieczny.

Ja jak patrzyłem na auta z mojej półki, to też, pierwsza myśl "pojebało ich". Jak od nastu lat jeżdże nowymi, albo demówkami, to teraz nawet nie myślę po tych cenach cokolwiek kupować. Zostaje mi poszukać warsztatu, bo mam tylko taki od wymiany gum. Taką przyszłość widzę.
Awatar użytkownika
Only_True_Believers
rasowy masterfulowicz
Posty: 3151
Rejestracja: 31-05-2006, 08:55
Lokalizacja: planeta małp

Re: Motoryzacja ogółem

18-05-2022, 12:19

Ja też ostatnio myślałem o nowym samochodzie. Jedyny jaki mi się podoba to nowy LEXUS NX.

Niestety warunki okazały się takie, że trzeba zapłacić 3 tysiące zł bezzwrotnie. Czas oczekiwania to 14 miesięcy i na dodatek sprzedawca może dowolnie zmieniać cenę, a jak ja zrezygnuje to tracę 3 tyś zł. Aż tak zdesperowany nie jestem. Postanowiłem odświerzyć mojego Type r którego kupiłem w grudniu 2018.

Poszedł do całkowitego przywracania do stanu salonowego, potem na to położyłem folie pół matową.

efekt:

Obrazek

ja jestem zadowolony.
Misantrophy so deep in me

moja kolekcja cd's:
https://rateyourmusic.com/~auranoir85?f ... at2fFxF5yo
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Motoryzacja ogółem

18-05-2022, 12:25

Only_True_Believers pisze:
18-05-2022, 12:19
Postanowiłem odświerzyć mojego Type r którego kupiłem w grudniu 2018.

Poszedł do całkowitego przywracania do stanu salonowego, potem na to położyłem folie pół matową.

efekt:

Obrazek

ja jestem zadowolony.
Wyszło znakomicie. Też mam Hondę Civic, ale hatchback w automacie. Jestem mega zadowolony. Podejrzewam, że type R też świetnie się prowadzi? Manual prawda, bo chyba nie ma w automacie?
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
Only_True_Believers
rasowy masterfulowicz
Posty: 3151
Rejestracja: 31-05-2006, 08:55
Lokalizacja: planeta małp

Re: Motoryzacja ogółem

18-05-2022, 12:31

Tak, nie ma w automacie.
Type r prowadzi się tak, że ciężko mi będzie jeszcze kiedyś kupić lepszy samochód, bo pewnie musiałbym wydać tak jak tomasz 500 k. Dlatego jak pojebany dbam o tę sztukę.

Warto dodać ,że od nowości ani 1 awarii. Nawet najmniejszej. Jedyne co robiłem to spinki do bocznych spojlerów. Ma twarde zawieszenie i mocno nim wali na wybojach.
Misantrophy so deep in me

moja kolekcja cd's:
https://rateyourmusic.com/~auranoir85?f ... at2fFxF5yo
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Motoryzacja ogółem

18-05-2022, 12:42

To samo u mnie, w tym przedziale cenowym nie prowadziłem jeszcze lepszego samochodu.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Motoryzacja ogółem

19-05-2022, 17:58

No, to zaświeciło słoneczko, temperatura po raz pierwszy w tym roku przekroczyła 20C i wyjechałem se pojeździć za miasto. Przy wyprzedzaniu gość z naprzeciwka błyska mi światłami. Myślę sobie - nie przesadzaj, jesteś ode mnie 100 metrów, zero zagrożenia. A on ostrzegł mnie przed pałami haha. Na limicie 70 miałem 115. 1000 zł i 8 pkt. Najlepsze jest to, że w ogóle się nie wkurwiłem, mimo że nie sram pieniędzmi. Dlatego post tutaj , a nie w "wybitnie mnie wkurwia". Będzie pisane podanko do Opola o rozbicie na raty. Ja pierdolę : )
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
nicram
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12097
Rejestracja: 13-04-2011, 18:53
Lokalizacja: Litzmannstadt

Re: Motoryzacja ogółem

19-05-2022, 18:16

Najgorsze w tym wszystkim chyba to, że te 8 pkt. na dwa lata. :-/
all the monsters will break your heart
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Motoryzacja ogółem

19-05-2022, 18:18

Dwa lata jak dla brata : )

Trzeba będzie być tera grzecznym.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
empir
zahartowany metalizator
Posty: 4586
Rejestracja: 31-08-2008, 23:17
Lokalizacja: silesia

Re: Motoryzacja ogółem

19-05-2022, 20:26

bartwa pisze:
19-05-2022, 17:58
No, to zaświeciło słoneczko, temperatura po raz pierwszy w tym roku przekroczyła 20C i wyjechałem se pojeździć za miasto. Przy wyprzedzaniu gość z naprzeciwka błyska mi światłami. Myślę sobie - nie przesadzaj, jesteś ode mnie 100 metrów, zero zagrożenia. A on ostrzegł mnie przed pałami haha. Na limicie 70 miałem 115. 1000 zł i 8 pkt. Najlepsze jest to, że w ogóle się nie wkurwiłem, mimo że nie sram pieniędzmi. Dlatego post tutaj , a nie w "wybitnie mnie wkurwia". Będzie pisane podanko do Opola o rozbicie na raty. Ja pierdolę : )
Nigdy nie pisałem podania o rozbicie na raty. Zawsze sam sobie rozbijałem na raty wg własnego uznania i nigdy nikt się nie doczepił. Raz mi przyszło upomnienie po kilku miesiącach bo zapomniałem o ostatniej racie.
Zrobiłem tak już z kilkoma mandatami (na pewno dwoma).
Grunt że im coś na konto wpływa. Tak mi się przynajmniej wydaje :)
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Motoryzacja ogółem

19-05-2022, 20:32

empir pisze:
19-05-2022, 20:26


Nigdy nie pisałem podania o rozbicie na raty. Zawsze sam sobie rozbijałem na raty wg własnego uznania i nigdy nikt się nie doczepił. Raz mi przyszło upomnienie po kilku miesiącach bo zapomniałem o ostatniej racie.
Zrobiłem tak już z kilkoma mandatami (na pewno dwoma).
Grunt że im coś na konto wpływa. Tak mi się przynajmniej wydaje :)
Pewnie warunkiem jest, żeby pierwsza rata wpłynęła przed upływem 7 dni w przypadku takiej samowolki. No i żeby następne były w miarę regularne.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
empir
zahartowany metalizator
Posty: 4586
Rejestracja: 31-08-2008, 23:17
Lokalizacja: silesia

Re: Motoryzacja ogółem

19-05-2022, 20:36

Tą pierwszą ratę nieraz płaciłem dopiero po upomnieniu. Ale każdą kolejną starałem się płacić co miesiąc.
Awatar użytkownika
immortal69
postuje jak opętany!
Posty: 662
Rejestracja: 12-01-2009, 13:16
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Motoryzacja ogółem

19-05-2022, 21:43

Kiedyś za studenta też sobie sam rozbiłem na raty mandat bo mi kumpel tak doradził. W rezultacie po 3-4 tygodniach dostałem komunikat w bankomacie że karta jest zablokowana. Udałem się więc do banku a tam Pani w okienku mówi że dostali z US nakaz blokady konta czy coś takiego. Musiałem uregulować brakujące raty przed terminem i jeszcze odczekać ze 3 dni zanim łaskawie zdjęli blokadę. Ale to było z 20 lat temu...
Obrazek
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Motoryzacja ogółem

19-05-2022, 21:59

immortal69 pisze:
19-05-2022, 21:43
Kiedyś za studenta też sobie sam rozbiłem na raty mandat bo mi kumpel tak doradził. W rezultacie po 3-4 tygodniach dostałem komunikat w bankomacie że karta jest zablokowana. Udałem się więc do banku a tam Pani w okienku mówi że dostali z US nakaz blokady konta czy coś takiego. Musiałem uregulować brakujące raty przed terminem i jeszcze odczekać ze 3 dni zanim łaskawie zdjęli blokadę. Ale to było z 20 lat temu...
Dostałem kiedyś mandat za chlanie na mieście. Nie zapłaciłem i zapomniałem. Po jakimś roku załatwiam jakiś kwit w skarbówce, a ci do mnie, że nie będzie kwitu, dopóki nie ureguluję mandatu. Ale to była tylko stówka. Teraz będę grzeczny i napiszę pismo.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9642
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: Motoryzacja ogółem

19-05-2022, 22:43

bartwa pisze:
19-05-2022, 21:59
immortal69 pisze:
19-05-2022, 21:43
Kiedyś za studenta też sobie sam rozbiłem na raty mandat bo mi kumpel tak doradził. W rezultacie po 3-4 tygodniach dostałem komunikat w bankomacie że karta jest zablokowana. Udałem się więc do banku a tam Pani w okienku mówi że dostali z US nakaz blokady konta czy coś takiego. Musiałem uregulować brakujące raty przed terminem i jeszcze odczekać ze 3 dni zanim łaskawie zdjęli blokadę. Ale to było z 20 lat temu...
Dostałem kiedyś mandat za chlanie na mieście. Nie zapłaciłem i zapomniałem. Po jakimś roku załatwiam jakiś kwit w skarbówce, a ci do mnie, że nie będzie kwitu, dopóki nie ureguluję mandatu. Ale to była tylko stówka. Teraz będę grzeczny i napiszę pismo.
Znajomy muzyk też tak myślał o mandatach za chlanie i jazdę na gapę - w końcu nie był nigdzie zameldowany i ogólnie "niech spierdalają". Potem założył rodzinę i trzeba było pospłacać (chociaż te za jazdę na gapę z tego co pamiętam częściowo się poprzeterminowały) ;-)
Guilty of being right
Awatar użytkownika
empir
zahartowany metalizator
Posty: 4586
Rejestracja: 31-08-2008, 23:17
Lokalizacja: silesia

Re: Motoryzacja ogółem

19-05-2022, 23:10

immortal69 pisze:
19-05-2022, 21:43
Ale to było z 20 lat temu...
Ja tak robiłem 2-4 lata temu
Van Drunen
w mackach Zła
Posty: 824
Rejestracja: 21-02-2014, 12:14

Re: Motoryzacja ogółem

19-05-2022, 23:11

Only_True_Believers pisze:
18-05-2022, 12:19
Ja też ostatnio myślałem o nowym samochodzie. Jedyny jaki mi się podoba to nowy LEXUS NX.

Niestety warunki okazały się takie, że trzeba zapłacić 3 tysiące zł bezzwrotnie. Czas oczekiwania to 14 miesięcy i na dodatek sprzedawca może dowolnie zmieniać cenę, a jak ja zrezygnuje to tracę 3 tyś zł. Aż tak zdesperowany nie jestem. Postanowiłem odświerzyć mojego Type r którego kupiłem w grudniu 2018.

Poszedł do całkowitego przywracania do stanu salonowego, potem na to położyłem folie pół matową.

efekt:

Obrazek

ja jestem zadowolony.
Przy takim samochodzie raczej nie rozmyślałbym nad zmianą - no chyba, że drzemie w nim jakiś silniczek 1.0 czy 1.2. Nie trawię tego całego downsizingu.
vicotnick
rasowy masterfulowicz
Posty: 2448
Rejestracja: 25-08-2006, 22:15

Re: Motoryzacja ogółem

19-05-2022, 23:17

Only_True_Believers pisze:
18-05-2022, 12:19
Ja też ostatnio myślałem o nowym samochodzie. Jedyny jaki mi się podoba to nowy LEXUS NX.

Niestety warunki okazały się takie, że trzeba zapłacić 3 tysiące zł bezzwrotnie. Czas oczekiwania to 14 miesięcy i na dodatek sprzedawca może dowolnie zmieniać cenę, a jak ja zrezygnuje to tracę 3 tyś zł. Aż tak zdesperowany nie jestem. Postanowiłem odświerzyć mojego Type r którego kupiłem w grudniu 2018.

Poszedł do całkowitego przywracania do stanu salonowego, potem na to położyłem folie pół matową.

efekt:

Obrazek

ja jestem zadowolony.
Ile taka impreza kosztuje? 6-7 tys? Gdzie kolega robił? Pewnie na początek korekta lakieru a potem folia. Myślę czy swojego nie poddać takiemu zabiegowi.
Lex to świetna sprawa, totalna cisza w środku plus świetne, precyzyjne prowadzenie.
ODPOWIEDZ