PORTAL

Zasada tworzenia tematu - NAZWA ZESPOŁU + ewentualnie tytuł płyty lub inna treść jeżeli coś chcemy dodać.

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Regulamin forum
Tematy związane tylko z jednym zespołem lub jedną płytą. Wszelkie zbiorcze typu "América Latina Metal" lub "Najlepsza polska płyta thrash" itp. proszę zakładać w dziale "Dyskusje o muzyce metalowej"
Awatar użytkownika
Harlequin
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10788
Rejestracja: 12-03-2010, 13:38
Lokalizacja: Koko City

Re: PORTAL

27-05-2021, 12:28

Bolt pisze:
27-05-2021, 11:38
Harlequin pisze:
27-05-2021, 11:10
Ale nie taka ciężka jak vexovoid
Vexovoid to dla mnie akurat był najbardziej "przestrzennie" wyprodukowany i najprzystępniejszy, więc mnie trochę zaskakujesz tą opinią ;)
Chodzi mi o brzmienie, a nie przystępnośc. Vexovoid odbieram jako najbardziej "masywną" płytę, choć też i ich najbardziej przystępną.
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: PORTAL

27-05-2021, 12:32

Harlequin pisze:
27-05-2021, 12:28
Bolt pisze:
27-05-2021, 11:38
Harlequin pisze:
27-05-2021, 11:10
Ale nie taka ciężka jak vexovoid
Vexovoid to dla mnie akurat był najbardziej "przestrzennie" wyprodukowany i najprzystępniejszy, więc mnie trochę zaskakujesz tą opinią ;)
Chodzi mi o brzmienie, a nie przystępnośc. Vexovoid odbieram jako najbardziej "masywną" płytę, choć też i ich najbardziej przystępną.
To dla mnie ponownie Vexovoid ma stosunkowo mało ciężaru (co nie jest absolutnie wadą) jak na ten zespół - przy Swarth to wręcz radiowa produkcja.
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
shagwest
zaczyna szaleć
Posty: 255
Rejestracja: 01-10-2011, 01:38

Re: PORTAL

28-05-2021, 07:15



Eeeee. Drugi album?
So say we all.
Van Drunen
w mackach Zła
Posty: 824
Rejestracja: 21-02-2014, 12:14

Re: PORTAL

28-05-2021, 07:23

^^^
"Hagbulbia" is the seventh PORTAL full-length album and serves as the paranormal companion piece to AVOW. “Hagbulbia” sees PORTAL at their most abnormal and spectral.
Awatar użytkownika
Harlequin
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10788
Rejestracja: 12-03-2010, 13:38
Lokalizacja: Koko City

Re: PORTAL

28-05-2021, 08:18

Mają tempo.
Wódka i Piwo
weteran forumowych bitew
Posty: 1555
Rejestracja: 19-10-2011, 16:55

Re: PORTAL

28-05-2021, 08:36

Wygląda mi to na jakieś noisowe wypociny - czyli jak to mówią - artystyczne eksperymenty bla bla bla... . Zlewam to wydawnictwo ciepłym moczem.
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: PORTAL

28-05-2021, 08:54

Kurde, życie jest nieuczciwe. Wczoraj mi się spieprzyły słuchawki, a dzisiaj słuchałbym sobie dwóch nowych Portal i Gosudar :(
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
TheDude
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 6707
Rejestracja: 23-03-2011, 00:43

Re: PORTAL

31-05-2021, 23:24

Ktoś przesłuchał do końca 'Hagbulbia'? Właśnie rąbię driny z Captain Morgan żeby się odpowiednio dostroić i podejmę dziś próbę :)
Awatar użytkownika
shagwest
zaczyna szaleć
Posty: 255
Rejestracja: 01-10-2011, 01:38

Re: PORTAL

01-06-2021, 08:20

To jest zdaje się taki motyw jak z Neurosis - Times of Grace / Tribes of Neurot - Grace. Do jednoczesnego puszczania.

Irytujący pomysł swoją drogą.
So say we all.
Awatar użytkownika
nicram
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12097
Rejestracja: 13-04-2011, 18:53
Lokalizacja: Litzmannstadt

Re: PORTAL

01-06-2021, 08:32

TheDude pisze:
31-05-2021, 23:24
Ktoś przesłuchał do końca 'Hagbulbia'? Właśnie rąbię driny z Captain Morgan żeby się odpowiednio dostroić i podejmę dziś próbę :)
Nie dałem rady. Dla mnie to jest asłuchalne.
all the monsters will break your heart
Awatar użytkownika
TheDude
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 6707
Rejestracja: 23-03-2011, 00:43

Re: PORTAL

01-06-2021, 11:45

Akurat zawodnikom z Neurosis taki zabieg bardzo fajnie się udał:

Scorn
w mackach Zła
Posty: 701
Rejestracja: 23-07-2012, 10:58
Lokalizacja: Þríhnúkagígur

Re: PORTAL

01-06-2021, 12:49

TheDude pisze:
01-06-2021, 11:45
Akurat zawodnikom z Neurosis taki zabieg bardzo fajnie się udał:

Oczywiście. Wspaniale to płynie, zwłaszcza jeśli odpowiednio rozstawi się głośniki w pomieszczeniu.

Kolejne przykłady takich udanych "podwójnych" albumów to Neurosis Through Silver in Blood + Tribes of Neurot Silver Blood Transmission oraz Rosetta z The Galilean Satellites.
heykvísl og ofn
Awatar użytkownika
nicram
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12097
Rejestracja: 13-04-2011, 18:53
Lokalizacja: Litzmannstadt

Re: PORTAL

02-06-2021, 12:11

Nowe Portale wjechały do Hellthrashera.
all the monsters will break your heart
Awatar użytkownika
TheDude
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 6707
Rejestracja: 23-03-2011, 00:43

Re: PORTAL

02-06-2021, 14:16

'Hagbulbia' całkiem ciekawie płynie. Jest to mocno eklektyczna patologia dźwiękowa, ale jest w tym coś interesującego (może to daleko posunięte pojebanie). Szkoda, że wokale są mało urozmaicone i wojenne rytmy w tyle (skojarzyły mi się z kilkoma wydawnictwami martial industrial) mogły by być bardziej wysunięte do przodu. Dla mnie to taki Portal zainspirowany Karjalan Sissit :) Ciekawe ale nieco zbyt monotonne.
Awatar użytkownika
TheDude
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 6707
Rejestracja: 23-03-2011, 00:43

Re: PORTAL

02-06-2021, 16:47

nicram pisze:
02-06-2021, 12:11
Nowe Portale wjechały do Hellthrashera.
'Avow' oraz 'ION' właśnie zamówiłem. Blau!
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: PORTAL

04-06-2021, 10:33

Po wstępnych osłuchach zawodu absolutnie nie ma, co po "ION" nie było wcale pewne. Przy promującym kawałku obawiałem się też, że dostanę fajne, bo fajne, ale jednak wałki z gatunku "nie załapało się na Swarth". Na szczęście nic takiego się nie stało, choć to w "Swarth" należy szukać najbardziej zbliżonego materiału Australijczyków do "Avow" - podobne podejście do brzmienia, spora transowość i mało przestrzeni dla słuchacza, powiedziałbym, że obok "Swarth" to właśnie najbardziej wymagający album dla osoby, która chciałaby sprawdzić, z czym się tych świrów je. Dosyć sporo tu charakterystycznych dla Portal nietypowych riffów, niepokojące melodie mocno na drugim planie (początek "Offune"), totalnie upiorne motywy ("Manor of Speaking" oraz "Bode" to konkretne zło), no i jedne z dłuższych kawałków w historii tego zespołu.

Dopuszczałem do siebie myśl, że po czterech rewelacyjnych pierwszych płytach i wpadce na "ION" Portal zejdzie do po prostu dobrego poziomu i nie miałbym o to pretensji - 99% zespołów nie wypluło nawet jednej płyty na poziomie ich najlepszych dzieł. Tak się jednak składa, że "Avow", nawet jeżeli nie będzie ostatecznie stało w jednym szeregu ze "Swarth" czy "Vexovoid" - pokaże to dopiero kolejne kilkadziesiąt odsłuchów - to będę mocno zdziwiony, jeżeli w tym roku wyjdzie choć 5 metalowych albumów, które postawię wyżej.
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
Anzhelmoo
weteran forumowych bitew
Posty: 1254
Rejestracja: 19-03-2017, 08:51

Re: PORTAL

06-06-2021, 09:53

Zaraz, zaraz...ale o jakiej wpadce mówimy? Ja Ion postrzegam jako ich ścisłą czołówkę i przełom - fenomenalny album. Avow nie znam jeszcze tak dobrze, ale zapowiada się równie dobrze, przy czym krok wstecz jest jednak zauważalny, co może dawać do zrozumienia, że co mieli nagrać wybitnego już nagrali. Ale to nic złego - są na scenie ponad 20 lat, nagrali kilka legendarnych albumów, nie ma absolutnie wstydu, nawet jeśli od tego momentu każdy album miałby być czymś co już było.

Hagbulbię traktuję w kategoriach ciekawostki - nie dojrzałem do tego albumu! Poprzednie, choć bardzo nieprzystępne, zachęcają do odkrywania, wyłapywania smaczków. Tutaj natomiast mózg trochę się wyłącza. Można powiedzieć, że to rozczarowanie, ale ja to bardziej traktuję jako spin-off, krok w bok. Mogłoby widnieć jako EPka.

Nie uważam, by album ten był zrobiony na takim patencie jak Neurosis. Inne długości trwania utworów itp. Są na YT kompilacje, jak te albumy są nałożone, ale w przypadku tego zespołu takie zabawy sensu nie mają. Fajnie natomiast byłoby jakby Portal wydał kiedyś taki album, który zawiera poszczególnie ścieżki danego utworu, by można było samemu sobie włączać i wyłączać warstw i zobaczyć co tam jest poukrywane :)
Często jest tak...że nie, a potem coraz częściej jest tak...że nie, a potem zwykle jest tak...że nie. I potem zostaje już samo nie.
Awatar użytkownika
Bolt
rasowy masterfulowicz
Posty: 2046
Rejestracja: 25-12-2010, 18:32

Re: PORTAL

07-06-2021, 08:38

No to ja "ION" postrzegam jako wypadek przy pracy - to nie jest zła płyta, ale dla mnie wyraźnie gorsza od pozostałych. Mniej tu pomysłów, które zapadają w pamięć, to jedyna płyta Portal, która po prostu leci i nie angażuje. Słuchałem po premierze, parę razy na rok daję szansę, żeby zaskoczyło, ale po prostu zawsze kończę odsłuch lekko zniecierpliwiony i znudzony. Wyjątkowa płyta Portal, bo jako wyjątku nie mam potrzeby mieć na półce ;)
I was born in this town
Live here my whole life
Probably come to die in this town
Live here my whole life
Never anything to do in this town
Awatar użytkownika
TheDude
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 6707
Rejestracja: 23-03-2011, 00:43

Re: PORTAL

09-06-2021, 10:08

Całą dotychczasową dyskografię australijskich wariatów znam i lubię. Po małej przerwie najbardziej pasują mi ostatnio 'Vexovoid' i 'ION'.
Nowy album będzie dziś maglowany, bo dopiero wczoraj odebrałem paczkę i nie słuchałem za wiele z neta, więc wypowiem się jak już coś skumam. Co do 'ION' to po premierze zupełnie nie skumałem co tam się wyrabia. Odpocząłem i wróciłem ponownie do odsłuchu. Album wszedł pięknie. Może było to spowodowane tym, iż od jakiegoś czasu gustuję w zupełnie wypaczonych odmianach ekstremalnego grania gdzie stężenie napierdolu i odlotu jest na granicy rozsądku (vide Antiversum, Altarage, Sect Pig, Antediluvian etc.). Przysiadłem do 'ION' na jedno podejście z dobrymi słuchawkami wieczorową porą (+ jestem brunetem ;) ) i zaskoczyło mnie mile to, że w tym zgiełku nakurwu jest masa świetnych patentów i połamanych struktur. Nie mam pojęcia jak są w stanie to spamiętać i odegrać na próbie/koncercie ale chylę czoła przed wizjonerstwem i konsekwencją w przesuwaniu granic pojebaństwa i wypaczonej, dziwacznej brutalności. Po prostu zacny band.

edyta: 'Manor of speaking' to srogi cios!
Awatar użytkownika
shagwest
zaczyna szaleć
Posty: 255
Rejestracja: 01-10-2011, 01:38

Re: PORTAL

09-06-2021, 11:22

Ktoś w temacie o Altarage ostatnio fajnie ujął, że czasem połowę roboty robi obniżony strój. Na ION świadomie z niego zrezygnowali i z tego może wynikać niechęć do tej płyty. Jak się odpala Vexovoid czy Avow, to od samego brzmienia pierwszych dźwięków robi się przyjemnie na sercu.
So say we all.
ODPOWIEDZ