reviews  ENG
 • Borgmaster Dahl 1999 / DEMO
  POLAND

  Holy shit !! What a killer demo we've got here!! I have't heard such a great debut tape since Vader's "Necrolust", ha, ha. I was joking of course. But anyway it's still impressive stuff. Best polish black metal band of '99 for sure. Four tracks of raw, intensive and dark black metal. And well recorded. And that's the point. Many raw black metal bands sounds like a crap. This one has a good sound quality, recorded in one of the best polish metal studios, in Manek studio. This demo reminds me some Dawn recordings mixed with old Behemoth, maybe... I think when it comes to play live Borgmaster Dahl must be a real killer on stage, for sure. I don't know if they're preparing for new recordings, but I hope they are. I want to hear more from Borgmaster dahl camp. Very promissing black metal band !!

  Useless promotion; P.O. Box 712; 35-959 Rzeszów; Poland
  Band contact: Sebastian Mac; Kombatantow 17/18; 37-500 Jaroslaw; Poland ________ search for Borgmaster Dahl

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.