reviews • Ragehammer - "The Hammer Doctrine" 2016 / 1CD
  PAGAN RECORDS
  POLAND

  Ragehammer - The Hammer Doctrine Nie wyobrażam sobie, by można było zrobić to lepiej. "The Hammer Doctrine" to perfekcyjnie podany black/thrash metal. Dzieło jest na tyle kompletne, że to aż podejrzane. Czy wietrzę Jego udział? Na pewno nie wykluczam. Listę pochwał zacznę od tego, że "The Hammer Doctrine" to na krajowym podwórku najlepiej zaśpiewana płyta jaką słyszałem na przestrzeni wielu lat. Wokalista Ragehammer posiada na tyle zjawiskowe warunki i umiejętności, że śmiało można go postawić w gronie topowych krzykaczy na planecie Ziemia. Nie, nie przesadzam. Celowo użyłem zwrotu "zaśpiewana płyta". Zapomnijcie o monotonnym buczeniu, oderwanych od warstwy muzycznej wrzaskach. Heretik Hellstörm trwając przy programowej zadziorności bawi się barwą i bezbłędnie odnajduje się w każdej tonacji. Wielki podziw i szacunek dla tego pana. Dla pozostałych muzykantów także, gdyż warstwa instrumentalna nie pozostaje w tyle. "The Hammer Doctrine" zawiera wyłącznie hity. Zbiór zgrabnie skrojonych, dynamicznych utworów, które muszą przypaść do gustu zwolennikom Nifelheim, Desaster, czy Destroyer 666. Czegóż tu nie ma! Instrumentaliści bezapelacyjnie dorównują poziomem wokaliście, więc chwilami ocierają się wręcz o wirtuozerię. Szczególnie duże wrażenie robią na mnie błyskotliwe partie wykonane przez doskonale wyeksponowanego basistę. Nadmienię, że kunszt instrumentalny absolutnie nie wadzi temu, by zakwalifikować "The Hammer Doctrine" jako jednoznacznie siarczystą i zaraźliwie przebojową. Na zakończenie zespół coveruje Krzysztofa Klenczona i jego Trzy Korony. "Spotkanie z Diabłem" w wersji Ragehammer to kolejny dowód na nietuzinkowe umiejętności i wyobraźnię kapeli. Utwór z innego muzycznego świata, sprzed kilku dekad, brzmi niczym thrashowy szlagier. Jak napisałem na wstępie, uważam "The Hammer Doctrine" za płytę kompletną. Nie bez znaczenia jest tu aspekt wizualny. Obraz zdobiący okładkę, za który odpowiada Robert A. von Ritter, równie atrakcyjny dla oka co paskudny w wymowie, to wierna wizualizacja sfery muzycznej. Cieszmy więc uszy i oczy jeszcze nie raz.

  www.last.fm/music/Ragehammer
  www.paganrecords.com.pl
  www.facebook.com/paganrecords
  soundcloud.com/paganrecordsRobert Jurkiewicz ________10 search for Ragehammer
 • listen and enjoy!
Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.

Echoes of Yul

Granie w pojedynkę, miksowanie, itp. to trochę wymóg sytuacji w jakiej jestem kiedy trudno jest znaleźć kogoś nadającego na podobnych falach, ale są plusy: gram kiedy chcę, muzyka ma spójną wizję i nie idę na żadne kompromisy.