TODAY IS A RELEASE DAY OF

CULT OF FIRE

MOKSHA/NIRVANA

reviews  • Krypts - "Unending Degradation" 2013 / 1CD
    DARK DESCENT RECORDS
    FINLANDIA

    Krypts - Unending Degradation Jako, że już mamy nowy rok to wypadałoby w końcu napisać o jednej z najlepszych płyt, która ukazała się na początku poprzedniego hu hu. Taki jestem kurwa szybki ostatnio. Ale przynajmniej mogę uczciwe powiedzieć, że przez te wszystkie miesiące zdążyłem zweryfikować swoje pierwsze podniety, ciary, mroki, czy nawet pewne początkowe rozczarowania. A pozostając przy tych ostatnich to z pewnością największą niespodzianką jest dosyć istotna zmiana brzmienia w stosunku do demówki i zapewne nie ja jeden żachnąłem się z początku, słysząc nowe, zdecydowanie mniej surowe i łagodniejsze gitary. Łagodniejsze to może jednak niekoniecznie dobre określenie - znana z demówki grobowo-betonowa mielona gitar została mocno oheblowana i nieco zepchnięta na tył, a energię kinetyczną zgniatania przejęła na siebie w większym stopniu sekcja rytmiczna z mocno targającym trzewia całej produkcji, bardzo wyraźnym basem. Wciąż silne piętno odciskuje tutaj stara, skandynawska scena - zwłaszcza ta wczesno-fińska, z rozwalcowującym walcem zgnilizny i wciągającymi, ponurymi melodiami, ale muzyka Finów stała się teraz zdecydowanie bardziej przestrzenna, a wszystkie elementy brzmią ze sobą spójniej i bardziej kompletnie. Młodzianie z Krypts zaserwowali nam na swoim debiucie przezajebisty ochłap z death metalowej dziedziny, materiał dojrzały artystycznie (że się tak górnolotnie wyrażę), do którego chce się ciągle wracać i przed którym, po wielu miesiącach naprawdę częstego tłuczenia pozostaję niezmiennie w pozycji klęczącej. Czekam na dalszy rozwój sytuacji - uzbrajam się przy tym w cierpliwość bo chłopaki raczej nie działają w pośpiechu i, z tego co wiem, skończenie nagrań do "Unending Degradation" zabrało im chyba rok (wszystkie instrumenty, za wyjątkiem wokali zarejestrowali w swojej sali prób), ale najważniejsze, aby nie zeszli z obranej ścieżki i kontynuowali rozwój w słusznie obranym kierunku.

    www.kryptomb.org; www.facebook.com/pages/Krypts/162962043856170; www.krypts.bandcamp.com; www.darkdescentrecords.com; www.facebook.com/DarkDescentRecordsOlo ________9,5 search for Krypts

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.