reviews  • Vspolokh - "Печаль о Прошлом (Sorrow of the Past)" 2010 / 1CD
    PURITY THROUGH FIRE
    ROSJA

    Vspolokh - Печаль о Прошлом (Sorrow of the Past) Rosja i kilka innych krajów byłego Kraju Rad to od lat zdecydowanie największe zagłębie pagan/folkowych wojów, którzy dumni ze swej narodowego dziedzictwa woleli złapać za instrumenty, zamiast za kastety czy kije baseballowe. Dostaję ostatnio masę materiałów właśnie z wschodnimi przedstawicielami tego nurtu i pomiędzy sztampą, nijakością i zwykłym gównem trafiają się też takie zespoły jak właśnie pochodzący z regionu swierdłowskiego Vspolokh, który doskonale łączy surowego ducha tradycyjnego black z ludowymi interludiami, akustycznymi przerywnikami i nienachalnymi dodatkami w postaci drumli czy fletu. Dla mnie osobiście najważniejsze jest, że black metalowy rdzeń ich muzyki jest naprawdę słuchalny. Mroźne, dostojne, powtarzalne motywy nasączone nutą charakterystycznej folkowej nostalgii, brzmią bardzo dobrze z wyraźnie pracującym basem, szorstkimi, spiżowymi gitarami i naturalnymi, nietriggerowanymi bębnami. Rosyjskojęzyczne wokale i wspomniane okołofolkowe urozmaicenia dodają całości zupełnie niewieśniackiego kolorytu i mimo, że, ogólnie rzecz biorąc, niczym nadzwyczajnym Vspolokh nas tutaj nie częstuje, to jednak wykazują się doskonałym wyczuciem doboru środków wyrazu i skutecznie zarażają słuchacza starosłowiańską atmosferą.

    www.vspolox.org; www.myspace.com/vspolox; www.purity-through-fire.comOlo ________7 search for Vspolokh

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.