reviews  • Sotajumala - "Teloitus" 2007 / 2CD
    WOODCUT RECORDS
    FINLANDIA

    Sotajumala - Teloitus "Teloitus" to death metalowe "the best of". Finowie zakupili w okolicznej księgarni kilka podręczników autorstwa wybranych przez siebie twórców. Wewnątrz odszukali porady dotyczące metodyki tworzenia riffu idealnego i wykorzystali je na własny użytek. Wśród autorytetów znaleźli się muzycy odpowiedzialni za powstanie płyt Cannibal Corpse, Origin, Morbid Angel, Gorefest, Obituary i zapewne jeszcze inni, nie namierzeni przez moje ucho. W efekcie powstały zróżnicowane rytmicznie i melodycznie utwory stanowiące zamkniętą i spójną całość. Odbioru nie zakłóca powracające przeświadczenie o totalnym braku unikalności wśród serwowanych na "Teloitus" pomysłów. Zdecydowana większość z nich to pośrednie lub bezpośrednie cytaty z płyt mniej lub bardziej utytułowanych kolegów z branży. Pomimo tego "Teloitus" słucha się dobrze. Duża w tym zasługa umiejętnie i gustownie wykonanych aranżacji, jak i jakości aranżowanych elementów. Rozpędzony, naszprycowany techniką szaleniec i ociężały wolnomyśliciel to nie dwa ścierające się dziwolągi. To uzupełniający się kumple zmierzający do jednego celu. Celem jest wysokiej próby death metal. Fakt, że pobrzmiewa on niczym echo nie ujmuje temu, że jest to echo głośne i donośne.

    www.sotajumala.com; www.woodcutrecords.com; dystrybucja: www.foreshadow.plRobert Jurkiewicz ________7 search for Sotajumala

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.