reviews  • Arkona / Besatt / Thirst 2005 / SPLIT CD
    ALLES STENAR
    POLSKA

    Arkona / Besatt / Thirst - Split trzech kapel, wzbudzających różne, zazwyczaj skrajne emocje, ale przyznać im trzeba, że konsekwentnie robiących swoje od paru lat i mających swoją wierną publikę. Set rozpoczynają pogańscy mistrzowie rozpierdalających tytułów - Arkona z materiałem "Holokaust zniewolonych mas", który otwiera cover Besatt. Nosowo i płasko brzmiące gitary, gęste bębny, agresywny black metalowy wyziew na wokalu i standardowe nienachalne klawiszowe podkreślniki - nienajgorzej by to rozpierdalało, gdyby nie to zbyt rozmiękczone jak na mój gust brzmienie przyjęte przez zespół. Część Arkony kończy tytułowy kawałek stylizowany na marszowy hymn industrialno-black metalowy z wojennymi odgłosami, przy którym zespół zapewne przeprowadza musztrę na zakończenie swoich koncertów hehe. Przez kolejne kilkanaście minut przewalają się trzy numery Besatt z materiału "Diabolus Perfectus". Klasyczny, zadziorny, surowy black metalowy napierdalator trzymający się mocno starych wypróbowanych skandynawskich standardów i utrzymany głównie w średnich epickich tempach. Wszyscy z resztą powinni wiedzieć jakiego rodzaju smoły można spodziewać się po tej ekipie, z której zdjęć podśmiechują się czasami niewtajemniczeni w arkana elitarnego mroku internetowi mądrale. Ostatnie trzy kawałki to proponujący rozbudowany w formie symfoniczny black metal stary przasnyski Thirst, którego jest to jak na razie najnowsza i zdecydowanie najlepsza propozycja. Rzecz idealna dla fanów debiutanckiego krążka Emperor - o czym wspomina dosłownie każdy piszący o tym zespole. Patetyczny ton, bogactwo gitarowych i oczywiście klawiszowych smaczków, wielowątkowe aranże i zupełnie odjechany od tego obrazu, podany na sam koniec, cover Bathory. Podsumowując - życia bym za cały ten split nie oddał, ale każdy szanujący się kolekcjoner polskiej sceny black nie powinien spać spokojnie dopóki go nie zdobędzie.

    www.allesstenar.za.pl; www.arkonahorde.pl; linuxpl.com/~besatt/Olo ________5,5/7/7 search for Arkona / Besatt / Thirst

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.