TODAY IS A RELEASE DAY OF

SELBST

RELATOS DE ANGUSTIA

reviews  ENG
 • Xenomorph 1998 / PROMO
  HOLLAND

  Dutch Xenomorph is back with their 3rd release. I didn't listen to previous ones, so this is my first time with them. As the biography says the band is influenced by thrash/death from the 80's. But if I had to be honest I must say that for me they're influenced by early 90's... but it's my own impression. Anyway Xenomorph plays simple death/thrash, quite funny and catchly. From time to time some rock'n'roll (cock'n'balls, he, he) parts. It's hearable that Xenomorph often listen to early Pestilence and Entombed etc. albums. I don't find any explenation, why do they play that old music, because old times will never back. But it's their own music, everyone can play what he wish. I suppose that Xenomorph boys play for their own joy and fun. Why not ?! All the best guys!! Keep on thrashing !!!

  Marc Verhaar; Julianakade 12; 2316 SB Leiden; Holland; e-mail: cosmicfreak@yahoo.com;
  http://listen.to/xenomorph

  a.p ________6 search for Xenomorph

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.