TODAY IS A RELEASE DAY OF

SELBST

RELATOS DE ANGUSTIA

reviews  ENG
 • Discern - "Revive and rebuke" 1998 / 1CD
  USA

  I was expecting a classic death metal in the typical American style, with anti-clerical lyrics. Whoops, I was a bit wrong. In any case, it's not a minus for Discern. First of all, I'm most surprised by the fact that in the U.S. arose a band that in its style merges the classic American playing with (attention!!!) something in the vein of the 3rd Grave album. I have to say, this surprised me. But that's not the end of surprises. Discern consists of only one person - Bill Fraser, who plays all instruments: guitars, drums, base, and vocals. Some kind of a multi-instrumentalist. He's doing not bad at all. And the last surprise. Lyrics taken straight from the Bible. Half of you will probably stop reading the rest of the review now. Your decision. I wasn't discouraged by the lyrics at all. It's a private decision of the artist what he's going to sing about. And here the vocals do not belong to the understandable ones... As I've mentioned earlier, Discern plays a good mix of the American and European styles. It's not my ultimate discovery but I like to listen to it from time to time (8 tunes in 21 minutes), and I plan to do an interview with Bill for the next issue. That's it.


  Bill Fraser; 11408 Audelia Road; #4778; Dallas; Texas 75243; Usa
  discern@flash.neta.p ________7 search for Discern

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.