upcoming releases

 • Selbst

  RELATOS DE ANGUSTIA

  record label: Debemur Morti Productions
  date of release: 2020-08-07
  VENEZUELA/CHILE

  There is a uniquely self-possessed otherness to SELBST’s take on crushingly immersive Black Metal - encompassing as it does contemporary French and Icelandic strains of transcendent dissonance, hammer-blows subsumed from the mid '90s Norwegian canon, the alienated textures of DSBM and the belligerent singularity of the Polish hordes tempered on occasion with melodic sensibilities akin to top-tier post-Black Metal.

  SELBST was formed in 2010 in Venezuela by multi-instrumentalist/lyricist N and vocalist Frozen, releasing their initial demo "Veritas Filia Temporis" shortly afterwards. N subsequently moved to Chile in 2016 to search out new collaborators and opportunities. The resultant self-titled full-length featuring vocals by N. Onfray of ANIMUS MORTIS was released in 2017 to great underground acclaim.

  In 2018 N became SELBST's lead vocalist and the project turned into a fully-fledged live band, taking to the stage for the first time as the next step of their evolution.

  As of 2020, SELBST stands ready to release a brand new full-length album, "Relatos De Angustia", a deep, challenging listen which sees SELBST fully realized and rewards repeated exploration.

  www.debemur-morti.com/
  www.debemur-morti.com/en/12-eshop
  www.facebook.com/debemurmorti
  dmp666.bandcamp.com

  search for Selbst
 • listen and enjoy!
Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.