upcoming releases

 • Horrified

  SENTINEL

  record label: Testimony Records
  date of release: 2019-12-13
  UK

  UK's progressive Death Metal outfit HORRIFIED are about to darken your autumn with their new mini album entitled "Sentinel". After their well received last output "Allure of the Fallen", the band decided once again to work with Damian Herring at Subterranean Watchtower Studios on the mix and master (Horrendous, Blood Incantation, Sentient Horror). The congenial artwork was created by the extraordinary artist Adam Burke (Solstafir, Gatecreeper, Tchornobog). With "Sentinel" HORRIFIED are taking the listener to the mystical part of the Death Metal genre and they are not afraid to even afflect genres like Prog, Black & Doom Metal.

  TRACKLIST
  1. The Pessimist (6:06)
  2. Awaiting Restitution (4:57)
  3. Crestfallen (4:55)
  4. Celestial Tears (2:22)
  5. Forgotten Thrones (4:56)
  6. The Perceiver (7:35)

  LINE-UP
  Dan Alderson - Vocals / Guitars
  Dan Jordan - Guitars
  Lee Anderson - Bass
  Michael Jordan - Drums

  FORMATS
  * Yellow / Black Swirl Vinyl (150 copies worldwide)
  * Black Vinyl (100 copies worldwide)
  * Limited Hand-Numbered CD Digipak (300 copies worldwide)
  * Digital

  www.facebook.com/Horrifieduk
  testimonyrecords.bandcamp.com/album/horrified-sentinel
  www.facebook.com/testimonyrecords
  testimonyrecords.bigcartel.com/products

  search for Horrified
 • listen and enjoy!
Hostia

Na nowej płycie znajdziecie numer "Krasnodar Kitchen", opowiada on o zakochanych ptaszkach – Dmitry i Natalii Baksheevy z Rosji. Para przyznała się do kilkunastu morderstw od 1999. Podczas przeszukania znaleziono zdjęcia przedstawiające świąteczną kolację, gdzie dekoracjami stołu były ludzkie części ciała.

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.