upcoming releases

  • Krypts

    CADAVER CIRCULATION

    record label: Dark Descent Records
    date of release: 2019-05-31
    FINLAND

    Finland's KRYPTS return to unfurl an aeonic slab of death metal upon your ears. Cadaver Circulation explores immessurable depths with six intense offerings of misanthropic and doom-laden death metal.

    Cadaver Circulation is as unrepentant as the grave in it’s tormented and suffocating aura. From funereal dirges to steamroller bombasts of putrid death and decay, Cadaver Circulation leaves no tomb intact. Reverb drenched atmosphere collides with eerie chords and abysmal vocals to craft one of the most harrowing death metal experiences of the year.

    "A journey into cavernous, hellish doom, the songs on Cadaver Circulation are beefier, more deathly and more powerful than anything the Finns have released before." - Decibel Magazine

    Vile - Guitars
    Otso - Drums
    Jukka - Guitars
    Anti - Throat / Bass / Lyrics

    www.kryptsdeath.com
    www.facebook.com/kryptsdeath

    search for Krypts
  • listen and enjoy!
Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.