upcoming releases

 • The Evil

  EVIL

  record label: Osmose Productions
  date of release: 2018-06-29
  BRASIL

  Evidence of evil on the face of the earth has never been so present. Every day, thousands are killed, tortured, raped, and robbed...

  The greed of politicians, the perversion of the sadists, the indifference of the drug dealers, the falsehood of the priests, the wrath of the killers...daily examples that the DOOM is near!

  Maybe a bomb will do the service... Maybe an epidemic... Maybe our addictions... Maybe our own hands!

  A barren land will be left for the cancerous who dare to survive...

  And as long as the devastation and desolation consume the insignificant lives of the human race being extinguished, the sound of the Apocalypse will be propagated by the four horsemen of THE EVIL:

  MISS AILEEN – all voices, screams, and whispers
  IOSSIF – distortions and screech noises
  THEOPHYLACTUS – bass fuzz
  SAENGER– drums and percussions

  theevildm.bandcamp.com/
  www.facebook.com/theevil.doommetal
  osmoseproductions-label.com/bands/the-evil-band/
  www.osmoseproductions.com
  www.facebook.com/Osmose-Productions-192865300755575

  search for The Evil
 • listen and enjoy!
Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.